Pārdomas par Windows 8

Ar Windows 8 man gāja visai interesanti. Bet par visu pēc kārtas. Es ar Windows dzīvoju kādus padsmit gadus. Ir sanācis lietot: 3.11, 95, 98, Me, XP, Vista, 7. Daži no šiem bija pilnīga vilšanās, daži ļoti labi. Kad sākās runas par Windows 7, es to pasūtīju pat pirms tas nonāca tirdzniecībā. Savukārt Windows 8 man neraisīja pilnīgi nekādu interesi. Nedz es lasīju par to (dažas lietas zināju, bet tīri netīšām), nedz biju lejupielādējis Preview versiju, nedz biju plānojis pirkt. Atskatoties uz saviem tweetiem, varu redzēt, cik mainīgs viedoklis man bijis šī OS sakarā. Taču, kad Windows 8 pārdošana tika sākta, es to nopirku pirmās dienas pusdienlaikā. Nopirku, jo tik ļoti lēti (upgrade uz Windows 8 Pro tikai 20.78Ls). Un pirku ne jau lai uzreiz liktu virsū, bet ar domu “ja nu noder”. Taču pagāja tikai dažas stundas un nolēmu, ka jāuzliek vien ir. Jāpiemin, ka pats iegādes process ir vienkāršs un ātrs. Tik vien kā jāaizpilda forma, jāsamaksā, jālejupielādē. Pēc lejupielādes var saglabāt kā ISO failu un var paņemt taisīt upgrade.

Upgrade process

Uztaisīju svarīgākajiem failiem rezerves kopijas un palaidu upgrade. Tas nedaudz pagrabinājās, pārstartējās un redzēju Windows 8 bēdīgo ekrānu (alternatīva zilajam ekrānam). Nodomāju, ka nu gan man būs jautra nedēļas nogale – jo nedz dabūju Windows 8, nedz strādās vecā versija. Pēc pārstartēšanās saņēmu piedāvājumu: Windows 8, Windows 8 Setup, Windows 7. Paņēmu Windows 7, bet īpašas cerības neloloju. Taču tavu brīnumu – viss ielādējās bez problēmām. Tik vien kā izleca paziņojums, ka instalācija neizdevās, bet mēs esam atgriezuši jūsu OS tādā stāvoklī, kādā tas bija pirms upgrade. Liels un patīkams pārsteigums. Nospriedu, ka varbūt upgrade nepatika tas ka man disks bija šifrēts ar TrueCrypt. Stundas 6 vēlāk atšifrēšanas process bija beidzies un mēģināju vēlreiz. Taču atkal tas pats (bēdīgais ekrāns). Šoreiz paņēmu nevis Windows 7, bet riskēju un paņēmu “Windows 8 setup”. Tad kādu laiku sistēma grabinājās, dažas reizes pārstartējās un tiku pie Windows 8. Device manager rādīja ka ir kaut kādas problēmas ar Bluetooth (tas nebija pārsteigums, jo par to brīdināja upgrade laikā), kā arī ar VirtualBox pieinstalēto tīkla karti. Pārinstalēju VirtualBox un otrā problēma pazuda. Tālāk palaidu Performance pārbaudi, bet tās beigās saņēmu kļūdas paziņojumu. Nospriedu, ka nu gan ieberzos un kāds no dzelšiem nedraudzējas ar Windows 8. Joka pēc palaidu Windows Update. Tika novilkti pāris atjauninājumi – kā rezultātā pazuda gan Bluetooth problēma, gan arī Performance pārbaudei vairs nekādu problēmu nebija. Atlika tikai viena problēma. Jing bija beidzis strādāt (arī par to biju iepriekš brīdināts). Gājiens uz TechSmith lapu – jaunas versijas lejupielāde, install un viss kārtībā. Upgrade process, lai gan ne bez sīkām problēmām, bija veiksmīgi beidzies. Vajadzētu gan uzlikt uz tīras sistēmas, jo tas parasti ir labāks variants kā upgrade, taču slinkums visu atkal instalēt. Lai vai kā – līdz šim brīdim neko sliktu neesmu manījis – viss strādā kā Windows 7.


