ETOP: Ģeogrāfija un miteklis

[singlepic id=5 w=320 h=240 float=left]

Šis ieraksts ir no sērijas ETOP. Satura rādītājs sadaļā Tenerife. Fakti, skaitļi, padomi ir manas atmiņas un interpretācijas auglis. Neuztvert zemāk minētās lietas kā akmenī iekaltas patiesības. Katram braucējam pieredze var būt pilnīgi citādāka.

Negribu ieslīgt ģeogrāfijas stundas cienīgā materiālā, tādēļ neatstāstīšu visu ko varat izlasīt citur. Ieskatam ieteicams ielūkoties Wikipedia ierakstā. Kopsavilkums tūristam būtu aptuveni šāds: ziemeļi nedaudz vēsāks, mitrāks, mākoņaināks; dienvidi – siltāks, krietni saulaināks, sauss, pludmales. Ir sekojoši – austrumu krasts ir tā daļa, kur ir lielākā dzīvība. Austrumu krasta augšējā daļa – kur atrodas Santa Cruz, Puerto de la Cruz būs nedaudz vēsāks, kā arī krietni mitrāks klimats. Ja gribās kādu zaļumu redzēt, tad jādzīvojas tur. Savukārt, ja gribās vairāk saules, smilšu pludmales, tad jādodas uz pašiem dienvidiem kur atrodas Los Cristianos, Playa de las Americas (var arī nedaudz augstāk pa rietumu krastu). Tālāk uz rietumu pusi būs tikai klintis un klimats paliks aizvien sliktāks, vēsāks, vējaināks, krietni vairāk mākoņu un nokrišņu. Gan jau ka vietējie var nedaudz noprecizēt kas un kā (2.5 mēneši nav pietiekams laiks, lai dotu perfektu vērtējumu klimatam). Lai gan sala neliela, klimata atšķirības ir jūtamas. Tas tādēļ, ka sala ir vulkāniskas izcelsmes un būtībā ir viens liels kalns ar apdzīvotu krasta līniju. Īstenībā ir tā, ka arī dienvidos ir tie nokrišņi un mākoņi, bet ne apdzīvotajās vietās kuras minēju. Atliek 10minūtes pabraukt prom no krasta kalnu virzienā un nokļūsiet pavisam citā klimatā. Šajā braucienā bieži novērota parādība bija tāda, ka var redzēt mākoņus, var redzēt ka līst lietus un ne reizi vien jau šķita ka lietus būs (jo vizuāli tas ir 5-10km attālumā kalnu virzienā), bet tā arī mēneša laikā ne reizi neuzlija. Tieši tāpēc tūristu rajonos, lai būtu zāle, lai augtu puķes un krūmi, katrā dobē, pie katra krūma un pie katras palmas ir pievilkta aplaistīšanas sistēma. Lai redzētu kā būtu bez mākslīgās aplaistīšanas atliek izbraukt ārpus pilsētas. Vienīgais kas tur aug ir viens/otrs kaktuss un tas arī viss. Protams, jo augstāk kalnā, jo tālāk uz ziemeļiem, jo vairāk ir augošo lietu. Kaut gan kalnā nevajag doties pārāk augstu, jo pēc noteikta augstuma arī tur augi/koki izzūd.

Mēs gribējām siltumu un sauli, tāpēc dzīvojām tikai pašos dienvidos. Gan jau kādreiz nomēģināsim arī Santa Cruz. Mēs neesam vienīgi kas vēlas atpūsties dienvidos. Un jo labāka vieta, jo arī mitekļu cenas augstākas. Īpašā topā ir jau pieminētie Los Cristianos un Playa de las Americas. Šajās vietās apbūvē krietni dominē tūristiem domātās lietas – tradicionālās viesnīcas, apartamentu viesnīcas, bungalo mājiņas. Bieža parādība ir tāda, ka apartamentu viesnīcas lielākā daļa pieder kādai kompānijai, bet daļa no dzīvokļiem ir privāto īpašnieku rokās. Tie, protams, šos dzīvokļus izīrē tālāk tūristiem. Cenas ir dažādas. Viss atkarīgs no vietas, termiņa, aprīkojuma kvalitātes, telpu daudzuma. Īstermiņa īrei (dažas dienas-daži mēneši) dzīvokļus var meklēt dažādos e-resursos. Pats esmu izmantojis sekojošus: http://gabinohome.com, http://niumba.com , http://homeaway.com , http://airbnb.com . Gan jau ir daudz citu. Pirmajā īpaši vairāk par saraksti netiku. Caur otro un trešo tika atrasti un izmantoti daži piedāvājumi. Pēdējā nekas prātīgs uz brauciena laiku atrasts netika, bet tā kā tas ir strauji augošs resurss, tad ieteicams arī tur ielūkoties. Ja gadījumā meklēsiet dzīvokli caur šiem resursiem dažas lietas kas jāņem vērā:

