“Šodiena” – laba diena, lai kaut ko mainītu

Kādam ir nepieciešams 1.janvāris. Citam ir nepieciešams mēneša pirmais datums. Citam kāda apaļa jubileja. Citam vēl kaut kas specifisks. Es nospriedu, ka “šodiena” ir viss, kas nepieciešams, lai kaut ko mainītu. Nevajag apaļus ciparus. Nevajag kādu īpaši smuku atskaites dienu. Ja saproti, ka vajag kaut ko mainīt, dari to šodien.

Ja arī tu gaidi savu “šodienu”, iedošu dažus padomus, kuri tev palīdzēs tai labāk sagatavoties.

Pirmkārt: nosaki, ko tieši gribi mainīt, kāds ir tavs mērķis. Darot to, esi specifisks. Piemēram, “gribu dzīvot veselīgāk” nav labs mērķis. Ne jau tādēļ, ka dzīvot veselīgi būtu kas slikts. Bet tādēļ, ka mērķis ir pārāk plašs. Esi specifiskāks un izvēlies nelielas izmaiņas/mērķus. Piemēram, “iešu uz sporta zāli 3 reizes nedēļā”. Vai “ēdīšu mazāk miltu produktus, bet vairāk augļus un dārzeņus”. “Vairāk lasīšu grāmatas” arī nav labs mērķis. “Mēnesī izlasīšu 2 grāmatas” būs krietni labāk.

Otrkārt: izdomā, kā tu šos mērķi sasniegsi. Piemērs par iepriekš pieminēto sporta zāli. Aiziešana uz fitnesa salonu un abonementa nopirkšana nav pietiekami. Jā, arī aiziešana uz bodi, lai iepirktu jaunus sporta apavus, nebūs pietiekami. Būs arī jāatrod laiku regulārai sporta zāles apmeklēšanai. Un tas nozīmē, ka būs jāatsakās no kaut kā tāda, kas šobrīd aizņem tavu ikdienu. Ko tu būtu gatavs ziedot no savas ikdienas, lai 3x nedēļā dotos sportot? TV, internets, bārs, laiks ar draugiem, virsstundas darbā, miegs, …. . Un, nē, “gan jau laiks atradīsies” īsti nestrādās (ja strādās, tad tikai īstermiņā). Ja grūti saprast, kur pazūd tavs laiks, pieraksti vienas nedēļas ritējumu. Cik stundas pavadi pie TV, cik sēžot Twitter, cik bārā, cik vienkārši gulšņājot utt. Tad atsevišķā sarakstā mēģini tikt skaidrībā ar savām šī brīža prioritātēm (ģimene, darbs, sports, izklaides, miegs, skola, … ). Tad salīdzini, vai tavs nedēļas ritējums tiešām atspoguļo prioritātes. Ļoti iespējams, ka jau šajā salīdzinājumā sapratīsi, ka šī brīža prioritātes neatspoguļojas nedēļas ritējumā. Ja tā, veigli saprast, no kā atteikties. Bet tikai tev izlemt – atteikties no kaut kā tāda, ar ko pildi savu dienu, vai reorganizēt prioritāšu sarakstu.

Treškārt: atskaties atpakaļ, izvērtē. Pat ja esi izvēlējies specifisku mērķi un stipri pieturies pie iepriekš izdomāta plāna, ik pa laikam atskaties atpakaļ un izvērtē, vai viss notiek tā, kā plānots. Ļoti iespējams, ka atskata laikā nospriedīsi kaut ko mainīt mērķa sasniegšanas plānā. Vai pat nospriedīsi, ka pats mērķis nebija pārāk specifisks vai arī bija pārāk liels. Ja jūti, ka mērķis nav sasniedzams, sadali to mazākās daļās. Un izveido jaunus plānus tam, kā sasniegt šīs mazākās daļas. Citiem varētu palīdzēt mērķu un soļu pierakstīšana. Lai atskatoties (pēc pāris nedēļām vai mēneša), būtu vieglāk saprast, kas sanāk un kas nē.

Es savus šī brīža mērķus nodefinēju, plānu to sasniegšanai uztapināju. Jāķeras klāt pie īstenošanas. Viens no soļiem rezultēsies krietni mazākā interneta patēriņā. Tas attiecas gan uz sociālajiem tīkliem, gan ziņu portāliem, gan e-pastiem, gan čatiem. Tādēļ neieteiktu paļauties uz to, ka sanāks mani sasniegt Twitter, Facebook, IM, IRC, e-pastā utt. Jā, šad un tad kaut kur būšu, šad un tad kaut ko atbildēšu, bet tas būs vairāk kā izņēmums. Citus soļus šobrīd neizklāstīšu. Par interneta lietām pieminēju, lai nebūtu jautājumu par manu nekomunikāciju.

Lai izdodas!