Lielā Talka. Nepiedalīšos.

Lielā Talka ir pasākums ar ļoti cēlu domu – sakopt Latviju.

Pasākuma ideja ir balstīta uz brīvprātīgu līdzdalību vides sakopšanā, radot saliedētību, pozitīvismu un labi padarīta darba sajūtu. Lielās Talkas idejas autore ir rakstniece Anna Žīgure, bet pati ideja aizgūta no igauņiem, kas vides sakopšanu visas valsts mērogā pirmoreiz rīkoja 2008.gada 3.maijā.

Projekta mērķis ir 10 gadu laikā padarīt Latviju un Baltijas jūras reģionu par tīrāko vietu pasaules kartē – dot iespēju dabai atveseļoties, to attīrot no plastmasas pudelēm, gumijas riepām, indīgām krāsu bundžām un citiem atkritumiem. Izklausās neiespējami? Pamēģināsim! Viss notiekošais ir mūsu pašu rokās un tieši mēs esam tie, kas veidosim labāku nākotni…

Kā jau teicu – cēli. Taču es šajā pasākumā nepiedalīšos. Gluži tāpat kā iepriekšējā gadā. Iespējams, ka tagad izskatos kā ļaunais, cūciskais un vēl sazin kāds. Lai nu tā būtu. Mana nostāja ir tāda, ka lai gan Lielā Talka ir feina doma, tomēr tā ir cīņa ar sekām. Un līdz nevarēs redzēt, ka cilvēkiem pielec tas, ka piesārņot nav labi, neredzu jēgu iet un aiz viņiem vākt.

Lieta tāda, ka es cik sevi atceros esmu aiz sevis savācis. Ja atpūšos pie dabas – atpūtas vietu novācu. Ja ejot pa ielu iztukšoju kādu limonādes pudeli vai apēdu kādu konfekti – es pāri palikušo iepakojumu nemetu zemē. Varu nēsāt rokā vai kabatā līdz brīdim kamēr atrodu kur to ir paredzēts izmest. Ja ņemot maku no kabatas līdzi tiek paķerts kāds papīrīts, kurš nokrīt uz zemes – es viņu paceļu nevis aizsperu tālāk. Bet tad ir bars ar cilvēkiem, kuriem šādas lietas ir svešas. Piemēslo gan ielas, gan ceļu malas, gan atpūtas vietas. Un talcinieki ar smaidu sejā, stādīdami rekordus, pielasa ntos maisus ar atkritumiem. Bija jautri un saliedējoši talkot? Ļoti labi – nākamgad droši dodieties uz tām pašām vietām un ņemiet līdzi maisus, cimdus. Būs ko vākt atkal. Jo cilvēki nav pelnījuši šo cēlo rīcību. Viņi turpinās cūkot.

Talku varētu uzrīkot ar tiem, kas pieķerti mēslojot un kuri par to ir norīkoti sabiedriskajos darbos. Bet pie mums tādus brīnumus negaidiet. Cūkotāji turpinaš mēslot, bet citi aiz viņiem novāks.

Tad, kad redzēšu ka mēslotāju paliek mazāk – es arī aiziešu un palīdzēšu savākt uzkrājušos krājumus. Taču kamēr cūcisko personu būs tik daudz kā to ir tagad, lai vāc tie, kam tas ir sirdsdarbs, politiķi pucējot savu spalvu, uzņēmēji reklamējot savus uzņēmumus, skolēni gūstot kopā būšanas prieku.

Priekā!

19 comments

 1. Nu tad brauc pie manis un iedzer alu… pēc tam kad būsi salasījis palīrus pa grāvmalēm.

  Neticu, ka nekad mūžā nēesi nometis nevienu atkritumu nevietā… katram ir kāds grēciņš! :)

 2. Vismaz neatceros, ka savā apzinīgajā vecumā būt kaut ko mēslojis. Kopš senām dienām esmu papīrus staipījis kabatās, līdz tieku pie miskastes. Ko esmu darījis kad esmu bijis mazs bērns nezinu apgalvot. Neatceros. Gan jau ka kaut ko arī metu kur pagadās. Taču kopš maza bērna dienām ir pagājuši tik daudz gadi, ka esmu uzlasījis citu drazu ar uzviju.

