Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pašnodarbinātajiem

Šī informācija vairs nav aktuāla 2018. gadā, bet attiecas tikai uz iepriekšējiem gadiem!

Atjaunots 03.04.2017: Pielaboju skaitļus, ciparus, procentu likmes utt. atbilstoši tam, kas aktuāls 2017. gadā.

Vairākkārtīgi esmu saņēmis jautājumus par to, kā tad īsti veicami nodokļu maksājumi pašnodarbinātajiem. Visiem jautātājiem esmu centies atbildēt. Tā kā sanāk atkārtoties un atbildēšana prasa laiku, nolēmu, ka beidzot jāsaņemas un jāuzraksta ierakstu, lai nākotnes jautātājiem varētu nosūtīt saiti, nevis dzejot kārtējo apcerējumu par tēmu. Šajā ierakstā par to, kas ir Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un kā tās veicamas pašnodarbinātajiem.

Ņemiet vērā, ka, laikam ejot uz priekšu, šeit paustā informācija var novecot. Tādēļ, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, minētos faktus pārbaudiet arī citos resursos. Vēl ņemiet vērā to, ka es neesmu nodokļu konsultants vai eksperts šajos jautājumos. Ir pilnīgi iespējams, ka kaut ko esmu pārpratis vai ne tā interpretējis.

Tātad – kas tad ir Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas? Atbilde no atbilstošās VID lapas:

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (obligātās iemaksas) ir ar likumu noteikts obligāts maksājums speciālā budžeta kontā, kas dod tiesības sociāli apdrošinātai personai saņemt likumā noteiktos sociālās apdrošināšanas pakalpojumus. Sociālā apdrošināšana ir valsts sociālās drošības sistēmas sastāvdaļa. Personām, kuras veic sociālās apdrošināšanas iemaksas no saviem darba ienākumiem, ir tiesības saņemt attiecīgus sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, kurus izmaksā atkarībā no viņu veiktajām sociālajām iemaksām – jo lielāki bijuši ienākumi, no kuriem veiktas iemaksas, jo attiecīgi lielāks arī pabalsta, pensijas vai atlīdzības apmērs. Vairāk par sociālajām iemaksām var uzzināt Labklājības ministrijāun Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Pirms sākt maksāt, nepieciešams reģistrēties VID šī nodokļa maksāšanai. Par to, kā man gāja šajā jautājumā, var izlasīt “Brīvmākslinieks. Otrais solis – vēl viena reģistrēšanās VID“.

Parēķināsim to, cik tad īsti nodoklī jāmaksā. Lai vieglāk uztvert, sadalīšu pa punktiem:

  • Kā redzams šeit, 2017. gadā VSAOI likme pašnodarbinātajām personām ir 31,13%.
  • Iemaksas veicamas par tiem mēnešiem, kuros nopelnīts (ienākumi – izdevumi) vismaz 380€.
  • To, no kādas summas maksāt nodokli, var izvēlēties pats. Minimālā summa 2017.gadā ir 380€. Tas nozīmē, ka, ja mēnesī nopelnīji vismaz 380€, nodoklī jāmaksā vismaz 118,29€. Protams, var maksāt arī vairāk, bet stipri šaubos, ka tu to vēlēsies. Tātad, ja nopelnīji 1000€, nodoklī vari maksāt brīvi izraudzītu summu no 118,29€ līdz 311,30€. Jo vairāk maksāsi, jo par lielāku summu būsi apdrošināts, bet mazāk paliks kontā pēc nodokļu nomaksas. Katram pašam jāaprēķina to, no cik lielas summas viņam gribas maksāt. Ja kādu mēnesi nopelni mazāk par 380€, tad par to mēnesi nodokli nav jāmaksā.
  • Ja kopējie gada ienākumi sasnieguši 4560€, nodokli būs jāmaksā arī par nākamajiem gada mēnešiem, pat ja tajos nekādas peļņas nebūs vai tā nesasniegs 380€. Ja būsi reģistrējies, piemēram, gada vidū, tad uz tevi attieksies nevis 4560€, bet 380€ reiz mēnešu skaits, kuros būsi attiecīgajā statusā. Tātad, ja 6 mēneši, tad 2280€.
  • Pašnodarbinātais no aprēķinātā obligāto iemaksu objekta apmēra atskaita proporcionālo daļu par pārejošas darbnespējas, kā arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienām, par kurām ir izsniegta darbnespējas lapa B. Tas nozīmē, ka, ja, piemēram, septembrī nopelnīji 380€, bet 10 dienas slimoji (un tev bija B lapa), tad nodokli tev tomēr ir jāmaksā, bet no mazākas summas. To aprēķina sekojoši: 380 – 380 / 30 (dienas mēnesī) * 10 = 253,33€. Tātad, nodokli jāmaksā nevis no 380€ (kas būtu 118,29€), bet no 253,33€ (tātad 78,86€).

