Ir pienācis laiks kaut ko mainīt. Nesēdi malā!

Par šī raksta tapšanu domāju jau ilgāku laiku. Jo ilgāk domāju, jo skaidrāks kļuva, ka patiesi ir pienācis laiks kaut ko mainīt. Turklāt to jāsāk darīt jau tagad. Nedrīkstam vairs apātiski sēdēt malā un skatīties, noplātot rokas vai tikai izmetot kādu komentāru. Es negribu celt paniku vai biedēt ar kaut ko. Tikai gribu vērst tavu uzmanību uz to, ka mēs varam dzīvot labāk, varam lietas darīt pareizāk un, kas pats galvenais, mēs tiešām varam kaut ko mainīt. Ir jāiemācās nesēdēt malā. Ir daudz veidu, kā iesaistīties un pielikt savu roku tam, lai lamāties vajadzētu retāk, lai nejēdzības komentēt nāktos retāk, lai priecīgu notikumu būtu vairāk.

Kas būtu jādara? Tikai daži no variantiem:

  • Redzi kādu netaisnību, nepareizu lietu – pasaki kādam, neatmet vienkārši ar roku.
  • Redzi kaut ko labu – paslavē.
  • Esot sociālajos tīklos, esi kritisks pret izlasīto informāciju. Nekļūsti par daļu no dezinformēšanas kampaņas un neizplati viltus lapu/avotu informāciju.
  • Ja tevi joprojām uzrunā vecās partijas, padomā kritiski, vai tiešām viņu darbi atbilst vārdiem. Vai zaļš ir zaļš tikai tāpēc, ka apgalvo, ka ir zaļš. Nav jāturpina atbalstīt partija tikai tādēļ, ka tas atbilst “labāk zināms ļaunums, kā nezināms jaunais” principam.
  • Ja vēl neesi iepazinies ar jaunajiem piedāvājumiem politikā, izdari to. Jaunā konservatīvā partija, Progresīvie, Kustība Par! kļūst par nozīmīgiem spēkiem. Nevajag klausīties, ka par “mazajām” partijām balsot nav jēgas. Izvēlies to, kura atbilst tavai pārliecībai un balso droši. Turklāt aicini citus balsot.
  • Izvērtē – varbūt vari iesaistīties kādā partijā. Pats esmu Kustība Par!, bet neapgalvoju, ka visiem tajā jāstājas. Varbūt tev JKP idejas patīk vairāk. Tādā gadījumā droši stājies tajā. Ir jāiemācās, ka būšana partijā nenozīmē, ka automātiski saņem zīmogu “šis tips ir netīrs”. Drīzāk to jāuztver tā, ka tev nav vienalga un tu tiešām gribi kaut ko mainīt.
  • Negribi stāties partijā, nekādu problēmu. Komunicē ar partijām – jautā, kritizē, prasi skaidrojumu. Partijām jāpārstāv sabiedrības intereses un divvirzienu komunikācijai jābūt šo attiecību neatņemamai sastāvdaļai. Vari arī finansiāli atbalstīt kādu partiju. Pat 5€ vai 10€ palīdz. Progresīvie ir izveidojuši labu video par šo tēmu. Noskaties, lai saprastu, kādēļ ir būtiski to darīt. Ja tev patīk kādas partijas vadlīnijas, dalies ar informāciju sociālajos tīklos, stāsti draugiem, radiem. Nav jāmēģina visus pārliecināt, tas nav nedz tavs, nedz mans uzdevums. Bet ir jāpalīdz informāciju nodot tālāk. Piemēram, daudzi nemaz nav dzirdējuši nedz par JKP, nedz Progresīvajiem, nedz Kustība Par! Turklāt, Par! gadījumā citi uzskata, ka tā nemaz nav partija, bet kaut kāda “kustība”, teju vai debašu klubs.

Dzīvē ļoti labi darbojas “izsistā loga” vai “nokrāsotās sētas princips”. T.i. – neapdzīvota ēka var ilgi stāvēt ar visiem logu stikliem vietā. Bet tiklīdz tiek izsists pirmais stikls, nākamie seko visai drīz. Gluži tāpat kā, ja kādā apvidū ir nolaistas ēkas, sētas un pagalmi, bet kāds saņemas un savu sētu nokrāso, pagalmu saved kārtībā, ir krietni lielāka iespēja, ka kāds cits sekos piemēram un arī savāks savu pagalmu un salabos savu sētu. Tātad, kamēr nekas netiek darīts, lietas +- paliek līdzsvarā. Bet tiklīdz kaut kas sāk kustēties sliktā virzienā, kustība šajā trajektorijā paātrinās. Gluži tāpat kā, ja lietas sāk kustēties pareizajā virzienā, kustība paātrinās. Tādēļ lai gan, iespējams, izskatās, ka neko uzlabot nevar, ko tad es viens, ir jādara. Nedrīkst sēdēt malā. Darīsi tu, tev pievienosies vēl kāds. Tieši tādēļ es malā vairs nesēžu. Partijā iestājos, lietas skaidroju, virzu savas idejas, lai man, maniem vecākiem, maniem bērniem un sabiedrībai kopumā būtu vairāk iespēju, vairāk pozitīvā. Jā, es esmu “mazs”, nav man varas, nav man tūkstošiem sekotāju, bet tas nav būtiski. Pat, ja iekustinu dažus, tas var izraisīt ķēdes reakciju. Un tas ir būtiski.

Ja tev ir kādi jautājumi par Kustība Par!, vienalga cik labi vai muļķīgi, cik ērti vai neērti tie būtu, jautā. Vari droši sūtīt email, kā citi to ir darījuši. Uz visām vēstulēm mēģinu savlaicīgi atbildēt. Ja esi Jelgavā un gribi parunāt “dzīvajā”, nav problēmu. Sarunāsim kur un kad varam saskrieties. Nav būtiski, vai tev ir 16 gadu un vēl balsot nevari vai tev rudenī jau būs 18, vai 60. Esmu atvērts sarunai ar ikvienu. Es blogu rakstu daudzus gadus, ceru, ka kaut kādu uzticamības kredītu pa šo laiku esmu nopelnījis. Man nav vēlmes Par! krāsot baltākās krāsās, kā tas ir, tādēļ vari būt drošs, ka uz jautājumiem atbildēšu maksimāli objektīvi. Mans mērķis nav visus pārliecināt par to, ka Par! ir vienīgais un tas pareizākais variants. Nebūt nē. Cilvēki ir dažādi, tādēļ Par! noteikti nevar atbilst visu interesēm. Tas, ko gribu izdarīt, ir iepazīstināt ar to, kā Par! atšķiras no citiem, atrast domubiedrus, parādīt, ka tiešām eksistē alternatīva šī brīža situācijai.

Nesēdi malā! Ir pienācis laiks kaut ko mainīt.