Online servisi, kurus izmantoju

Šis ir raksts, kurā ne tikai dalīšos ar informāciju, bet ceru saņemt arī kādus ieteikumus no jums. Ja tu izmanto kaut ko tādu, ko es neesmu pieminējis, padalies. Vienmēr esmu atvērts jaunu servisu izmēģināšanai. Pats minēšu gan to, ko izmantoju, gan, kādēļ neizmantoju kaut ko citu no kategorijā pārstāvētā.

Pirms teju desmit gadiem rakstīju, ka esmu Google atkarīgais. No šīs atkarības pēdējā laikā mēģinu tikt vaļā. Šo procesu gan nesasteidzu, bet, ja redzu kaut ko labu ārpus Google pasaules, pamēģinu. Daļa no rakstā dotajām saitēm ir ar referral kodu. 

E-pasts. Esmu Gmail lietotājs teju tikpat ilgi, cik šis serviss eksistē. Turklāt vienu brīdi biju pārlicis visus savus projektu e-pastus uz Google Apps infrastruktūru. Bet iestājās neliela paranoja. Nav droši, ka viss stāv pie viena servisa nodrošinātāja. Turklāt pamazām migrēju visu saraksti prom no @gmail uz @lisovskis.com e-pastu. Tas tiek darīts, lai nebūtu piesiets Gmail. Ja ir savs domēns, jebkurā mirklī varu migrēt prom. Kā alternatīvu servisa nodrošinātāju izmantoju Zoho Mail (vienam no projektiem). Šie ir vienīgie, kuri joprojām neprasa naudu, ja gribi izmantot savu domēnu. Vēl testēju ProtonMail. Esmu patīkami pārsteigts par ProtonMail kvalitāti. Šis ir e-pasta serviss, kurš nodrošina šifrētu e-pastu. Gaidu, kad viņi ieviesīs IMAP pieeju. Vai kādu citu veidu, kā dabūt savus e-pastus no viņu servisa. Šobrīd sanāk lock-in. T.i. – ja gribēšu doties prom, e-pastus nevar lejupielādēt. Tas īsti neder. Bet tiklīdz lejupielāde būs pieejama, pieņemu, ka uz šo servisu pārnesīšu savus svarīgākos e-pasta kontus.

Datu uzglabāšana. Datus glabāju Google Drive, kā arī Dropbox. Vispār jau arī Google Photos. Google Drive un Google Photos izmantoju, jo labi integrējas ar citiem Google servisiem, kā arī Google Photos lietotne Android telefoniem ir lieliska. Kopš parādījās Google Photos, esmu krietni samazinājis Dropbox lietošanu. Nedaudz arī testēju Tresorit. Ļoti funkcionāls un drošs serviss. Tresorit ir vienīgais no pieminētajiem, kas izmanto šifrēšanu. Problēma ar Tresorit ir tāda, ka tas ir visai dārgs. Bezmaksas versija ir stipri limitēta. Lētākais no plāniem privātpersonām maksā 10€ par 100GB (mēnesī). Salīdzinājumā Google Drive maksā 1.99$ par 100GB. Īsti gan nedrīkst cenu salīdzināt ar 1:1, jo Tresorit nodrošina arī lietas, kuras Google Drive neatrast (šifrēšana, Linux klients, failu versijas un citi labumi). Microsoft OneDrive neizmantoju, jo ļoti lēna augšupielāde un nav Linux klienta.

Datu rezerves kopijas. Bieži vien par datu rezerves kopijām sāk domāt tad, kad jau ir par vēlu. Daļa domā, ka viņu dators nesalūzīs/to nenozags, daļa domā, ka 60$ gadā par datu drošību ir par daudz, daļa vienkārši nezina, kā iespējams tikt pie rezerves kopijām. Es riskēt negribu, tādēļ izmantoju CrashPlan. Uzinstalēju, nokonfigurēju un dzīvoju mierīgi. Un jā – ir tas mani pāris reizes izglābis. Tāpēc nav žēl tos 60$ gadā. Ir arī citi servisi, kā, piemēram, Backblaze. Taču tikai CrashPlan strādā arī uz Linux un piedāvā neierobežotu datu glabāšanu par 5$ mēnesī. Pašam arhīvs jau izaudzis līdz 1.5TB. CrashPlan māk pieglabāt gan failu versijas, gan taisīt rezerves kopijas ārējiem diskiem. Vienīgais mīnuss ir tāds, ka CrashPlan ir nasks RAM patēriņa ziņā. 

Video. Par šo plaši izteicos rakstā YouTube un Netflix ir televīzija man .

Mūzika. Mūziku klausos Spotify un YouTube.

