Hipotētiskā uzruna “Kustība Par” kongresā

Tālāk lasāmo tekstu uzrakstīju kā iespējamo runu “Kustība Par” kongresam. Biju plānojis izteikties par partiju apvienības izveidošanu. Izrādījās, ka debašu dalībniekiem atvēlētais uzstāšanās laiks ir krietni īsāks, kā biju domājis. Tādēļ ar šo runu uzstāties nevarēšu. Tas paver iespēju ar viedokli dalīties rakstiskā formā jau tagad. Ja kongresā runāšu, sacītais būs krietni saīsināts un ne tik daiļrunīgs.

Labdien, “Kustība Par” biedri, viesi un interneta tiešraides skatītāji! Mani sauc Endijs Lisovskis un es vēlos izteikt savu viedokli par mūsu partijai tik ļoti svarīgo izšķiršanos. Šis viedoklis reprezentē manu pārdomu karuseli.

Kad pirms nepilna gada es piedalījos “Kustība Par” dibināšanā, mani bija pārņēmis patiess prieks, entuziasms un cerība. Es beidzot redzēju, ka top tāds politiskais spēks, kuru varēšu atbalstīt ne tikai ar savu balsi vēlēšanās, bet arī piedalīties tā veidošanā. Es uzskatīju, ka mūsu spēks augs ļoti strauji, jo gan jau daudzi citi pamanīs to, ko redzēju es. Tomēr tā īsti nenotika. Jā, mūsu skaits ir vairāk teju dubultojies. Esam kļuvuši pamanāmāki. Par mums pat sāk gānīties un aprunāt, tātad pamana arī konkurenti. Tomēr ar šī brīža spēku vēl īsti nepietiek. Lai kā man gribētos, lai ir citādi, izskatās, ka šogad nebūsim tik spēcīgi, lai vēlēšanās startētu vieni. Citi saka, startējiet un, ja nesanāks, tad mēģiniet vēlreiz pēc četriem gadiem. Mēs nevaram gaidīt tik ilgi. Pārmaiņas Latvijas politikā nepieciešamas jau tagad, tādēļ mums jau šajās vēlēšanās ir jāstartē maksimāli spēcīgiem.

Kas dzīvē ir jādara tad, kad secini, ka vienam tomēr ir pārāk grūti? Jāmeklē domubiedri, partneri. Tieši to šodien apspriežam. Partijas valde ir piedāvājusi veidot apvienību ar partijām “Latvijas attīstībai” un “Izaugsme”. Es sākotnēji domāju, ka partnera atrašanai jābūt tādai, kas ir samērā komfortabla. Jāatrod kāds, ar ko saskan domas, par kuru nav šaubu, kāds, ar ko, divas reizes nedomājot, ietu kaujā. Bet, jo vairāk es par to domāju, jo vairāk sapratu, ka tas, kā biju iedomājies partnera atrašanu, vairāk reprezentē dzīvesbiedra atrašanu, nevis partnera atrašanu politikā. Ja mums būtu tik ērts partneris, visticamāk, ka “Kustība Par” nemaz nebūtu dibināta, jo mēs visi būtu kļuvuši par šī, tik ļoti ērtā, partnera biedriem. Tādēļ teju vai pēc definīcijas sanāk, ka partneris politikā nevar būt ļoti ērts. Jā, mēs varam atrast tādu, ar ko daudz maz saskan, bet vienmēr būs kādi neskaidrie punkti. Tā ir arī ar partiju “Latvijas attīstībai”. Lai gan ir daudzas lietas, kuras mēs “Latvijas attīstībai” redzam tuvas, ir ļoti daudz tādu, kas raisa bažas, kas ir neskaidras un satraucošas. Tomēr tas ir normāli. Nekomfortabli, bet normāli.

Jo tuvāk nāca kongresa datums, jo vairāk es sāku pieņemt to, ka atbalstīšu apvienības veidošanu. Tomēr pienāca brīdis, kad vēlreiz nācās stipri izvērtēt savu lēmumu. Iepriekšējā sestdienā partijas “Latvijas attīstībai” kongresa laikā uzzinājām, ka partijai pievienosies kāds ļoti kolorīts tēls. Neslēpšu, šajā gadījumā šis tēls ir Mārtiņš Bondars. Šis notikums izsauca ļoti lielas un emocionālas diskusijas mūsu biedru vidū. Un par to patiess prieks, jo tas rāda, ka mums nav vienalga. Tomēr tēma ir plašāka, kā tikai Mārtiņš Bondars, tāpēc izmantoju apzīmējumu “kolorīts tēls”. Pēc nedēļas var pievienoties vēl kāds, pēc divām nākamais. Es iepriekš tiku paziņojis, ka, ja mums nebūs garantiju, ka kolorītais tēls nebūs atrodams vēlēšanu sarakstos, es apvienības veidošanu ar “Latvijas attīstībai” atbalstīt nevarēšu. Garantijas neviens nav devis. Tādēļ it kā loģisks solis būtu balsot pret un aicināt jūs darīt tāpat. Tomēr kopš šī paziņojuma esmu kārtīgi pārdomājis attiecīgo jautājumu un izlēmis, ka apvienības izveidi atbalstīšu un aicinu jūs darīt tieši tāpat. Paskaidrošu kādēļ.

Iemesls ir pavisam vienkāršs. Es pieņemu, ka stipri lielākajai daļai no mums nav problēmu ar apvienības konceptu kā tādu. Mūs uztrauc nianses un detaļas. Tieši tādēļ šobrīd ir pārāk agrs, lai šo sadarbību nocirstu saknē. Tā vietā es gribu vērsties pie valdes. Jūs nevarat nepamanīt, cik ļoti svarīgi jūsu biedriem ir jautājumi par kolorītiem tēliem, par finansējuma tīrību utt. Tādēļ, ja šodien saņemsiet pozitīvu balsojumu, uztveriet to kā tiesības un iespēju, nevis kā pienākumu. Diskutējot par vēlēšanu sarakstiem, pieņemot normatīvus tam, kādu finansējumu atļausiet, neaizmirstiet to, ka daudziem no mums vērtības ir svarīgākas par pliku aprēķinu. Un brīžos, kad mūsu vērtības varētu tikt apdraudētas, piebremzējiet un padomājiet divas reizes. Mēs ticam, ka jūs varat izsvērt to, kas ir pareizs un kas nē, un spēsiet izdarīt pareizās izvēles, un sadarbību izveidosiet tādu, lai mūsu bažas maksimāli samazinātu. Mēdz teikt, ka ķēde ir tik stipra, cik stiprs ir tās vājākais posms. Mēs to varam attiecināt arī uz politiskajām partijām un apvienībām. Partija vai to apvienība ir tik cienījama, cik cienījams ir tās kolorītākais tēls. Partija vai to apvienība ir tik tīra, cik tīrs ir tās šaubīgākais ziedojums. Būvējot apvienību, kritiski izvērtējiet sejas, kuras to reprezentēs, kā arī asociācijas un saites, kuras var radīt finansējuma jautājumi.

Noslēgumā vēlos vēlreiz jūs lūgt atbalstīt apvienības izveidi. Paldies!