 3. Tad, kad redzēšu ka

  Te arī ir mūsu problēma. Mēs visi gaidām atnākam laimes lāci, lai tikai pašiem nekas nebūtu jādara.

  Ja satīrīs pagalmu vienreiz, atradīsies ībļi, kas turpinās mēslot. Bet tas kurš tīrīja viņiem aizrādīs un rādīs piemēru kā nemēslot. Pēc trešās reizes mēslotāju paliks mazāk, jo stilīgi būs sakopt nevis piemēslot.

 4. Pagalmā nemetīs. Aizies dažus soļus tālāk un nometīs grāvī. Un kad metīs pie grāvja tur nebūs neviena kas varētu aizrādīt.

  Un nekādu laimes lāci es negaidu un negaidu kad manā vietā kaut ko izdarīs. Nemēslošanu vajadzētu iemācīt ģimenē. Un kamēr ģimenēs tas netiks mācīts – uz taviem, maniem vai kādu citu aizrādījumiem attiecīgajiem subjektiem būs nospļauties. Uzliktu viņiem sabiedriskos darbus, vai kad to nevar, vecākiem kādu soda naudu – varbūt tad kaut kas mainītos. Un ja mainītos – palīdzētu sakopt.

 5. Atpakaļ ziņojums: Lielā Talka jau 24. aprīlī : A. M.
 6. Talkas jau nav saistītas tikai ar mēslu lasīšanu, tajās notiek visāda citāda teritorijas amortizācija, kuras nepieciešamība radusies laika, nevis cilvēka iespaidā – tās ignorēšanai tev laikam būs jāmeklē cits pamatojums…

  Atbrauc ārpus Lielās Talkas datumiem, nedēļu iepriekš uz Juglas suņu patversmes talku – palīdzēsi sanaglot kādu būdu, nokrāsot sienas, varbūt kādu puķu dobi smukumam iekārtot.

 7. tā jau ir. baigais “prieks” vākt aiz citiem mēslus. un vēl lielāks “prieks” ir lielīties ar to, cik daudz mēsli savākti. savā ziņā forši- satīrīts. bet.. ja padomā, ka pie labākas cilvēku kultūras nebūtu tādi mēsli, ko vākt, nebūtu arī nepieciešama talka.
  vienīgais, ko varētu darīt, tas ir, laukos savas mājas apkārtni uzkopt- savāk palikušās pērnās lapas, zarus, utt.
  bet aiz citiem mēslus nevākšu!

 8. Bet šī pati talka ir labs veids, ka tiem pašiem bērniem parādīt, cik būtiski uzturēt apkārtējo vidi sakārtotu un tīru.

 9. whiterabbit – lūk tā ir cita lieta. Ja to pagriež šādā skatā, tad man pretenziju nav. Aiz cūķiem vākt negribu. Bet šādi pat varētu. Vienīgi braukt uz Juglu vai kādu citu vietu kas nav ikdienā acu priekšā īsti negribu. Ja man pie manas daudzdzīvokļu mājas būtu aizaudzis grāvis vai kas cits tāds – ietu un darītu. Kā to darīju talkās pirms “Lielās Talkas” parādījās.

  Aleksej – es jau nesaku ka pasākums ir slikts. Es tak rakstīju, ka cēls.

 10. Protams, arī man nepatīk zināmais liekulības līmenis, ar ko šīs lielās talkas tiek izmantotas propogandā – tas pats piepūšamais baļķis, tikai Ļeņina vietā Cūkmens.