Ieskaties tabulā, kuru adaptēju no VID metodiskā materiāla (pamainīju skaitļus, lai būtu atbilstoši 2017.gadam). Te ir skaidri redzams tas, par kuriem mēnešiem nodokli un kādā apjomā maksāt, kā arī, kas notiek, ja gada ienākumi pārsnieguši gada minimumu. Šis attiecas uz personām, kurām ir pašnodarbinātā statuss visu kalendāro gadu.

Tagad, kad zini, cik aptuveni būs jāmaksā, pastāstīšu to, kā tas darāms. Reizi ceturksnī (t.i., līdz 15. aprīlim, 15. jūlijam, 15. oktobrim un nākamā gada 15. janvārim) jāpieslēdzas VID EDS un jāiesniedz deklarāciju. Lai to izdarītu, jāiet uz Dokumenti -> No veidlapas. Tad ir vairāki varianti, kā meklēt. Var, piemēram, pārslēgties uz Visi dokumenti un meklētājā ierakstīt “pašnodarbinātā”. Tiks atrasts “Pašnodarbinātā ziņojums. Ziņojums par pašnodarbinātā vai iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka, vai ārvalstu darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām”. Klikšķini virsū un tiksi pie formas, kuru vajadzēs aizpildīt.

meklet_dokumentu

Daži punkti šajā sakarā:

  • Ja nevienā no ceturkšņa mēnešiem ienākumi nesasniedza 380€, tad deklarāciju nav jāiesniedz. To ir jāiesniedz tikai tad, ja vismaz vienā mēnesī ir bijuši ienākumi vismaz 380€. Vai, protams, gadījumā, ja bija sasniegts gada minimums, tad deklarāciju jāiesniedz arī par visiem nākamajiem gada mēnešiem.
  • Pašsaprotami, bet tomēr pieminēšu. Ja atskaiti iesniedz par 3. ceturksni, tad 1.mēnesis ir jūlijs, 2. mēnesis ir augusts, bet 3.mēnesis ir septembris.
  • Ailēs raksti to, no kāda ienākuma maksāsi nodokli. Iedomāsimies sekojošu situāciju. Janvārī nopelnīju 500€, bet maksāšu no 380€. Februārī atpūtos un nopelnīju tikai 200€, tāpēc rakstu 0. Savukārt martā bija 400€ un tātad gribēju maksāt no 380€. Bet, bija B lapa un 15 dienas noslimoju. Tādēļ rakstu 196,13€.
  • Jāievada savu tālruņa numuru, datumu un jāspiež “Pārbaudīt un saglabāt”. Ja saņemsi kļūdas, novērs tās un mēģini vēlreiz. Kad kļūdu nav, dodies uz Dokumenti un iesniedz dokumentu.
  • Nākamajā dienā pēc tam, kad dokuments tiks akceptēts, Maksājumu sadaļā parādīsies maksājums. Es maksājumus veicu caur šo sadaļu. Tas ir ļoti ērti, jo nav jāmeklē to, uz kuru kontu skaitīt naudu, nav jādomā, ko rakstīt pamatojumā. Caur šo sadaļu veikti maksājumi parādās Maksājumu vēsturē, kur var redzēt to statusu. Manuprāt, viens no labākajiem pēdējā laika EDS jaunievedumiem. EDS maksājumi

Tas tad arī viss. Papildus informācijai un dažādu nianšu apskatei, noteikti ieskaties atbilstošajā VID lapā un izklikšķinies pa visām sadaļām. Un obligāti vismaz pārskati metodisko materiālu par Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām. Tajā ir uzskaitīts viss, ko minēju šajā rakstā un vēl vairāk. Dažādi piemēri palīdzēs saprast, ko darīt dažādās nestandarta situācijās.