Flattr 2.0

Pirms aptuveni nedēļas tika paziņots, ka Flattr 2.0 beidzot ir pieejams publiskai lietošanai. Tā kā es, neizprotamu iemeslu dēļ, biju liels Flattr 1.0 idejas atbalstītājs, nolēmu izpētīt, kāds tad ir Flattr 2.0 un ar ko tas atšķiras no 1.0.

Vispirms pāris vārdos par to, kas tad īsti ir Flattr 1. Gluži tāpat kā oriģinālajā idejā pirms 7 gadiem, arī tagad Flattr pamatuzdevums ir kalpot par platformu, lai satura lietotāji varētu ērtā veidā materiāli atbalstīt satura radītājus. Laikā, kad satura patērētājiem reklāmas skatīties negribas, šis ir viens no veidiem, kā satura radītājs var saņemt kaut kādu materiālu atlīdzību.

Par atšķirībām no Flattr 1.0. Vecajā versijā process bija krietni manuālāks. Satura radītājiem bija savās lapās jāizvieto speciālas pogas (varbūt šajā blogā biji manījis). Lietotājiem bija uz pogām jāklikšķina, lai tādā veidā servisam darītu zināmu, ka vēlas atalgot attiecīgo lapu. Tas bija sarežģīti, jo ne visur pogas varēja izvietot, ne vienmēr lietotāji atcerējās uz tām uzspiest. Tāpēc jaunajā versijā viss padarīts maksimāli automatizēts.

Satura radītājiem atliek reģistrēties Flattr un norādīt savus resursus. Piemēram, lai norādītu savu blogu, ievadīju tā url atbilstošā laukā savā Flattr profilā un bloga template pievienoju meta tagu ar savu Flattr ID. Nekādas pogas vairs nav jāizvieto. Ir iespējams norādīt arī savus Twitter profilus. Lai to izdarītu, atkal jāiet uz Flattr kontu un no turienes jāautorizē Flattr piekļūšanu Twitter publiskajai informācijai. Protams, tiek atbalstīti arī citi sociālie tīkli.

Satura patērētājiem process ir vēl vienkāršāks. Ir jāreģistrējas, jāpievieno kredītkarte un jāizvēlas, cik katru mēnesi vēlies novirzīt satura radītāju atbalstam. Minimālā summa ir 3$ mēnesī. Ir jāuzstāda Web pārlūka paplašinājums (šobrīd pieejams Firefox desktop un Chrome desktop). Tas arī viss. Tālāk viss notiek automātiski. Paplašinājums seko līdzi tam, kādas lapas skaties un automātiski atbalsta tās, kurās pavadi vairāk laika, klikšķinies apkārt utt. T.i. – jo vairāk kādu lapu lieto, jo lielāku atbalstu no tava mēneša budžeta attiecīgais autors saņems.

Es sākotnēji biju ļoti skeptisks, jo esmu piesardzīgs paplašinājumu instalēšanas ziņā. Vēl jo vairāk tādu, kas pēta to, ko es daru internetā. Tādēļ sīkāk izpētīju to, ko īsti šis paplašinājums dara un kā tas strādā. Jāsaka, ka, lai gan paplašinājums nav perfekts, tas strādā tā, lai, vismaz šobrīd, nebūtu jāuztraucas par to, ka kāds izspiego to, ko tu dari. Pieņemu, ka uzreiz nav īsti skaidrs tas, kā iespējams apvienot šīs lietas. T.i. – sekot līdzi tam, ko tu dari, bet neizspiegot. Tādēļ došu detalizētāku informāciju. Viss process notiek vairākos soļos, no kuriem teju viss notiek lokāli un nekas prom netiek sūtīts (to secināju pēc koda, paplašinājuma db ierakstu, tīkla pieprasījumu izpētes):