Pirmās stundas

Tas ir kritiskākais periods Windows 8 lietošanā. Tiem kas nezina, Windows 8 būtībā ir 2 pasauļu apvienojums. Gan jau ierastais Windows (nedaudz papildināts Windows 7), gan pavisam jauna paka, kas paredzēta touch pasaulei, dēvēta par Metro. Tad nu lūk, ja ar pirmo viss ir skaidrs, tad ar otro ir jāaprod. Sākumā nav īsti skaidrs, kā no tām Metro programmām tikt ārā, kā tur pielikt jaunus kontus utt. Turklāt viņas ir domātas touch videi, tādēļ arī dizains un vadība ar peli nav īsti ērta. Un arī funkcionalitāte nav gluži tik pilnvērtīga kā klasiskajām programmām. Bet. Vienmēr ir Bet. Pēc pāris stundām es ar Metro biju apradis un jutos visai ērti un neviena no sākotnējām neērtībām vairs nelikās kā neērtība. Pēc šīm pāris stundām es biju kļuvis par Windows 8 lietotāju. Tātad nelikšu vairs atpakaļ Windows 7. Turpinājumā pastāstīšu kāpēc tā. Kā arī pastāstīšu, kāpēc daudziem (ļoti daudziem) būs pretējs viedoklis un kāpēc viņi ienīdīs Windows 8 pat vairāk par Windows Vista.

Metro

Daudzi no jums ir lietojuši planšetdatorus, kā arī iPhone vai kādu Android tālruni. Tajos ir programmiņas. Tās bieži vien ir smukas, ērtas un spēj paveikt kādas būtiskas funkcijas. Nu lūk – Metro vidē ir iespējams šāda tipa programmiņas lietot uz jūsu datora. Tās nekad nebūs tik funkcionālas kā pamatīga “desktop” programma, taču ir gadījumi, kad šāda tipa programmas ir labs risinājums. Ir iespējams atvērt 2 Metro programmas vienā ekrānā. Vai pat atvērt Metro programmu klasiskajā Windows vidē. Windows apps veikalā šobrīd programmu ir ļoti maz un no lielas daļas īsti nav jēgas, ja lietojat pilno Windows versiju, bet dažas man patīk un es tās lietošu arī ikdienā. Un ņemiet vērā, ka ja jums būs planšete ar Windows 8 RT, tad Metro programmiņas ir vienīgās, kuras jūs varēsiet lietot.

Dzīve divās vidēs vienlaicīgi

Sākotnēji dzīvot šajā hibrīdā (Windows 8) ir mulsinoši, bet tādiem, kuri ar datoriem ir uz tu, šis mirklis ir īss. Piemēram, parasti sūdzas par šādām lietām:

 • Grūti pārslēgties starp Metro un parasto vidi. Nu, nav grūti. “Alt + Tab” lēkā starp visām programmām – gan Metro, gan parastajām.
 • Grūti ar peli bakstīt stūrus. Atkāpe – jābaksta pa stūriem, jo Windows 8 ir likvidēta “Start” poga, kā arī tas, ka Windows 8 ir veidots ar domu par touch vidi, tas ievieš dažas dīvainības. Taču tā nav problēma. Uz “Start screen” var tikt bez kreisā apakšējā stūra bakstīšanas. Atliek nospiest “Win” pogu uz klaviatūras. Tikt atpakaļ uz Desktop vidi? “Win+D”. Pārslēgties uz kādu Metro programmu? Nevajag basktīt kreiso augšējo malu, bet “Alt+Tab”. Vajag izlsēgt datoru? Nevajag bakstīt labo apakšējo malu un iet cauri 3 klikšķiem. “Alt+F4” būs jūsu draugs – gluži kā tas ir kopš Windows sendienām. Protams, tādiem Windows lietotājiem, kuri ar klaviatūru nedraudzējas, tā būs problēma un nebūs diez ko ērti, bet, ja šīs dažas kombinācijas tiek lietotas jau gadiem, tad ir skaidrs, ka problēma ir uzpūsta.
 • Kad iziet no Metro programmas, tā paliek strādājoša un ēd RAM. Šis nav gluži patiess apgalvojums. Jā – programma paliek strādāt. Bet to ir iespējams aizvērt pavisam (ar peli uzbraucam kreisajā augšējā malā, sagaiādam, kad parādīsies lodziņš ar programmu, labais klikšķis un Close). Taču nav jau īsti nepieciešams taisīt ciet. Windows 8 par šo problēmu ir jau padomāts pašā saknē. Un kad rodas nepieciešamība pēc atmiņas, Metro programmām tā tiek paņemta nost. Gluži kā tas notiek Android (tur nevajag pašiem “killot” procesus, viss notiek sistēmas līmenī). Vairāk par šo var lasīt/skatīties šeit. Papildināts: Pēc raksta publicēšanas uzzināju, ka Metro programmas viegli aizvērt – esot Metro vidē atliek novietot peles kursoru pašā augšā, klikšķis un jānovelk programmu līdz pašai apakšai.
 • Grūta navigācija Metro vidē. Protams, ja lietosiet programmas, klikšķinot uz scroolbar, tad būs neērti. Bet, ja izmantosiet peles ritenīti visos 4 virzienos, tad viss ir kārtībā.

