Šoreiz par DEAC vadoņu greizo domāšanu

Gan jau visi esat lasījuši par E-klases un DEAC epopeju. Ja nē, izlasiet. Laacz ir sakarīgi aprakstījis. Kā atbildi uz lielo interneta sašutumu par izveidojušos situāciju, DEAC nopublicēja šo dokumentu kurā aizstāv savu viedokli. Tur iekļautais teksts ir tipisks situācijām, kad jāpaņem daļu patiesības, jāpieliek kaudzi aplamu pieņēmumu varbūtību mērcē un jāpabiedē tos, kuri no tehnoloģijām saprot mazāk. Bet tā nu ir sanācis, ka plašo interneta saeimi veido ne tikai tie, kas ar tehnoloģijām ir uz jūs un tic visam ko viņiem saka, bet arī tādi, kuri māk lasīt starp rindām un atšķir pieņēmumus un izdomājumus no faktiem. Par to arī vēlos parunāt. Un jā, biju nolēmis nerakstīt, jo rīt jau 4 no rīta jādodas ceļā, lai tiktu uz phpBenelux 2014 konferenci, bet pēc šīs https://twitter.com/Endijs/status/426025519839457281 sarakstes Twitterī ar DEAC vadošo vīru Andri Gailīti, sapratu, ka tomēr ir jāizsakās. Kāpēc jāizsakās? Tāpēc, ka šādus tipu izteikumus un rīcību uzskatu ne tikai par uzbrukumu konkrētajam e-klase paplašinājuma izstrādātājam, bet visai interneta videi. DEAC ir kļuvis teju par draudu interneta brīvībai. Kas būs nākamais solis? Sāks kontrolēt kuras lapas mēs drīkstam apmeklēt un kuras nē, jo kaut kas mums var potenciāli kaitēt? Nekā nebija. Ja kāds aiztiek vienu no manām brīvībām, sēdēt mierā nevaru.

Par visu pēc kārtas.

Savā pēdējā aicinājumā E-klase/DEAC aicina neizmantot pārlūku paplašinājumus, nevis tāpēc, ka tas samazinot reklāmas ieņēmumus, bet:

 • paplašinājums noņem kaut kādu informāciju, kuru viņi uzskata par svarīgu. Nu un? Ja es lietoju sistēmu, es izvēlos ko un kā es gribu redzēt.
 • Ja kāds uzliekot paplašinājumu, viņš nemaz nezinot ko tas paplašinājums dara un paslēpj. Nu un tad? Tā ir konkrētā lietotāja problēma nevis paplašinājumu autora vai DEAC problēma. Ja kāds paņem auto un nemākot braukt iebrauc grāvī vai tad tagad aizliegsim ražot auto? Nē. Kāpēc tad jāsāk kontrolēt to, kādus paplašinājumus mēs drīkstam taisīt un lietot?
 • DEAC ļoti mēģina apgalvot ka tas kādu E-klasi es redzu ir aizsargāts ar autortiesībām utt. Labi. Ir aizsargāts. Es netaisīšu e-klase2 ar tieši tādu pašu dizainu, funkcionalitāti utt. To jums nodrošina šīs autortiesības. Bet tas, kā es jūsu garadarbu redzu savā datorā nav jūsu ziņā. Gluži tāpat kā ja kāds uzraksta grāmatu, viņam ir uz to autortiesības. Es nevaru ņemt un pārpublicēt. Bet man nekas neliedz izraut 10 lapas un piezīmēt tur lidmašīnītes. Kāpēc tiek uzskatīts, ka ar Web lapām ir kaut kā citādāk? Neviens nezog jūsu dizainu, neviens nezog jūsu funkcionalitāti, neviens nebojā jūsu serverus.
 • DEAC saka, ka tomēr mēs nedrīkstam ar paplašinājumiem mainīt to, kā redzam lapu. Kā jau teicu iepriekš – nepiekrītu. Cita lieta būtu, ja paplašinājums modifikācijas darītu lietotājam par to nezinot. Tad tā būtu ļaunprātīga rīcība un es DEAC atbalstītu. Bet kamēr nekas tāds nenotiek, DEAC nav nekādu tiesību norādīt ko es drīkstu un ko es nedrīkstu. Tas, ka paplašinājums var tikt atjaunots un kļūt ļauns ir plika iebiedēšana. Arī cilvēks ieejot bankā var kļūt ļauns un mēģināt to apzagt. Tagad nelaidīsim nevienu bankā?
 • DEAC saka, ka bieži vien vecāki nemāk apieties ar datoriem un tādi paplašinājumi var samulsināt vecākus vai parādīt kaut ko nepatiesu. Piedodiet, bet kāda jums starpība? Ja vecākiem un bērniem ir tādas attiecības, ka vienam otru jāmāna, tad jums to nav jāmēģina novērst. Tā ir šo konkrēto vecāku un bērnu problēma.
 • DEAC saka, ka paplašinājumi ar ļauniem kodiem var nozagt paroles. Jā var. Nu un tad? Kā jau iepriekš rakstīju, tā ir tikai iebiedēšana. Tik pat labi kāds var uzlikt keylogeri un arī sazagt paroles. Vai screencast programmas un vispār visu ierakstīt. Datora uzturēšana kārtība ir datora lietotāja vai skolu gadījumā – skolotāja, administratora problēma. Nevajag ar tukšiem pieņēmumiem biedēd cilvēkus.
 • Paplašinājums esot bīstams precedents. Muļķības. Miljoniem cilvēku lieto ļoti daudzus paplašinājumus. Tie nav problēma. Bīstams precedents ir DEAC vēršanās pret neļaundabīgu paplašinājumu autoriem. Un to nevajag atstāt bez ievērības.

