Kādēļ pašnodarbinātais?

Virsrakstā redzamo jautājumu biju saņēmis vairākas reizes. Tam gan ir bijušas dažādas variācijas. Piemēram, kādēļ pašnodarbinātais nevis parasts SIA? Kādēļ pašnodarbinātais nevis “mikro” SIA? Kādēļ pašnodarbinātais parastajā nodokļu režīmā (IIN un Sociālais) nevis Mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs? Īsumā: aprēķins un papīru daudzums.

Ņemiet vērā, ka mani argumenti ir/bija piemērojami manā situācijā. Ja arī tu domā, ka vajadzētu reģistrēties kā pašnodarbinātajam, tad izvērtē tālāk dotos punktus atbilstoši savai situācijai. Tu vari nonākt pie secinājuma, ka tas, kas bija izdevīgi man, tev nav izdevīgi.

Neliels atskats vēsturē. Kā jau daudzi IT nozares cilvēki, arī es sāku savu karjeru strādājot pavisam normālā režīmā. Gāju uz darbu, nostrādāju savas stundas, saņēmu algu. Tad nāca periods, kad likās, ka daudz ko zinu (nezināju gan), un likās, ka varēšu gāzt galnus (nevarēju), un nodibināju savu SIA. Ar dažādiem panākumiem turēju SIA pie dzīvības gadus 6. Šo gadu laikā izbaudīju, ko nozīmē VID, Uzņēmumu reģistrs, nenormālās papīru kaudzes, kuras jātapina uzņēmumiem. Manai situācijai (kur teju visu laiku biju vienīgais darbinieks) tas bija krietni par traku. Ja atskaitam periodu, kad man bija interneta veikals, SIA bija lieka greznība un apgrūtinājums. Turklāt pilnie darbaspēka nodokļi ir ļoti lieli. Tad nāca periods, kad attiecīgais SIA tika likvidēts. Sāku strādāt tēva vadītā SIA, kurš ir Mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Tā nostrādāju gandrīz 5 gadus, līdz nolēmu, ka jāiet prom un jādara lietas pašam, un jāmaksā nodokļus kā pašnodarbinātajam.

Lai gan Mikrouzņēmuma nodoklis ir laba lieta, tam ir vairāki būtiski mīnusi:

 • Algas ierobežojums 720€ apmērā, kas IT nozarē ir ļoti maz. Ja ir vēlme veikt kādu lielāku pirkumu (piemēram, māju), tad bankas acīs šāda alga nebūs ļoti pievilcīga.
 • Ja SIA ienāk vairāk naudas kā tiek izmaksāts algās, pārējo var izņemt kā peļņu, maksājot papildus nodokli. Tātad vairāk pelnošiem “mikro SIA” atstāj nodokļos vairāk par 9%.
 • Visi ienākumi apliekas ar 9% nodokli, neatkarīgi no izdevumiem, kā arī nevar piemērot nekādus nodokļu atvieglojumus (neapliekamais minimums utml.). Un, protams, nav iespējams saņemt IIN atmaksas.
 • Citi teiktu, ka mīnuss ir tāds, ka nav sociālo garantiju. Es gan nezinu, vai tas ir mīnuss, jo darbinieki var paši reģistrēties VID un veikt par sevi sociālās iemaksas, tādā veidā iegūstot sociālās garantijas.
 • Ar visu iepriekš uzskaitīto vēl varēja dzīvot. Taču tas, ko valdība darīja ar šo nodokļu veidu, bija vienkārši cūcība. Kā uzņēmums un tā darbinieki var plānot savu nākotni, ja ik pēc dažiem mēnešiem atkal sāk plānot to, kā šī nodokļa maksātājus apkarot, kādus jaunus ierobežojumus uzlikt. Godīgi sakot, mums apnika. Nodokļa likmju raustīšana, plāns ieviest Sociālo nodokli, nozaru ierobežojums… Bija jāsēž un jāuztraucas – izvilksim vēl gadu vai nē. Kad nospriedu, ka pietiek, iešu citu ceļu, uzreiz palika vieglāk. Šobrīd vienalga, pa kādu taku tiks iznīcināts šis nodokļa režīms. Mani šī nenoteiktība vairs neskar un neuztrauc.

