Uzliec lietotni un palīdzi apturēt Covid-19

Kad pirmo reizi dzirdēju par ideju apturēt vīrusu ar kontaktu izsekošanas lietotnēm, biju aizdomu pilns. Likās, ka šādas lietotnes izspiegos lietotāju, tā ģeogrāfisko atrašanās vietu, kontaktu grāmatu utt. Izrādās, ka šis pirmā mirkļa instinkts bija aplams. Ir iespējams izveidot tādas kontaktu izsekošanas lietotnes, kuras ir anonīmas un lietotāja privātumu respektējošas. Dažādas valstis izvēlas dažādas pieejas kontaktu izsekošanai. Prieks, ka Latvija ir no tām, kuras izvēlējušās lietotāja privātumu respektējošu risinājumu. Mēģināšu īsumā pastāstīt, kā strādā Latvijas Apturi Covid lietotne. Ja gribi garāku aprakstu par dažādām pieejām, iesaku izlasīt ProtonMail rakstu par šo tēmu. Jāņem vērā, ka pats lietotni neesmu izstrādājis un varu nebūt 100% precīzs katrā izteiktajā domā, bet apmēram jābūt tā, kā aprakstu.

Kad telefonā uzlikta lietotne, tā izmanto telefonā esošo Bluetooth, lai raidītu un klausītos īpašus, nejauši ģenerētus kodus. Raidītie un saklausītie kodi tiek piefiksēti telefona atmiņā un tiek glabāti 14 dienas. Kopā ar kodiem tiek piefiksēts arī, piemēram, cik stiprs ir bijis saklausīto signālu raidītājs, tātad cik “tuvu” tas ir bijis. Netiek saglabātas GPS koordinātas vai kādas citas lietotāja ģeogrāfisko atrašanās vietu vai personību identificējošas lietas. Laika gaitā telefonā būs uzkrājies pilns saraksts ar raidītajiem kodiem un no dažādiem citiem telefoniem saklausītiem kodiem. Šī informācija tiek uzglabāta telefonā un prom netiek sūtīta. Ja cilvēks saslimst, SPKC tam izsniedz īpašu kodu, kuru ievadīt lietotnē, lai informētu citus par to, ka cilvēks saslimis. Brīdī, kad lietotājs ievada SPKC izsniegto kodu lietotnē, tā saarhivē viņa telefona sūtītos kodus un aizsūta uz centrālo serveri, kur šo kodu sarakstu atzīmē kā inficētam cilvēkam piederošu. Atgādinu, tie ir nejauši ģenerēti kodi (varam uzskatīt par burtu un ciparu virknējumu), kuri neatklāj cilvēka identitāti vai ģeogrāfisko pārvietošanās vēsturi. Pārējo lietotāju lietotnes reizi dienā pieslēdzas pie centrālā servera un lejupielādē “inficētās” kodu virknes. Pēc tam tās salīdzina ar telefona atmiņa pieglabātajām “dzirdētajām” virknēm. Ja “inficētajā” sarakstā pietiekami liels skaits kodu pārklājas ar “sadzirdētajiem”, skaidrs, ka abas personas bijušas tuvu un tātad infekcija varētu būt nodota.

Bieži pieminēju vārdus kodi, lietotnes, atmiņa utt. Varbūt mulsinoši. Ilustrēšu ar stipri vienkāršotu piemēru. Iedomāsimies, ka esat bijis tuvu trīs cilvēkiem. Katrs saucis dažādas dzīvas būtnes.

Pirmais: suns, jenots, varde, lauva, skudra.
Otrais: tītars, vista, kaķis, pīle, puma.
Trešais: zaķis, vāvere, cūka, govs, zirgs.

Vai pēc izteiktajiem vārdiem var zināt, kur cilvēks atradies, kas tas ir par cilvēku? Nē, nevar. Bet, ja tagad jums pasaka, ka ir inficēts cilvēks, kurš teicis “…, zirgs, pīle, vāvere, varde, sienāzis, …” vai varat pārbaudīt kontakta esamību un tātad inficēšanās risku. Jā, var. Un neviens no trīm neatbilst. Bet, ja pārbaudāmajā sarakstā ir “…, tītars, vista, kaķis, pīle, puma, …”, tad skaidrs, ka risks pastāv, jo bijāt pietiekami tuvu otrajam cilvēkam, jo sadzirdējāt tieši šādu vārdu virkni. Kontaktu izsekošana darbojas pēc šāda principa.

Ja ir vēlme sīkāk izpētīt, kā šis notiek, var lasīt Apturi Covid privātuma politiku, lietotnes darbības principus. Vai arī Apple un Google publicēto informāciju. Apturi Covid izmanto šo, abu kompāniju kopīgi izstrādāto, lietotni algoritmu informācijas ģenerēšanai un apmaiņai.

Man būtu bijis interesanti redzēt lietotni atvērtā koda veidā, lai varētu vēl vairāk pārliecinātais par to, ka lietotne tiešām dara to, kas tai jādara, bet izskatās, ka tas nebūs iespējams. Ņemot vērā iesaistītās puses (Apple, Google, Cert.lv utt.), pieņemu, ka viss būs korekti. Un mani ļoti priecē Lietošanas noteikumu 5.6 punkts: “Lietotnes izmantošana jebkādiem citiem mērķiem, tostarp mēģinājums iegūt caur Lietotni citu Lietotāju datus vai veidot kombināciju ar citām savām datu bāzēm vai tehnoloģiskiem risinājumiem, ir aizliegta. Atbildība par šādu rīcību tiek noteikta saskaņā ar piemērojamiem normatīvajiem aktiem.”

Aicinu visus izmantot šo lietotni. Pats arī to izmantošu. Šis var būt ļoti labs rīks, lai mēs ātrāk varētu atgriezties normālā dzīves ritmā. Būtiski ir ne tikai lietotni izmantot, bet arī gadījumā, ja saņemsi paziņojumu, ka tev ir bijis kontakts ar inficētu cilvēku, izolēties 14 dienas. Ceru, ka šādu paziņojumu nesaņemsi.

Apturi Covid iOS lietotājiem var lejupielādēt šeit, bet Android lietotājiem šeit.

Papildināts: Lietotnes prezentēšanas preses konferencē esot bijis teikts, ka Apturi Covid pirmkods tiks publicēts. Tā ir lieliska ziņa. Visi varēs pārliecināties, ka lietotne dara tieši to, ko tai būtu jādara. Kad tas tiks izdarīts, papildināšu ierakstu ar saiti uz koda glabātuvi.