Clusterpoint likvidē DBaaS bezmaksas lietošanas limitus (un vēl par šo to)

Līdz šim Clusterpoint DBaaS lietoju reti, bet izskatās, ka pienācis laiks, kad jābeidz to darīt pavisam. Tiem, kuri nezina, kas ir Clusterpoint DBaaS – tā ir Clusterpoint datu bāzes lietošana Clusterpoint uzturētā mākonī. Līdz šim servisam bija visai draudzīga cenu politika. Pirmās 30 dienas bija pilnībā bez maksas. Kā arī, ja iekļāvies 500MB RAM, 10GB disk, 10GB traffic, lietošana bija bez maksas. Tagad, ja ieskatāmies cenu lapā, varam redzēt, ka 30 bezmaksas dienas ir pazudušas, kā arī ir pazuduši bezmaksas lietošanas limiti. Tas, ko agrāk deva bez maksas, tagad maksās 9.29€.

Tiem, kuri negrib maksāt, ir dots laiks līdz 1.maijam. Tātad pusotrs mēnesis, lai no mākoņa migrētu prom. Ja kredītkartes datus nenorādīsi, 1.maijā serviss beigs strādāt. Un pēc mēneša dati tiks dzēsti.

Jāsaka, ka man ir žēl, ka viņi gājuši šādu soli. Redzu divus potenciālos iemeslus. Pirmais – viņiem iet tik labi, ka var atļauties likvidēt pašreklāmai nepieciešamos bezmaksas limitus. Otrais – iet tik slikti, ka vairs nevar atļauties neko dot bez maksas. Lai gan pirmais variants mani iepriecinātu vairāk, ļoti izskatās, ka tomēr otrais būs pie vainas.

Pirms pusotra gada parādīju, kā izmantot Clusterpoint DBaaS, lai izveidotu elementāru Twitter ierakstu meklētāju. Varam, protams, diskutēt par to, cik šāds rīks ir noderīgs. Manuprāt, būtiskāks ir fakts, ka, ja DBaaS turpmāk būs par maksu, šādas Clusterpoint demonstrācijas netaps. Es jaunās iespējas nepapētīšu un par tām neuzrakstīšu. Jā, šo blogu nelasa desmiti tūkstošu cilvēku. Un no tiem, kuri lasa, mazs ir procents tādu, kurus interesē Clusterpoint. Jādomā gan plašāk. Ja viens beidz rakstīt, iespējams, ka arī citi beigs.

Bildīte no http://www.labsoflatvia.com/startups/clusterpoint

Es vienu brīdi biju apsvēris iespēju, ka varētu būvēt WorldOfBMX uz Clusterpoint DBaaS. Būtu iemesls apgūt šo risinājumu, kā arī būtu labs use case, ja gribētu kādā konferencē padalīties ar informāciju par Clusterpoint. Labi, ka negāju šajā virzienā. Ne jau tādēļ, ka būtu žēl maksāt par servisu. Bet tādēļ, ka Clusterpoint visu laiku pavada kaut kāds līdz galam neizprotams noslēpumainības plīvurs. Tā arī īsti nevaru saprast, ko viņi grib. No sākuma Clusterpoint bija risinājums, kuru pa tiešo pārdeva lieliem klientiem. Tad Clusterpoint piesaistīja lielas investīcijas (kopumā 2 750 000€). Tam sekoja profesionāļu algošana, sponsorēšana, vēlme kļūt par izstrādātājiem ar viegli pieejamu platformu utt. Tagad izskatās, ka nauda ir beigusies, kustība izstrādātāju virzienā arī. Un pamazām veidojas kustība atpakaļ uz sākotnējo modeli. Un tas ir bīstami tiem, kuri savus projektus būvē uz Clusterpoint. Ja izmanto viņu mākoni un cena ir par augstu, var taču uzinstalēt Clusterpoint serveri lokāli un izmantot, vai ne? Bet cik ilgi? Gluži kā vienā “jaukā” dienā likvidēja bezmaksas kvotas, var likvidēt arī bezmaksas lokāli instalējamos serverus. Par plāniem un redzējumu nekur nekas nav teikts. Un, ja projekts ir kas vairāk par 3 dienu hackathon, diez vai gribēsies investēt laiku, apgūstot platformu, kura vienā dienā var kļūt vai nu ļoti dārga vai nepieejama.

Neskaidrība ir arī par Clusterpoint uzturētajām publiskajām datu bāzēm. Tiem, kuri nezina, Clusterpoint ir, piemēram, OpenStreetMap Points of interest datu bāze, kuru līdz šim varēja lietot bez maksas. Ja tu gribi zināt kā, ieskaties rakstā Easy OpenStreetMap POI maps with Clusterpoint Cloud (raksta autors esmu es). Bet kā būs jaunās politikas ietvaros? Būs tās datu bāzes pieejams? Cik ilgi? Cik tas maksās? Es uzdevu jautājumu gan viņu supportam, gan Twitter. 2 dienas un 0 atbilžu.

Atskatoties uz Clusterpoint, paliek nedaudz skumji. Kaut kāda iemesla dēļ es par šo risinājumu savulaik biju ļoti iededzies. Pētīju, lasīju, izmēģināju. Vairākas reizes satikos ar viņu top līderiem. Sveiciens Gintam, Zigmāram, Jurģim, Didzim! Runājām par to, kā projekts attīstīsies. Devu savu skatījumu par dažādiem jautājumiem. Lasīju white paper par transakcijām, pat pirms tas bija pieejams publiski (meklēju kļūdas vai nesaprotamos gabalus). Uzrakstīju rakstu. Ar viņu atbalstu piedalījos konferencēs (vienā no tām pat uzstājos un stāstīju par Clusterpiont). Likās, ka būs forši – beidzot kaut kas tāds, ar ko ieinteresēt citus, kad esmu konferencēs. Un varbūt, ka man kā early adopter, atleks kāds labums (piemēram, būt atpazīstamam kā rīka pārzinātājam, noderīga library autoram utt.). Bet tad kaut kā viss izbeidzās. Iestājās klusuma brīži. Vadībā notika izmaiņas. Vienā brīdī Zigmāru CEO postenī nomainīja viens cits cilvēks, tagad arī tas ir prom un Gints ir pagaidu CEO. Bieža top līderu maiņa parasti neliecina par labu notikumu gaitu. Konferencēs Clusterpoint vairs nav redzams, vairs neko nesponsorē, IT ziņu lapās par viņiem neko neraksta, blogs (gluži kā Twitter un Facebook lapas) klusē. Decembrī pat bija teju 4000€ nodokļu parāds (varbūt kļūdas pēc nevis naudas problēmu dēļ). Ļoti gribētos cerēt, ka šis klusums liecina par kaut ko labu. Par vētru, ar jaunām versijām, jauniem partneriem, jaunu skaidrību utt. Bet izskatās gluži pretēji. Izskatās, ka investīciju dotais sprints ir beidzies un īsti nav skaidrības par to, kā iet tālāk. Tās tādas spekulācijas no manas puses. Bet es, kā jau blogeris, varu to atļauties, vai ne?

Šis raksts tapis 30 dienu rakstīšanas izaicinājuma ietvaros.