Neaizmirstam, ka “mikro SIA” tāpat kā parastā SIA ir vēl daudz papildus papīru un procedūru, kas ir lieks apgrūtinājums.

Jāsāk visu salikt pa plauktiņiem. Papīru daudzums. Ņemam vērā, ka es esmu pats par sevi. Man nav vajadzīgi darbinieki. Man nav vajadzīga izkārtne un atkratīšanās no atbildības, kuru sniedz SIA. T.i., ja es meklēšu klientus, es to darīšu kā Endijs Lisovskis, nevis “birojs, aģentūra” utt. Kā arī es neiesaistīšos riskantos darījumos, kuru rezultātā man noderētu SIA atšifrējumā esošā “ierobežotā atbildība”. Šādā situācijā pašnodarbinātajiem pildāmie papīri ir krietni, krietni, krietni mazāks slogs par to, kas jādara SIA.

Aprēķins. Tā kā SIA vietā izvēlējos būt par pašnodarbināto, bija jāizvēlas maksāt parastos nodokļus (IIN un Sociālo nodokli) vai Mikrouzņēmuma nodokli. Kā jau iepriekš manījāt, “mikro” ir daudz mīnusu. Turklāt ļoti daudz nezināmo un, iespējams, nozaru ierobežojums, kas man liegtu attiecīgo nodokli izmantot. Un nav jau tā, ka parastie nodokļi vienmēr ir neizdevīgāki. Piemēram, tagad es no ienākumiem varu atskaitīt izdevumus (internets, hostings, online servisi, tehnikas iegāde, konferences, programmatūra utt.), par kuriem IIN nav jāmaksā. Kā arī ņemam vērā to, ka man ir visai liels neapliekamais minimums (75€ + 175€ * 3). Turklāt no nomaksātā IIN es daļu varēšu saņemt atpakaļ (par medicīnas izdevumiem, par iemaksām 3. pensiju līmenī utt.). Tātad, nē, nav gluži tā, ka no visiem ienākumiem man jāatdod 23% kā IIN. Protams, vēl jau ir Sociālais nodoklis. Bet šis nodoklis būs arī Mikrouzņēmuma nodoļa maksātājiem, tāpēc nav lielas starpības. Jā, šogad vēl ir. Bet toties es dzīvoju mierīgi un neraizējos par to, ko politiķi atkal sadomās Mikrouzņēmuma nodokļa sakarā. Es zinu, kā man ar nodokļiem ir tagad, kā būs pēc gada un, visticamāk, arī vēlāk. Šis miers un noteiktība ir ļoti laba sajūta.

Es šeit negribu veikt īpašus aprēķinus ar konkrētiem cipariem. Formulas ir visai vienkāršas un katrs pats var aprēķināt. Taču, ja tev īsti nav skaidrs, kas būtu izdevīgāk tavā situācijā, droši raskti man email, palīdzēšu ar aptuvenu aprēķinu taviem cipariem.

Ceru, ka uz jautājumu “kādēļ pašnodarbinātais?” es atbildēju. Ja tomēr nesanāca, droši uzdod papildus jautājumus.

29 comments

 1. Tāpat saskatu izdevīgumu būt pašnodarbinātai personai, kas maksā IIN un soc.nodokli, ja ir cita pastāvīga darbavieta (kas nav MUN maksātāja). Ja pašnodarbināta persona “piestrādā” kā MUN maksātājs, pastāvīgajā darbavietā nevar piemērot neapliekamo minimumu un citus atvieglojumus.

  Līdz ar to neregulāras haltūras kā mikrouzņēmuma nodokļa maksātājam var izvērsties par diezgan neizdevīgu pasākumu.

