Eksperimenti / demostrācijas bērniem

Lai padarītu bērnu ikdienu interesantāku, nolēmām pamēģināt kaut ko jaunu – eksperimentus/demostrācijas ar fizikas un ķīmijas piedalīšanos. Uzreiz jāsaka, ka bērniem ļoti patika, kā arī visi eksperimenti ir pilnībā droši veikšanai mājas apstākļos. Daži no tiem vēl ir procesā (piemēram, kristālu audzēšana), daži netika nodokumentēti (tiks atkārtoti), bet daži ir aprakstīti turpinājumā. Bērniem šīs aktivitātes šķitīs kā eksperimenti, jo viņi nezinās, ko sagaidīt, bet jūs tās varat uzskatīt par demostrācijām. Pirms katra eksperimenta iesaku uzdot bērnam jautājumus par to, kas, viņaprāt, notiks. Kad eksperiments veikts, pajautājiet, kādēļ tas notika tieši tā. Noslēgumā izstāstiet, kādēļ konkrētā reakcija notikusi. Reakciju skaidrojumus atradīsiet eksperimentu aprakstos. Ņemiet gan vērā to, ka neesmu nedz ķīmiķis, nedz fiziķis, tādēļ skaidrojumi var nebūt 100% precīzi, bet jābūt pietiekami labiem, lai bērnam izskaidrotu notiekošo. Ja kāds no jums var uzlabot skaidrojumus – rakstiet komentāros un es papildināšu rakstu.

Ceļojošais ūdens

 
Nepieciešams:

 • ūdens
 • pārtikas krāsas
 • trīs caurspīdīgi trauki
 • papīra dvielis

Sagatavošanās:
1. Divos traukos ielej ūdeni un pievieno atšķirīgas pārtikas krāsas.
2. Papīra dvieli sadala uz pusēm un gareniski saloka šaurākās sloksnēs.
3. Sagatavotās papīra sloksnes vienu galu iemērc traukā ar ūdeni un otru ievieto tukšajā traukā.

Rezultāts: ūdens no pilnajiem traukiem pārceļo uz tukšo, līdz ūdens līmenis traukos ir vienāds.

Kāpēc tā notiek? Pievilkšanās spēks starp ūdens un papīra dvieļa daļiņām ir lielāks nekā ūdens daļiņu starpā. Ūdens daļiņas iekļūst mazajās spraudziņās starp papīra dvieļa šķiedrām un tādā veidā izplatās pa visu papīra dvieli. Līdzīgs process notiek augos, kad šķidrums ceļo no auga saknēm līdz pārējām auga daļām.

Šo eksperimentu vislabāk uzsākt dienas pirmajā pusē, jo nepieciešamas dažas stundas, lai ūdens pārceļotu no pilnā trauka tukšajā.

Kailā ola

Nepieciešams:

 • ola
 • etiķis
 • stikla trauks

Sagatavošanās: Traukā ieliek olu un tai uzlej tik daudz etiķa, lai ola būtu pilnīgi iegremdēta.

Rezultāts: etiķa iedarbībā ola zaudē čaumalu.

Kāpēc tā notiek? Olas čaumala galvenokārt sastāv no kalcija karbonāta. Saskarsmē ar etiķi notiek ķīmiska reakcija, kas izšķīdina čaumalu, radot ogļskābo gāzi, kas reakcija laikā redzama kā sīki burbulīši uz olas virsmas. Pati ola paliek neskarta un to satur plāna membrāna, kas atrodas zem čaumalas.

Ja kailo olu ieliek traukā ar ūdeni, var novērot, ka olas izmērs palielinās, jo tā caur membrānu uzsūc kādu daļu ūdens. Lai apstiprinātu šo novērojumu, ūdenim var pievienot pārtikas krāsu.
Pretēju efektu var panākt, ja olu ievieto traukā ar koncentrētu sīrupu – daļa ūdens no olas pārceļo sīrupā un ola saraujas.

Saite uz video: https://www.youtube.com/watch?v=tZc55Ud7iVI

Krāsainais piens

Nepieciešams:

 • šķīvis
 • piens
 • pārtikas krāsas
 • vates kociņš
 • trauku mazgāšanas līdzeklis

Sagatavošanās:
1. Šķīvī ielej pienu.
2. Vairākās vietās pienā iepilina pa pilītei pārtikas krāsas.
3. Uz vates kociņa uzpilina trauku mazgājamo līdzekli, kociņu ieliek pienā uz neilgu brīdi(nemaisīt!) un novēro reakciju.

Rezultāts: pienā veidojas dažādi krāsaini raksti, pat kādu brīdi pēc kociņa izņemšanas no piena.

Kāpēc tā notiek? Trauku mazgājamā līdzekļa daļiņas mēģina savienoties ar pienā esošajām tauku daļiņām. Bet tauku daļiņas mēģina “izbēgt” no ziepju daļiņām un savā ceļā izstumda arī krāsu daļiņas, līdz ar to pienā var novērot krāsu “sprādzienus”. Kad “sprādzieni” noskatīti, var ķerties klāt pie nelielas maisīšanas un pavērot dažādas krāsu straumes.


Saite uz video: https://www.youtube.com/watch?v=8XVNPIWrmT0