Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais, jeb atpakaļ pie Ubuntu

Ubuntu logo Kā jau liecina virsraksts – esmu atgriezies pie Ubuntu. Nav tā ka no viņa biju atvadījies (izmantoju VirtualBoxā un arī uz servera), bet tagad esmu aizvietojis savu pamata OS (Windows 8) ar Ubuntu 13.04. Es mēģināju likt Ubuntu arī kaut kad gada sākumā, bet dēļ problēmām ar enerģijas patēriņu, Ubuntu tika nolikvidēts. Spontāni radās ideja ka vajadzētu paskatīties kāda ir tagadējā situācija. Tavu brīnumu, iepriekš novērotās problēmas ir novērstas un piešķīlās viss līdz tādam līmenim, ka Ubuntu tērē ļoti pieticīgu enerģijas apjomu. Katra ziņā – ne vairāk kā Windows. Viss gan negāja tik gludi kā cerēts, tadēļ nedaudz padalīšos kas un kā.

Ar Ubuntu man saskarsme ir bijusi arī iepriekš. Pirmie soļi Ubuntu pasaulē tika sperti pirms 6.5 gadiem. Kopš tā laika esmu paspējis daudzas reizes lamāties un arī šad/tad priecāties. Ja interese vēsture, vari pameklēt Ubuntu šajā blogā.

Instalācijas process ir visai vienkāršs, ja vien neuzticas automātiskai partīcijas izvēlei. Pastāstīšu sīkāk. Instalācijas pašā sākumā tiek jautāts – ko darīsim? Liksim Ubuntu paralēli esošajam OS; Aizvietot esošo OS; Cita iespēja. Joka pēc paņēmu pirmo. Un te nu bija “prieki”. Man portatīvajā datorā ir 2 cietie diski. Viens kurš nāca līdzi (750GB 7200rpm) un 256GB SSD Samsung 840 PRO. Protams, ka primārais cietnis ir SSD, bet Ubuntu uzlikās uz parastā/lēnā HDD. Kā arī partīciju izmērs bija installera paša izdomāts. Kādēļ neļaut lietotājam izvēlēties pat tādu sīkumu? Tā kā šis veikums bija nolemts iznīcināšanai nolēmu paeksperimentēt. Un aktivizēju nVidia draiverus (additional drivers). Rezultāts bija tieši tāds kādu gaidīju. Vairs pie darba virsmas netikt. :)

Otrs piegājiens. Instalēšanas sākumā izvēlējos 3. iespēju un sadefinēju partīcijas kā gribēju, izvēlējos kur lai sistēma bootojas un viss sanāca kā plānots. Te nu ir situācija, ka uzinstalēt jau Ubuntu var. Bet ja lietotājs nav īsti zinošs un partīcijas pats sadefinēt nemāk, tad dzīvo ar OS uz lēnā HDD.

Kas tālāk? Tālāk sākas medības. Iesaku iemest aci “7 things to do after install Ubuntu“. Tur tu atradīsi kā uzlabot privātuma iestatījumus, kā piešķilt TLP (lai dators mazāk enerģiju ēd), kā arī to, kā piešķilt nVidia grafisko karti (ar Bumblebee palīdzību). It kā SSD diskiem vajag piešķilt arī TRIM (lasi aprakstu vai skaties video). Pats to vēl neesmu izdarījis, bet būs vien jādara, ja jau gudri cilvēki saka ka vajag. Vispār muļķīgi ka OS pats nemāk tikt galā ar SSD optimizētu darbību. Manam datoram (Asus N55SF) komplektā nāk mazs subwoofer, kurš brīnumaini uzlabo skaņas kvalitāti. Bez šīs mazās, melnās kastītes vairs mūziku nepaklausīties un filmas nepaskatīties. Problēma tāda, ka Ubuntu šis subwoofers nestrādā. Atradu šādu kļūdas pieteikumu. Komentāros ir vairāki padomi ko darīt. Ar to palīdzību daļēji subwooferis ir piešķilts, bet skaņas kvalitāte nav gluži tā kas Windows. Bet labāk tā, kā vispār bez. Bluetooth arī pēc noklusējuma nav piešķīlies, bet īsti nebēdāju un risinājumus nemeklēju, jo man nav nevienas ierīces kuru gribētu pieslēgt ar Bluetooth palīdzību. Jāmin, ka arī Windows 8 man Bluetooth nestrādaja (tikai Windows 7). Papildus monitoru pieslēgt nav nekādu problēmu. Piespraud klāt un viss notiek. Pavisam civilizēti.

Par dzelžiem tas tā kā viss. Tālāk sākas programmas. Es, par laimi, neesmu piešūts kādam OS, jo teju visas programmas strāda dažādos OS. Un ja kāda nestrādā, tai parasti ir labas alternatīvas. Ir gan dažas programmas, kuras man pietrūks. Piemēram, Jing, HeidiSQL un Trillian. Ja kādam ir labas alternatīvas zināmas – dalieties ar info. Citas programmas Ubuntu izskatās gluži kā Windowsā (Chrome, Firefox, VirtualBox, Launchy, phpStorm, Filezilla utt.), citas ne tik smuki (TrueCrypt, Buddi, Keepass). Bet biju patīkami pārsteigts, ka Keepass, pat neskatoties uz to, ka darbojas uz Mono bāzes, ir tīri funkcionāls (pat māk saslēgties ar Chrome). Ar Flash, Java, Windows fontiem, video kodekiem utt. īsti problēmu nav. Viena bēda – Consolas fontu būs pašam jāizravē no Windows. Jāsaka, ka Chrome sync un Dropbox ļoti atvieglo migrēšanu no viena OS uz otru.

Vēl īsti nesaprotu vai varu paciest Unity vai nē. Man nav īsti pretenziju pret kreiso menu un vizuālajiem efektiem. Bet jūtos kaut kā ierobežots. Gribu lielāku iespēju lietas pieregulēt, pārbīdīt utt.

Sasummējot visu – Ubuntu šobrīd ir tīri lietojama manta un nav domas uzreiz lekt uz Windows (dualbootā gan tas visu laiku būs pieejams). Vienīgi parastajam mirstīgajam Ubuntu joprojām ir pārāk sarežģīts uzstādīšanas process. Bet viss pamazām kustās pareizā virzienā. Tuvakajā nākotnē varat gaidīt jaunus ierakstus par Ubuntu.

Papildināts. Pēc viena no atjauninājumiem arī Bluetooth ir sācis strādāt.