Par VID-SS jampadraci un kāpēc te nav runa tikai par nodokļiem

Palasīju Twitter dažādus komentārus par VID-SS notikumiem un redzēju, ka daudzi neizprot manu pozīciju visā šajā notikumu ķēdē. Twitter ir pārāk nepateicīgs formāts, lai izskaidrotu. Tādeļ mēģināšu šeit. Tas ko manīju ir: ja tu esi SS pusē, tad tu aizstāvi nodokļu nemaksāšanu. Šis apgalvojums ir ne vien aplams, bet bīstams, jo liek citiem justies nelabi par to, ka iestājas par vērtībām, kuras nedrīkstētu apdraudēt. Kā arī tiek demonstrēts, ka daudzi neredz tālāk par virsrakstu. Pastāstīšu sīkāk ko ar to domāju.

Ņemam vērā, ka mani spriedelējumi ir balstīti šobrīd publiski pieejamajā informācijā (5. augustā). Ja tiks publiskoti jauni fakti, manas domas var mainīties. Tātad šobrīd zināms ir:

  • VID apturējis SIA Internet saimniecisko darbību, pieprasījis bloķēt ss.lv un virkni citu saistīto domēnu.
  • Ss.lv vortālu īstenībā uztur SIA SS, pret kuru nekādas prasības neesot izvirzītas (piemēram, sniegt informāciju).
  • VID apgalvo, ka SIA Internet saimnieciskā darbība apturēta, jo tas atteicies sniegt informāciju par auto tirgotājiem, kuri ss.lv izvietojuši sludinājumus. Aizvēršana nav saistīta ar patērētaju sūdzībām PTAC.
  • SIA Internet apgalvo, ka VID esot vēlējies ne tikai informāciju par auto tirgotājiem, bet visu datu bāzes kopiju.
  • VID vakar esot ieradies pie SIA Fotki un pieprasījis nekavējošu piekļuvi visai datu bāzei un veikt tās pilnu kopēšanu.
  • VID ir izteicis vēlmi bloķēt ss.com
  • SIA Internet / SIA SS nav nodokļu parādu un nodokļos maksājuši ievērojamas summas.

Uzreiz tiksim skaidrībā ar to, ka esmu par nodokļu maksāšanu. Pats nodokļos maksāju par soli vairāk kā vidējais Latvijas iedzīvotājs. Turklāt izglītoju arī citus par to, kā tas darāms. SIA SS un SIA Internet arī maksā nodokļus un ne mazus. Un pilnībā piekrītu, ka SIA Internet/SIA SS būtu jāsniedz VID informāciju par tirgotājiem. Un ja viņi šādu selektīvu informāciju nesniedz un piesedz kādu, tad ir vēršamas sankcijas pret viņiem.

Tad kāpēc es esmu stipri pret to, kā VID šobrīd uzvedas? Tādēļ, ka tiek jauktas vairākas būtiskas lietas.

Pirmkārt – jāsniedz būtu selektīvu informāciju. Bet prasītas tiek pilnas datu bāzes. Tā nedrīkstētu būt. Un ikvienam būtu pret to jācīnās. Datu bāzēs var tikt glabāta tāda informācija, kuru VID nav nekādu tiesību zināt. Tur var būt privāta informācija, tur var būt konfidenciāla trešo pušu informācija utt. Ilustrācijai tiem, kuri ar tehnoloģijām ir uz jūs. Ja tiek prasītas pilnas kopijas, tas nozīmē, ka VID grib tiesības piekļūt jebkurai informācijai. Tik pat labi tas var būt vēstuļu saturs, pētījumi, biznesa stratēģija utt. Un mēs nezinām ko VID ar šo informāciju darītu. Spiegotu par lietotāju privātām lietām, mēģinātu informāciju nopludināt kādam konkurentam vai veikt vēl kaut ko. VID nedrīkstētu prasīt pilnu datu bāzes kopiju nekādā situācijā. Pilnu datu bāzes kopiju varētu prasīt tikai un vienīgi ar tiesas spriedumu un viss. Datu privātums ir jāaizstāv. Un tam nav nekāda sakara ar to, ka kāds grib atbalstīt nodokļu nemaksāšanu. Skatieties plašāk. Ja tiks atzīts, ka šāda VID rīcība ir pamatota, tam var būt tālejošas un krasi negatīvas sekas. Jo, piemēram, būs grūti pārliecināt ārvalstu biznesa partnerus, ka viņu dotā informācija būs drošībā. Ka nebūs tāda diena, kad atnāks kāds VID darbonis un gribēs visu informāciju nokopēt.

Otrkārt – .com bloķēšanas tiesības nebūtu dodamas VID. Šobrīd likums VID ļauj bloķēt .lv adreses, ko esmu pieņēmis, jo tam nav īpašas ietekmes uz vārda brīvību. Bet VID nedrīkstētu bloķēt adreses, kuras ir ārpus .lv zonas. Tas tādēļ, ka dodot šādu varu parastiem ierēdņiem, kuri savu spēku ne vienmēr izmanto objektīvi, varam ātri vien nokļūt situācijā, kad šī vara tiek izmantota vai nu savtīgos mērķos vai arī cenzūras ieviešanai. Šodien tas ir ss.com, rīt būs Ebay, parīt Amazon. Varbūt pēc mēneša google.com, cnn.com, bbc.co.uk utt. Nav tālu jāmeklē, lai redzētu kā šāda vara tiek izmantota. Paskatieties uz Turciju, Krieviju, Ķīnu un citam valstīm. Tiešām tas ir tas, ko vēlaties? Neesiet tuvredzīgi! Adrešu bloķēšana ārpus .lv zonas būtu pieļaujama tikai un vienīgi ar pamatotu un izsvērtu tiesas spriedumu, nevis tāpēc, ka kādam ierēdnim tā šķiet pareizi. Un, starp citu, jā – esmu arī pret to, ka tiek bloķētas ārzemju azartspēļu lapas. Jo šādu lapu bloķēšana ir tas bīstamais precedents, kuru izmantot vēlas VID, lai bloķēšanas spēju palielinātu. Pret šādām lietām būtu jāiestājas jau iedīglī. Jo pēc tam, kad spējas jau dotas, situācija var pasliktināties ļoti straujiem soļiem.

Kopsavilkums. Jā – nodokļus jāmaksā un jā, SS/Internet būtu jāsniedz selektīvu informāciju. Bet nekādā gadījumā VID nedrīkstu prasīt pilnu datu bāzu kopijas un VID nedrīkst dot spējas bloķēt domēnus ārpus .lv zonas. Un jā – SS/Internet vajadzētu ņemt pie dziesmas par sūdzībām PTAC, bet šoreiz šajā sakarā ir 0.