Programma “Mūsu budžets” un Hipotēku bankas info dienests

Meklējot izdevīgākos banku piedāvājumus uzkrājumiem, pamanīju, ka Hipotēku banka ir izstrādājusi programmu “Mūsu budžets”. Šo programmu viņi kā dāvanu dod tiem saviem klientiem, kuri pieteikušies Ģimenes komplektam . Paši viņi par šo programmu saka sekojoši:

Tā ir kā elektroniska piezīmju grāmatiņa, kas vajadzīgos brīžos sniegs atbildes uz tādiem jautājumiem, kā: “Kur mēs tā iztērējāmies?” vai “Kā mēs varētu ietaupīt?”. Ja izmantojat internetbanku HipoNet, tajā veiktos darījumus nav nepieciešams pārrakstīt, jo tos ērti var ielādēt “Mūsu budžets” programmā.

Es savu izdevumu/ienākumu uzskaitei jau vairāk kā pusotru gadu izmantoju programmu Buddi. Tāpēc mani ļoti ieinteresēja tas, kādu programmu ir izdevies izstrādāt Hipotēku bankai. Tā kā tas ir bankas produkts, tad tam vajadzētu būt ļoti pārdomātam, precīzām, stabilam. Taču tā kā neesmu Hipotēku bankas klients, tad neloloju īpašas cerības, ka pie “Mūsu budžets” tikšu. Bet tiku gan. Izstādē “Bērnu pasaule 2009”, kura norisinājās pirms kāda mēneša sanāca saruna ar Hipotēku bankas pārstāvjiem, kuri mēģināja mani pierunāt izmantot kādu no viņu pakalpojumiem (uzkrājums bērnam, Ģimenes komplekts utml.). Tā kā par savas kontaktinformācijas atstāšanu (tātad vēl patālu no tapšanas par reālu klientu), man piedāvājās uzdāvināt “Mūsu budžets”, tad nolēmu ka nelaidīšu iespēju garām.

Nolēmu padalīties ar jums savos secinājumos par programmu. No sākuma par programmas iespējām. Tad secinājumi. Un nobeigumā sarakste ar Hipotēku banku un daži komentāri par viņu info dienestu.


Startējot programmu tiek atvērta Sākumlapa. Vienīgā tajā redzamā informācija ir programmas nosaukums un Hipotēku bankas logo. Tas laikam tāpēc, lai lietotājam atgādinātu kādu programmu ir stratējis.

Sākumlapa

Nākamā sadaļa ir Maks. Jautājums jums – ar ko jums asociējas vārds “Maks” ? Man pirmās asociācijas ir reāls maks – lieta, kurā glabāt skaidru naudu (kredītkartes utt. neskaitam). Taču “Mūsu budžets” izpratnē Maks ir jebkāda naudas glabātuve. Man prasītos pēc vārda Konts.

Maks

Pievienojot maku redzams šāds logs.

Maka pievienošana

Kā viens no parametriem, kuru jānorāda ir “Tips”. Es nekur neatradu (varbūt nemācēju meklēt), kur varētu nodefinēt savus Tipus, jo ar tiem 4, kas ir doti man ir par maz. Turklāt, neatkarīgi no tā, kādu tipu es izvēlos (uzkrājums, kredīts) ievadītā summa tiek uztverta vienlīdzīgi. Man saprotami būtu, ka ja man ir kredīts 1000Ls, tad pie kredīta es rakstu skaitli 1000, bet kopējā bilancē, tas rādās kā -1000. Taču šeit tā tas nenotiek. Vēl attiecībā uz Makiem man nepatīk tas, ka nav iespējams Makus grupēt. Piemēram, Grupa Kredīti, un zem tā es redzu visus kredītu Makus. Savukārt šeit viss ir dzelžainā pievienošanas secībā un vienā rindā.

Slēdzamies tālāk uz Grupas/Veidi.

Grupas un veidi

Šeit tiek sadefinētas ienākumu/izdevumu grupas un veidi. Tātad, ja man ienākumu grupa ir Alga, bet izdevumu grupa Auto (ar veidiem, jeb apakšgrupām: degviela, apkope), tad to jādefinē šeit. Pievienojot darījumus būs jāizvēlas kādu no šīm grupām/veidiem. Arī atskaites iespējams veidot pēc grupām. It kā viss saprotami un kārtībā. Ja neskaita to, ka brīdī, kad mēģina dzēst kādu veidu, tad it kā nekas vizuāli nenotiek. Netiek parādīts paziņojums par to, ka dzēšana ir izdevusies vai nav izdevusies, bet dzēšana reāli ir notikusi.

Dalībnieki.

Dalībnieki

Ta viss ir pat vairāk kā saprotami. Jāpievieno dalībnieki (tātad personas, kuru izdevumu/ienākumu uzskaite tiek veikta). Nolēmu paeksperimentēt un izdzēst visus dalībniekus. Kad tas izdarīts nospiedu vēlreiz “Dzēst”. Lai cik negaidīti tas nebūtu, saņēmu piedāvājumu dzēst neesošu lietotāju. Kāpēc gan, lai negribētu. Apstiprinot savu atbildi tiek izdots lietotājam “draudzīgs” kļūdas paziņojums.