Sociālie tīkli. Visvairāk man patīk Twitter. Tur man ir divi konti. Viens angļu valodā: https://twitter.com/Endijs un viens latviešu valodā: https://twitter.com/ELisovskis . Ilgi turējos pret Instagram, bet pamazām sāku izmantot: https://www.instagram.com/endijs/ . Visticamāk, ka Instagram sākšu izmantot biežāk. Facebook izmantoju maz un vairāk tādēļ, ka tur sēž daudzi citi. Viņu saturu patērēju ļoti minimāli. Reizēm kaut ko atdodu “atdošanas lapā”, izmantoju par autorizēšanās servisu un viņu SDK, kā arī publicēju saites uz saviem bloga ierakstiem. Ar cita veida informāciju Facebook cenšos nedalīties. LinkedIn  konts man ir, bet šobrīd no šī servisa man nekāda labuma nav, tādēļ neizmantoju. Pat vairs neapstiprinu/nenoraidu kontaktu pieprasījumus un neatbildu uz vēstulēm. Kontu paturu, jo varbūt kādreiz noderēs.

Ceļojumiem. Ja jāmeklē mitekli, esot ārzemēs, tad izmantoju Airbnb (23€ tev) vai Booking.com. Airbnb parasti ņemu tad, ja gribu ietaupīt. Tas iespējams divos scenārijos. Pirmais – ja jāīrē uz ilgāku laiku. Otrs – ja konkrētajā apgabalā ir dārgas viesnīcas. Booking izmantoju viesnīcām vai, ja Airbnb nekā prātīga nav.

Paroles. Parolēm izmantoju LastPass (1 mēnesis Premium tev). Sīkāk par to, kādēļ izmantoju tieši šo, vari izlasīt rakstā par LastPass .

Saziņa. Ar šo ir vistrakāk. Man ikdienā nākas komunicēt ar dažādiem cilvēkiem un tā nu ir sanācis, ka katram cilvēkam/komandai ir savi iecienītākie rīki. Līdz ar to izmantoju vairākus. Joprojām lietoju Skype. Telefonā Skype klientu gan neinstalēju (prasa pārāk daudz tiesību), kā arī Linux klientu vairs neinstalēju. Izmantoju Skype no Web pārlūka. Strādā tīri labi. Protams, izmantoju arī  Google Hangouts. Lai tiktu pie Hangouts telefonā, izmantoju Google Hangouts lietotni, bet datorā Pidgin. Komunikācijai par WorldOfBMX izmantojam Slack. Video zvaniem izmantoju Duo . Mēģinu lietot Signal. Diemžēl, šo nesanāk lietot tik bieži, kā gribētos, jo reti kurš no maniem kontaktiem to izmanto. Signal patīk, jo nodrošina šifrēšanu. Daudzi izmanto WhatsApp, bet es negribu vēl vairāk informācijas nodot Facebook. Pietiek, ka viņiem tiek mana bloga rakstu saites, kā arī Instagram bildītes. Nedaudz pamēģināju Telegram, bet arī to no kontaktiem izmanto retais, turklāt šķiet, ka Signal ir pārāks.

Izglītība. Duolingo apgūstu spāņu valodu. Ja gribi bez maksas apgūt kādu valodu, noteikti pamēģini. Laracasts apgūstu jaunas prasmes programmēšanā. Dažas reizes mēģināju iziet kādu kursu Coursera, bet, diemžēl, tā arī nevienu nepabeidzu. Bet noteikti šo servisu varu ieteikt tiem, kuri grib paplašināt savas zināšanas. Coursera ir plašs materiāla klāsts, kuru piedāvā pasniedzēji no dažādām universitātēm. Turklāt šis ir bezmaksas serviss. 

Kods. Github izmantoju, lai tiktu klāt pie citu rakstīta koda. Tā kā pašam nav, ar ko dalīties, tad neko daudz neesmu licis. Privātos kodus sākotnēji glabāju BitBucket, bet, kopš Gitlab uzlaboja ātrdarbību, esmu pie viņiem. Ja izmanto Git un gribi lielisku servisu, turklāt bez maksas, notiekti apskaties Gitlab.

Serveri. Daudzus gadus izmantoju Linode. Pāris gadus izmantoju arī DigitalOcean (10$ tev), bet nu visu esmu pārlicis uz Linode. Kāpēc Linode? Ātrāki serveri, lētāk, labāks backup serviss. Ja vajag kaut ko pavisam lēti (piemēram, VPN uz dažām dienām) izmantoju Scaleway .

Šis raksts tapis 30 dienu rakstīšanas izaicinājuma ietvaros.