Kas ir paradoksāli – visas šīs jezgas sakarā, kad tiek uzbrukts neļaundabīga paplašinājuma autoram, esam iemācījušies ne jau to, ka DEAC ir cīnījies pret ļaunumu, bet to, ka DEAC pats ir ļaunums. Viņi izmanto savu spēku, lai iebiedētu citus un panāktu to, ko vēlas. Turklāt lielai daļai cilvēku vairs nav ticības, ka DEAC ir drošs datu centrs. Jā, tas varbūt ir fiziski drošs, jo kurš gan bunkurā tiks. Bet kamēr uzņēmumu vada cilvēki ar tik nepareizu domāšanu un uzskatiem, ka rakņāties pa datu bāzem, lai tajās atrastu privātu informāciju (personas kodus, adreses) ir normāli, šis datu centrs nevar tikt uzskatīts par drošu. Kas liek jums domāt, ka ja DEAC vadībai neiepatiksies kaut kas tāds ko jūs darat, viņi nesāks rakņāties pa jūsu serveriem? Man tādas ticības nav. Un ja man DEAC būtu kāds serveris, es to aizvāktu prom.

Viss. Izteicos. Dzīvosim draudzīgi? Nemāciet mani dzīvot un nestāstiet ko es drīkstu vai nedrīkstu lietot un es neaiztikšu jūs. Ja sāksiet cīņu pret ļaundabīgiem paplašinājumiem – es jums palīdzēšu, brīdinot citus. Bet kamēr tā nenotiek, sēdiet mierīgi.

12 comments

 1. Nu nevar būt tik stulbi cilvēki, tik augstos amatos.
  Mans secinājums = korumpēts kantoris, kuru pasūtījumi ir uz otkatiem bāzēti.

 2. ir nosliece piekrist blachalt.
  nedod dies jē-klasi atvērt ar lynx un viņi vispār būs autā par nesankcionētu iejaukšanos viņu laps kodā un sistēmas izjāšanu :)

 3. Rakstā apmuļļāts viss tas pats, kas tiek muļļāts jau kuro dienu pa portāliem… ļaunā firmā, labais baltais pūkainais studentiņš utt. keylogeris, paroles, reklāmas sux… blablabla.

  Endij, neesi uztvēris lietas būtību pašā saknē.
  Ja tu izveido uz web bāzētu produktu, kuram ir publiska sākumlapa ar tajā iebūvētu īpašu funkcionalitāti un jā, arī reklāmām, bet kādu dien’ Internetā tiek publicēts paplašinājums konkrēti tava produkta sākumlapas vizuālajai un funkcionālajai “uzlabošanai” (nogriezti bloki, aizvāktas formas, formu elementi, komentāri – da jebkas, kas “cilvēkiem nepatīk”), loģiski, ka tava reakcija būtu tieši tāda pati. Un te runa nav par AdBlock lietošanas aizliegšanu, vai monitora krāsu maiņām!

  Labs piemērs iz dzīves ir šajā db komentārā http://www.db.lv/tehnologijas/deac-valdes-loceklis-jaunais-programmetajs-e-klase-nav-veicis-uzlabojumus-bet-gan-to-sabojajis-408579?cp=3#comments par db.lv pluginu.

  1. Ekseleta pērle Antaloģijas norādītajā lapas komentārā. Apmēram tā: lietas, kas piesaista lietotājus sitēmai, ir drauds šai sistēmai. Ģeniāli.
   Tik paliku nesaprašanā, kāpēc lapas cīnās par lielāku lietotāju skaitu?

  2. Absolūtas muļķības! Ja kādam rodas vajadzība manu web risinājumu mainīt, un tā dēļ pat tiek izveidots pārlūka spraudnis, jāsāk pētīt kur ir problēma un jālabo produkts.

