Komentārs par aptauju Saeimas vēlēšanas 2018

Pirms dažām dienām man ienāca prātā doma, ka būtu interesanti paskatīties to, cik ļoti SKDS veikto aptauju rezultāti atšķiras no tā, kā lietas redz un vērtē mani Twitter sekotāji. Tādēļ izveidoju aptaujas anketu ar vienu jautājumu, uzrakstīju tvītu un gaidīju, kādi būs rezultāti. Dzeltenās preses stilā jāsaka “tu neticēsi, kas notika tālāk”. Es pats neticēju. Biju gaidījis, ka aptaujai atsauksies kādi 30 cilvēki. Kļūdījos un pamatīgi.

Tvīts tika pie 142 retvītiem, tas tika parādīts vairāk kā 19 tūkstošus reižu. Tas savukārt rezultējās vairāk kā tūkstots balsojumos. Tātad – gribēju 30, saņēmu 1003.

Uzreiz vēlos uzsvērt dažas būtiskas lietas:

    • Ar šo aptauju man nebija slēpti mērķi, vēlme kaut ko pierādīt utt. Nebija mērķis parādīt, ka SDKS dati nav pareizi.
    • Šai aptaujai ir nulles vērtība, ja gribam redzēt “sabiedrības” viedokli par nākamajām Saeimas vēlēšanām. Aptauja atspoguļo stipri specifiskas cilvēku grupas viedokli. Līdz ar to, uz šiem datiem nedrīkst balstīt tālejošus secinājumus vai prezentēt tos, kā pilnvērtīgu aptauju utt.

Aptaujai izmantoju Google Forms. Kādēļ tur nevis Twitter balsošanu? Tādēļ, ka Twitter atļauj tikai 4 atbilžu variantus, bet man vajadzēja krietni vairāk. Pirmās minūtes aptauja bija pieejama bez autorizācijas, bet nospriedu, ka, tā kā aptauja kļūst papulārāka, būs jāliek autorizācija, lai kādam neienāk prātā aptaujas datus sabojāt, balsojot vairākas reizes. Daļa gribētāju aptaujā piedalīties nevarēja, jo ne visiem ir Google konti un/vai vēlme tos izmantot šādai balsošanai, lai gan balsošana ir anonīma.

Kopumā Google Forms bija 1003 balsis. To vidū bija viena mana testa balss, kuru no gala rezultātiem izņēmu. Kopējo balsu skaits gan no tā nemainījās. Kādēļ? Tādēļ, ka vienu balsi saņēmu ar Twitter DM starpniecību. Šo balsi iekļāvu kopējā balsu virknējumā aptuveni tajā vietā laika skalā, kura bija atbilstoša Twitter DM ziņas saņemšanas laikam.

Gala rezultāts bija šāds:

Interesanti ir apskatīt to, kā dati mainījās laika gaitā. Pirmās stundas laikā aptauja sasniedza galvenokārt manus sekotājus. Tādēļ neizbrīna, ka Kustība Par! ir ļoti lielā vadībā.

Nākamās stundas laikā aptauja bija aizkļuvusi līdz JKP atbalstītājiem. JKP gandrīz sanāca apdzīt Par!. Kopā šīs divas partijas veidoja vairāk par 60% balsu.
Nākamās stundas laikā īpaši lielas izmaiņas nenotika. Nedaudz nostiprinājās VL-TB/LNNK, bet ne īpaši. JKP izrāvienu samazina, Par! turās stabili.

Pēc 5h izmaiņas ir mazas. Proporcijas īpaši nemainās.

Arī pēc 10h situācija līdzīga. VL-TB/LNNK lēnām turpina audzēt popularitāti. Galvenokārt uz JKP rēķina.

Pēc 24h situācija joprojām nav visai neinteresanta, jo īpašu izmaiņu nav.

Atkārtošanai vēlreiz noslēguma grafiks. Būtiskākās izmaiņas ir tādas, ka aptauja laikam beidzot sasniedza Latvijas attīstībai atbalstītājus un viņu procents dubultojās.

Cik daudzi no jums pamanīja, ka aptaujā bija 14 iespējamie varianti, bet pēdējā grafikā ir tikai 13? Kurš iztrūkst? Kura partija nesaņēma nevienu no 1003 balsīm? Sveiciens Sudrabai! NSL izrādījās īpaši nepopulārs.

Tagad vieta secinājumiem:

  • Manā tuvējā burbulī situācija ir tāda, kādu to gaidīju. Būtībā ar pirmo grafiku (balsojuma ilgums 1h) būtu pieticis, jo tāds bija mans sākotnējais mērķis. Nekādu zemtekstu, nekādas vēlmes kaut ko pierādīt. Attiecīgais grafiks bija tas, ko gribēju redzēt.
  • Es zināju, ka Saskaņai un ZZS būs ļoti maza popularitāte šajā aptaujā, jo pat ar daudzajiem retvītiem Saskaņas auditoriju man neaizsniegt, bet ZZS auditorija Twitterī nesēž. Ir skaidrs, ka šīs abas partijas būs līderi nākamajās Saeimas vēlēšanās. Tādēļ vēlreiz uzsveru: šīs aptaujas rezultātus nedrīkst uzvert kā visas sabiedrības viedokli reprezentējošus.
  • Ļoti maz cilvēku nobalsoja par “Nepiedalīšos” un “Neesmu izlēmis“. Attiecīgi 2.4% un 14%. Kas ir krietni mazāk, kā sabiedrībā vidēji. Twitter tauta ir izlēmīgāka.
  • Biju domājis, ka Progresīvie savāks krietni vairāk balsu. Tajā pat laikā esmu arī pārsteigts par JKP augsto pozīciju. Īsti nespēju izskaidrot nedz vienu, nedz otru. Idejas? Par JKP minu, ka daudzus uzrunā partijas nostāja korupcijas jautājumos. Bet negadīju, ka Twitter būs tāda popularitāte konservatīvām idejām.
  • Kustība Par! sāka stabilā vadībā un vadību visu laiku noturēja. Pat ar daudzajiem retvītiem nesanāca iziet ārpus Par! atbalstītāju burbuļa. Varētu Par! kronēt par Twitter top partiju, bet pat to šāda aptauja neļauj. Jo aptauja neparāda visu Twitter lietotāju viedokli, bet tikai nelielu, dīvaini atlasītu šķērsgriezumu. Bet varu apgalvot, ka Par!  ir mana “burbuļa” top partija (balstoties uz 1h grafiku).

Ja gribi datus CSV formātā, tad tie pieejami šeit. Varat analizēt un spēlēties kā vēlaties. Īpaši dziļu analīzi taisīt nevajag, jo no šiem datiem nevienu prātīgu slēdzienu pieņemt nevar.

Ja nu aizmirsi to, kāda visam šim bija jēga, tad atkārtošos. Gribēju redzēt, vai manā “tuvējā burbulī” ir tāda piekrišana ZZS, kā vidēji sabiedrībā. Pārbaudīju. Izrādās, ka nav. Un par to patiess prieks. Jēga bija! Paldies visiem, kuri ņēma dalību!