ETOP: Veikali

Kopš pēdējā ieraksta par tēmu ETOP pagājuši jau vairāk kā 3 mēneši. Kopš brauciena vēl krietni vairāk. Pamazām atmiņas sāk zust. Bet tomēr mēģināšu saņemties un pabeigt ierakstu sēriju. Ja ne tāpēc, ka kāds to izlasīs, tad tāpēc, lai pašam būtu, kur atskatīties un atsaukt atmiņā dažādas lietas. OK – tad uz priekšu.

Šis ieraksts ir no sērijas ETOP. Satura rādītājs sadaļā Tenerife. Fakti, skaitļi, padomi ir manas atmiņas un interpretācijas auglis. Neuztvert zemāk minētās lietas kā akmenī iekaltas patiesības. Katram braucējam pieredze var būt pilnīgi citādāka.

Atgādinājums – informācija ir par Tenerifes dienvidiem: Playa de las Americas, Los Cristianos, Costa de Silencio, Las Galletas. Citās vietās, iespējams, viss ir pilnīgi citādi. Bet, ja būsiet šajās vietās, tad ņemiet vērā, ka pārsvarā pārstāvētas ir divas veikalu ķēdes: Dino (HiperDino veikali) un Spar. Starp citu, mums labi zināmā Maxima ir Dino veikalu ķēdes pirkšanas procesā. Ja nemaldos, tad tā ir ~250 veikalu ķēde Spānijā. Veikali ir 2 izmēros. Express veikali būs pavisam mazi, bet ir arī lielāki (Maxima XX izmēros). Ja gribas pavisam lielus veikalus, tad ir jābrauc ārpus pilsētas – pēc dažiem km ir rinda ar lieliem veikaliem. Taču, tā kā auto nebija, tad līdz tiem pat netikām. Īstenībā nebija arī vajadzības. Uz šiem veikaliem neattiecas spāņiem tik ierastā siesta. Tātad, tie strādā no rīta līdz vakaram un arī brīvdienās. Savukārt ar mazajām bodēm (piemēram, specializētie dārzeņu/augļu veikali, gaļas veikali, vietējie pārtikas vai rotaļlietu veikali utt.) stipri piekopj šo atpūtu dienas vidū. Šķiet, ka trakākais variants bija tāds, ka dienas vidū uz 4h veikalu aizslēdz ciet. Tā ka šim apstāklim ļoti jāpievērš uzmanību. Un arī brīvdienās viņi diez ko strādāt negrib. Svētdien vispār teju viss ir ciet.

Par cenām… Apģērbu un apavu bodēs cenas ir ļoti pieņemamas. Protams, iespējams, ka atbilstošas kvalitātei… Lai nu kā – tās ir soli zem tā, ko esam pieraduši redzēt mūsu lielveikalos. Ar pārtiku ir ļoti dažādi. Ir lietas, kas ir stipri dārgākas, ir lietas, kuras ir lētākas, un arī tādas, kuras maksā aptuveni tikpat. Mans pārtikas grozs vidēji tomēr izmaksāja dārgāk. Iespējams, ka citos Tenerifes reģionos situācija ir citādāka. Vismaz Barselonā pārtikas cenas ir krietni zemākas. Īpaši dārgi ir piena produkti. Jogurti maksā dubultā, lētākais sveramais siers bija 5Ls, bet vidēji 7-10Ls par kilogramu. Gaļa arī dārgāka. Savukārt dārzeņi un augļi ir patīkamākās cenās. Ja sanāk apmeklēt Dino veikalus, tad var pievērst uzmanību superSol produktiem. Tie būs par soli lētāki un kvalitātē bieži vien neatpaliek (tas gan neattiecas uz visiem produktiem – piemēram, cīsiņi bija neēdami, tēja pašvaka (bet dzerama)). Jāmin vēl lieta par kuru daudzi latvieši gan jau nav sajūsmā. Vietēji kartupeļi ir ļoti slikti. Mēs vismaz centāmies no tiem izvairīties. Struktūras teju nekādas (gan vārītiem, gan ceptiem). Var nopirkt no kontinenta ievestos – tiem esot jābūt labākiem. Kā arī par skābo krējumu, biezpienu un kefīru aizmirstiet. Rupjmaizi arī parastajos veikalos neatradīsiet. Tādu lietu tur vienkārši nav. Alkoholam aptuveni tādas pašas cenas, kā pie mums, ja neskaita vīnu. Tas ir atrodams arī cenā, kas stipri konkurētu ar produkciju no točkām. Vietējais alus – dzerams ir, bet nekas īpašs. Es labāk izvēlētos kādu no mūsējiem vai Carlsberg. Viena no lietām, kuru būs jāpērk teju katru reizi ir – ūdens. Tas tāpēc, ka pilsētas ūdens ir nedzerams (gluži kā pie mums hlorēšanas laikā). Lētākais no ūdeņiem bija kāds 1EUR par 8 litriem (laikam).

Vēl dažas nianses. Ja sanāk dzīvot tuvu pie pludmales – nevajag uzreiz taisīt baigos pirkumus tuvākajā veikalā. Tur cenas būs augstākas (loģiski, vai ne?). Pilsēteles dienvidos nav lielas – var izstaigāt un atrast lielāku bodi visai ātri. Ja gadījumā kaut ko ir jāprasa (piemēram, nogriezt sieru vai gaļu utt.), tad to teju vienmēr var izdarīt arī angļu valodā. Ar maisiņiem ir dažādi. Pērkoties pludmalei tuvējos veikalos maisiņus dalīja bez maksas (pat preces paši sakrāva), nedaudz tālāk par maisiņiem ņem papildus naudu (viena un tā paša veikalu tīkla ietvaros). Mēs biežāk iepirkāmies Dino veikalos (likās, ka ir nedaudz lētāk), bet arī uz Spar piestaigājām, jo dažas lietas tur bija lētāk, turklāt ir produkti, kuri atrodami vienā, bet ne otrā veikalā.