 4. Pat ja neņemtu vērā iebiedēšanas mēģinājumu, tālākā DEAC attieksme atgādina Maxima pirmos komentārus pēc traģēdijas – idioti, kas neprot komunicēt un pievērš sev nevēlamu, pastiprinātu uzmanību.

  Ja viņi paroles glabā nešifrētā veidā – tas ir ļoti nopietns drošības risks un ja viņi pieļāvuši savā sistēmā tāda līmeņa kļūdu, tad visdrīzāk tur ir vēl virkne citu problēmu.

  Smieklīgi, ka šādi klauni pēc tam demagoģē un biedē ar “ļaunajiem” pluginiem, un runā par drošību. Vajadzētu sākumā savā pusē visu savest kārtībā un tad citus mācīt.

  Un ja viņiem tik ļoti traucē plugini, tad to var viegli atrisināt ar @raivisdejus pieminēto scriptu: http://adblockdetector.com

 5. Analoģijai.

  Ja man būtu uz web bāzēts produkts, pirmkārt, man būtu API, ar kuru tad lietotāji varētu darīt, ko vien vēlās.

  Hmm, tas laikam viss, ko gribēju pateikt.

 6. Pirms apvaino deacu atklataa veidaa padomaa ka nekas nav pieraadiits un tagad tu tochna uzprasies uz tiesu darbiem!

 7. “sākotnēji ar A. Popovu uzņēmums mēģinājis sazināties e-pastu veidā, tomēr, atbildē saņemot rupjības”
  Sausa runa. Tad publicējiet šo saraksti, esat taču saglabājuši, citādi tāda neveikla atrunāšanās sanāk, mēs pa labam a mums tā…

  Mani kā bērna tēvu vairāk uztrauc informācijas drošība šajā portālā. Un paroļu glabāšana plaintekstā, komplektā ar visu pārējo – pardon, bet es neesmu piekritis, ka mana bērna sekmes var tikt izvazātas pa visu internetu, ja es pats tās publiskoju – tā jau ir mana problēma. Ja tās nopludina skola vai e-klase – nu tad “prepare your anus” kā mēdz pamelni jokot.

  Ja jau mana bērna skola to izmanto, es esmu spiests to lietot, jo sekošana bērna sekmēm man ir aktuāla. e-klases pilnvērtīgai funkcionalitātei arī vecākiem ir jāmaksā, labi tie ir 7€ par mācību gadu, nav daudz, bet fakts.
  Un ja es maksāju, kāpēc man ir jāskatās uz reklāmām???
  Otrs – skolas DEACam par e-klases izmantošanu nemaksā? Noteikti maksā. Neprasu cik, pats fakts – tas ir pakalpojums, tātad ne par velti.

  Vēl pāris punkti pārdomām:
  1. DEAC izvilka datus par skolnieku no e-klases datubāzes, ne jau nu Google tos iedeva, neko vairāk par e-pastu viņi no Google nedabūtu – vai rakāšanās pa klientu DB un to datu publiska izmantošana ir šī uzņēmuma normāla prakse?
  2. Advokāta sūtīšana uz mājām pie NEPILNGADĪGĀ – tas jau ož pēc harrasment ar visām no tā izrietošām sekām. Visi nepilngadīgo savārītie mēsli ir jārisina caur vecākiem. Mums ir tiesiska valsts, vai … kā?

 8. Gribētos teikt tā, protams DEAC pāršāva pārs trīpu ar to ka puišeli pa daudz sabaidīja-nenovērtēja. Nenovērtēja arī to, ka cilvēki neiedziļinās būtībā. Nenovērtēja arī to ka nedaudz savādāk jārunā ar tautu.

  Ja skatās no autortiesību viedokļa tur viss ir tik slidens… Kautvai no tā ka uz sava datora OK, bet izplatīt kautko kas citur maina… Kurš vinnētu tiesā nav zināms, ASV par šitām lietām cīnās visu laiku un ar mainīgiem panākumiem.

  Ja runājam par tautas histēriju, tas, kas lec acīs ir pašu IT blogeru, ” gudro” viedoklis, brīziem nevar saprast, ķērc kā tādas tantītes, “naših bjut” un pofig ka teorētiski pa lietu!

  Ja reiz esat tādi gudrinieki, pieņemam, ka strādājat katrs savā darbā, piemēram, viens LMT, otrs Nokia, trešais VIDā, tad uztaisiet LEPNI spraudni, kas to visu darba deveja lapu pārveido, ieliekat publiski pieejamu, reklamējat un ttt. Gribu redzēt cik no jums tāda drosme būs un cik no jums ilgi tur nostrādās!!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.