  Bet reizēm tomēr nākas sakost zobus un ļaut, lai daži padīžājas, ja rezultātā var tomēr ko labu izdarīt. Teiksim, ja Šlesers noziedotu suņu patversmei miljonu, man nebūtu nekas pretī, lai lielās ar to kaut pasaules mērogā :D

 11. piekrītu.
  es savus 20 ha savākšum(arī svešu mestos atkritumus), netaisos citur kaut ko vākt.
  pats nekad neko neesmu nekur izmetis.
  saņurcīts papīrītis varbūt no kabatas izkritis – tas neskaitās, tas sadalās nedēļu laikā mitrumā.

 12. kaut kāda liekulība jau izskan autora tekstā. nekad vēl neesmu piedalījies, bet tik un tā negribu vākt aiz cūčiem. Un uz suņupatversmi ar negrib doties, kaut tur nav cūču nedarbu…jo nav pa ceļam. Tad dodies valsts mežu talkās punu būrīšus izkarināt!
  man ar īsti nav skaidrs kāpēc kompānija pilnas pudeles ir spējīga sev līdz nest, bet iztukšotas ne un pamet tās meža tusiņa vietā. Man nav skaidrs kāpēc caca rīgas dzīvoklī ir spējīga uzturēt milzu suni, bet sava mīluļa mēslus kronvalda parkā nav spējīga savākt, kad suns padirsis, tas ir fuj, lai stāv citiem apskatei.
  man gan doma piedalīties, tik es sākumā noskaidrošu vai tur pēc talkošanas būs karsta zupa (pagāšgad mārupītes sakopšanā baydīju mūžā gardāko tomātu zupu)

 13. Es, piemēram klozetpodu mazgāju reizi nedēļā. Tomēr patīkamāk ir apsēsties uz tīra, kaut arī zinu nedēļas laikā tāpat pied**sīsies.
  Tavs raksts liek domāt, ka pareizāk būtu podu nelietot nemaz vai vismaz, ja atnāk ciemiņi, prasīt, lai paši aiz sevis satīra.

 14. Krišs – bet, protams, ka ciemiņiem pašiem aiz sevis podu jānotīra. Ja visu neaizskalo ūdens, tad būtu tikai loģiski ka ciemiņš šmuci aiz sevis savāktu.

  Tīna – es neesmu piedalījies “Lielajā Talkā”. Taču tas nenozīmē, ka man talkošana ir sveša.

