Brīvmākslinieks. Pirmais solis – reģistrēšanās VID

Pakonsultējos ar Google Translate un noskaidroju, ka freelancer tulkojums ir brīvmākslinieks. Skan visai interesanti (neņemos spriest, cik precīzi), tāpēc kādu laiku šo tulkojumu izmantošu gan tekstos, gan sarunās. Teju 11 gadus esmu strādājis dažādos uzņēmumos, bet tagad esmu nolēmis pamēģināt citu darbības formu. Esmu spēris pirmo soli ceļā uz pašnodarbināto pasauli. Zinu, ka daļa no jums gaida, kad uzrakstīšu par iemesliem šim solim. T.i. – kādēļ pašnodarbinātais nevis SIA, kādēļ parastais nodokļu maksāšanas režīms (IIN, Sociālais nodoklis) nevis Mikrouzņēmumu nodoklis utt. Par to uzrakstīšu sīkāk janvāra februāra otrajā pusē. Ir man bijis gan parasts SIA, esmu strādājis “mikro” SIA. Varu salīdzināt un, manuprāt, objektīvi izvērtēt. Bet, kā jau teicu, par to citreiz. Šoreiz par 1. soli jaunajā ceļā: reģistrēšanās VID.

Reģistrēšanās process ir vienkāršs. Aizgāju uz VID Jelgavas filiāli, paņēmu rindas numuru. 5 minūtes vēlāk tiku pie galdiņa. Informēju, ka gribu reģistrēties par saimnieciskās darbības veicēju. Apstiprināju, ka nodokļus maksāšu parastajā režīmā (IIN no ienākumi – izdevumi). Iedevu pasi (var dot arī ID karti), pretī saņēmu pieteikuma anketu, arī iesnieguma lapu. Iesniegumā ierakstīju savus datus, ka gribu, lai mani reģistrē, un ka nodarbošos ar programmēšanu. Anketā atkal mani dati, jānorāda banku, kurā saņemšu maksājumus, bankas kontu, ka nodarbošos ar programmēšanu un tas arī viss. Viss it kā vienkārši un VID darbiniece bija atsaucīga un laipna. Baidīties nevajag.

Viena lieta, kas mani pārsteidza nesagatavotu. VID darbiniece prasīja, vai man ir kāds diploms vai sertifikāts, kurš apliecinātu, ka es tiešām māku programmēt. Esot nepieciešams tādu iesniegt. Uz manu komentāru, ka pirmo reizi kaut ko tādu dzirdu, saņēmu atbildi, ka šī esot specifiska nozare, tādēļ viņi tādu lietu prasa. Tā kā man ir dabaszinātņu bakalaura grāds datorzinātnēs (no LU), sarunāju, ka aiznesīšu tā kopiju. Nesīšu tad, kad iešu pakaļ reģistrācijas apliecībai (trešajā darba dienā pēc reģistrēšanās). Es neiesaistījos diskusijās par to, kas notiek, ja nav ko uzrādīt un kādēļ tieši programmētāji ir tādi īpaši. Varat dot vaļu iztēlei. Man ir daži pieņēmumi, bet tā kā tie ir pieņēmumi nevis fakti, tad paturēšu tos sev.

Kā jau manīji, minēju, ka jānorāda bankas kontu, kurā saņemsi ienākumus. Tādēļ laicīgi sazinies ar banku un atver speciāli šim nolūkam paredzētu kontu. Swedbank to var izdarīt, nosūtot vēstuli interneta bankā, un pakalpojums ir bez maksas. Sūtot vēstuli, mini iemeslu, kādēļ konts ir nepieciešams.

Apvaicājos, kā ir ar Sociālo nodokli. Tam reģistrējas atsevišķi līdz tā mēneša 10. datumam, kas seko mēnesim, kurā mēneša ienākumi sasnieguši vienu divpadsmito daļu no Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra pašnodarbinātajam.

Dažas stundas pēc reģistrēšanās saņēmu email no VID. Tā pielikumā bija Powerpoint prezentācija ar informāciju, kura ir noderīga tādiem iesācējiem kā es (informācija par nodokļiem, piemēri par to, kā maksāt utt.). Prezentācija gan nedaudz novecojusi un cipari figurē vēl no laikiem, kad minimālā alga bija 320€, bet tas sīkums. Tāpat uzskatu, ka materiāls noderīgs.

Apkopojums:

 • Anketa un iesniegums ir ļoti vienkāršs un VID pateiks, kā aizpildīt.
 • Ja nodarbosies ar programmēšanu, uzreiz paņem līdzi diplomu/sertifikātu kopijas.
 • Pirms doties uz VID, atver atsevišķu kontu, kuru izmantosi naudas saņemšanai. Neaizmirsti konta nr. norakstīt. Citādi diez vai atcerēsies, ko ierakstīt anketā.
 • Pilna reģistrācija ir 3 gājienu komplekts. Pirmais gājiens ir tas, kuru jau veicu. Otrs būs pēc dažām dienām, kad iešu pēc reģistrācijas apliecības un aiznesīšu diploma kopiju. Trešais būs tad, kad būs jāreģistrējas Sociālā nodokļa maksāšanai.

