Iemesli, kādēļ es piedalījos partijas “Kustība PAR!” dibināšanā

Lai gan varētu izskatīties, ka šī ieraksta vadlīnija ir taisnošanās, tā tas nav. Vēlos pastāstīt par to, kādēļ šodien devos uz Rīgu, lai padalītos partijas “Kustība PAR!” dibināšanā, kā arī vēlos izklāstīt savas domas par attiecīgo tēmu.

Tiem, kuriem pirmā dzirdēšana par šo kustību/partiju, došu nedaudz vienkāršotas vēstures. Sanāca kopā domubiedru grupa 25 cilvēku sastāvā, kura saprata, ka ir pienācis laiks, kad nav par ko balsot un ka būtu nepieciešams kaut ko darīt lietas labā. Daudzu diskusiju gaitā domubiedru grupa auga un tapa manifests, kuru var izlasīt mespar.lv . Manifestā paustās vērtības un idejas uzrunāja daudzus cilvēkus. Teju septiņi simti manifestu “parakstīja” (skaits var neatbilst īstenībai, jo “parakstīšana” netika verificēta). Sekoja diskusijas, kurās varēja piedalīties visi interesenti. Diskusiju rezultātā tika definēti statūti, programmas uzmetums un citas saistītās lietas. Tika izsludināts partijas dibināšanas kongress. Bija nepieciešami 200 cilvēki, lai partiju dibinātu. Atnāca 298 un par partijas dibināšanu nobalsoja 274. Es biju viens no tiem.

Tātad kādēļ? Tādēļ, ka arī es biju situācijā, kad nav par ko balsot. Iepriekš balsoju par Vienotību, bet manu balsi zaudēja. Par ZZS balsot nevaru, kamēr tā ir Lemberga un attiecīgās “mafijas” kabatas partija. Par Saskaņu arī nevarētu, jo viņu piekoptā Kremļa politika man nav pieņemama. Par TB/LNNK-VL arī balsot nevaru, jo viņi ietur pārāk nacionālu līniju un uzbāžas citiem ar to, kā ģimenes veidot utt., nemaz nerunājot par maksātnespējas/tieslietu jomu. Par Sudrabu, Kaimiņu pat izteikties negribu. Latvijas attīstībai, Progresīvie – tie bija interesanti, bet ne līdz galam. Tas, kas redzams PAR! manifestā un programmas uzmetumā uzrunā krietni vairāk. Turklāt PAR! iesaistījušies daudz jaunu, zinošu, inteliģentu, līdzīgi domājošu cilvēku. Manuprāt, starta grupa sanākusi ļoti laba. Ceru, ka turpmākās augšanas laikā izdosies līdzīgo domu gājienu un vērtības noturēt.

Pašā partijas veidošanas procesā likās, ka valdes ievēlēšana būs neinteresanta. Jo uz 9 vietām jau sākotnēji bija izvirzīti un prezentēti tikai 9 cilvēki. Tādēļ balsošana varēja sanākt tīri formāla. Bija prieks, ka Jānis Polis bija nolēmis ieviest intrigu un palīdzēt visiem izbaudīt demokrātiju. Viņš piekrita kandidēt. Tā rezultātā uz 9 vietām bija 10 kandidāti. Nav daudz, bet vismaz kaut kādas izvēles iespējas. Es saprotu, ka sākotnējie 9 gan jau bija daudz darījuši, lai visu partijas procesu iedzīvinātu un it kā būtu pelnījuši būt valdē. Bet gribējās, lai Jānis tomēr tiek, jo uzskatu, ka viņš būtu varējis pavērt plašāku logu uz to, kas tur īsti notiek. Tāpēc žēl, ka viņam pavisam nedaudz pietrūka (saņēma par 1 balsi mazāk, kā 9. ievēlētais valdes loceklis). 

