Mācīsimies programmēt PHP jeb screencasti latviešu valodā

Youtube play Radās spontānā ideja – screencasti latviešu valodā par programmēšanu ar PHP. Problēma gan tāda, ka nevaru saprast, vai kādam tas būtu noderīgi. Un ja būtu noderīgi, tad par kādām tieši tēmām. Tāpēc top šis ieraksts, kurā vēršos pie jums, jo vēlos noskaidrot, vai macīsimies programmēt PHP? Video varētu tapt ļoti neregulāri, tie tiktu publicēti speciālā YouTube kanālā, kā arī es ar to veidošanu neko nepelnītu. Mans laiks, kā jau daudziem citiem, ir ļoti ierobežots un parasti uzņemos daudz tādas lietas, kurām vēlāk grūti atrast laiku. Bet šo es vēlētos pamēģināt. Nezinu gan, vai sanāktu, jo nekad to neesmu darījis.

Kāpēc es kaut ko tādu vēlos darīt? Ir vairāki iemesli.

 • Tāpēc, ka man patīk izskaidrot lietas. Man nepatīk 3 reizes atbildēt uz vienu un to pašu jautājumu. Bet, ja kādam kāds koncepts nav skaidrs, labprāt to izskaidroju. Turklāt es pats daudz mācos tieši ar screencast palīdzību. No tiem lielākā daļa ir maksas un visi angļu valodā. Pieļauju, ka tas varētu būt šķērslis daudziem, lai papildinātu savas zināšanas. Angļu valodu gan visiem vajadzētu apgūt, bet ar spēju (vai vēlmi) maksāt gan varētu būt problēmas. Tieši tiem, kuriem tiešām ir problēmas ar maksāšanu vai kādu īpašu iemslu dēļ ir problēmas ar angļu valodu, šie screencast varētu būt īpaši noderīgi.
 • Teju katra programmētāja joku krājumā ir kaut kas par PHP. Daļa joku, protams, ir pamatoti. Bet liela daļa joku (vai bieži pat apvainojumi) ir vienkārši nezināšanas rezultāts. Vēlos celt PHP izglītības kopējo līmeni, tādā veidā veicinot izpratni par PHP problēmām, un kliedēt mītus.
 • Man patīk apmeklēt PHP konferences. Patīk mācīties un būt par kopienas daļu. Un zinu, ka nākotnē noteikti gribēšu arī pats uzstāties. Screencast veidošana varētu būt gan kā labs treniņš (jāmācās salikt normālu tekstu, uzdrīkstēšanās atrādīt savas zināšana un runāt), gan sava veida portfolio attiecīgajam mērķim.

Kā jau sākumā minēju, es nezinu, vai šis projekts varētu iedzīvoties un vai vispār tas kādam ir vajadzīgs. Bet es to noteikti vēlos pamēģināt. Par kādām tēmām es varētu runāt? To tu pasaki man. Ja tev ir ieteikumi, raksti tos komentāros vai arī sūti privāti uz email. Uzbraucošos komentārus neapstiprināšu. Ja tev nav nekas prātīgs sakāms, pietaupi komentārus Delfiem. Ņem vēra, ka ieteikumus vēlos pēc iespējas šaurus un specializētus. T.i., “pastāsti par OOP”, “kāpēc PHP sucks” ir pārāk plaši. Krietni labāk būtu, piemēram, “kas ir Observer patterns un kā to uzprogrammēt”, “kādas ir tipiskās PHP īpatnības, no kurām uzmanīties”, “kas Traits un kad to izmantot”. Iespējamās tēmas nav tikai par pašu PHP, bet par daudzām lietām, kurām PHP kalpo kā līme vai kas nāk komplektā ar PHP. Piemēram, testēšana, MongoDB izmantošana no PHP, Composer utt. T.i. – domā par to, ko tev kā PHP izmantojošam web programmētājam ir jāzina. Uzreiz varu pateikt, ka es noteikti negribēšu runāt par frontend lietām (piemēram, JavaScript, CSS, HTML). Mani tās interesē mazāk un jūtu, ka tajās manas zināšanas nav atbilstošas, lai mācītu. Protams, arī backend ir daudzas lietas, kuras es nezinu vai zinu nepilnīgi. Bet screencast veidošana varētu būt veids, kā man attiecīgajos jautājumos nostiprināt zināšanas.

Tas aptuveni arī viss. Tālāk bumba ir jūsu dārziņā. Ja ir kādas vēlmes, dariet tās zināmas. Iespējams, ka kāds screencast taps arī, ja nevienam nebūs nekādu ieteikumu un vai vēlmju. Bet, ieinteresētība no citiem, šo varbūtību palielinātu. Arī ja tev nav ieteikumu tēmām, bet tev šķiet, ka šādi screencast būtu noderīgi, dari man to zināmu (komentāros, Twitter, email vai kā citādi).