Papildināts 29.12.2015. Šodien aizgāju uz VID un saņēmu nodokļu maksātāja reģistrācijas apliecību. Tāds neizteiksmīgs rozā papīrītis. Pie reizes iedevu dava LU bakalaura diploma kopiju. Oriģinālu negribēja redzēt. Turklāt vēl saņēmu vienu anketu, kuru vajadzēja uz vietas aizpildīt. Pirmajā reizē bija aizmirsuši iedot. Anketa bija kā aptauja, kuras pamatmērķis (manā saktījumā) ir atsijāt tos, kuri šādā veidā mēģina ieekonomēt uzņēmuma X nodokļu maksājumus. Jautājumi aptuveni tādi: vai jums būs darba vieta kādā uzņēmumā, vai jāsaskaņo atvaļinājumu datumi, vai būsiet kāda pakļautībā utt. Aptaujas anketa uz 3 lpp.

10 comments

  1. Ha. Tad es iztulkoju nepareizi. Rakstīts bija “reģistrējās pašnodarbinātās personas statusā līdz tā mēneša 10. datumam, kas seko mēnesim, kurā mēneša ienākumi sasnieguši vienu divpadsmito daļu no Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra pašnodarbinātajam”. Tad tas minimālais ir gada apjoms, nevis mēneša? Pielabošu.

   1. Tev kā programmerim jau tas teikums būtu viegli jāsaprot. Līdz brīdim, kad MK noteikumos sāksi formulēt vienīgā nezināmā apmēru. Un good luck ar grāmatvedību.

    1. Tu domā, ka programmētājiem vaboļu nav? :) Normāla parādība mācīšanās procesā. Tādēļ arī būs tematiskie bloga ieraksti, lai citiem būtu vienkāršāk.
     Kas attiecas uz grāmatvedību, nav tik traki. Ja paskatās to, kas ir jādara SIA gadījumā ar papīriem, tad pašnodarbinātajam ir sīkums. Protams, arī tās lietas man būs jāapgūst un jaunums. Taču man ir kam paprasīt. Un uzrakstīšu nākamajos ierakstos par to, kā kaut ko darīju. Lai vieglāk tiem, kuriem nav kam paprasīt.

 1. Eh, šis iesācēja naivums… Atceros sevi pirms dažiem gadiem, kad atvēru uzņēmumu. Un tad paskatos no šodienas skatupunkta, kad esmu ikdienā baudījis šo ” laipno” valsts iestāžu pretīmnākšanu, šo līdz nejēdzīgumam samudžināto grāmatvedību (un vienalga kāda uzņēmējdarbības forma). Šo totāli attīstību neveicinošo likumdošanu. Bet jāsāk ir! Jo kādam jādara kaut kas, lai visi no tā beigās iegūtu.

  1. Gluži par iesācēju sevi saukt nevaru. SIA dibināju un vadīju pirms 9 gadiem. Un turēju pie dzīvības 6 gadus. Tā ka zinu gan kas ir UR, gan VID, gan VID tematiskā pārbaude utt. Tāpēc ļoti skaidri apzinos to, ar kādu papīru blāķi nāk SIA. Un arī skaidri redzu cik krietni pašnodarbinātā lietas ir mazāk sarežģītas. Jā – man vēl nianses nav skaidras. Bet neredzu problēmu viņas izstudēt vai samaksāt kādam, lai man izstāsta.

 2. Vai vari paskaidrot atšķirību starp “parasto” bankas kontu un speciālu pašnodarbinātā kontu. Tu raksti “Sūtot vēstuli, mini iemeslu, kādēļ konts ir nepieciešams.” Pieņemu ka ja ir pieejams konts, kuru neizmanto citiem darījumiem un plāno lietot pašnodarbinātā naudas plūsmai, papildus konts nav nepieciešams, jeb tomēr būs vajadzīgs?

  1. Nav nekādas atšķirības. Ja tev ir konts, kuru nekam citam neizmanto, vari droši lietot. Vari, protams, lietot arī to kontu, kurā saņem citus ienākumus, no kura iet nauda, kad pērc pienu un maizi utt. Cits jautājums ir – cik ērti tev būs uztaisīt kādas atskaites, izsekot naudas plūsmu. Tāpēc daudz ērtāk ir 1 konts, kurā nāk iekšā tikai nauda no saimnieciskās darbības, no kura veic nodokļu maksājumus un viss kārtībā. Tā kā man nebija neizmantota konta, tad nācās atvērt jaunu (un pie atvēršanas vismaz Swedbank prasa iemeslu). Bet, kā jau teicu, jaunais konts savā funkcionalitātē neatšķiras no tā, kurš jau man bija.

   1. Aptuveni tā arī biju iedomājies. Protams, uzskaitei ērtāk lietot atsevišķu kontu. Uzņēmumamam (sia) bija jāiet ar valdes lēmumu atvērt kontu + apkalpošanas maksas citas. Brīvmāksliniekiem dzīve vienkāršāka :)
    Gaidīšu nākamo daļu ar izmaksu salīdzinājumu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.