Nav tā, ka es par visiem 100% piekrītu tam, kas ir programmas uzmetumā. Bet tieši tādēļ jau arī ir jābūt partijā, lai būtu iespēja kaut ko mainīt. Ir viegli sēdēt uz dīvāna un teikt, ka vecās partijas nekam neder, bet jaunās arī nederēs, jo darīs to pašu, ko vecās. OK. Ir problēma. Ko iesaki darīt? Ignorēt? Nē! Jāmēģina darīt. Iesaistīšanās ir šobrīd spēcīgākais solis, kuru varēju izdarīt, lai mēģinātu kaut ko uzlabot. Veids, kā partijas būvēšana notikusi līdz šim, dod man cerības, ka arī turpmākie uzstādījumi un darbi tiks definēti kopā. Ka nebūs tā, ka ierindas biedrs tiek ignorēts un visu nosaka tikai valde un tai tuvu stāvošie. Šobrīd izdevies iesēt atklātības un diskusiju kultūras sēklu. Ceru, ka tā pieņemsies spēkā un mums izaugs vēl nepieredzēti konstruktīva partija. Ir vairākas lietas, kuras jau fundamentāli atšķir šo partiju no citām. Piemēram, šobrīd netiek plānotas reģionālās nodaļas. Nebūs jauniešu nodaļas. Visi līdzvērtīgi un darbojas kopā (var elektroniski).

Esmu dzirdējis sliktus vārdus par to, ka PAR! būs Vienotības pārmucēju glābšanas laiva, ka Viņķele šāda, Pavļuts tāds, kāds vēl kaut kāds (neglaimojoši raksturots). Ņemot vērā to, ko vēlas mainīt PAR, sliktus vārdus dzirdēsim vēl ilgi un, tuvojoties vēlēšanām, stipri vairāk. Tieši šī nomelnošana, netīrā spēle, visu iesaistīto dēvēšana dažādos nelabos vārdos ir iemesls, kādēļ Latvijā sabiedrības iesaistīšanās politiskajās partijās ir tik zema. Ir jāmaina šī kultūra. Ceru, ka, laikam ejot, dalība partijā neasociēsies ar lamuvārdiem un zīmogu uz pieres, bet būs normāla lieta. PAR sākums man liek domāt, ka ar šo partiju varētu notikt šī, tik ļoti nepieciešamā, kultūras maiņa.

Par lietām, kuras man nepatīk. Īsti neesmu nosaukuma fans. Saprotu, ka pēc manifesta atrādīšanas nosaukums un asociācijas jau bija izveidojušās un no tām atkāpties uz kaut ko jaunu būtu bijis grūti. Ceru, ka PAR lietošana neievedīs galējībās un pārāk lielā tolerancē pret ikvienu lietu. Reizēm jāvar pateikt arī stingru PRET, jo tas ir daudz efektīvāk kā dejot ap tēmu ar PAR.
Tāpat mani vēl īsti nepārliecina nepilsoņu/līdzpilsoņu jautājums. Uzskatu, ka šim jābūt ļoti sīki izdiskutētam tematam. Piekrītu, ka šajā virzienā jāiet. Bet, cik ļoti, cik strauji, ko vēl papildus mainot – tas ir jautājums pamatīgām diskusijām. Un būšana partijā man ļaus par tēmu izteikties. Šo iespēju izmantošu.

Visādi citādi pat izvērstā programma mani uzrunā. Ideja par Universālo pamatienākumu ir pētāma. Pasaule mainās, sabiedrība mainās, tādēļ arī mums jāskatās apkārt. Jo var pienākt diena, kad jāveic kardinālas izmaiņas un mums būs jāzina, kas strādā un kas nē. Personu brīvības, valsts neiejaukšanās, mazāka birokrātija, samazināts pašvaldību skaits, lielāks uzsvars uz medicīnu, zinātni, izglītību, biznesu, zaļo domāšanu, digitālajām tehnoloģijām, taisnīgāka nodokļu iekasēšana – tas viss ir atbalstāms. Apzinos gan, ka daudzas lietas izskaidrot plašākai sabiedrībai, kad pretī bļaus vecie buki, būs grūti. Bet ir jāmēģina. Aicinu arī tevi iepazīties ar PAR manifestu, programmu un izvērtēt savu piemērotību kļūt par partijas biedru. Ja vēlies kādu papildus informāciju, bet nezini, ko uzrunāt, uzrunā mani. Kaut ko izstāstīšu, izskaidrošu vai savedīšu kopā ar kādu, kas to varēs izdarīt labāk par mani. Nobeigumā esmu iekļāvis saites uz maniem tvītiem par tēmu, lai būtu arī kāds vizuāls tēmas atspoguļojums.

Beidzot man ir, par ko balsot!

Šī raksta stipri politizētā satura dēļ komentārus esmu atspējojis (diemžēl, neesmu drošs, ka visi pratīs uzvesties, bet tērēt laiku, tīrot smilškasti, negribu). Ja vēlies par tēmu diskutēt, droši raksti email vai uzrunā mani, kad kaut kur satiksi.