Manuprāt, svarīgākie Windows 8 jaunievedumi

Par to, kas ir jauns Windows 8, varat palasīt atbilstošā blogā: http://blogs.msdn.com/b/b8/ . Tur ir raksti ar skaidrojumiem, kāpēc ir tā kā ir, kā arī dažiem rakstiem ir arī video ar demonstrāciju. Ja interesē Windows 8, noteikti izejiet sarakstam cauri (nav garš). Par katru no tālāk uzskaitītajiem punktiem jūs augstāk minētajā blogā varat izlasīt detalizētākus skaidrojumus.

 • Windows 8 ir daudzi uzlabojumi sistēmas līmenī. Kodols padarīts drošāks, mazāks RAM patēriņš, mazāks enerģijas patēriņš, uzlabots printeru atbalsts, USB3 atbalsts utt. Šo parasti uzreiz nemana, bet ziniet – izmaiņas ir jūtamas.
 • Superīgs Task Manager. Es saprotu, ka parastajam lietotājam tas nav vajadzīgs, bet man jaunais Task Manger liekas ļoti, ļoti labs papildinājums.
 • Uzlabots Copy/Rename/Delete. Tagad var redzēt smukus grafikus, kā arī nopauzēt! procesu.
 • Antivīruss jau iecepts pašā OS. Ja ar iepriekšējiem Windows bija nepieciešamība likt kādu trešās puses antivīrusu vai arī paša Microsoft Security Essentials, tad tagad neko nav jādara. Windows jau aprīkots ar vīrusu, tārpu un citu nelabumu aizsardzību. Visai riskants solis no Microsoft puses. Ka tik nesanāk trūkties, gluži kā par to, ka nedeva lietotājiem izvēlēties interneta pārlūku.
 • Internet Explorer 10. Es gan šo nelietoju, bet tā kā daudzi lieto, tad gan jau viņi novērtēs.
 • File History. Ērts backup variants. Pāris klikšķi, lai uzstādītu, un tiekam pie dažādām versijām mūsu svarīgajām lietām. Vēsturi var glabāt gan ārējā HDD, gan arī tīklā. Pieļauju, ka šo izmantošu (jāsagaida vien kādu tīkla iekārtas iegādi, jo ārējo disku spraust negribu).
 • Hyper-V virtuālā mašīna. Es katru dienu izmantoju VirtualBox. Tagad ir arī alternatīva. Windows 8 ir iespēja sainstalēt virtuālos OS. Būs jānotestē, kā tas strādā. Nezinu gan, vai nomainīšu VirtualBox pret Hyper-V, bet ir patīkami apzināties, ka ir alternatīva (un jā – es zinu ka eksistē arī VMWare).
 • Integrācija ar Microsoft servisiem. Tagad ir iespējams Windows’ā autorizēties ar savu LiveID. Tādā veidā uzreiz var izmantot SkyDrive un citus Microsoft online labumus. Kā arī tādā veidā tiek nodrošinātā sinhronizācija un backup dažām lietām. Es gan vairāk esmu Google servisu lietotājs, bet pieļauju, ka kādu daļu no Microsoft servisiem arī sākšu lietot, bet ne tik traki, lai sevi ieslēgtu Windows vidē. Man patīk izvēles brīvība un iespēja jebkurā brīdī migrēt uz citu vidi (kaut vai Linux).
 • Krietni ātrāka datora startēšana. Windows 7 jau nebija baigais bremze, bet 8 startējas krietni ātrāk.
 • Microsoft Metro aplikācijas ir labi nostrādātas. Man patīk. Trešās puses izstrādātājiem ir kur tiekties.
 • ISO un VHD failu atbalsts. Vairs nevajag Daemon Tools vai kādu citu tamlīdzīgu programmu. Divi klikšķi uz ISO faila un viss notiek.

