DevClubLV #2

Vakar biju aizbraucis līdz Rīgā esošajam TechHub, lai kā apmeklētājs piedalītos DevClubLV otrajā pasākumā (man pirmais). Kas ir DevClubLV? Gribu padalīties ar iespaidiem – varbūt kādam radīs (vai gluži pretēji – laupīs) vēlmi apmeklēt šādu pasākumu.

Otrās sanākšanas programma: http://devclub.lv/announcing-2nd-devclub-lv

Oleg Anastasyev from Odnoklassniki.ru will talk about “Odnoklassniki. Surviving the High Load. Architecture.”
Šis bija iemesls kādēļ radās vēlme doties uz pasākumu. Gribēju redzēt/dzirdēt kā ir iespējams tikt galā ar 5 miljoniem online lietotāju. Ieskats tika dots visai labs. Tapa skaidrs ka pie tādiem apjomiem standarta risinājumi vairs īsti nestrādā un ir nepieciešami gudri prāti – tādi kuri kompānijas iekšienē var radīt specializētus risinājumus. Ar šo gan bija viena problēma – nav informācijas, kuru būtu iespējams aiznest mājās un pielietot. Tātad – interesanti? jā, noderīgi tālākā darbā? visticamāk ka nē.

Dace Zariņa from Idea Port Riga will talk about “JavaScript unit tests with QUnit”
Es ikdienā rakstu PHP unit testus (ar phpUnit) un man bija attāla nojausma kas tie tādi JavaScript unit testi varētu būt. Kad Dace sāka rādīt un stāstīt par QUnit sāku domāt – O, tas varētu noderēt. Bet 10 minūtes vēlāk sapratu, ka tas viss nav tā īsti nopietni. Vismaz es nevarēju saprast kā to varētu pielietot. Bet nospriedu ka tas tādēļ, ka prezentācija bija virspusēja. Bet kad sākās jautājumu un atbilžu sadaļa, tad Dace tika “apēsta bez sāls”. Arī citiem klausītājiem bija radies tāds pats jautājums kā man (vai precīzāk – šaubas). Un īsti Dacei nebija ko uz to atbildēt. Tā arī palikām pie atziņas, ka nekas vairāk par spēļmantiņu tas nav. Vispār žēl ka tā. Man patika ar kādu entuziasmu prezentācija tika iesākta un varēja redzēt ka Dace bija gatavojusies (sarakstīti piemēri). Taču beidzās visai nelāgi. Ceru, ka tas neatturēs viņu no citam prezentācijām. Varbūt vienīgi nākamajā vajag tēmu rakt dziļāk (jo tomēr tiek prezentēts IT profesionāļiem) vai arī izvēlēties kādu nopietnāku tehnoloģiju, ja konkrētā dziļāk nav rokama.

Andrei Solntsev from Codeborne will talk about “Church of St.Agile”
Bija interesanti paklausīties – galvenokārt tādēļ, ka pasniegšanas veids bija visai aktīvs/atraktīvs. Iespējams ka kādam tēma bija jaunums, bet man īsti nē. Zināju kas tas tāds Agile ir un ko ziemā ēd. Bet neskatoties uz to man nebija garlaicīgi. Labi strukturēta runa, pieskārās tēmām kuras parasti rada jautājumus un sakrīgi pasniedza.

Jāsaka ka DevClubLV pasākums jau nebija tikai šīs trīs uzstāšanās, bet arī socializēšanās apmeklētāju starpā. Bezmaksas alus un ūdens (tiem kas pie stūres) ar uzkodām un pa 10-15min laika sarunām starp prezentācijām. Beidzot dzīvē tika satiks AleksejsZ un Ingus, kā arī sen neredzētais Arnis un Maksims. Prasījās vairāk laika sarunām. :)

Kāds tad ir rezumējums? Vai es došos uz nākamo DevClubLV pasākumu?
Ja tiks pieteiktas interesantas tēmas, tad noteikti. Ja tēmas nebūs interesantas, tad visticamāk ka nē. Šoreiz bija interesanti, bet maz no dzirdētā pielietojams tālāk. Gribētos vairāk kaut ko tādu, kas noderētu arī nākotnē.

