Eksperimenti / demostrācijas bērniem 2

Šis ir otrais ieraksts ierakstu sērijā “Eksperimenti / demonstrācijas bērniem”. Ja neesi lasījis pirmo – ieskaties: Eksperimenti / demonstrācijas bērniem. Gluži tāpat kā pirmajā reizē, arī tagad vēlos uzsvērt, ka neesam nedz ķīmiķi, nedz fiziķi. Tādēļ var gadīties, ka kādu terminu izmantojam nepareizi vai skaidrojam lietas virspusēji. Taču ar šo informāciju vajadzētu būt pietiekami, lai izskaidrotu bērnam kas notiek un kādēļ. Ja tev ir kas sakāms, lai pielabotu tekstu, droši raksti komentāros.

Krāsu mainošais ūdens

 
Nepieciešams:

 • ūdens
 • ūdeņraža pārskābe 3%
 • jods
 • C vitamīns (1000 mg tablete vai divas 500 mg tabletes)
 • kartupeļu ciete
 • caurspīdīgi trauki

Sagatavošanās:
1. Pirmais šķīdums: C vitamīnu saberž smalkā pulverī un to pievieno 60 ml silta ūdens. Šķidrumu kārtīgi samaisa, lai pulveris pēc iespējas vairāk izšķīst ūdenī.
2. Otrais šķīdums: citā traukā ielej 60 ml silta ūdens un pievieno vienu tējkaroti pirmā šķīduma. Tad pievieno tējkaroti (5 ml) joda. Šķīdumam vajadzētu palikt caurspīdīgam. Mēs pievienojām vēl nedaudz pirmā šķīduma, lai panāktu vēlamo efektu. Brīdinājums: jo vairāk pirmā šķīduma pievienots otrajam, jo ilgāk būs jāgaida reakciju.
3. Trešais šķīdums: citā traukā ielej 60 ml silta ūdens, pievieno vienu ēdamkaroti (15 ml) ūdeņraža pārskābes un pustējkaroti kartupeļu cietes.
4. Ņem otro šķīdumu un ielej traukā ar trešo šķīdumu. Tos dažas reizes pārlej no viena trauka otrā. Tad trauku ar šķīdumu liek uz galda un gaida reakciju.

Rezultāts: pēc neilga laika (~ minūtes) šķīdums pēkšņi kļūst tumši zils.

Kāpēc tā notiek? Ķīmiskais apraksts šai demonstrācijai ir diezgan komplicēts, bet īsumā – C vitamīns reaģē ar jodu un notur šķīdumu caurspīdīgu tik ilgi, kamēr tā krājumi izbeidzas un tad atlikušais jods reaģē ar cieti un padara šķīdumu tumši zilu/melnu.

Video redzamajā eksperimentā visas iepriekš norādītās devas tika palielinātas 2 reizes.


Saite uz video: https://www.youtube.com/watch?v=YW-wnZkCcT4

Mikrovulkāns

 
Nepieciešams:

 • soda
 • etiķis
 • ūdens
 • trauku mazgāšanas līdzeklis
 • pārtikas krāsas
 • neliels trauks

Sagatavošanās:
1. Traukā ieber sodu.
2. Pievieno dažas piles pārtikas krāsas.
3. Pievieno dažas piles trauku mazgāšanas līdzekļa.
4. Pielej ūdeni un izmaisa.
5. Sagatavotajam šķīdumam pielej etiķi.

Rezultāts: no trauku laukā izplūst krāsaini putu mākoņi – kā vulkāna lava.

Kāpēc tā notiek? Soda reaģē ar etiķi un izveido ogļskābi, kas ir ļoti nestabila un sadalās, veidojot ūdeni un ogļskābo gāzi. Rezultātā veidojas gāzes burbuļi, kas izplūst laukā no trauka.

Pamata reakciju iespējams panākt, sajaucot kopā tikai sodu un etiķi, bet pievienotais mazgāšanas līdzeklis palielina radušos putu daudzumu.

Lai būtu interesantāk, video redzamajā eksperimentā izmēģinājām 3 kombinācijas. Pirmā: tikai soda un etiķis. Otrā: soda, ūdens, etiķis. Trešā: soda, ūdens, trauku mazgāšanas līdzeklis, etiķis. Krāsa reakciju neietekmē, bet rezultāts ir krāšņāks. Mūsu izmantotās proporcijas: soda 15g, ūdens 20g, etiķis 45g.


Saite uz video: https://www.youtube.com/watch?v=8c2U6S23bF8

Kristālu audzēšana

 
Nepieciešams:

 • ūdens
 • cukurs
 • koka irbulīši vai kokvilnas/vilnas aukliņa

Sagatavošanās:
1. Katliņā uzvāra ūdeni un ber klāt cukuru, cītīgi maisot. Cukuru pievieno tik ilgi, kamēr tas vairs nekūst. Ja gadījies sīrupu sagatavot pārāk koncentrētu (tas kļūst bālgans), tad pievieno vēl nedaudz ūdens.
2. Sagatavoto cukura sīrupu uzmanīgi pārlej traukos, kuros kristāli tiks audzēti. Jāuzmanās, lai traukā neiekļūst neizkusušie cukura graudi.
3. Koka irbulīti uz mirkli iemērc sīrupā un tad pamērc cukurā, lai irbulītis aplīp ar cukurgraudiem. Sagatavoto irbulīti noliek apžūt. Kad mitrums nožuvis, irbulīti ievieto cukura sīrupā un nostiprina (piemēram, ar knaģi), lai tas neskārtos pie trauka malām. Irbulīša vietā var izmantot aukliņu. To nav nepieciešams īpaši sagatavot.
4. Atstāj uz dažām dienām līdz nedēļām.

Rezultāts: uz irbulīša vai aukliņas izveidosies kristāli.

Cukura kristālus audzējām gandrīz 4 nedēļas. Rezultāts sanāca visai iespaidīgs. Intereses pēc pamēģinājām arī ar sāli, bet diez ko labi nesanāca. Sāls kristālu audzēšana tiks atkārtota vēlreiz, lai saprastu kas tad īsti nogāja greizi un kā panākt labāku rezultātu.


Saite uz video: https://www.youtube.com/watch?v=vQ1xjEb335g