“Motivējošs atalgojums.” Vai tiešām?

Tā kā Twitter 140 zīmes ir par maz, lai pamatotu savu domu, top šis ieraksts. Gribu darīt zināmu savu attieksmi, pret darba sludinājumos bieži minētu frāzi “Motivējošs atalgojums”.

Vai atalgojums ir motivējošs? Drīzāk nē, kā jā. Atalgojuma vienīgā motivējošā daļa ir aiziet strādāt uz konkrēto uzņēmumu, bet nevis būt uzcītīgam, īpaši radošam, patriotiskam, paliekošam (nevis pēc 3 mēnešiem mukt citur) utt. (bet tieši šo pēdējo vēlas panākt ar “Motivējošu atlagojumu”). Pirmkārt – atalgojumam ir jābūt tādam, lai man nebūtu nepieciešamības meklēt iespēju piepelnīties citur. Visi tālākie naudas bonusi (algas pielikumi, prēmijas) nemotivē (ja motivē, tad ļoti, ļoti īslaicīgi). Un tieši visus papildus naudas bonusus es saprotu ar “Motivējošs atalgojums”. Vieglāk situāciju ilustrēt ar piemēru.

Kā parasti ir:
Sludinājums, kurā minēts “Motivējošs atalgojums”. Izlasot šo rindu es saprotu – atalgojums būs tāds, lai man pietiktu. Katrs nākamais palielinājums tiek piedāvāts kā bonuss manis radītajai vērtībai, tādā veidā domājot “ja dosim viņam regulāras prēmijas, viņš būs uzcītīgāks un kārtīgāks darbinieks”. Varbūt esmu dīvainis, bet uz mani šāda shēma nedarbojas. Ja es redzu, ka alga man būs XLs, tad izrēķinu, ka varu samaksāt visus maksājumus, izdzīvot un kāds lats paliek pāri. Skaidrs – tātad darba vieta maksā pietiekami. Taču, ja man saka – dari daudz, daudz un mēs tev vēl dosim bonusus, tad tas man neliks būs uzcītīgākam. Tas mani nemotivēs strādāt cītīgāk, uzturēties darbā ilgāk utt. Jā – ja iedod prēmiju, tad ir jauki un patīkami. Bet ar to arī viss beidzas. Tas pats ar algas pielikumu. Ja man maksā X Ls un ar to it kā man pietiek, tad X + Y man neliks būt uzcītīgākam.

Kā vajadzētu būt:
Algai sludinājumā vajadzētu būt “Kvalifikācijai atbilstošai”. Savukārt motivēt būt uzcītīgākam, radošākam utt. utt vajag ar netiešām lietām. Piemēram, sēž nabaga koderis pie notebook darbā. Nopērkam viņam papildus monitoru. Sēž koderis 40cm no cita kodera un tā ka visi var skatīt viņa ekrānā notiekošo, pētīt viņa pirkstus. Noliekam viņu sēdēt vietā, kur ir “sava telpa”. Nāk Ziemassvētki – iedot prēmiju 150Ls apmērā vai nopirkt un uzdāvināt LEGO programmējamo robotu? Jā – pēdējais. Uzskaitīt katru programmētāja darba minūti vai dot samērā brīvu grafiku? Protams, otrais. Tā varētu turpināt un turpināt. Viss šis mani kā programmētāju motivētu krietni vairāk par algas pielikumu vai prēmiju.

Tātad noslēgumā – motivējošs atalgojums ir mīts. Atalgojumam jābūt “atbilstošam”, bet motivēt vajag citādāk.

Flattr this!

Daži reizēm aizmirst, tāpēc: https://endijs.com publicētās informācijas pārpublicēšana bez saskaņošanas ar autoru ir aizliegta. Lūgums respektēt autora/autoru tiesības. Paldies!