Citiem varētu patikt, bet man nepatīk vai vienkārši nav vajadzības

 • Windows 8 ir uzlabots vairāku monitoru atbalsts
 • Ir uzlabota “Family Safety” funkcionalitāte
 • Failu pārlūks (File explorer) ir ieguvis ribbonus (man gan īsti nepatīk un esmu atslēdzis viņu redzamību) un kontekstuālu izvēlni (piemēram, ieejot video mapē, parādās papildus Play menu).
 • Start screen ar dzīvajām flīzēm. It kā viena vieta, kur redzēt vairākas lietas vienlaicīgi. Bet tā kā es Start screenu vispār nelietoju, tad man šis liekās lieks. Planšetēm gan noteikti lieta laba, bet galda versijai bezjēdzīgi.

Hibrīds ir loģisks evolūcijas solis

Windows 8 ir hibrīds. Un hibrīds bieži vien ir kā starpposms starp kaut ko vecu un kaut ko jaunu (kaut ko tādu kas tuvojas, bet kam vēl visi neesam gatavi). Un šis OS ir labs desktop videi un būs ideāls Windows Surface. Nē, ne tam Surface kas darbojas ar Windows RT, bet Surface Pro, kas būs ar kārtīgu dzelzi un ar kārtīgu OS. Un man ir prieks ka Microsoft ir gājis šo ceļu – radījis kaut ko pavisam jaunu, nevis uztaisījis trešo iOS/Android kopiju. Šis ir jauns lauks, ar jaunu pieeju. Tāpēc arī daudziem ir tāda nepatika. Tas nav Android vai iOS un tas vairs arī nav gluži vecais Windows. Tas ir kaut kas jauns, tas ir solis citā ērā. Mēs vēl neesam tur, bet dodamies. Ja nepatīk hibrīda dotās iespējas, varat taču izmantot tikai un vienīgi desktop vidi un pilnībā aizmirst par Metro. Metro redzēsiet tikai 1 reizi – ieslēdzot datoru Start screenā. Tas arī viss. Un jāņem vērā, ka Windows 8 ir tikai tikko kā oficiāli sācis savu dzīvi. Microsoft strādās cītīgi, lai šo OS vēl uzlabotu. Nāks jauni appi, nāks servisa paka – nāks jaunas iespējas.

Vai vajag taisīt upgrade

Es nezinu. Es uztaisīju un palikšu. Citi uztaisīja un spļaudoties atgriezās pie vecā Windows. Es domāju tā – ja esat apmierināts ar savu tagadējo OS (piemēram, Windows 7), tad lielākā daļa lietotāju ļoti labi dzīvos bez upgrade. Nav īsti nepieciešams. Vai arī, ja ir grūti apgūt jaunas lietas/nedraudzējaties ar klaviatūru, tad Windows 8 būs mulsinošs (piemēram, pieļauju, ka maniem vecākiem Windows 8 nevajag). Bet, ja esat atvērti jaunām lietām, ja dzīvojat ar kaut ko tik nejēdzīgu kā Windows Vista vai tik arhaisku kā Windows XP, tad 20Ls iztērēšana, lai iegūtu Windows 8, ir prātīgs solis.

25 comments

 1. Paldies par apskatu un komentāru. Kā reiz iedvesmoji, ja jāatjaunina sava darbmašīna. Bišk vēl šaubījos tomēr, bet tagad jau lejupielādēju Win8.