  • Noskaidrojiet precīzu atrašanās vietu. Reizēm īpašnieki ieliek skanīgākus nosaukumus, lai tikai piesaistītu uzmanību.
  • Painteresējieties par internetu, pat ja ir norādīts ka tas ir/nav. Reizēm, kad ir norādīts ka internets ir, tas patiesībā ir wifi uz visu ēku un var būt ļoti slikts vai par papildus maksu. Var gadīties ka tas ir 3G par kuru paprasīs papildus samaksu. Tāpat var gadīties, ka ir norādīts ka interneta nav, bet īpašnieks to var izgādāt (kaut vai kā 3G modēmu). Šo punktu noteikti ieteicams noprecizēt.
  • Daudzi prasa priekšapmaksu – vismaz daļēju. Citi neprasa, bet lielākā daļa prasa. Tās apjoms ir visai dažāds. No 50EUR līdz pat 100%. Man ir bijis gan tā, ka neprasa, gan ka prasa 50EUR, gan 100EUR, gan 50%. T.i. – tajos gadījumos kad reāli darījums ir noticis. Solis, protams, riskants, bet ja sludinājums ir ar zināmu vēsturi (ielikts pirms perioda X un joprojām aktīvi tiek papildināts kalendārs, ir atsauksmes utt.), ka arī pārskaitījums ir uz bankas kontu nevis kaut kādi WesternUnion, tad jūtos samērā droši. Līdz šim visi darījumi beigušies pozitīvi un neviens neuzmeta.
  • Citi prasa arī drošības naudu. Apjoms var būt dažāds – no 100EUR līdz kādam noteiktam %. Pēc īres perioda beigām drošības nauda tiek atdota (ja vien kaut ko nenobojājat).
  • Citi slēdz līgumus, citi neslēdz.

Kvalitāte dzīvokļiem ir visai dažāda, tāpēc ieteicams pamatīgi nopētīt bildes, kā arī ja ir šaubas, tad paprasīt kādu papildus foto. Daudziem privātajiem ir vairāki īpašumi. Tāpēc, ja gadījumā noskatītais dzīvoklis ir aizņemts var painteresēties vai nav kāds cits pieejams. Salas dienvidos ļoti izplatīti ir prusaki. Ir gan tādi mazāki kas arī Latvijā ir ierasti, gan tādi pavisam lieli, kuri dzīvojās uz ielām un mēdz trāpīties arī dzīvoklī. Tāpēc nevajadzētu brīnīties, ja pamanāt prusaku. Visās vietās kur īrējām tie bija lielākā vai mazākā skaitā. Lielie kas pa ielām dzīvojas vakarā ir visai biezā slānī. Daudziem dzīvokļiem ir pieeja arī pie baseiniem. Lai gan liekas ka laba ekstra, bet ziemas sezonā mums ūdens likās pārāk auksts. Citi gan peldās. Ieteikums – meklējiet dzīvokli ar balkonu/terasi – patiks.

Par cenām… viss atkarīgs no tā kas tieši ir vajadzīgs. Bet Los Cristianos/Playa de las Americas cenas augstāk minētajos resursos variē ap 700-1200EUR mēnesī. Ja pabraukt padsmit kilometrus vienā vai otrā virzienā, tad var arī pa 500EUR mēnesī noīrēt 2 istabu dzīvokli. Vienīgi jārēķinās, ka nebūs tādu pludmaļu, nebūs tik ērta un skaista vide. Bet autobusu satiksme ir visai laba, tāpēc 1EUR, 15-20minūtes un esat jau tūristu vietā ar pludmali un visiem citiem labumiem. Ja dzīvokli īrēsiet uz ilgāku termiņu vai arī meklēsiet caur kādiem ne tik tūristiskiem resursiem, tad cenas noteikti būs zemākas (500-600EUR top vietās, 350EUR padsmit kilometrus prom – tas tā par 3istabu dzīvokli).

Paši dzīvojām gan Los Cristianos, gan Playa de las Americas, gan Costa del Silencio. Vislabāk patīk pirmais, lai gan tas ir gājiena attālumā no otrā un var variēt. Pludmales labākas, mazāk trokšņains. Savukārt Costa del Silencio vispār pārņem jocīgas izjūtas. Šis miests bija populārs pirms gadiem 30. Tagad tur no dzīvības teju nekas nav palicis. Vairākas iepriekš populāras vietas sabrukušas vai nodegušas. Tāda apokaliptiska noskaņa. Labi ka blakus (gājiena attālumā) ir Las Galletas, kur ir neliela (žēl ka akmeņu) pludmalīte un arī kāda gājēju iela ar vienu/otru iepirkšanās vietu. Ja nav problēmu ar autobusu pabraukt 20minūtes, tad var dzīvot arī Las Galletas/Costa de Silencio – būs lētāk, bet jāņem vērā, ka tur uz vietas īsti darīt nav ko.