P.S. Vai vārdam screencast ir latviskojums? Ja ir – kāds? Ja gadījumā kāds no jums nezina, kas ir screencast: tas ir video, kurā redzams uz datora notiekošais, bieži vien papildināts ar audio.

Papildināts 31.05.2014: Pēc 5 screencastu ierakstīšanas esmu nolēmis tos nepublicēt. Ierakstītie screencasti bija par to, kas jauns tika ieviests PHP 5.5. Veidojot video sapratu, ka pie lietas gribētu pieiet nopietnāk. Tāpēc, lai gan šobrīd nekas netiks publiskots, ir iesākts darbs pie lielāka projekta izglītošanas jomā. Bet tam vajadzēs vairāk laika. Sekojiet blogam un gan jau pamanīsiet, kad lietas kļūs publiskas.

25 comments

 1. Es domāju tas ir apsveicami, ka kāds ir uzņēmies pasniegt skriptēšanas mācības latviešu valodā. Paldies, un ļoti gaidīšū skrīnkāstus.

 2. Forši! Es labprāt. Jautājums – tas būtu cilvēkiem ar priekšzināšanām vai arī tādiem, kā man, kas neko par to nezina.

  1. Vismaz sākumā ir doma stāstīt kaut ko tiem, kuri kaut ko jau zina. Cita tēma prasīs vairāk zināšanu, cita mazāk. Bet ar tādiem jēdzieniem kā cikli, mainīgi, masīvi būtu jābūt uz tu. Iespējams, ka kādreiz varētu kaut kas tapt arī tiem, kas neko nesaprot, bet šobrīd neesmu drošs, ka no tādiem video būtu atbilstoša atdeve (ar to es saprotu, ka tikai retetajam ar 0 saprašanu interesēs šie screencasti). Ja kļūdos un ir daudz tādu, kuri neko nesaprot un gribētu apgūt no pilnīgas 0, tad varbūt ka kaut kas arī uztaps. Bet šobrīd tādu pieprasījumu neredzu.

 3. Priekrītu Lindardam. Ja tiešām kaut kas tāds taps, tad ar prieku arī pats pamācīšos! :)

 4. Super, ka kāds to ir uzņēmies! Kā php iesācējs šobrīd vēlētos kaut ko par apsvērumiem veidojot mvc struktūru, ka arī neskādētu kāds praktisks piemērs par php slim freimworku. Ar dokumentāciju vien likās par īsu.

 5. Man arī šķiet, ka lielāka vērtība būtu no padziļinātiem tematiem, nevis pamata lietām.

  Kādas modīgas bibliotēkas esi atradis un iesaki citiem; interesanti veidi, kā PHP sajūgt kopā ar citām tehnoloģijām. Par testēšanu, CI, un automatizācijām. Nu un tamlīdzīgām lietām :-)

  Iedvesmai, man ļoti patīk šo te pamācību formāts:
  http://code.tutsplus.com/articles/perfect-workflow-in-sublime-text-free-course–net-27293
  Katra filmiņa ir īsa, par vienu tematu, bet ļoti piepildīta ar padomiem. Pēc katras filmiņas noskatīšanās niez pirksti kaut ko no jaun-uzzinātā pamēģināt.

  1. Jā, tutsplus formāts ir tieši tas, kuru plānoju piekopt. Vienīgi neplānoju taisīt sērijas kā viņiem, kad 20 video ir par vienu tēmu, bet par dažādām. Tas tādēļ, ka video uztaisīšana tomēr prasa ievērojamu laiku un ja viss būs par vienu tēmu, tad tas būs nedaudz par traku. Bet aptuvenais formāts varētu būt 5-10min vienam video.

 6. Noteikti atbalstu šādu iniciatīvu, jo man personīgi tā būtu ļoti noderīga. Ikdienā darbā lielākoties strādāju ar PHP, bet brīvajā laikā neveltu šai valodai pienācīgu uzmanību, kā rezultātā jūtu, ka mans PHP zināšanu un prasmju līmenis nav tāds, kā varētu būt. Skrīnkāsti no pieredzējuša PHP izstrādātāja varētu šo situāciju mainīt.

  5-10 min, manuprāt, ir perfekts variants. No tematiem gribētos redzēt epizodes par autoloading, varbūt par katru PSR standartu atsevišķi, par, tavuprāt, noderīgākajām standarta bibliotēkas klasēm, iebūvētā web servera iespējām. Labprāt paklausītos, kādas interesantas pieejas esi atklājis PHP aplikāciju veidošanā. Nesen tviterī runāji par Vagrant un Docker, labprāt paklausītos par to izmantošanu PHP sakarā.