Kļūda dzēšot

Es, kā programmētājs, saprotu kāpēc lec šāds paziņojums. Bet vienkāršs lietotājs varētu arī sabīties. Ja jau dalībnieku vairs nav, tad podziņas Rediģēt/Dzēst varēja nobloķēt (jā – klikšķinot uz Rediģēt tāds pats efekts).

Darījumi.

Darījumi

Sadaļa, kuru jāizmanto visbiežāk. Darījumus var pievienot trīs veidos. Pirmais ir kā darījumu, kad norāda Maku un izdevumu/ienākumu grupu/veidu.

Darījuma rediģēšana

Otrs – pārskaitījums no viena maka uz otru (arī norādot grupu/veidu). Trešais – datu importēšana no HipoNet. Trešo nesanāca pārbaudīt, jo kā jau iepriekš teicu, neesmu Hipotēku bankas klients. Darījumu pievienošana/rediģēšana ir viegli saprotama un strādā korekti. Taču arī sadaļa Darījumi nav bez problēmām. Ja gadījumā Makam nav darījumu un rodas vēlme, vai netīšām tiek uzklikšķināts uz pogām Rediģēt vai Dzēst, tad vienā gadījumā izlec jau augstāk redzētā kļūda, bet otrā gadījumā izlec citādāks kļūdas paziņojums un programma bez jebkādiem brīdinājumiem aizveras ciet.

Kļūda pirms programma pati aizverās ciet

Programmai ir vairāki atskaišu veidi. Šī ir ļoti svarīga programmas sastāvdaļa, tādēļ priecē, ka atskaites iespējams veidot gan pēc ienākumiem, gan izdevumiem, gan norādīt noteiktus makus un izdevumu grupas, kā arī dalībniekus.

Atskaites

Šo sadaļu nesanāca īpaši notestēt, jo nebija vēlmes vadīt daudz un dažādus datus. Bet, ja viss strādā korekti, tad atskaišu sadaļai vajadzētu būt pietiekami labai, lai lielāko daļu no sev nepieciešamās informācijas varētu no tām izsecināt.

Atskaite

Programmas uzstādījumos iespējams mainīt valodu (latviešu, krievu, angļu), kā arī uzlikt paroli un dzēst datus.

Secinājumi par programmu “Mūsu budžets”:

Kas nepatika:

 • Saskarne. Lai gan tā ir veidota elementāra un viegli uztverama, tomēr visu laiku pavada sajūta, ka tas ir kaut kas tāds, ko taisījuši vidusskolēni programmēšanas pulcinā.
 • Lietotājam nedraudzīgi kļūdu paziņojumi, programmas aizvēršanās kļūdas gadījumā. Var diskutēt par to cik bieži tādas kļūdas gadīsies. Taču tā kā programma savā funkcionalitātē ir elementāra, kā arī tā ir bankas tēlu veidojoša lieta, tad tādas paviršības tajā nav pieļaujamas.
 • Nav iespējams sadefinēt savus Maku tipus, kā arī tips Kredīts tiek uztverts vienādi ar tipu Uzkrājumi (skaidrojums augstāk).
 • Nav iespējams grupēt Makus.
 • Nav tik elementāras lietas kā valūtas nosaukuma. Vismaz es nedz atskaitēs, nedz pievienojot kādus darījumus neredzēju valūtas nosaukumu – tikai Summa.
 • Lēna pārslēgšanas starp sadaļām (no Makiem uz Darījumiem utt.). Reizēm pārslēgšanās notiek pat 1-2 sekundes, pilnībā noslogojot procesoru. Pieļauju, ka pieaugot reģistrēto darījumu apjomam, varētu parādīties vēl vairāk dažādu ātrdarbības problēmu.
 • Funkcionalitāte ļoti limitēta. Programma tiešām atbilst terminam “piezīmju grāmata”. Ja jums nepieciešams darbs ar vairākām valūtām, automātiskie darījumi (lai nav katru reizi jāievada darījumus, kuri regulāri atkārtojas), budžeta plānošana (iespēja noteikt cik vēlaties tērēt konkrētā izdevumu kategorijā un vēlāk veikt salīdzinājumus ar to, kā reāli lietas izdevušās), iespēja datus importēt vai eksportēt uz kādu no standarta formātiem, veidot datu rezerves kopijas vai paralēli izmantot divas uzskaites sistēmas (šobrīd var strādāt tikai ar 1 budžetu), tad šī programma jums ir pilnībā nederīga. Taču, ja no uzskaitītā neko neizmantojat, tad, iespējams, “Mūsu budžets” varētu būt jūsu pirmā programma izdevumu/ienākumu uzskaitei. Bet tad rodas jautājums – varbūt Excelis tomēr ir labāks, jo tas nepiešūs, jūs pie vienas programmas un datus varēs arī eksportēt.