Katrā ziņā – PALDIES organizētājiem! Prieks ka kaut kas tāds Latvijā tiek darīts.

6 comments

 1. Galvenā problēma ir tajā, ka pietiekoši maz programmētāju prot programmēt Javascript. Caur vienu caurumu visi spēj uzrakstīt kaut kādu kodu, kurš pašiem nezinot kā un kādēļ strādā. Javascript arhitektūra ļoti radikāli atšķirās no citām programmēšanas valodām un tas ir neliels šķērslis cilvēkiem apgūt to pilnvērtīgi. Dace nebija gatava atbildēt uz jautājumiem cilvēkiem, kas no JS maz ko saprot. Piemēram, prezentācijas sākumā viņa pieminēja, ka eksistē 2 veidu assert un viens no tiem ir asinhronais. Vai zini, kā atšifrējas maģiskās akronīms AJAX? Asynchronous JavaScript and XML. Tur arī ir izmantojams šis asinhronais assert. Ņemot vērā Javascript Event`u darbības principus, tad asinhronais assert ir jāizmanto arī tiem. Otra nianse – jautājumos bija jūtams, ka cilvēki īsti nezin, ka UnitTesti vairāk ir domāti funkciju nevis procedūru testēšanai (par procedūrām JS var saukt f-jas, kas veic DOM koka modifikācijas un neatgriež neko output`ā, taču arī tās var bez problēmām automatizēti notestēt).
  Personīgi man patika Daces prezentācija un es guvu vērtīgu priekšstatu par JS Unit testēšanu. Vajadzēja ieklausīties starp rindiņām un pašam izdarīt secinājumus. Vai pareizāk būtu sacīt – sagatavoties prezentācijas vērošanai, iepriekš apgūstot Javascript. ;-)

  DevClub #1 baudāma bija tikai Ingus prezentācija. Taču šonedēļ es biju tik pārguris, ka nolēmu skatīties no mājām. ;-)

  1. Ja unit testos nav iespējams taisīt mock/stub, tad tas nav pilnvērtīgi un nav nopietni. Tas par QUnit. Kas attiecas uz prezentāciju – nu nepietiek ar dažiem assert. Vajag jau arī parādīt tips & tricks kā pilnvērtīgi notestēt sakarīgu funkciju vai arī kā rakstīt funkciju, lai viņa būtu ērtāk testējama.
   Kā jau Dace pati teica – “ir gadījumi kad noder”. OK – gan jau ka ir gadījumi (piemēram, notestēt kādu koda izrāvumu vai algoritmu). Bet nevaru iedomāties kā šo izmantot pilnvērtīgai JS appu testēšanai.

   1. Es, savukārt, nevaru iedomāties, kā var kaut ko nopientāku uzrakstīt bez javascript vienību testēšanas.
    Qunit ir parasta testēšanas bibliotēka – ar assertiem + setup un teardown, vairāk tā neko nedara. To jāslēdz kopā, piemēram, ar http://sinonjs.org/ un tad būs tev gan mock/stub/spy utt – viss arsenāls.

    1. Paldies! Tas ir tas ko es no Daces gaidīju. Brīdī kad tauta sāka pieprasīt kā šo lietu padarīt nopietnāku, viņai vajadzēja nākt klajā ar šīs lietas pieminēšanu un būtu iegūtas pavisam citas atziņas no pasākuma.

 2. Vai vari iedot savus priekšlikumus tēmām un/vai runātājiem, kas par tām vai citām var pastāstīt? Tas būtu vērtīgi.

  1. Grūti kaut ko ieteikt. Ir jau jāzina kādas tehnoloģijas pārstāvoši cilvēki apmeklē DevClub. Jūs tur kaut kādu info esat ievākuši (bija jānorāda reģistrējoties). Kad ir zināms ko šie cilvēki pārstāv, tad var arī kaut ko domāt. Parasti lielu interesi izraisa: skeilošana, best practice, security. Bet neko konkrētu (nedz tēmu, nedz runātāju) ieteikt nevaru (bet gan jau ka Maksims vai Ernests varētu ar kādu labu prezentāciju nākt klajā).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.