 • Tiek izmantots baltais saraksts ar lapām, kurās paplašinājums aktivizējas. Tātad, ja lapa nav baltajā sarakstā, paplašinājums aktivitāti pilnībā ignorē. Kad apmeklē kādu lapu, pēc paplašinājuma ikonas var saprast, vai attiecīgā lapa ir sarakstā vai nav. Ja ir pelēka, tad no aktivitātes nekas netiek piefiksēts. Piemēram, LV zonā sarakstā šobrīd ir šādas lapas: aprinkis; baltnews; basket; bauskasdzive; brivalatvija; db; delfi; diena; difference; dzirkstele; farmacija-mic; frut; iauto; juristavards; katedrale; kurzemnieks; la; leta; levelup; lsm; medicine; mixnews; modo; normaals; nozare; nra; ntz; reitingi; saimnieks; simbel; staburags; tvnet; ventspils; zz; paritate; rietumu; tkb. Saraksts visu laiku tiek papildināts.
 • Ja esi kādā lapā, kura ir sarakstā, bet nevēlies, lai aktivitāte tiktu piefiksēta (piemēram, negribi, lai šī bloga autoram tiek tava nauda), vari ar vienu klikšķi lapu deaktivizēt. Tātad, noklikšķinot uz paplašinājuma ikonas, iespējams lapu ielikt savā “melnajā” sarakstā. Šis tiek respektēts un tiešām aktivitāte netiek piefiksēta. Turklāt, ja ieliki lapu savā melnajā sarakstā pēc tam, kad jau lapu biji lietojis, ielikšanas rezultātā no lokālās datu bāzes tiek izdzēsta lietošanas vēsture.
 • Lapās, kurās paplašinājums ir aktīvs, tiek piefiksēti vairāki lietošanas punkti. T.i. – cik ilgi lapu skaties, cik daudz ritini, kustini peli utt. Tādā veidā tiek noteikts cik ļoti lapu izmanto (vai nav tā, ka atvēri un aizgāji taisīt kafiju). Šie dati netiek sūtīti prom. Tie glabājas tikai datorā lokāli. Tātad nevienam informācija par klikšķiem, peles kustību utt. sūtīta netiek.
 • Brīdī, kad paplašinājums uzskata, ka esi pienācīgi mijiedarbojies ar saturu un ir pienācis laiks izteikt paldies satura radītājam, pārlūks uz Flattr centrālo serveri aizsūta atbilstošo resursa saiti (piemēram, saiti uz šo bloga ierakstu). Tas arī viss. Nekas cits prom sūtīts netiek. Savā Flattr profilā var redzēt, kuras saites un kad iesūtītas. Ja gribi, vari izdzēst jebkuru no ierakstiem.

Tātad kopumā paplašinājums strādā atbilstoši. Ir baltais saraksts, iespējams daktivizēt lapas. Lai gan paplašinājums piefiksē daudzus lietošanas parametrus, prom tie netiek sūtīti, bet tiek izmantoti tikai, lai izdomātu, vai esi pienācīgi mijiedarbojies ar saturu.

Kādēļ teicu, ka paplašinājums nav perfekts. Piefiksēju dažas problēmas:

 • Lai gan paplašinājums ir gana prasmīgs, lai nesūtītu prom query string (URL parametrus, kuri ir pēc ? zīmes), tam nav izveidots melnais saraksts ar URL ceļiem, kurus vajadzētu ignorēt. Piemēram, WordPress administrācijas panelis satur /wp-admin/* adrešu joslā. Un paplašinājumam vajadzētu varēt ignorēt jebkādu aktivitāti šādās lapās. Tātad, nepieciešams izveidot melno sarakstu ar tipiskajām administrācijas paneļu URL kombinācijām. Flattr izstrādātāji teica, ka šis tiks izdarīts.
 • URL atpazīšanu vajadzētu uzlabot arī tādās lapās kā Twitter (un citās līdzīgās daudzu autoru lapās). Paplašinājums seko līdzi tam, kurus profilus skaties un tvītus atver, lai autoriem varētu ieskaitīt atlīdzību. Diemžēl, tā kā nepastāv melnais saraksts ar lietām, kurām nevajadzētu tikt piefiksētām, paplašnājums piefiksē arī to, kad ieej sava profila uzstādījumos (/settings/* ). Arī šī problēma tikšot novērsta.
 • YouTube integrācija uz pirmā testa brīdi nebija līdz galam pabeigta. T.i. YouTube lietošanai būtu jābūt līdzīgai Twitter lietošanai. Paplašinājums sekos līdzi tam, kurus video skaties un autoriem ieskaitīs atlīdzību. Flattr izstrādāji kaut ko līdz galam nebija paspējuši izdarīt, tādēļ paplašinājuma ikona izskatījās pelēka (tā it kā būtu neaktīva), bet īstenībā paplašinājums lietotāja aktivitāti piefiksēja lokālajā datu bāzē. Prom gan nekas netika sūtīts. Problēma šeit bija tāda, ka paplašinājuma ikona neatbilda tam, ko dara paplašinājums. Ja ikona ir pelēka, paplašinājumam būtu jābūt neaktīvam un nekāda aktivitāte nedrīkst tikt piefiksēta. Mazāk sāpīgu šo problēmu padarīja tas, ka YouTube ir baltajā sarakstā un kļūda ir nevis, ka aktivitāte bija piefiksēta, bet, ka ikona rādīja, ka paplašinājums ir neaktīvs. Pavisam cits stāsts būtu, ja YouTube nebūtu baltajā sarakstā. Jaunākajā paplašinājuma versijā šī problēma ir novērsta.
 • YouTube integrācijā joprojām ir problēmas. Par tām runāju arī arī Flattr izstrādātājiem. Teica, ka meklēšot risinājumus, bet neesot ļoti vienkārši. Iedevu dažus ieteikumus. Interesanti, vai kādu ņems vērā. Piemēram, gadās, ka skatos kādu video, bet par to netiek iedots Flattr. Citiem garākiem video tiek iedots vairākas reizes vienas skatīšanās laikā. Pēc video noskatīšanās “pa virsu” pārlūkam atvēru teksta redaktoru un rakstīju šo rakstu. Šajā laikā 4 reizes tika iedots Flattr attiecīgajam video, lai gan to nemaz neskatījos. Šo visu gan var pielabot lietotājs pats. Piemēram, manuāli uzspiežot Flattr pogu paplašinājumā, lai būtu drošs, ka video autoram tiek Flattr. Vai aiziet uz Flattr administrācijas paneli un izņemt liekos Flattrus. Taču tas procesu padara manuālu. Un tam šoreiz nevajadzētu būt. Gan jau ar laiku salabos, bet šobrīd šim jāpievērš uzmanība.

