Kanāriju salu eksperiments – turpinājums – transports

Šī ierakstu sērija ir krietni nokavēta – liela daļa informācijas ir izgaisusi no manas atmiņas. Bet cik varēšu atcerēties, tik uzrakstīšu. Vēlos vērst visu uzmanību uz faktu, ka informācija kuru es sniedzu (sniegšu) var nebūt pati pareizākā, tāpēc nevajag uz to paļauties 100%, bet tai vajadzētu būt ļoti, ļoti tuvu patiesībai. Šoreiz par vienu lietu – par transportu.

Transports

Sanāca izmantot plašu transporta spektru. Vispirms dzīvojos (dzīvojāmies) pa Gran Canaria. Tur sākotnēji izmantoju taksometrus, lai nokļūtu uz viesnīcu un citām vietām, jo nebija ne mazākās nojausmas kā strādā autobusi.

Taksometru ir daudz un var noķert teju jebkurā malā. Vadītāji angliski nerunā. Vismaz man netrāpījās neviens angļu valodas pratējs. Līdz ar to savu galamērķi labāk uzrakstīt uz lapiņas. Un vēl labāk, ja ir karte kur iebakstīt. Par 20km braucienu samaksāju 30EUR, par 15km 20EUR. Naudas atlikumu izdod korekti un tajos verķos kas skaita cik ir jāmaksā – visu laiku var redzēt cik daudz jau nobraukts.

Autobusi. Gran Canaria ir divi autobusu kantori. Viens darbojas ziemeļos – Las Palmas, dēvēts par Guagua (vai tml.). Tie ir dzelteni un darbojas kā regulāri pilsētas autobusi. Daudz pieturu un maršrutu. Nav problēmu braukāt. Var nopirkt kartiņu ar kuru var braukt vairākas reizes (analogs Rīgas e-talonam) var maksāt arī pie šofera. Talonu nepirku, jo nesanāca braukt bieži, bet pie šofera, šķiet, ka maksāja 1.20EUR viens brauciens. Iekāpj iekšā, noliek 1.20EUR un jāpaņem biļeti. Nekas nav jārunā. Par lielajām ceļasomām papildus maksu neprasīja. Lai tiktu ārpus Las Palmas un no vienas pilsētas uz otru – jāizmanto zaļi autobusi – Global. Tas ir otrs kantoris. Arī šiem var nopirkt speciālas kartiņas un sanāks lētāk, bet es pirku pie šofera. Iekāpjot iekšā ir jāpasaka uz kurieni ir vēlme doties – attiecīgi tiks aprēķināta brauciena maksa. Salīdzināšanai ar taksometru. Brauciens no lidostas uz Las Palmas ar taksometru bija 30EUR, ar autobusu būtu 2.20EUR. Brauciens uz Vecindario (kur atrodās tuvākā viesnīca lidostai ar kādu brīvu istabu – turklāt ļoti laba savai cenai) ar taksometru izmaksātu 20EUR, bet ar autobusu 1.70EUR. Starppilsētu autobusos neļāva kāpt ar bagāžas somām. Pat somas kuras var lidmašīnā ņemt salonā (tās kas ar ritentiņiem) neļāva nest salonā un lika likt autobusa bagāžas nodalījumā. Citiem autobusiem bagāžas nodalījumi tiek atvērti automātiski, citiem jāver pašiem. Par somām papildus samaksu neprasīja. Liekot somas bagāžā jābūt uzmanīgam divu iemeslu dēļ. Pirmkārt – ja būs jākāpj ārā pusceļā, autobuss vair aizbraukt pirms esi paspējis paņemt savu somu. Otrkārt – somu var nozagt. Redzēju vienu gadījumu, kad autobuss piestāja pie lidostas un viena sieviete palika bez somas. Protams, asaras , policija utt. Bet tas jau vairs neko nelīdzēs. Tātad – autobusu satiksme ir laba, normālās cenās, ērta, bet ja somas jāliek bagāžā – jāpievērš tam uzmanību.
Tenerifē ir viens kantoris (Titsa) kurš nodrošina satiksmi gan Santa Cruz, gan visā salā. Iesaku nopirkt speciālu kartiņu braukāšanai. Būs 30-50% lētāk kā pirkt biļeti katru reizi pie vadītāja. Izmantošana līdzīga. Pasaka vadītājam maršrutu, viņš uzsit savā aparātā kaut ko, tad kartiņu ieliek speciālā aparātā, kurš to apēd, tad izspļaj. Kartiņai otrā pusē var redzēt cik daudz naudas atlicis. Precīzi cenas neatceros, bet aptuveni bija tāpat kā Gran Canaria. Katrā ziņā autobusu satiksme arī Tenerifē ir ļoti labs pārvietošanās veids.