 2. Nu lielākā problēma ar Mikro ir tāda, ka cilvēki šai valstī nesaprot, ka Mikro ir paredzēts pirmajiem 4-5 gadiem, līdz uzņēmējs ieskrienas. Tad ir jāpārtop par kaut ko citu. Manuprāt, tas skan debīli, kāpēc mikro ir darbinieku ierobežojums, man vajg vairāk, vai kāpēc mikro ir apgrozījuma limits, es to pārsniedzu. Ar šiem mazaiem signāliem ir jāpielec, ka Mikro se par mazu un jāiet normālā uzņēmējdarbībā. Bet notiek pretējais, tiek saražoti vēl paŗis mikro un tad sūdzās, ka cels nodokļus priekš mikro kaut arī to jau teica pirmajā dienā, kad parādījās mikro ka šim cels nodokļus. Nākamais sociālās garantijas, kad parādīsies bērns, sapratīsi, ka bērna slimošanas laikā mikro darbinieks, kurš uz rokas saņems ap 400 EUR no valsts dabūs ap 3-4 EUR dienā… Perfekta izdzīvošana.
  Piekrītu autoram, ka SIA vienam cilvēkam ir samērā liels murgs, bet no otras puses, nevajag paskopoties ar 20 EUR ceturksnī, kur grāmatvedis sakārtos visu dokumentāciju, kur no Tevis prasīs saglabāt visus pirkumu čekus, pavadzīmes utt. Cilvēki, kuri strādā grāmatvedībā, šadus viena cilvēka SIA spēj sakārtot 3-4 stundu laikā uz ceturksni, atkarīgs cik to papīru Tev sakrājas.
  Pašnodarbinātajam ir problēmas, jo, ja nebūsi pildījis līguma nosacījumus, kaut vai saslimsi, neiekļausies termiņos, piedzīs no tevis un tavas mantas visu. Nav tādas robežas, kas pieder uzņēmumam un kas Tev.

  1. Pirmais teikums ir klasisks Mikro ienaidnieku arguments. Nē, tā nav tiesa. Ja “mikro” būtu bijis paredzēts, lai iesāktu, tad likumā uzreiz būtu bijuši laika ierobežojumi. Tādu nebija. Tātad tas nebija mērķis. Es atceros, ka par mērķiem bija minēts: lai mazie biznesi varētu izdzīvot (labāk samaksā mazāk nodoklī, bet neplacina sociālo budžetu), lai izvilktu daļu no ēnu ekonomikas. To arī lielā mērā ar daudziem izdarīja. Tas, ka vēlāk šo nelietīgi sāka izmantot daudzi uzņēmumi, lai mazāk maksātu darbiniekiem (skatos uz Lattelecom utt.) ir jau cits stāsts.
   Kas attiecas uz sociālo nodokli – nav jāuzbāžas visiem mikro izmantotājiem ar viņu glābšanu. Tie, kuri grib, var iet un reģistrēties VID un paši par sevi maksāt nodokli. Neuzticies valstij? Atliec katru mēnesi vismaz 120€ (minimālā sociālā iemaksa) savā zeķē un tērē, kad pienāk slimošana, piedzimst bērns, paliec bez darba utt.
   Tiešām ir grāmatveži, kuri visu dokumentāciju sakārto par 80€ gadā? Rēķini, atskaites, lēmumi, pārskati un visādas muļķības, kā darba drošības utt.? Forši. Būtu zinājis, būtu paņēmis sev 3. Viens, lai dara, divi lai pārbauda vai pirmais izdarījis pareizi.

   Nu nevajag slēgt daudzmiljonu līgumus, tad līguma neizpilde nebūs tik traģiski, lai atbildētu ar savu mantu. Zini savas iespējas, apzinies riskus, izvērtē klientu un dzīvo laimīgi. Daudzi domā “bet ja nu” nemaz neaizdomājoties vai tiešām konkrētā darbības specifika ietver tadus riskus. Un ja ietver, cik lielus. Slēdzot līgumu atrunā iespējamos zaudējumus gan vienai, gan otrai pusei un miers. Es nesaku, ka SIA esošā ierobežotā atbildība nekad nav vajadzīga. Es tikai saku, ka daudziem, kuriem šķiet, ka viņiem vajag, patiesībā to nemaz nevajag.

  2. Nesen “Dienas Biznesa” intervijā ex-finanšu ministrs Reirs teica, ka MUN domāts lauku kafejnīcām un citiem mazajiem biznesiem, kas citādi nav konkurētspējīgi ar veikalu ķēdēm. Vai tas attiecas arī uz mazajiem IT, par to grūti spriest, diez vai “Accenture” taisīs viesu mājai mājaslapu.