Citas problēmas šobrīd neesmu piefiksējis. Lai gan šobrīd paplašinājums ir lietotājam draudzīgs un lietotāja privātumu neapdraud, es nezinu, vai kādreiz varēšu tikt pāri savai paranojai. Es pieņemu, ka paplašinājumu kādu laiku lietošu, bet regulāri turpināšu sekot līdzi tam, vai paplašinājums uz centrālo serveri nesūta vairāk informācijas kā vajadzētu. Ja kādu reizi pamanīšu, ka sūta gan, ar šo servisu vairs nesadarbošos un noteikti uz to aicināšu arī citus. Daudzi potenciālie lietotāji būs jutīgi privātuma jautājumos. Un, pieņemu, ka pat neliels pārkāpums no Flattr puses nozīmēs šī servisa nāvi. Tādēļ viņiem nevajadzētu būt ieinteresētiem kaut ko pārkāpt. Bet laiks rādīs.

Vēl daži punkti, kuri kādu varētu interesēt:

 • Iepriekš viss notika EUR valūtā, bet tagad USD.
 • Iepriekš Flattr komisija bija 10%, bet tagad tā ir sadalīta divās daļās. 7.5% paņem Flattr, bet 9% maksājumu nodrošinātājs. It kā procenti lieli, bet ņemam vērā, ka ikmēneša summas ir mazas, tādēļ kopējā komisija nav traģiska. 9% likme tiks samazināta tad, kad servisa lietošanas apjomi augs. Komisiju maksā nevis naudas iemaksātājs, bet saņēmējs.
 • Ja gribi nopelnīto naudu izņemt, tas maksās 3$ un izņemšana notiek ar pārskaitījumu uz bankas kontu.
 • Pēc 30 dienu lietošanas termiņa beigām tava mēneša maksa tiks sadalīta uz Flattru skaitu un proporcionāli izdalīta autoriem. Piemēram, ja tava mēneša maksa ir 3$ un mēneša laikā paplašinājums būs noziņojis 100 flattrus, par katru autors saņems 3 centus.
 • Ir iespējams flattrot tādas lapas, kuru autori servisā nav reģistrējušies. Kas notiek ar šādi uzkrātiem flattriem? Ja autors 30 dienu laikā nepiereģistrējas, šādi flattri tiek proporcionāli sadalīti starp reģistrētajiem flattru saņēmējiem.
 • Ja mēneša laikā nekāda aktivitāte netiek veikta, mēneša nauda tiek pārcelta uz nākamo mēnesi. Tātad, ja 30 dienas neko nedaru, man no kartes netiks noskaitīta nākamo 30 dienu maksa, bet neiztērētā tiek pārcelta uz nākamo periodu.
 • Pēc sešu dienu lietošanas, Flattr panelis rāda, ka esmu izveidojis 51 flattru. Taču neviens vēl nav bijis tāds, kuram satura autors būtu reģistrējies Flattr. Tātad, serviss vēl nav īpaši populārs. Kas arī saprotams, jo tas ir pavisam jauns.
 • Viņiem ir arī affiliate programma. Par piesaistītu autoru saņem 3$.

Es iepriekš biju savācis sarakstu ar Flattr 1.0 lietotājiem no Latvijas. Ja plāno izmantot arī 2.0, padod ziņu. Izveidošu jaunu sarakstu. Ja tev ir kādi jautājumi, raksti komentāros vai sūti privāti. Esmu nodibinājis tiešo komunikācijas līniju ar Flattr autoriem un varu noskaidrot atbildes uz jebkuru atbilstošu jautājumu.

1 Atruna: Rakstā izmantotas “referral” saites. T.i. ja piereģistrēsies izmantojot manu saiti, man tiek 3$.