Auto īre. Nesanāca man noīrēt auto un neatceros precīzas cenas, tāpēc neminēšu šeit. Bet tās nebija lielas. Un auto nomas punktu ir daudz. Vienīgi, ja pareizi atceros, jābūt EU personai, lai varētu ņemt auto. Ar auto braukt ir labi, jo degviela ir lēta. Tik cik pie mums cena latos, viņiem ir eiro.

Prāmji. Nesanāca izmantot prāmjus kas iet no Las Palmas uz Santa Cruz. Tā vietā izmantoju ātro prāmju līniju – Fred Olsen, kas ir no Agaete (Gran Canaria ziemeļ-rietumos) uz Santa Cruz. Brauciens (peldējiens) ir ātrs – tikai viena stunda. Bet maksā padārgi. Vienam pieaugušajam ~54EUR (atkarībā no klases var būt nedaudz lētāk vai dārgāk). Vietējiem ir krietni lētāk (2 reizes). Ja nepatīk sajūtas ko rada šūpošanās, tad labāk prāmi neizmantot. Zaļu ģīmi var dabūt visai ātri. Šīs kompānijas prāmju satiksme ir teju starp visām salām (varbūt visām). Pērkot biļetes šim prāmim ir jāņem vērā vienu triku, par kuru nebiju informēts un atklāju nejauši. Biļetes it kā var nopirkt viņu web lapā. Tās ir jāizdrukā. Bet ar to izdrukāto neviens uz prāmja nelaidīs. Tad ar izdrukāto biļeti ir jādodas uz kantora biroju un jāsamaina to pret normālu biļeti. To viņi dara ātri un nekādas papildus maksas nav jāmaksā. Taču nekur atzīmi par tādas lietas nepieciešamību nemanīju. Vēl viena lieta – ja tiek braukts no Agaetes uz Santa Cruz, tad kompānija nodrošina bezmaksas autobusu no Las Palmas uz Agaete (par to ka vēlēsieties autobusu, jāizdara atzīmi pērkot biļeti). Tā pat arī ja no Santa Cruz ierodas Agaete – autobuss aizvedīs uz Las Palmas, ja būsiet izrādījis par to interesi.

Lidmašīnas. Starp salām ir arī avio savienojumi. Lidojumus veic gan lielās kompānijas, gan vietējā Binter. Sanāca lidot no Tenerifes atpakaļ uz Gran Canaria. Lidojums maksāja tik pat cik brauciens ar prāmi (bet var dabūt arī par ~30EUR). Bet ceļā bija jāpavada tikai 30min un lidostu atrašanās vietas ir daudz ērtākas, kā ceļošana starp ostām.

Īsumā tas arī viss. Ja ir kādi konkrēti jautājumi – rakstiet komentāros. Atbilstoši papildināšu ierakstu.

9 comments

 1. Kamēr es netaisos tuvākā mēneša laikā braukt uz Kanārijām, visa tā detalizētā info par autobusu biļešu cenām priekš manis ir baigais blabla (tukša salmu kulšana, pēc stundas jau būs aizmirsta). Manis pēc varētu tūliņ skipot uz darbu, mitekļu lietām un secinājumiem, kas arī pamatā attiecas uz subjektu – eksperimentu par iespēju dzīvot Kanārijās. Tāpēc arī te atgriezos, lai lasītu par eksperimentu, nevis par autobusa biļetes cenām.