   Endij, par 80 eiro gadā bilancspējīgu grāmatvedi atrast nebūs iespējams, bet par 300 eiro gan. Taču maza uzņēmuma grāmatvedība nav tik sarežģīta, es izmantoju http://zalktis.lv/, dokumentācija ir ok.

   1. Es atvainojos, bet Reirs tad ir idiots. MUN nekādi nevar būt derīgs, kur iesaistīts pērc/pārdod, jo MUN jāmaksā no visiem ieņēmumiem, ne tikai no peļņas, kas veikalu sfērā ir nav liels procents no apgrozījuma.

   2. Piekrītu Edgaram – MUN kafejnīcām nebūs izdevīgs. Izdevīgs tas ir, piemēram, IT, konsultāciju utt. 1 cilvēka (vai ģimenes) gadījumā. Tirdzniecībai tas nekādi nevar būt izdevīgi.
    Grāmatvedis uzņēmumam jau ir puse bēdas. Neaizmirstam, ka SIA gadījumā pie parastiem nodokļiem ir ļoti daudz jānomaksā Sociālajā nodoklī. Pašnodarbinātais var maksāt Sociālo no minimālās algas, lai gan ienākumi var būt krietni lielāki. Bet MUN SIA ir manis minētie trūkumi un nenoteiktība par nākotni (lielāki nodokļi, aizliegto nozaru saraksts utt.).

    1. Ne gluži, arī SIA var maksāt minimālo algu. Tā nauda, kas netiks izmaksāta darbiniekam kā alga, veidos uzņēmuma peļņu, par kuras sadali lemj uzņēmuma valde. No peļņas jāmaksā 15% uzņēmuma ienākuma nodoklis (UIN). Taču iepriekšējo gadu zaudējumus, ja tādi ir, var pārnest uz priekšu un peļņu “dzēst”.

    2. Protams. Bet, ja tie ir vienīgie ienākumi, tad ikmēneša ienākumi 270€ uz rokas un reizi gadā lielāki nav īpaši forši. Protams, ja zeķē ir daudz vai arī ir citi ienākumi, tad var arī gadu krāt. Bet cik daudziem tā ir? Manā situācijā tas nebūtu piemērots risinājums.

 3. Peleekajaa zonaa tomeer kaut kaa droshaak un arii nodokljos aiziet tikai kaadi 30% no nopelniitaa (par PVN ko maksaajam par maiziiti veikalaa un visaadaam akciizeem uz cigaam un degvielu), nevis 80% kaa viena cilveeka SIA gadiijumaa. Klienti arii LV ir saprotoshi un ar prieku un entuziasmu apmaksaa IT pakalpojumus keshaa apzinoties ka reekjina gadiijumaa buutu +21%

  1. Katram savs. Drošāk pelēkajā jau nu gan nav. Vairāk paliek uz rokas – tas gan. Taču IT nozare jau nu gan nav tā, kur vajadzētu būt problēmām pelnīt legāli. Cipari tak pietiekami lieli, lai pietiktu gan sev, gan valstij. Turklāt vai tad tiešām normāli uzņēmumi labprāt maksā skaidrā naudā? Kaut kādi mazi klienti gan jau. Bet tāpat no attiecīgā līmeņa kaut kad ir jāizaug. Un kad izaugts, nevajadzētu būt problēmām arī ar nodokļiem.

 4. Sveiki!
  No sākuma gribēju piereģistrēt mikro IK, bet tad izmaiņas no 2017. gada mani nedaudz nobiedēja un obligāto nodokļu summa. Šobrīd jau domāju par Pašndarbinātu personu reģistrēšanu, bet ne īsti sapratu kā tur notiek ar nodokļu maksāšanu. Vai kāds var paskaidrot vai padalīties ar kādu lietderīgu saikni?
  Būšu priecīga par jebkādu informāciju. :)