 15. Atpakaļ ziņojums: Tweets that mention Lielā Talka. Nepiedalīšos. | Endija Lisovska pieraksti -- Topsy.com
 16. Tēma aktuāla un attieksme visdažādākā, tādēļ arī interesanta gan rakstītājam, gan lasītājiem. Man arī bija un ir doma šo to uzrakstīt savā dienasgrāmatā Ērikonkuls.lv par mūsu attieksmi pret savu zemi un līdzcilvēkiem , bet mazliet vēlāk.
  Par rakstu un komentāriem.
  1. It kā sakarīgs raksts, bet kaut kas tajā ir ne tā. Vairākas reizes pārlasot tā arī nevarēju saprast kas. Iespējams tas, ka lasot domas caurstrāvo vārdiņš NĒ, NĒ, NĒ un NĒ.
  2. Arī es esmu no tiem, kuri nekad nav piedalījušies Lielajā Talkā un pagaidām neplānoju piedalīties. Es nepiecūkoju un nevēlos MASVEIDĀ vākt to, ko piecūkojuši citi.
  3. Pieļauju, ka starp talciniekiem ir arī tie, kuri atļaujas atstāt aiz sevis drazas un tamlīdzīgi. Lai tad viņiem arī veicas.
  4. Visu cieņu tiem, kuri nepiemēslo, bet Lielajās Talkās piedalās, jo pretējā gadījumā mēs būtu līdz acīm s..os .
  5. Nepatīk pasākuma pompozitāte (protams, ne no visu puses). Ir tāda kategorija cilvēku, kuri izrāda sevi, kā Latvijas patriotus, īstenus Latviešus, dabas draugus, pieklājīgos, galantos un dievbijīgos, bet kad izrādīšanās nav nepieciešama, tad tik iet vaļā. Riebj.
  6. Neskatoties uz iepriekš izklāstīto es vācu citu nomestos, atstātos atkritumus. Kur un kā? Atpūšoties atpūtas vietās, savācu citu atstātos papīrus, pudeles un tamlīdzīgi, jūrmalā savācu izsmēķus un citus atkritumus, savas mājas (daudzdzīvokļu) pagalmā savācu atkritumus, parkos un uz ielas (trotuāra) paceļu pudeles, kuras mētājas pa ceļam (lai kāds nesadauza) un iemetu tuvākajā miskastē, sporta zālē nepasperu tālāk, bet savācu tukšas ūdens, šampūna pudeles (dažkārt mētājas pa kājām), atķepinu košļājamās gumijas no trenažieriem un tamlīdzīgi.
  7. Pašvaldībām lietderīgāk jāplāno, jāīsteno un jākontrolē sakopšanas darbos iesaistītie bezdarbnieki un citas personas.
  8. Piedalīties talkā pie kāda drauga, paziņas, kurš netiek galā ar pied…ējiem? Kādēļ gan nē? Labprāt!
  9. Vai Zaibis maz saprot, ko pats raksta?
  „Mēs visi gaidām atnākam laimes lāci, lai tikai pašiem nekas nebūtu jādara.” Nepiemēslot arī ir darbs!
  „Ja satīrīs pagalmu vienreiz, atradīsies ībļi, kas turpinās mēslot. Bet tas kurš tīrīja viņiem aizrādīs un rādīs piemēru kā nemēslot.”
  Ja satīrīs divreiz, trīsreiz tad nemēslos? Naivums. Tu esi aizrādījis? Es esmu, bet cik tādu ir? Kā Tu parādīsi piemēru kā nemēslot? Paņemsi aiz rokas, noliksi sev blakus, sarīkosi pikniku un savāksi aiz sevis atkritumus, lasīsi lekciju?
  „Pēc trešās reizes mēslotāju paliks mazāk, jo stilīgi būs sakopt nevis piemēslot.”
  Ja ticēt manām acīm, tad mēslotāju un atkritumu nepaliek mazāk. Tātad Tev joprojām ir iespēja būt stilīgam. No otras puse, ja atkritumu nebūs, kā tad ar to stilīgumu? Iespējams kāds mēslo, lai vēlāk pašiem būtu stilīgi to vēlāk savākt. Murgs.
  10. Tas, ka kādam ir nospļauties uz kāda aizrādījumiem nenozīmē, ka nekauņām nav jānorāda uz viņu izdarībām. Tad jau viņi valdīs un sēdēs mums uz galvas, bet mēs stūrītī meditēsim. Protams, jāizrāda saprāta robežās. Neviens jau nevēlēsies dabūt pa galvu, vai dunci ribās no kādas appīpējušās, apdzērušās kompānijas (vai vienkārši agresīvi noskaņota pārspēka).
  11. Nav pretenziju pret vides labiekārtošanu un nav obligāti to darīt organizēti. Ja ir laiks un iespēja, tad arī var organizēti. Domāju, ka Endija putnu būris, vai tamlīdzīgi ir vēl priekšā.
  12. Aleksej – bērniem ir jārāda cik būtiski ir nepiemēslot un ar to pietiktu. Diemžēl ir vecāki, kuri paši ir kretīni un bērni to pieņem par normu un tā arī dzīvo, tad izaug un turpina kretinēt un viņu bērni tāpat. Apburtais loks. Ir arī izņēmumi, kad cilvēki nonākot citā vidē un saskarsmē ar citiem cilvēkiem mainās. Tādēļ talkām, protams, ir arī pozitīvā puse. Vide tiek sakopta un kāds iespējams mainīsies.
  13. Tīna – Kāda jau nu tur liekulība Endija rakstītajā? Tas, ka viņš nepiedalījās un nepiedalīsies tiek argumentēts, nevis liekuļots. Tas, ka nebrauks uz Juglu (taisīt suņu būdas patversmē) arī tiek argumentēts un neizslēdz to, ka citā laikā, vietā un apstākļos tiks pielikta roka šāda veida darbos. Iespējams te iet runa par to rakstu caurstrāvojošo NĒ, NĒ, NĒ un NĒ, bet ne liekulību.
  13. whiterabbit – neesmu advokāts, bet Endijam nu nekādi nav jāreabilitējas Tīnai.
  14. Krišs – sestajā nedēļas dienā Tu sēdies uz netīra klozetpoda? Nepiecūko katru reizi un būs labi. Nelaid garām stāvot, noskalo ar ūdeni (neekonomē), lieto birstītes (smagākos gadījumos), izmanto dezinficējošos, tīrošos, aromatizējošos līdzekļus ikdienā. Savāc aiz sevis ik reizi un nevajadzēs tā cīnīties reizi nedēļā (ja nu vienīgi kādreiz uzfrišēt, lai spīd). Gluži, kā savākt aiz sevis atkritumus pēc piknika. Ja savāksi, tad nevajadzēs Lielo Talku.
  „Tavs raksts liek domāt, ka pareizāk būtu podu nelietot nemaz vai vismaz, ja atnāk ciemiņi, prasīt, lai paši aiz sevis satīra.”
  Nezinu ar ko Tu domā. Murgains teikums. Tev pieņemamāk ir savākt, nevis nemēslot? Tava izvēle. Mēslo un vāc, bet labāk nemēslo. Kas tad tie par ciemiņiem, kuri neciena tavu zemi, tavu māju un tevi. Jā, tādus ciemiņus ar seju viņu atstātajos s..dos un lai vāc.
  Laikam aizrāvos. Izskatās, ka pamatā raksts no manas puses ir tapis, vēl šo to un dienasgrāmatā iekšā.

