Brīvmākslinieks. Otrais solis – vēl viena reģistrēšanās VID

Šīs sērijas pirmajā rakstā minēju, ka tad, kad sasniegšu noteiktu ienākumu apjomu*, man atkal būs jādodas uz VID. Tā kā janvārī attiecīgais apjoms tika sasniegts, tad līdz 10. februārim bija jāaiziet līdz VID, lai reģistrētos Sociālā nodokļa maksāšanai. Ņēmu vērā faktu, ka gan jau pašnodarbinātajiem ir tāpat kā uzņēmumiem. Tas ir, par ienākumu gūšanas dienu uzskata dienu, kad tiek izrakstīts rēķins, nevis kad nauda ienāk kontā. Tātad, ja es rēķinus izrakstīju janvārī, bet naudu saņēmu februārī, ienākumi ir gūti janvārī, nevis februārī. Labots. Kā izrādās, ir nedaudz citādi. Saimnieciskās darbības veicējam (grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā) atšķirībā no SIA (grāmatvedību kārto divkāršā ierakstu sistēmā) ieņēmumus uzskaita tad, kad tie ir reāli saņemti, bet SIA tad, kad ir izrakstīts rēķins. Tātad, es aizskrēju uz VID nedaudz par agru. Tas gan neko īpaši nesabojā. Vienīgi jāņem vērā kad tiek aprēķināts tas, cik daudz nodoklī maksāt. 

Pats reģistrēšanās process vienkāršs. Aizgāju un pateicu, ka esmu saimnieciskās darbības veicējs un ka esmu sasniedzis ienākumu limitu, kurš man liek reģistrēties Sociālā nodokļa maksāšanai. Uzgaidīju pāris minūtes, kamēr datorā tika savadītas/pārbaudītas kaut kādas lietas. Tika izdrukātas pāris lapas. Uz vienas parakstījos, ka informāciju esmu saņēmis. Otra palika man. Un viss. Lieta darīta. Nekādu anketu pildīšana, nekādi papildus jautājumi. Papīrā gan nekas interesants nebija minēts. Tikai tas, ka nodokli jāmaksā reizi ceturksnī, uz kuru kontu pārskaitīt naudu, kā arī konsultantu telefona numurs.

Par pārējām lietām Sociālā nodokļa sakarā atgriezīšos tad, kad būs jāveic pirmais maksājums. Tātad aprīlī. Ja tev ir kādi tīri praktiski jautājumi šajā sakarā, vari rakstīt komentāros vai sūti email. Atbildes būs aprīļa rakstā.

  • Pašnodarbināta persona veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kad mēneša ienākumi (ieņēmumi, no kuriem atskaitīti ar to gūšanu saistītie izdevumi) sasnieguši 1/12 daļu no Ministru kabineta noteiktā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra – 370 eiro mēnesī.