Brīvmākslinieks. Pirmais solis – reģistrēšanās VID

Pakonsultējos ar Google Translate un noskaidroju, ka freelancer tulkojums ir brīvmākslinieks. Skan visai interesanti (neņemos spriest, cik precīzi), tāpēc kādu laiku šo tulkojumu izmantošu gan tekstos, gan sarunās. Teju 11 gadus esmu strādājis dažādos uzņēmumos, bet tagad esmu nolēmis pamēģināt citu darbības formu. Esmu spēris pirmo soli ceļā uz pašnodarbināto pasauli. Zinu, ka daļa no jums gaida, kad uzrakstīšu par iemesliem šim solim. T.i. – kādēļ pašnodarbinātais nevis SIA, kādēļ parastais nodokļu maksāšanas režīms (IIN, Sociālais nodoklis) nevis Mikrouzņēmumu nodoklis utt. Par to uzrakstīšu sīkāk janvāra februāra otrajā pusē. Ir man bijis gan parasts SIA, esmu strādājis “mikro” SIA. Varu salīdzināt un, manuprāt, objektīvi izvērtēt. Bet, kā jau teicu, par to citreiz. Šoreiz par 1. soli jaunajā ceļā: reģistrēšanās VID.

Reģistrēšanās process ir vienkāršs. Aizgāju uz VID Jelgavas filiāli, paņēmu rindas numuru. 5 minūtes vēlāk tiku pie galdiņa. Informēju, ka gribu reģistrēties par saimnieciskās darbības veicēju. Apstiprināju, ka nodokļus maksāšu parastajā režīmā (IIN no ienākumi – izdevumi). Iedevu pasi (var dot arī ID karti), pretī saņēmu pieteikuma anketu, arī iesnieguma lapu. Iesniegumā ierakstīju savus datus, ka gribu, lai mani reģistrē, un ka nodarbošos ar programmēšanu. Anketā atkal mani dati, jānorāda banku, kurā saņemšu maksājumus, bankas kontu, ka nodarbošos ar programmēšanu un tas arī viss. Viss it kā vienkārši un VID darbiniece bija atsaucīga un laipna. Baidīties nevajag.

Viena lieta, kas mani pārsteidza nesagatavotu. VID darbiniece prasīja, vai man ir kāds diploms vai sertifikāts, kurš apliecinātu, ka es tiešām māku programmēt. Esot nepieciešams tādu iesniegt. Uz manu komentāru, ka pirmo reizi kaut ko tādu dzirdu, saņēmu atbildi, ka šī esot specifiska nozare, tādēļ viņi tādu lietu prasa. Tā kā man ir dabaszinātņu bakalaura grāds datorzinātnēs (no LU), sarunāju, ka aiznesīšu tā kopiju. Nesīšu tad, kad iešu pakaļ reģistrācijas apliecībai (trešajā darba dienā pēc reģistrēšanās). Es neiesaistījos diskusijās par to, kas notiek, ja nav ko uzrādīt un kādēļ tieši programmētāji ir tādi īpaši. Varat dot vaļu iztēlei. Man ir daži pieņēmumi, bet tā kā tie ir pieņēmumi nevis fakti, tad paturēšu tos sev.

Kā jau manīji, minēju, ka jānorāda bankas kontu, kurā saņemsi ienākumus. Tādēļ laicīgi sazinies ar banku un atver speciāli šim nolūkam paredzētu kontu. Swedbank to var izdarīt, nosūtot vēstuli interneta bankā, un pakalpojums ir bez maksas. Sūtot vēstuli, mini iemeslu, kādēļ konts ir nepieciešams.

Apvaicājos, kā ir ar Sociālo nodokli. Tam reģistrējas atsevišķi līdz tā mēneša 10. datumam, kas seko mēnesim, kurā mēneša ienākumi sasnieguši vienu divpadsmito daļu no Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra pašnodarbinātajam.

Dažas stundas pēc reģistrēšanās saņēmu email no VID. Tā pielikumā bija Powerpoint prezentācija ar informāciju, kura ir noderīga tādiem iesācējiem kā es (informācija par nodokļiem, piemēri par to, kā maksāt utt.). Prezentācija gan nedaudz novecojusi un cipari figurē vēl no laikiem, kad minimālā alga bija 320€, bet tas sīkums. Tāpat uzskatu, ka materiāls noderīgs.

Apkopojums:

  • Anketa un iesniegums ir ļoti vienkāršs un VID pateiks, kā aizpildīt.
  • Ja nodarbosies ar programmēšanu, uzreiz paņem līdzi diplomu/sertifikātu kopijas.
  • Pirms doties uz VID, atver atsevišķu kontu, kuru izmantosi naudas saņemšanai. Neaizmirsti konta nr. norakstīt. Citādi diez vai atcerēsies, ko ierakstīt anketā.
  • Pilna reģistrācija ir 3 gājienu komplekts. Pirmais gājiens ir tas, kuru jau veicu. Otrs būs pēc dažām dienām, kad iešu pēc reģistrācijas apliecības un aiznesīšu diploma kopiju. Trešais būs tad, kad būs jāreģistrējas Sociālā nodokļa maksāšanai.

Papildināts 29.12.2015. Šodien aizgāju uz VID un saņēmu nodokļu maksātāja reģistrācijas apliecību. Tāds neizteiksmīgs rozā papīrītis. Pie reizes iedevu dava LU bakalaura diploma kopiju. Oriģinālu negribēja redzēt. Turklāt vēl saņēmu vienu anketu, kuru vajadzēja uz vietas aizpildīt. Pirmajā reizē bija aizmirsuši iedot. Anketa bija kā aptauja, kuras pamatmērķis (manā saktījumā) ir atsijāt tos, kuri šādā veidā mēģina ieekonomēt uzņēmuma X nodokļu maksājumus. Jautājumi aptuveni tādi: vai jums būs darba vieta kādā uzņēmumā, vai jāsaskaņo atvaļinājumu datumi, vai būsiet kāda pakļautībā utt. Aptaujas anketa uz 3 lpp.