  1. Ja šaubies, tad labāk pamēģini izmeģinājuma versiju. Vai arī piesēdies pie kāda datora kuram jau ir Win8. Ka nesanāk nožēlot. Kā jau rakstīju – šis Windows nav domāts visiem. (lasi – neuzņemos atbildību par tavu 21Ls likteni) :D

  1. Varētu pastāstīt kas tieši? Zinu ka daudziem nepatīk un to arī minēju. Interesanti kas tavā gadījumā nenostrādāja. Es nemēģinu nevienu pārliecināt taisīt upgrade uz Win8. Izstāstīju tikai savu viedokli. Un gribētu dzirdēt arī nedaudz vairāk kas īsti nepatīk tiem, kuriem… nepatīk :)

  1. Tauta runā ka pirmās pāris stundas pēc piedāvājuma palaišanas tautās ir bijusi iespēja taisīt upgrade arī no nelegāliem. Bet ātri vien nogriezta. Cik taisnības – nezinu.

    1. Nu tad pamēģini. Nelietoju nelegālus softus, līdz ar to īsti neesmu lietas kursā un interese maza. HackerNews bija rakstīts ka tāda iespēja bija, tad esot piegriezta, jo tas neesot bijis paredzēts. Bet kā tur īsti ir, nav ne jausmas. Mēģini, tad jau manīs :)

    2. Ok. Tā kā paziņa tuvākajā laikā pirks W7 datoru, centīšos tad apgreidot uz oficiālo pa nieka 8 ls! Vēli veiksmi! :)

 2. cik ilgi būs tas piedāvājums upgrade par 30EUR? vnk kārdinājums ir liels, bet gribētu pagaidīt, lai vairāk “Endiju” uzraksta savas domas. un vēl – nez vai uz netbooka bez skārienekrāna ir vērts likt WIN8?!

  1. Līdz janvāra beigām. Tātad 3 mēneši tavā rīcībā. Un es lietoju notebook. Vai ir jēga – man jā, citiem nē. Izmēģini ar bezmaksas versiju vai notestē pie kāda kam jau ir Win8.

 3. Biju palietojis win8 developers preview un man pat patika.
  Tagad upgreidoju portatīvo uz win8 (15 eiro, jo bija vasarā pirkts) izmantojot http://www.windowsupgradeoffer.com/ piedāvājumu.
  Baigi labi. Ir jāpierod pie pārslēgšanās starp programmām, to iestatījumu atrašanas e.t.c. lietām, bet pašos pamatos viss darbojas lieliski. Esmu apmierināts un turpināšu pierast pie win8 lietošanas un ne-touch screen portatīvā. Pagaidām pārāk lielas problēmas nerada. Pa šodienu pat esmu salicis visādus developer tūļus un uz viņa uzrakstījis, notestējis nelielu aplikāciju androidam.
  Btw ļoti apsveru mainot telefonu ņemt win8phone, bet par lielās darbstacijas upgrade gan vēl padomāšu – nedaudz traucē neērtums pārslēgties starp logiem, kā arī tas, ka neērti izslēgt aplikācijas un ar laiku saraksts piekrājas ar šitu. Tad ir jāsaņemas un viss jākillo pa vienam :/

 4. Tiešām “Widows 8 Setup” (Atraitnes 8 uzstādīšana) tev piedāvāja? ;-D
  Es pašlaik tēmēju uz Windows 8 Phone, kas tiks izlaists rīt un tuvākā mēneša laikā gaidāmi pirmie telefoni. Ja iepatiksies tik ļoti, ka gribēšu izstrādāt priekš tā kādu aplikāciju, tad noteikti vajadzēs arī gādāt kasti priekš desktop win. ;-)

 5. Es ar pirmajā dienā uzliku Win8. Process ļoti vienkāršs un ātrs. Kamēr strādāju, tikmēr fonā nokačājās, bet izejot pusdienās uzliku lai instalējas. KAd atnācu tad tikai vēl restarts un viss bija štokos. Visas aplikācijas, uzstādījumi un citi zvēri bija vietās.

  Lietojot esmu pamanījis gan dažas nepilnības – atsevišķi dokumenti neveras vaļā, bet iespējams, ka tas saistīts ar to, ka man ir Office 2010 un Office 2013 Preview. Nāksies to preview vākt nost.