 2. Ja es dodos uz Kanārijām (mazāku vai lielāku laika periodu), tad nav slikti uzzināt par transportu kā tādu un ar to saistītajām izmaksām. Transportam dzīves vietā ir būtiska nozīme. Lai izdarītu secinājumus kopumā par dzīvi Kanārijās nepieciešama informācija un šajā rakstā tā ir (konkrēti par transportu). Pieļauju, ka Endijs var uzrakstīt vispārējas frāzes (blā blā) un subjektīvi izklāstīt secinājumus. Tie būs viņa secinājumi, bet es priekš sevis izsecināt neko nevarēšu, jo nevaru paļauties uz apcerējumu vispārīgā formā par to, ka, jā tur dzīve rullē un es pa galvu pa kaklu metos uz Kanārijām vai gluži pretēji.
  Tādēļ, kas vienam labs, otram slikts, bet lasītājam vienmēr ir iespēja izvēlēties.

 3. Vārdu “guagua” Kanāriju salās lieto vārda “autobuss” vietā. Tas nav kādas noteiktas firmas nosaukums (pat ja šis vārds ietilpst nosaukumā).

  Izbrīnīja aprakstītais gadījums ar somu nozagšanu. 5 gadu laikā kopš esmu šeit nav dzirdēts, ka kādam lidostas autobusā būtu nozagta soma vai autobuss būtu aizbraucis ar somām. Dzīvē mēdz būt visādi, taču šādi gadījumi noteikti ir izņēmums.

  Ja ir bail no šūpošanas lielu viļņu laikā, starp salām jāceļo ar “Naviera Armas” nevis ar “Fred Olsen”. Pirmā kompānija ir arī lētāka.

  Internetā izdrukāto biļeti pret iesēšanās talonu var samainīt turpat ostā. Ja izmanto bezmaksas autobusu, iesēšanās talonu var dabūt birojā, kas ir autobusa pieturā.

  1. Turpinājuma nav. Dienām ejot, fakti no atmiņas par tur piedzīvotu sāk zust. Un tā kā šaubos, ka ar to ko atceros varētu kvalitatīvi aprakstīt, tad nezinu vai rakstīšu vispār. Varbūt, ka saņemšos uzrakstīt kādu kopsavilkuma ierakstu, bet tas noteikti nebūs tik detalizēti, kā sākumā gribēju. 

   Vajadzēja rakstīt ierakstus kad biju tur nevis nogaidīt mēnešus pēc atgriešanās. Kļūda, kuru citreiz centīšos nepieļaut.

   Ja ir kāds konkrēts jautājums, varbūt jautā un ja zināšu, atbildēšu.

   1. gribēju veikt līdzīgu experimentu, un pamēģināt apmesties Fuerte venturā vai Tenerifē, jo cik atceros GradCanaria  bija parāk daudz cilvēku. vai ir kādi koment par long term rent? kādi bija rēķini par ūdeni? vai izdevās atrast ātrāku internetu?FuerteventuraFuerteventura

 4. Par auto īri. Ja pareizi atceros, mēs nomājām par saprātīgiem 50 euro diennaktī. Bija arī lētāki vāģi, bet tie pārsvarā ir divvietīgi. Mums bija Honda FRV (nīkulīgs sūds, es atvainojos, absolūti nepiemērots braukšanai pa kalnu ceļiem) un VW Touran (ar šo jau varēja braukt). Latvijā šādi auto nomā ir dabūnami par 20-25 latiem, attiecīgi 25 lati Tenerifē nešķita pārlieku daudz.

  Vispār jāpapēta, cik maksā dabūt savu auto turp un atpakaļ. Benzīna izmaksu ziņā četriem cilvēkiem līdz vietai, no kurienes iet prāmis, varētu sanākt lētāk, kā avio biļetes. Bet štrunts ar izmaksām, tās kopumā varētu būt arī lielākas, taču, ja man, piemēram, mēnesi vai divus dzīvojot tur, būtu pie pakaļas savs auto, tad tā būtu ekstra par kuru vērts piemaksāt. Protams, vēl jau arī laika patēriņš, lai izbrauktu cauri Eiropai, taču to var izvērst par feinu eirotripu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.