ETOP: Internets

[singlepic id=6 w=250 h=212 float=left]Šis ieraksts ir no sērijas ETOP. Satura rādītājs sadaļā Tenerife. Fakti, skaitļi, padomi ir manas atmiņas un interpretācijas auglis. Neuztvert zemāk minētās lietas kā akmenī iekaltas patiesības. Katram braucējam pieredze var būt pilnīgi citādāka.

Ierakstā par mitekli jau minēju, ka vēlams pie izīrētāja noskaidrot aktuālo stāvokli interneta ziņā. Kad prasīsiet, tad ņemiet vērā, ka ne vienmēr cilvēks otrā galā sapratīs ko no viņa vēlas. Daudziem tie megabaiti vai gigabaiti, datu pārraides ātrums un apjoms jūk vienā putrā. Tāpēc, ja rodas šaubas par to ko cilvēks stāsta paprasiet lai atver speedtest.net un nospiež testa pogu. Pēc iegūtā rezultāta būs skaidrs kas tad tur īsti ir.

Situācija ar internetu nav tik spīdoša kā pie mums, taču nav arī slikta. Ja dzīvoklī jau ir internets tad tas parasti ir viens no šiem variantiem:

  • DSL uz konkrēto dzīvokli
  • WiFi mājai (tipiski apartamentu hoteļos)
  • 3G no kāda mobilā operatora.

Man bija sanācis apskatīt visus 3 variantus un arī to hibrīdus (samiksētus kopā).

Vienā vietā DSL bija teju nedzīvs. ~0.12 megabitiem sanāca. Citā vietā DSL nebija problēmu darboties arī ar 8 megabitiem. Lai gan esam pieraduši ka DSL ir normāls ātrums, vajag pārbaudīt vai tā ir arī konkrētajā gadījumā.

WiFi uz māju bija par papildus maksu. Nebija gan liela – kāds 1EUR par dienu laikam. Bet tā kā viņš biežāk nebija kā bija, tad izsprukām cauri nemaksājot par tādu pakalpojumu. Pēdējā vietā kur dzīvojām bija sekojoša kombinācija. Īpašnieki paši dzīvoja teju kaimiņos. Viņiem DSL un rooteris pa gaisu deva WiFi uz mūsu īrēto dzīvokli. Neskatoties uz to, ka dzīvokļi salīdzinoši tuvu, pārklājums nebija perfekts, bet pietiekoši labs. Reklāmās abas vietas bija apzīmētas kā ar labu internetu. Ja par otro vēl varētu piekrist, tad pirmais īsti tāds nebija.

3G parasti var sarunāt ar īpašnieku. Vienu reizi par mēneša lietošanu man nokāsa 100EUR. Variantu īsti nebija, jo konkrētajā dzīvoklī cita veida pieslēgums nebija pieejams. Vienā citā vietā par nedēļu nepaprasīja neko. Gribēja gan drošības naudu par modemu, bet tā kā man pašam bija modems, tad paņēmu tikai SIM karti. Ja 100EUR gadījumā datu pārraides apjomu nesasniedzu un visu termiņu lietoju bez raizēm, tad otrajā gadījumā bija atvēlēti tikai 500MB. Tie izbeidzās trešajā dienā. Taču nebija liela bēda, jo pēc limita sasniegšanas pieeja internetam netiek noņemta. Samazinās ātrums lejupielādei un lieto tālāk vesels. Turklāt ātrums nebija tāds kā mūsu pašu LMT nogriež (ka pa lapām vairs īsti pastaigāt nevar), bet tīri normāli viss funkcionēja. Pat neradās vēlme meklēt variantus, lai piepirktu klāt papildus apjomu.

Ja lasīji uzmanīgi, tad pamanīji to, ka man pašam bija savs modems. Uzreiz gribu precizēt, ka tas nav kaut kāds LMT vai cits mūsu pusē iegādāts. Kad pavasarī braucu, tad biju iegādājies modemu ar SIM karti un kādu 1GB datu apjomu. Vismaz tad es sapratu, ka pērku 1GB. Kā tur bija patiesībā nezinu. Jo tas ko es atceros bija – pirku es modemu par 39EUR, kas piesaistīts konkrētajam operatoram. Tālāk papildināju SIM karti ar 200MB par 50EUR. Tā kā tas bija liels pirkums, tad pārdevēja minūtes 20 zvanīja kaut kur, lai dabūtu papildus bonusā 1GB datu apjomu. Tam visam vajadzēja pazust pēc 30 dienu lietošanas. Vai nu es kaut ko pārpratu vai arī kaut kas laika gaitā mainījās. Bet rudenī nonākot atpakaļ Tenerifē, joka pēc piespraudu savu modemu. Un internets strādāja. Izrādījās ka tur vēl teju 30EUR palikuši. Nevis kaut kādi megabaiti, bet 30EUR kredīts. Un tas būtu dzēsies kad no pirkuma brīža būtu pagājis tieši gads. Tā kā taupīt nebija jēgas, tad lietoju arī 3G, kad WiFi uz brīdi nebija pieejams. Kaut kādi 3.5EUR dienā man zuda līdz bilance bija tukša.

Pirms braukšanas atpakaļ uz Latviju biju iegājis pāris kantoros. Movistar (Telefonica) un Yoigo. Ir vēl viņiem arī Vodafone. Ja pareizi skaitļus atceros, tad Movistar modems bez saistībām bija 39EUR (gluži kā tad kad es no viņiem pirku). Pie Yoigo 29EUR. Tikai joks tāds, ka kaut kādu iemeslu dēļ Movistar uz konkrēto brīdi bija pārtraucis tirgot modemus. Teica, ka ja gribu bez saistībām, tad jānākot pēc nedēļas. Internets dienai pie viena maksāja 3EUR, pie otra 2EUR. Tikai nu vairs neatceros kuram bija 2 un kuram 3. Dienā ļauts izmantot 100MB, pēc tam tiek piegriezts ātrums. Ja internetu vispār neizmanto, tad tāpat kaut kāda dienas maksa tika noņemta. Precīzus un svaigus ciparus var noskaidrot ieejot kādā no daudzajiem apkalpošanas centriem (līdzīgi mūsu Trodeksiem). Visur kur gāju ar mani prata runāt angliski. Vēl gan jāpiemin, ka vietējiem cenas būs krietni zemākas (jo tie var paņemt pēcapmaksas pieslēgumu). Priekšapmaksas bilanci var papildināt speciālos automātos kā arī online, ja tāda iespēja konkrētajam pieslēgumam ir (man online nevarēja).

Ja kāds vietējais lasa šo ierakstu, nekautrējas un komentāros noprecizē situāciju.