  Metro modē man gan izkretinēja strādāt! Nu nevaru pierast! :) Bet laikam jau jādod vēl kāda iespēja sevi pierādīt. Startējas man 9 sekundēs no biosa līdz paroles ievadīšanai… tas ir par kādām 4…5 sekundēm ātrāk kā Win7. (Man ir SSD disks)

  Tā kā es biju lietojis datoru bez paroles (nu nav man te nekā slepena), tad tagad profilā vislai jāvada parole, kas nedaudz traucē… bet varbūt ir pareizi… paroli tomēr kompim vajag. :)

 6. Defaultā Task Manager vietā jau sen lietoju šo: http://processhacker.sourceforge.net/ Bez tā Windowsā esmu kā bez rokām :)
  Un ISO failu vēršanai lietoju WinCDEmu: http://wincdemu.sysprogs.org/ Nav jāinstalē nekādi dīvaini draiveri (kā Daemon Tools dara), neaizņem diska burtus, ja nav nekas piemontēts, vai arī uzmācīgus toolbarus instalācijas laikā piedāvā. Supportē vairāk formātus nekā win8, un lietošanā arī ērti – dubultkilšķis uz faila = piemontē, Eject uz diska = atmontē.

 7. Pēc 2-3 nedēļām periodiskas win8 preview lietošanas, radās iespaids ka atkārtosies windows vista stāsts.
  Šoreiz pozitīvi var iespaidot cena, tas gan uz privātpersonām vairāk attiecas.
  Uzņēmumiem neredzu nevienu iemeslu upgreidam. Labākā MS programmatūra – MS office, ar win7 darbojas tikpat labi un ierastāk. Metro UI uz desktop tikai sarežģī lietošanu. “Parastajam” lietotājam argumenti pret upgreidu ir līdzīgi. Ilgus gadus sūri grūti krātā windows lietošanas pieredze ir izmetama ārā :)
  Plusu maz, mīnusu pāris rakstiem pietiktu.
  Ar laiku visi, protams, no win7 upgreidosies, bet daudziem tas būs upgreid uz win9 SP1.

 8. Nu app store pildās, vajag tikai refrešot. Bet metro ir labs tikai ar to, ka jauna komunikācija ar kodolu izveidota, ātrāka par veco COM un .NET, bet cerības mazas, ka lielās programmas pārkodēs uz metro. Lai gan office 2013 jau ir uzkodēts.

  Mīnus arī tur, ka, piemēram chrome un ie uz metro un desktop nedala iestatījumus un grāmatžīmes, vēsturi, tas iespārda. Bet tas dēļ to uzbūves un saziņas ar kerneli.

  Windows 8 ir pārejas OS. Microsoft irpusceļā, lai atteiktos no sarežģītas un vecās komunikāciju sistēmas (pagūglē COM un .NET) starp lietojumprogrammām un API un KERNELI. Bet uzreizto nevar izdarīt, jo pārāk daudz būs jāpārkodē gan pašiem, gan trešās puses izstrādātājiem, un to neviens īsti negrib darīt,bet HTML5 var visu mainīt.

 9. Un kā ir ar tādām programām kā AutoCAD? Vai nebūs problēmu tās uzinstalēt uz jaunā Windowsa?

  1. Kā jau ar visiem softiem – jāskatās kas rakstīts izstrādātāja lapā. Sakarā ar AutoCAD: “At this time, Windows® 8 and the Windows® 8 Consumer Preview are not supported operating systems for any AutoCAD versions. The AutoCAD team is investigating compatibility with these new platforms, but we do not have any further information at this time.”
   Līdz ar to nav zināms vai viss strādā, bet pieļauju, ka strādā. Un ja nestrādā, tad drīz strādās. Lai nu kā – lai būtu drošs, dodies uz izstrātāja lapu un seko līdzi atbalstīto OS tabulai.

 10. Nesen nopirku jaunu daroru , kuram lidzi naca Windows 8 , pagaja tris dienas un pec startesanas tas uzkaras , tikko kaut ko nospiez , nevar pat setting izmainit , pec vairaakartejas
  restartesanas man piedavaja refresh vai reset your PC , uzspiedu reset ,kas izdzeesa visus failus , operacija ilga kadas 2 stundas , pec paris dienam atkal tas pats , tiklidz ieju windows videe un uzspiezu kaut ko , uzreiz uzkaras , meiginaju atkal restartet , bet soreiz nepiedavaa refresh vai restart , bet restore , kas nestrada , jo ekrans ir melns kadas paris stundas .
  Ja kads zin ,kas par lietu ,tad ludzu palidziet .

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.