Apgūsti jaunu valodu ar Duolingo

Duolingo
Pulkstenis rāda 10 minūtes līdz pusnaktij. Laiks doties pie miera. Ak, nē! Es šodien vēl nepaspēju pamācīties spāņu valodu. Es taču nedrīkstu pazaudēt savu 63 dienu strīku! Ātri veru vaļā Duolingo. “No tienes nada que perder.” Paspēju! Valodu apguve, izmantojot pareizos rīkus, var būt ne tikai interesanta, bet atkarību izraisoša.

Duolingo ir bezmaksas valodas apmācību platforma. Kā rakstīts viņu pašu mājas lapā: “Valodu mācīšanās ar Duolingo ir pilnīgi bez maksas tagad un vienmēr, nekādu reklāmu vai apslēptu maksu. Kā tas iespējams? Jo lietotājs sniedz pievienoto vērtību, tulkojot reālus dokumentus, kamēr mācās.”

Kā notiek mācīšanās? Piereģistrējies. Izvēlies valodu, kuru ir vēlme apgūt. Un sāc mācīties, izmantojot doto “prasmju koku”.

“Koks” sastāv no mazām tēmām, piemēram, “Dzīvnieki”, “Jautājumi”, “Īpašības vārdi”, “Tagadnes darbības vārdi”. Katra tēma ir sadalīta nodarbībās ar noteiktu skaitu apgūstamo vārdu.

Valodas koks

Valodas koks

Nodarbības piedāvā dažādu veidu metodes jauno jēdzienu iegaumēšanai. Tulkošana no apmācības valodas uz apgūstamo valodu un pretējā vierzienā, pašam rakstot frāzi; tulkošana, izmantojot trīs dotus atbilžu variantus; teksta audio versijas pierakstīšana; runāšana, atkārtojot dzirdēto frāzi.

Ik pa laikam lietotājam jāatkārto kādas jau iepriekš apgūtas tēmas, jo Duolingo ar dažādu algoritmu palīdzību nosaka, kuras tēmas lietotājam jau varētu būt piemirsušās. Atkārtošana – zināšanu māte, vai ne?

Pēc aktīvo tēmu apgūšanas atveras jaunas tēmas.

Nodarbības

Nodarbības

Kad valodu esi apguvis jau pietiekošā līmenī, lai justos pārliecināts par savām zināšanam, vari savas zināšanas izmantot, lai tulkotu dokumentus. Tie ir dažāda satura reāli raksti, kurus lietotāji tulko vai izlabo citu lietotāju tulkojumu. Tādā veidā ar daudzu lietotāju sadarbību tiek tulkots saturs internetā.

Kāpēc mācīšanās daudziem lietotājiem izraisa atkarību? Jo mācību process līdzinās spēlei. Par katru pabeigtu nodarbību lietotājs iegūst 10 punktus. Nodarbības laikā iespējams pieļaut trīs kļūdas. Ceturtā kļūda nozīmē, ka nodarbību jāsāk no jauna. Ja kļūdu nav, lietotājs saņem papildpunktus. Pēc noteiktu punktu iegūšanas, lietotājs sasniedz jaunu līmeni. Lietotāji var sekot citiem lietotājiem un tādējādi salīdzināt savu progresu un sacensties savā starpā.

Tulkošana

Tulkošana

Duolingo piedāvā apgūt franču, spāņu, itāļu, vācu vai portugāļu valodu, kā apmācības valodu izmantojot angļu. Vai arī vari mācīties angļu valodu, kā pamata valodu izmantojot kādu no jau iepriekš minētajām. Tomēr šīs nav vienīgās valodas. Ne pārāk sen Duolingo tika atklāts valodu inkubators – tā ir iespēja pašiem lietotājiem veidot dažādu jaunu valodu apmācību kursus. Šobrīd lietotājiem pieejami kursi angļu valoda krieviski runājošajiem vai franču valoda spāniski runājošajiem. Vairāk var redzēt mājas lapā. Tātad – pat ja tevi neinteresē apgūt valodu, varbūt vēlies izveidot jaunu kursu svešvalodas apguvei no latviešu valodas, lai tavi bērni vai mamma, vai vectētiņš apgūtu svešvalodu.

Ir izveidotas arī Duolingo aplikācijas Android un iPhone telefonu lietotājiem. Tātad, kamēr no rīta tramvajā brauc uz darbu, izmanto laiku lietderīgi un mācies franču valodu nevis spēlē Angry birds.

Kāpēc man tas vajadzīgs? Kāpēc es mācos spāņu valodu? Nezinu. Man vienkārši patīk apgūt kaut ko jaunu. Un valodu apguve taču attīsta smadzenes. Man droši vien vajadzēja nobīties no jaunas valodas apguves, jo angļu valodas apguve aizņēma gandrīz visus 12 skolas gadus un arī tad vēl es nespēju bez vārdnīcas palīdzības izlasīt grāmatu angliski. Bet pusotrs gads valodas mācīšanās ar Duolingo man devis pārliecību, ka man būs pa spēkam izlasīt to spāņu valodā rakstīto grāmatu, kas jau gaida plauktā.

Pamēģini arī tu!