  1. Ar nodokļiem pašnodarbinātajam vienkārši. Ja neiedziļinamies sīkumos, tad ir divi nodokļi: IIN (Iedzīvotāju ienākuma nodoklis), VSAOI ( Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas). Ar VSAOI ir tā, ka tad kad mēneša ienākumi sasniedz minimālo algu, jāmaksā nodokli kas nav mazāks par 113,15€ (šogad – nākamgad par dažiem € vairāk, jo minimālā alga lielāka). Ja kādu mēnesi ienākumi būs zem 370€, tad par to mēnesi VSAOI nav jāmaksā. Ja sakrājas gada minimālais apmērs, tad par turpmākajiem mēnešiem jāmaksā VSAOI pat ja ienākumu vairs nav. Savukārt IIN ir: (ienākumi – attaisnotie izdevumi – nodokļu atvieglojumi) * 0.23. Te gan ir nianse ka nodokli jāmaksā avansā, bet tas jau cits stāsts. Ja saprašanas īsti nav, tad iesaku sameklēt šo grāmatu http://www.lid.lv/pasnodarbinato-gramatvediba-un-nodokli . Saņemsi atbildes uz lielu daļu jautājumu.

 5. Sanāk, ja mēneša ienākumi ir virs minimālās algas, un nodokļi ir tā pat jāmaksā, tad kāda starpība ar IK?
  Ko Jūs ieteiktu atvert, ja nozare ir video-filmēšana, operatora darbi, ar mēneša ienākumiem virs minimālās algas un vidēji lielām izmaksām?
  paldies par grāmatu! Droši vien nopirkšu!)

  1. Grūti pateikt. Neesmu nodokļu eksperts, konsultants vai kāds kas par šo tēmu stipri interesējas. Tik pat labi var jautāt – kādēļ IK nevis saimnieciskās darbības veicējs/pašnodarbinātais? Manā situācijā bija tā, ka cilvēkus nodarbināt negrasījos (kur nu vēl vairāk par 5), milzīgs apgrozījums arī nav plānots. Tādēļ apgrūtināt sevi ar došanos uz Uzņēmumu reģistru īsti negribēju. T.i. – manā situācijā IK nedod nevienu priekšrocību, bet ir sarežģītāk vismaz reģistrēšanās procesā. Turklāt Jelgavā nemaz nav UR, bet tikai VID. Un tā kā par IK neesmu interesējies, tad īsti nemācēšu pateikt vai tam būtu vēl kādas nianses, kuras būtu jāņem vērā.
   Ko darīt jums? Nezinu un neesmu kvalificēts dot atbilstošu padomu. Jākonsultējas ar zinošākiem cilvēkiem vai arī jāuzņem papildus info (internetā, grāmatā) un pašai vien jāizlemj.

 6. Sveiks! Vai es varētu reģistrēties kā pašnodarbināts, ja ienākumi nepārsniegs 200eur mēnesī? Kādas būtu nodokļu izmaksas izejot no tā? Paldies!

  1. Manuprāt nevis “vai es varētu”, bet ir skaidrs, ka tas ir jādara. Ja ir regulāri ienākumi, tad tā ir saimnieciskā darbība un ir jāreģistrējas. Un nav īpašas starpības tie ir 100€ vai 1000€. Kas attiecas uz nodokļiem – Sociālo nodokli maksāt nevajadzēs, kā to aprakstīju https://endijs.com/2016/10/12/valsts-socialas-apdrosinasanas-obligatas-iemaksas-vsaoi-pasnodarbinatajiem/ . Būs jāmaksā IIN. Cik daudz – tas atkarīgs no tā kādi tev ir piemērojami nodokļu atvieglojumi un vai ir iespējams kādu daļu nopelnītā norādīt izdevumos. Tātad ne vairāk kā 23%, bet iespējams, ka pat mazāk.

