Kādēļ izmantot LastPass (vai kādu citu paroļu menedžeri)?

Vakardienas ieraksts par E-klasi un LastPass izpelnījās lielāku piekrišanu kā biju plānojis. Bet mani māc šaubas par to, vai liela daļa to lasīja tieši LastPass dēļ. Tādēļ nolēmu, ka par šo rīku ir jāinformē nedaudz vairāk.

LastPass ir paroļu menedžeris. Paroļu menedžeris palīdz izvairīties no atkārtotu un viegli atminamu paroļu izmantošanas. Tādā veidā palielinot lietotāju online kontu drošību. Tā galvenais uzdevums ir rūpēties par to, lai tā lietotāji izmantotu drošas paroles, kā arī, lai paroļu ievadīšana būtu maksimāli ērta un automatizēta nodarbe. Ir arī citi paroļu menedžeri. Piemēram, KeePass. Šo es izmantoju daudzus gadus. Pārgāju uz LastPass, jo tas ir ērtāks un funkcijām bagātāks. Vēl ir 1Password.  Šis izskatās lieliski un, iespējams, ka es to varētu izmantot LastPass vietā. Bet, tā kā šobrīd LastPass mani pilnībā apmierina un esmu to apguvis, īsti nav motivācijas mēģināt kaut ko citu. Protams, vēl ir arī citi paroļu menedžeri. Bet kaut kad jau uzskaitījumu ir jābeidz. 

Kā var redzēt lejupielāžu sadaļā, LastPass strādā gan uz Windows, gan Mac, gan Linux, gan Android, gan iPhone/Ipad. Datoru operētājsistēmām ieteicamā integrācija ir ar pārlūka paplašinājumu palīdzību. iOS un Android ir pieejamas atsevišķas aplikācijas.

Pirms ķeramies klāt dažu funkciju aprakstam, jāmin par drošību. LastPass saglabātās paroles tiek šifrētas drošā veidā. Uz LastPass serveri tiek aizsūtīts tikai aizšifrēts informācijas blāķis. Tā saturam LastPass darbinieki tikt klāt nevar. Lai atšifrētu datus, nepieciešama galvenā parole. Šī parole, kā arī šifrēšanas atslēga nekad netiek sūtīta uz LastPass serveriem. Tādēļ, ja pie aizšifrētā datu bloka kāds tiek klāt, to saturu atšifrēt nevar. Šī iemesla dēļ, ja tiek aizmirsta galvenā parole, nav nekādu veidu, kā saturu atšifrēt. Aizšifrētās paroles tiek sūtītas uz LastPass serveriem, lai sinhronizētu datus starp dažādām lietotāja ierīcēm. Lai padarītu lietošanu vēl drošāku, var izmantot 2 fakoru autorizāciju .

Importēšana. LastPass māk importēt paroles no dažādiem citiem rīkiem. Piemēram, no KeePass, Chrome, CSV failiem, kā arī virknes citu rīku. LastPass iesaka importēšanu veikt caur Firefox paplašinājumu (tā esot vienkāršāk), bet arī Chrome man nostrādāja. Par importēšanu lasīt šeit.

LastPass ir iebūvēts drošu paroļu ģenerēšanas rīks. Ir iespējams norādīt, cik garu paroli vēlies, vai tajā iekļaut speciālos simbolus, cik daudz burtu vajag, kā arī dažus citus noteikumus. Ja gribi šādam rīkam piekļūt bez LastPass konta izmantošanas, ej uz viņu paroļu ģenerēšanas lapu .

No simtiem paroļu es atceros tikai pāris. Tas tādēļ, ka teju visas paroles ir uzģenerētas ar LastPass un tās ir pārāk sarežģītas, lai atcerētos. LastPass lieliski māk aizpildīt paroļu laukus dažādās web lapās. Ja ir vairāki lietotājvārdi, iespējams izvēlēties to, kuru izmantot pieslēgšanās brīdī.

LastPass ir iebūvēts paroļu audita rīks. Gadu gaitā mēdz sakrāties daudzas paroles. Reizēm paviršības dēļ kaut kas var atkārtoties, kāda parole var būt vāja. Ar audita rīku iespējams šādas problemātiskās paroles atrast, kā arī daļu automātiski nomainīt. T.i. – ja, piemēram, tiek atklāts, ka Twitter parole ir pārāk vienkārša, var likt LastPass to nomainīt tavā vietā. Ietaupās gan laiks, gan nav jāmēģina meklēt, kur paroles maiņu vispār var veikt.

LastPass var saglabāt ne tikai paroles, bet jebkurus tekstus, maksājumu karšu datus un pat pievienot failus. Arī tie visi tiek šifrēti.

Ja nepieciešams un lietotājs uzticas kādam citam cilvēkam, ir iespējams nodefinēt ārkārtas piekļuves tiesības. Šo iesaku izmantot. Pieeju iespējams dot uzreiz, tiklīdz otrs cilvēks to pieprasa, vai arī var uzstādīt stundu/dienu skaitu, pirms ārkārtas pieeja tiek dota. Šeit iesaku izsvērt ērtības un risku attiecību. Piemēram, ja personai X tiek dotas tūlītējas piekļuves tiesības, tad brīdī, kad kāds ļaundaris tiek klāt X datoram, viņš tiek klāt arī visām parolēm. Tādēļ iesaku uzstādīt saprātīgu gaidīšanas laiku. Piemēram, viena diena. Problēmu gadījumā, gan jau vienu dienu pagaidīt var. Bet, ja kāds ļaunais tiek klāt uzticības personas datoram, vismaz būs diena laika reaģēt un piekļuves tiesības noņemt.

Datu sinhronizēšana strādā lieliski. Es LastPass izmantoju arī uz Android telefona. Nav ilgi jāgaida no brīža, kad caur datoru pievienotā parole ir pieejama arī telefonā (un otrādi).

Android lietotne strādā labi. Saskarne ir līdzīga tai, kas redzama pārlūku paplašinājumu versijā. Nedaudz kaitinoša ir autorizēšanās ar galveno paroli (telefonā nepatīk bakstīt tos simbolus). Tāpēc prieks, ka kontu var atšifrēt, arī izmantojot pirkstu nospiedumu lasītāju. Ar LastPass var aizpildīt ne tikai paroles pārlūkā, bet arī lietotnēs.

Ja tiek izmantota maksas versija (1.21$ mēnesī), ir pieejama paroļu kopīgošanas funkcija. Tas nozīmē, ka ir iespējams kopīgot paroles ar, piemēram, ģimenes locekļiem. Tas ir ērti, jo visiem lietotājiem ir pieeja pie vienām un tām pašām parolēm. Ja parole mainās, visi uzzina jauno paroli.

Ja gribi 1 mēnesi izmēģināt Premium versiju, tad izmanto https://lastpass.com/f?24180662 saiti. Tā dos vienu Premium mēnesi arī  man. Tiem, kuri gribēs teikt, ka šis raksts tapa, lai es savāktu bezmaksas Premium mēnešus, uzreiz varu teikt, ka tā nav. Ja tā būtu, tad īpašu saiti būtu licis gan E-klases rakstā, gan šī raksta sākumā. Īpašā saite izmantota tikai vienu reizi un turklāt, uz to norādot.

Rakstā izmantotās bildītes aizņēmos no LastPass web lapas. Tādēļ vērojama lielāka graudainība kā parasti. Ceru, ka nevienam nav iebildumu.

Šis raksts tapis 30 dienu rakstīšanas izaicinājuma ietvaros.