OpenStreetMap kartēšanas pasākums Jelgavā – atskats

OSM Šodien (5. aprīlī, 2014. gadā) Jelgavā notika OpenStreetMap (dēvēts arī par OSM) kartēšanas pasākums. Sākotnēji biju vīlies, ka ieradušies tik maz cilvēki. Kopā ar tiem, kas atbrauca stāstīt un rādīt ko un kā darīt, bijām kādi 9. Tātad 5 rudīti kartētaji, 4 jaunpienācēji. Pasākums bija tik plaši izziņots, ka gaidīju lielu baru. Grūti saprast kas pie vainas, ka cilvēku nebija daudz. Labais laiks ārā vai bailes par to, ka kartēšana ir kaut kas sarežģīts. Varbūt uzskati, ka tas ir kaut kas bezjēdzīgs. Iemesla noskaidrošana, lai paliek kāda skolēna ZPD darbam. Kad pirmais vilšanās mirklis bija garām, sapratu, ka nav nemaz slikti, ka esam maz. Pasākums varēja noritēt ļoti draudzīgā un konstruktīva gaisotnē.

Par to kā šādi pasākumi notiek. Kad visi bija ieradušies, noklausījāmies informāciju par to kas tad īsti ir OpenStreetMap, kāda informācija tur tiek attēlota, kā arī kādēļ tas ir svarīgi. Kad tas nu visiem bija skaidrs, ņēmām izdrukātas kartes, sadalījamies grupās un gājām pastaigā pa pilsētu. Ejot garām mājām, uz kartes atzīmējām ēku numurus, ielu nosaukumus, veikalus, hidrantus, kā arī citu informāciju. Pēc pastaigas, kura ilga kādas 2h, sanācam atpakaļ un sākām papildināt karti ar jauniegūto informāciju. Tika parādīts gan kā to darīt ar ļoti vienkāršu, Web pārlūkā atveramu, kartes redaktoru, gan ar specializētu un tātad sarežģītāku programmu. Rīku apgūšanas process aizņēma kādas minūtes 10. Tas liecina par to, ka kartes papildināšana tiešām nav nekas sarežģīts. Protams, specifisku datu norādīšanai ir jāzina pareizus terminus un to apgūšana prasa laiku. Taču tādu pamatinformāciju kā iezīmēt ielu, ēku, ēkas numuru gan var teju ikviens. Dažu stunu darba rezultātā Jelgavas karte kļuva par vairākiem simtiem datu vienību precīzāka. Tas ir ieguvums gan Jelgavniekiem, gan pilsētas viesiem. Esmu pārliecināts, ka ar šodien savāktajiem datiem viss nebeigsies. Visi kuri apguva kā šī lieta darāma, izskatījās entuziasma pilni turpināt kartes papildināšanu arī citās dienās.

Pirms šī pasākuma man likās ka Jelgavas karte ir ļoti labā stāvoklī. It kā daudz ēku, ielu, pat veikali. Bet tagad apzinos, cik vēl daudz darāmā. Ļoti daudzām ēkām nav norādīti numuri, kā arī ir ielas bez nosaukumiem. Turklāt pat uz Lielās ielas ir ēkas, kuras kartē nemaz neparādās. Nemaz nerunājot par veloceliņiem, bankomātiem un citām noderīgām lietām. Darāmā darba ir daudz, lai gan varbūt sākumā liekās, ka viss jau sazīmēts. Jo precīzāka karte būs, jo tā būs noderīgāka.

Man prieks, ka Jelgava ir starp tām pašvaldībām, kuras uzskata, ka visiem brīvi pieejama karte ir vajadzīga un atbalstāma lieta. Paldies Pilsētsaimniecībai, kā arī POIC vadītājam Gintam Reinsonam personiski, par draudzīgo uzņemšanu. Ceru, ka būs arī nākamie pasākumi, kuru laikā OSM karte tiks papildināta tik tālu, lai Pilsētsaimniecības lapā izmantoto Google karti varētu aizvietot ar OSM.

Par to, kādēļ mums ir nepieciešams OSM, kas īsti ir OSM – karte vai dati, kā arī citām ar OSM saistītām lietām, centīšos aprakstīt nākamajos rakstos. Kamēr tādu nav, droši vari doties uz http://osm.lv un apskatīt, kā arī rediģēt karti. Vai iemet aci OSM Latvija blogā.