 17. Atpakaļ ziņojums: Ērikonkuls domā » Blog Archive » Lielā Talka
 18. Domas virziens ir pareizs, bet…
  Kā te viens izteicās, ir vietas un lietas, kas ar laiku skaistākas, jeb labākas nepaliek. Uzskatu, ka ideja par talku ir drusku jāpaplašina. nevajag to pasniegt tikai kā mēslu savākšanas talku, bet arī pa iespēju padarīt skaistākas, kārtīgākas vietas, kuras ir nolietojušās, palikušas neestētiskas.
  Runājot par kopējo problēmu – noteikti jādomā par veselu sistēmu. Mēs taču dzīvojam 21. gadsimtā. Cilvēki dzīvo visai blīvi.. bez sistēmas civilizācija pārvērstos par haosu.
  Sistēmā jāiekļauj:
  1. Ar šab.reklāmām atturēt no mēslošana tos, kam tā ir norma(kur pazudis cūkmens no TV);
  2. Piesaistīt sabiedriskos darbos tos, kam tie būtu jāveic…un pa nopietnam;
  3. Informēt sabiedrību un padarīt par pieejamām vietējās izgāztuves un lūžņu utilizētājus saimniecībai vairs nederīgām lietām, kuras privātpersonas izmet mežos;
  4. Ļoti stingri sodīt un kontrolēt mēslotājus. Ja naudas sods ir pārāk maigs priekš konkrētas personas, tad nolikt pie mežu tīrīšanas. Ja tā ir sabiedrībā zināma persona, tad atspoguļot to, kā tas notiek likuma priekšā.
  5. pašā policijā nodrošināt iekšējo kārtību. Zinu, ka daudzi ir naski pīpētāji un smēķu mētātāji. Tādi nespēs kontrolēt mēslošanu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.