 7. Sveiks!
  Man būtu šāds jautājums – šobrīd esmu pašnodarbinātais, strādāju kā “brīvais” žurnālists, proti, slēdzu uzņēmuma līgumu, un rakstu darbus uz pasūtījumu. Ienākumi gan nav neko lieli, ar IT nesalīdzināmi, kā kuru mēnesi, atkarībā no darbu daudzuma, vidēji no 200 – 400 € mēnesī (bruto). Taču kopā ar pabalstu par 3. grupu iztikt var. Respektīvi, ienākumi nav tik lieli, lai būtu jāmaksā VSAOI, taču problēma tāda, ka tādā gadījumā man tie mēneši neiet darba stāžā. Bet maksāt brīvprātīgi katru mēnesi ~115 € būtu par traku. Tad jau bieži galus nesavilktu. Nelaime tā, ka mazāk nevar. Vienu laiku maksāju MUN, tad it kā bija OK, bet tas nebija ilgs laiks. Taču jaunais MUN, cik saprotu, man vairs neder, jeb tomēr kļūdos?
  Neesmu vairs jauneklis, taču līdz vecumam arī vēl tālu, bet esošais darba stāžs ir niecīgs, nepilni 2 gadi (darba specifikas dēļ agrāk ļoti daudz esmu strādājis uz autorlīgumu pamata). Tādēļ nevaru pat invaliditātes pensiju saņemt (vajag 3 gadus stāža), ir tikai pabalsts. Kas neindeksējas utt., bet tā ir tikai viena medaļas puse, jo jāsāk domāt arī par vecumdienām (kad bija 20 ar kapeikām, par to pat nedomāju), un ko es darīšu bez stāža?…
  Tāpēc domāju par nākotni un nevaru saprast, varbūt ir kāds cits ceļš? Pašnodarbinātais būtu labs risinājums arī turpinājumam – IIN man nebūtu dramatisks, jo ir diezgan liels neapliekamais (75+120, ja nemaldos – grupas dēļ) minimums, arī izdevumos varu šo to norakstīt (kaut vai 70% par elektrību, internetu u.c.), taču sociālais pie pašreizējiem ienākumiem nav pavelkams. Varbūt ir kāds ieteikums, ko manā situācijā iesākt?

  1. Neesmu esmu nodokļu jomas speciālists, tādēļ neko konkrētu ieteikt nevaru. Skaidras ir divas lietas. Pirmā – MUN noteikti nav izdevīgi. Otrā – matemātika ir nepielūdzama. Ir jāņem rokās papīru, kalkulatoru, Excel vai kas jau nu labāk patīk un jāsāk rēķināt. Gan jau nav traki sarežģīti izrēķināt to, cik daudz naudas aizietu nodokļos līdz pensijai. Tad jau var domāt cik lielu pienesumu no pensijas brīža tas dotu. Tad paliek brutāla izvēle starp maksāt tagad un dabūt atpakaļ vēlāk vai arī uzkrāt pašam un izmantot kad jau nu laiks pienāk. Nekādas maģiskās receptes man nav. Man tiešām nav ne jausmas par pensijām, jo līdz tādai man vēl ilgāks mūžš, kā nodzīvotais. Līdz gadi pienāks, gan jau viss 10 reizes paspēs mainīties. Uz valsts pensiju neceru. Bet tas jau cits stāsts.

 8. Sveiks, nesaprotu, no kurienes tev tik liels neapliekamais minimus, 75 eiro, jā skaidrs, neapliekamais minimums, kas ja nemaldos ar 2017. gadu būs 60 eiro. Bet no kurienes 175*3?
  Domāju arī kļūt par pašnodarbināto ar 2017. gadu, bet vēl mēģinu izprast visu neapliekamo minimumu sistēmu, attaisnotos izdevumus utt.

 9. Sveiks Endij!
  Vai vari pateikt aptuvenas izmaksas lai piereģistrētos kā pašnodarbinātājs?
  Ja pašnodarbināta persona oficiāli strādā pastāvīgajā darbavietā, bet tik “piestrādā par pašnodarbināto” ,tad sanāk ka neapliekamo minimums piemēro pie darbadevēja, bet kā pašnodarbinātais tu atvieglojumus nesaņem (izņemot “attiecināmos izdevumus” ko vari norakstīt no peļņas) un maksa 23% no ienākumiem.
  Bet cik lielu nodokli būs jāmaksā, ja katru mēnesi pelnīsi 100 eiro.
  VSAOI nebūs jāmaksā. Tad sanāk, ka tev būs jāmaksā tikai 23 eiro mēnesi, tātad 276 eiro gadā?
  Un ja pusgada tev nav ienākumu, tad nodokļos vispār nekas nav jāmaksā (nu izņemot to, ka ir jāsamaksā nodokļi pa priekšu pa 3 mēn.)?

