Mācīsimies programmēt PHP jeb screencasti latviešu valodā

Youtube play Radās spontānā ideja – screencasti latviešu valodā par programmēšanu ar PHP. Problēma gan tāda, ka nevaru saprast, vai kādam tas būtu noderīgi. Un ja būtu noderīgi, tad par kādām tieši tēmām. Tāpēc top šis ieraksts, kurā vēršos pie jums, jo vēlos noskaidrot, vai macīsimies programmēt PHP? Video varētu tapt ļoti neregulāri, tie tiktu publicēti speciālā YouTube kanālā, kā arī es ar to veidošanu neko nepelnītu. Mans laiks, kā jau daudziem citiem, ir ļoti ierobežots un parasti uzņemos daudz tādas lietas, kurām vēlāk grūti atrast laiku. Bet šo es vēlētos pamēģināt. Nezinu gan, vai sanāktu, jo nekad to neesmu darījis.

Kāpēc es kaut ko tādu vēlos darīt? Ir vairāki iemesli.

  • Tāpēc, ka man patīk izskaidrot lietas. Man nepatīk 3 reizes atbildēt uz vienu un to pašu jautājumu. Bet, ja kādam kāds koncepts nav skaidrs, labprāt to izskaidroju. Turklāt es pats daudz mācos tieši ar screencast palīdzību. No tiem lielākā daļa ir maksas un visi angļu valodā. Pieļauju, ka tas varētu būt šķērslis daudziem, lai papildinātu savas zināšanas. Angļu valodu gan visiem vajadzētu apgūt, bet ar spēju (vai vēlmi) maksāt gan varētu būt problēmas. Tieši tiem, kuriem tiešām ir problēmas ar maksāšanu vai kādu īpašu iemslu dēļ ir problēmas ar angļu valodu, šie screencast varētu būt īpaši noderīgi.
  • Teju katra programmētāja joku krājumā ir kaut kas par PHP. Daļa joku, protams, ir pamatoti. Bet liela daļa joku (vai bieži pat apvainojumi) ir vienkārši nezināšanas rezultāts. Vēlos celt PHP izglītības kopējo līmeni, tādā veidā veicinot izpratni par PHP problēmām, un kliedēt mītus.
  • Man patīk apmeklēt PHP konferences. Patīk mācīties un būt par kopienas daļu. Un zinu, ka nākotnē noteikti gribēšu arī pats uzstāties. Screencast veidošana varētu būt gan kā labs treniņš (jāmācās salikt normālu tekstu, uzdrīkstēšanās atrādīt savas zināšana un runāt), gan sava veida portfolio attiecīgajam mērķim.

Kā jau sākumā minēju, es nezinu, vai šis projekts varētu iedzīvoties un vai vispār tas kādam ir vajadzīgs. Bet es to noteikti vēlos pamēģināt. Par kādām tēmām es varētu runāt? To tu pasaki man. Ja tev ir ieteikumi, raksti tos komentāros vai arī sūti privāti uz email. Uzbraucošos komentārus neapstiprināšu. Ja tev nav nekas prātīgs sakāms, pietaupi komentārus Delfiem. Ņem vēra, ka ieteikumus vēlos pēc iespējas šaurus un specializētus. T.i., “pastāsti par OOP”, “kāpēc PHP sucks” ir pārāk plaši. Krietni labāk būtu, piemēram, “kas ir Observer patterns un kā to uzprogrammēt”, “kādas ir tipiskās PHP īpatnības, no kurām uzmanīties”, “kas Traits un kad to izmantot”. Iespējamās tēmas nav tikai par pašu PHP, bet par daudzām lietām, kurām PHP kalpo kā līme vai kas nāk komplektā ar PHP. Piemēram, testēšana, MongoDB izmantošana no PHP, Composer utt. T.i. – domā par to, ko tev kā PHP izmantojošam web programmētājam ir jāzina. Uzreiz varu pateikt, ka es noteikti negribēšu runāt par frontend lietām (piemēram, JavaScript, CSS, HTML). Mani tās interesē mazāk un jūtu, ka tajās manas zināšanas nav atbilstošas, lai mācītu. Protams, arī backend ir daudzas lietas, kuras es nezinu vai zinu nepilnīgi. Bet screencast veidošana varētu būt veids, kā man attiecīgajos jautājumos nostiprināt zināšanas.

Tas aptuveni arī viss. Tālāk bumba ir jūsu dārziņā. Ja ir kādas vēlmes, dariet tās zināmas. Iespējams, ka kāds screencast taps arī, ja nevienam nebūs nekādu ieteikumu un vai vēlmju. Bet, ieinteresētība no citiem, šo varbūtību palielinātu. Arī ja tev nav ieteikumu tēmām, bet tev šķiet, ka šādi screencast būtu noderīgi, dari man to zināmu (komentāros, Twitter, email vai kā citādi).

P.S. Vai vārdam screencast ir latviskojums? Ja ir – kāds? Ja gadījumā kāds no jums nezina, kas ir screencast: tas ir video, kurā redzams uz datora notiekošais, bieži vien papildināts ar audio.

Papildināts 31.05.2014: Pēc 5 screencastu ierakstīšanas esmu nolēmis tos nepublicēt. Ierakstītie screencasti bija par to, kas jauns tika ieviests PHP 5.5. Veidojot video sapratu, ka pie lietas gribētu pieiet nopietnāk. Tāpēc, lai gan šobrīd nekas netiks publiskots, ir iesākts darbs pie lielāka projekta izglītošanas jomā. Bet tam vajadzēs vairāk laika. Sekojiet blogam un gan jau pamanīsiet, kad lietas kļūs publiskas.