Kas patika:

 • Tas, ka bankas sāk pievērsties kaut kam tādam. Lai arī mēģinājums sanācis paviršs un nepilnīgs, žetons un uzsitiens uz pleca Hipotēku bankai par centieniem. Gan jau nākamais produkts būs daudz labāks.
 • Atskaišu daļa varētu būt laba.

Tā kā programmā bija novērojamas vairākas kļūdas, tad nosūtīju jautājumus Hipotēku bankas info dienestam. Par brīnumu, saņēmu pat atbildes. Jautājumi un atbildes zemāk.

E: Vai esat saņēmuši arī no citiem ziņojumus par programmas problemātisko funkcionalitāti? Ja jā – cik izplatīta ir šī problēma (daži gadījumi vai liels procents).
Hipo: Ģimenes komplekts ir viens no jaunākajiem Hipotēku bankas piedāvājumiem un pagaidām esam saņēmuši tikai pozitīvas atsauksmes.
E: Kas izstrādājis programmu – bankas darbinieki vai kāda programmatūras izstrādes firma. Ja firma – vai drīkst uzzināt nosaukumu?
Hipo: “Mūsu budžets” tika izstrādāts izmantojot bankas iekšējos resursus. Idejas smēlāmies gan no mūsu esošajiem klientiem, bankas darbinieku pieredzes, kā arī izvērtējot citus līdzvērtīgus risinājumus.
E: Vai tiks piedāvāta iespēja lejupielādēt vai kā citādi iegūt atjauninātu programmatūras versiju tiem, kuriem tagadējā nestrādā?
Hipo: Konstatētās nepilnības noteikti tiks apkopotas un to labojumus publicēsim lejupielādēšanai bankas mājas lapā.
E: Vai ir plānots piedāvāt saviem klientiem arī funkcionālākas programmas (kuras paredzētas personisko tēriņu/uzkrājumu utt. uzskaitei)?
Hipo: Bankai ir svarīgi savu piedāvājumu veidot tā, lai apmierinātu pēc iespējas vairāk klientu vajadzības. Tāpēc, jā, bankas plānos ietilpst šo ideju attīstīt.

Atbildes laipnas un tādas, kādas es arī vēlējos dzirdēt. Redzēs cik no tā visa arī piepildīsies. Cerams, ka tie nebūs tikai tukši vārdi.

Vēl dažas rindas par Hipotēku bankas info dienestu. Savā vēstulē es biju norādījis, ka publicēšu rakstu piektdienas vakarā (05.06.2009). To norādīju, lai saņemtu pēc iespējas operatīvāku atbildi (tika dotas 2 dienas). Taču es nebiju gaidījis, ka piektdienas vēlā vakarā, teju naktī, mani Skype uzrunās kāda man nepazīstama persona un interesēsies par to kur tad raksts. Sarunā noskaidroju, ka persona nestrādā Hipotēku bankā, bet par manu vēstuli zina. Tad nu es sāku domāt – kas īsti lasa mūsu saraksti ar banku? Es saprotu, ka ja info dienestam nav zināms ko atbildēt kādam, tad viņi var konsultēties ar citiem. Bet informācija par to, ka būs raksts, nekādā ziņā neattiecās uz to, kādas atbildes būtu man jāsniedz. Ja esat paranoisks cilvēks, tad nākamreiz pirms sūtīt jautājumu bankai, padomājiet vai jūsu visai privāto saraksti ar banku, nepārsūta tālāk arī jūsu kaimiņienei.

5 comments

 1. Piezīme par pēdējo rindkopu – ja autors paritinās atpakaļ skaipa čata vēsturi, viņš neatradīs apstiprinājumu frāzei “Sarunā noskaidroju, ka persona nestrādā Hipotēku bankā” :)

 2. Nu tad atvainojos par pārprašanu, bet šī sarakstes daļa man lika saprast, ka nestrādā, bet ir tikai kaut kāds sakars:
  Endijs: Ir kāds sakars ar Hipo?
  x: ķipa
  x: kind of
  Endijs: Maybe pat taisīji softu?
  x: es? Nē :D
  x: es esmu žurnālists ķipa
  x: rakstu rakstus par tehnoloģijām
  Endijs: Interesanti. Tāds jokains links tev tad ar Hipo.
  x: paziņas, paziņas
  x: tak it pasaulē visi ir pazīstami
  x: boļe meņe

  Bet pēc tava komentāra un IP adreses saprotu, ka tomēr ir sakars ar Hipotēku banku lielāks kā “paziņas, paziņas” :)

 3. Man atkal šitāda liekas tizla un bezjēdzīga programma.
  ja tiešām nauda tik daudz, ka nezini kur likt, tad nopērc indulģenci. vai arī, ja nauda nav, tad labāk domā kur pelnīt, nevis kā pareizāk uzskaitīt ka nav nauda.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.