 7. Lieliski! Sāc ar strīdīgajām lietām (un piemēriem) – ar ko atšķiras interfeiss no abstraktās klases, kuros gadījumos kuras lietot, treiti, utt. Patterni – dependency injection, loose coupling, factory, singleton, etc – kas tas ir, kāpēc to vajag, kad to lietot, kā to lietot. Kaut kā tā :)

  1. Daži no tiem patterniem ir tik slidena tēma, ka grūti saprast, kurš ir kurš. Bet jā, tie noteikti būs jāapskata. Grūti tikai saprast kādā secībā. Viņi iet roku rokā ar testēšanu, SOLID un citām svarīgām lietām. Un ja ir vēlme rakstīt sakarīgus skriptus, bez viņiem neiztikt. Pēdējā konferencē dzirdēju, ka tur cilvēki intervēja kādu, kuram bija pieredze JAVA programmēšanā un nabags pat nezināja kas tie interfeisi tādi ir… Turpinot šo tēmu, laikam svarīgi arī ir parādīt, ka tas ka tiek izmantotas klases nenozīmē ka tas ir OOP. Ai – vispār tēmu tik daudz… te vajag cilvēku armiju kuri taisītu video. :)

 8. Domāju, ka noteikti kaut ko tādu vajadzētu, jo vienmēr ir interesanti palasīt informāciju, kura izglīto, tādā veidā iemācoties, ko jaunu.

 9. Apsveicama doma! Ja nebūs pavisam hardcore līmeņa pamācības, apsolu papopularizēt šo projektu iekš Kursors.lv, kad būsi radījis sauju pirmo video.

   1. Sliktas nav, bet tām ir sava mērķauditorija, kas var arī nesakrist ar Kursors.lv plānoto mērķauditoriju.

 10. Lai vējš pūš tavās burās! Lai video būtu vēl nodreīgāki ieteiktu izveidot “zināšanu koku”, kurā norādītu kādā secībā būtu jāveic zināšanu papildināšana, lai saprastu tavu video. Cik saprotu, tad tavi video varētu būt, kaut kur “zināšannu koka zaru galos”. Līdz ar to var rasties problēma : nezinu, kas man jāzina pirms skatīties video. Citādi skatos video un neko nesaprotu. Būs tad arī pašam vieglāk izlemt kurus “zinašanu zarus” vēlies attīstīt. + Ja pat nebūsi vēl izveidojis video, tad būsi visiem ļoti uzkatamā veidā parādījis mācību secību.

  1. Tieši par šo jautājumu es vakar cītīgi domāju, kad mēģināju saprast par kādu tēmu taisīt pirmos pāris video. Biju nolēmis, ka jātaisa par X, bet tad sapratu, ka video tiks izmantots Y un citi to varētu nezināt. Tātad jātaisa par Y. Mēģināšu Y neizlaist, bet nezinu gan vai vienmēr sanāks. Jo varētu būt tā, ka reizēm varētu šķist, ka par Y visiem ir jāzina un nav vērts tam veltīt laiku.

 11. Jā, laba doma. Tā kā ikdienā PHP nelietoju, būtu arī interesanti uzzināt plašākā kontekstā: kādos gadījumos to parasti izvēlās izmantot. Un kad, piemēram, tā ir slikta doma.
  Un cik plaši to pašlaik vispār pielieto salīdzinot ar citām valodām…
  Un vai LV ir lielie projekti, kas balstās uz šīm tehnoloģijām? Jo man ir radies priekšstats, ka tas parasti ir mazo web lapu, ierobežoru IT resursu un nelielu uzņēmumu pasākums :)

  Vēl kādi ir sakarīgākie freimworki (nezinu latviskojumu).

  1. Aptuveni 80% no visiem pasaules Webiem griežas uz PHP. Ja interesē Latvija, tad mums 3 populārākie projekti ir Delfi, Inbox un Draugiem. Visi viņi izmanto PHP.

 12. Un kā ir ērtāk organizēt failus/klases utt

  Vēl varētu padalīties ar knifiem, kas atvieglo dzīvi.

  1. Jā – tukšs. Rakstā jau netika teikts, ka viss jau ir izdarīts. Tika jautāts vai kas tāds ir vajadzīgs. Divas dažādas lietas. Tad kad kaut kas reāli būs, tad būs cits raksts.

  1. Šobrīd nekā. Bijām savākušies 3 cilvēki. Sarakstījām pat tēmas – kurš par ko taisīs. Bija pāris demo mēģinājumi. Bet viss apstājās. Šobrīd visiem citas lietas ir ar lielāku prioritāti. Ideja gan nekur nav pazudusi un ceru, ka kādā brīdī tiks realizēta. Kad tieši – grūti pateikt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.