6 comments

 1. Manuprāt, motivējošs atalgojums varētu būt tāds atalgojums vai, precīzāk sakot, atalgojuma sistēma, kas darbiniekam ieslēdz vēlmi strādāt ar atdevi savā darba vietā un izslēdz vēlmi uz haltūrām. Respektīvi, darbinieks, ja vēlas nopelnīt vairāk, var strādāt vairāk (sarežģītāk, utml.) firmā, kurā strādā. Un otrādi – ja darbinieks vēlas mazāku darba slodzi, savietojot šo vēlmi ar piekrišanu mazākam atalgojumam, viņš to varētu dabūt.

  Kopumā gan jāpiekrīt – šobrīt praksē tā biežāk varētu būt frāze ar domu, ka “alga tāda pati kā visur citur”.

 2. Tieši tā arī saka teorija – nauda nemotivē. Kaut kāds čalis vārdā Hercbergs (laikam) iedalīja motivāciju 2 daļās higiēniskā un motivējošā.
  Higēniskā ir lietas, ko minēji – lielāks monitors, sava telpa utt. – kuru trūkums var izraisīs demotivāciju.
  Motivējošās ir izaicinājums mācīties, papildus atbildība, darba prieks par to, ko dari, visādas vairāk psiholoģiskas lietas.

  Pēc paša pieredzes šī liekās diezgan patiesa teoriju :)

 3. Tieši par šo tēmu: http://www.youtube.com/watch?v=u6XAPnuFjJc

  Doma vienkārša – mehāniskā darba darītājiem lielāka potenciālā alga rada labāku atdevi darbam.
  Savukārt radošā darba darītājiem šis mehānisms tiešām ir demotivējošāks. Ļoti iespējams, tāpēc, ka darba kvalitāti ir grūti izmērīt (rindiņu skaits? komentāru daudzums? ātrdarbība? koda saprotamība?)

 4. Kādu laiku atpakaļ strādāju skolā. Tur maksāja tiešām maz un tad tomēr nepārtraukti galvā mācas domas, ka tas ko tu dari nav tās samaksas vērts. jauns monitors mani nemaz tajā brīdi nomeotivētu darīt ko vairāk. Līdz ar to tajā situācija alga var būt riktīgi demotivējoša. Ja alga būs atbilstoša, tad es vismaz tur paliktu strādāt.

  1. Protams, ja alga nav pietiekama, tad monitors nepalīdzēs. Šeit runa vairāk gāja par darba ņēmējiem pozīcijā “programmētājs”, kuriem turklāt maksā atbilstošu atalgojumu.

 5. Nepiekrītu. Ar manu algu var dzīvot tīri pieņemAMI, bet papildus nauda mani motivē gan. Precīzāk sakot – alga, tāpat kā citi labumiņi, mani piesien konkrētai darba vietai. Nav tā, ka palielinot/samazinot algu momentā mainīsies mans darba ražīgums, jo man patīk darbs, ko es daru, tāpēc iekšējais perfekcionisma velniņš neļauj atstāt paviršumus un nepabeigtas lietas. Tomēr, ja man piedāvās vismaz tik pat interesantu darbu kā tagadējais par ievērojami lielāku algu, es ar 90% varbūtību šo piedāvājumu pieņemšu. Ne jau tāpēc, ka es ciestu badu, bet tāpēc, ka man pietiek izdomas, kur šo naudu iztērēt.
  Man jau ir 20+ collu monitors, ko gan lai es darītu ar otro vai trešo tādu? Pie zināma ērtību līmeņa iestājās piesātinājums, kad nākamās ērtības dod ļoti maz. Atalgojumam savukārt (man) šāds piesātinājums neiestāsies tik ilgi, kamēr man neaptrūksies izdomas. Pašlaik man līdzekļietilpīgākais mērķis ir māja (māja, nevis vasarnīca!!!) laukos, bet, kad es būšu līdz tam aizkārpījusies, es noteikti pa ceļam būšu izdomājusi kaut ko jaunu. Ja man galīgi nebūs naudu, kur likt, es celšu savu pašsajūtu viņu ziedojot labdarībai, vei depiratizējot manu mīļāko mūziku/programmas/filmas/grāmatas (apmēram tas pats jau vien ir). A kā man šo mērķu sasniegšanai palīdzēs 100 monitori, kas tāpat būtu firmas īpašums – pārdot tak es viņus nevarētu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.