  Paldies.

  1. Izskatās, ka esi visu pareizi sapratis. Par “pusgadu nav ienākumu”. Ir tā, ka Latvijā bieži nodokli ir jāmaksā uz priekšu (priekšnodoklis). Pirmajā pašnodarbinātā gadā pēc paša prognozētā apjoma, pēc tam pēc iepriekšējo gadu rezultātiem. Iesniedzot deklarāciju sanāk vai nu piemaksāt vai dabūt atmaksu atpakaļ. Tāpēc tīri teorētiski sanāk, ka pat ja nav ienāķumu, nodokli būs jāmaksā (jo par IIN ir priekšnodoklis), bet pēc deklarācijas iesniegšanas naudu dabūsi atpakaļ.

   1. Ja piesienas pie terminoloģijas, tad “priekšnodoklis” ar atsevišķs termins saistībā ar PVN – tas ir PVN, ko samaksā pie preču vai pakalpojumu iegādes un par, kuru pēc tam vari samazināt valstij maksājamo PVN par paša sniegtajiem pakalpojumiem.
    Tas, kas ir jāmaksā “uz priekšu” šajā gadījumā ir nodokļa avansa maksājums.

 10. Sveiks, vēlos saprast ar kādiem nodokļiem jārēķinās ja mēnesī par konsultāciju/mārketinga pakalpojumu sniegšanu tiek saņemta atlīdzība ~1000-2000EUR apmērā?? Pašlaik ir arī sava mikra, bet kaitina tas, ka oficiāli nevar izņemt vairāk par 720EUR, kā arī tagad jāmaksā 15% no summas nevis 9% kā bija līdz šim + vel nav skaidrības kas būs maijā/jūnijā kad gudrās galvas atkal spriedīs ko darīt ar MUN.
  Varbūt vari palīdzēt – cik būtu jāsamaksā nodokļos, ja ienākumi būtu 1000EUR katru mēnesi. un ko var norakstīt vai kas neapliekas ar nodokli. No izdevumiem piemēram varētu būt mobilais telefons, internets, dzīvokļa īre, varbūt degviela vai citi mašīnas remonti.
  Retoriski, bet tomēr – vai ir izdevīgi man tagad pāriet uz pašnodarbināto kamēr vel MUN ir dzīvs?

 11. Sveiki, Tikko parcelos uz dzivi Latvija. Censos iesakt valodu macibas un konsultacijas pakalpojumus. Censos izprast ka labak – pasnodarbinatais vai mikro, jo pilniba vel nav izpratnes ka un cik bus pelna. ir ienakumi (pensija) no amerikas, bet tagad dzives vieta ir latvija.

  1. Neesmu nodokļu konsultants, tādēļ manu atbildi vajadzētu uztvert kā “kaut kur internetā redzēju”, nevis padomu, uz kura bāzes veidot savu nākotni. Arī pašnodarbinātais var būt mikro. Tātad izvēles ir vairākas. Vai nu SIA parastā nodokļu režīmā vai SIA kā mikronodokļa maksātājs, vai pašnodarbinātais parastajā nodokļu režīmā, vai pašnodarbinātais mikronodokļa maksātājs. Manuprāt, SIA der, ja vajag tā nosaukumā iekļauto “ierobežotā atbildība”. Ja to nevajag, tad pašnodarbinātais. Mikro vai parastais režīms, tur jau jāņem rokās kalkulatoru un jārēķina. Manuprāt ērtāk ir parastais režīms. Izdevīgums var mainīties atkarībā no cilvēka – vienam viens, otram otrs. Bez kalkulatora vai excel tabulām grūti būs saprast “izdevīgāko” variantu. Bet palieku pie tā, ka ērtākais ir parastajā nodokļu režīmā (maksā IIN un VSAOI).

 12. Paldies.
  vel viens jautajums – vai ar sia mazkapitala uznemumu var norakstit benzina lietosanu uz konsultacijam, datora utml., cik es saprotu tad ka pasnodarbinatais noteikti to var?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.