Kas notiek Latvijas IT nozarē – runā vadītāji un darbinieki

Pirms pāris dienām es nolēmu, ka nepieciešams noskaidrot, kas notiek Latvijas IT nozarē. Īpaši uzsvaru liekot uz to, kādas tendences vērojamas kompānijās kuras nodarbojas ar Web izstrādi, kā arī to, kāda situācija ir nodarbinātībā attiecīgajā sfērā. Lai tiktu pie fināla domām apskatīju sludinājumu lapas, izsūtīju jautājumus vairākiem uzņēmumiem, parunāju ar darba ņēmējiem. Jautājumi tika nosūtīti pavisam 7 kompānijām: Soon, IT Grupa, Mediaparks, DEAC, Era, IT House un vienam uzņēmumam, kurš vēlējās palikt anonīms (uzņēmums ir no mazo uzņēmumu kategorijas). No šiem septiņiem uzņēmumiem trīs bija tādi, kuri neuzskatīja par vajadzīgu atbildēt. Iespējams, ka mana vēstule iekrita viņu SPAM kastītē vai arī 2 dienas ir par maz, lai sagatavotu atbildes uz četriem jautājumiem. Bet varbūt viņiem vienkārši nepatīk runāt par to, kā iet viņu uzņēmumiem. Lai nu kā – tie kas nekomunicēja ir: Mediaparks, DEAC un Era.

Uzreiz gribētu ķerties pie jautājumiem un atbildēm no kompānijām. Neesmu žurnālists, tāpēc pieļauju, ka jautājumi nav uzdoti gramatiski korektā veidā, bet gan jau ideju saprast varēs. Ja atbildes uz jautājumiem šķiet pārāk neformālas, tad ziniet – tā tas arī bija domāts (nenotika jau audits, bet vienkārša saruna).

Vai Jūsu uzņēmumā ir samazināts strādājošo skaits (uz reālo darbinieku un/vai brīvo vakanču rēķina)? Vai plānots samazināt tuvākā gada laikā?

 • Soon: Esam mazi, bet tai pat laikā esam veikuši mazu rokādi, nomainot neefektīvu darbinieku uz efektīvāku. Tuvākajā laikā neplānojam ne pieņemt, ne atlaist darbiniekus.
 • IT Grupa: Nē nav un neplānojas.
 • IT House: Nav samazināts. Plānots, kā arī pašlaik tiek pieņemti papildus darbinieki.
 • Anonīms: Jā.

Vai ir samazināts atalgojums (uz pamatalgas un/vai piemaksu rēķina)? Ja ir – par cik % ? Ja samazinājums ir – vai tas ir attiecas uz visiem vai tikai, piemēram, jaunajiem darbiniekiem?

 • Soon: Nē, pašlaik atalgojumu neesam samazinājuši nevienam. Skatamies citus veidus kā ietaupīt.
 • IT Grupa: Nē nav.
 • IT House: Atalgojums nav samazināts.
 • Anonīms: Jā. Visiem par 50%.

Kā vērtējat situāciju nodarbinātībā? Vai pretendentu skaits pieaug proporcionāli, ja tos sadala pa zināšanu līmeņiem (t.i. – vai vienlīdz daudz palielinās pieteikumi no iesācējiem, kā no ar pieredzi esošiem, vai arī, piemēram, no iesācējiem vairāk)?

 • Soon: Piedāvājuma palielināšanos nejūtu. Ir zināmi cilvēki, kas būtu gatavi pamest savu darbu, ja viņiem piedāvātu pat nedaudz labāku.
 • IT Grupa: Resursu pieejamība uzlabojas visos zināšanu līmeņos.
 • IT House: Ir pieaudzis to cilvēku, kuriem nav priekšzināšanu, cerot, ka tos pieņems darbā un izglītos. Cilvēki mēģina no krīzes nozarēm pāriet uz IT.
 • Anonīms: Es teiktu, ka gandrīz proporcionāli, tomēr nedaudz vairāk iesācēji. Tas arī ir loģiski, jo iesācējiem ir lielāka konkurence savstarpēji, un grūtāk dabūt klientus. Tā ir iesācēju motivācija. Pieredzējušiem ir tā, ka arī samazinās klienti, bet viņi turas uz klientu apjomu. Bet arī profi meklē rezerves variantus, un arī  piesakās. Protams, būtu visi jāsaskaita, bet atbilde ir ka gandrīz proporcionāli (ar dažādām motivācijām), tomēr iesācēji nedaudz vairāk.

Kādas ir jūsu prognozes par situāciju IT nozarē 2009.gadā (vai būs kādu uzņēmumu bankroti, darbības apmēru samazināšanas, darbinieku pieplūdums vai arī emigrācija uz citām valstīm)?

 • Soon: Bankroti būs. Izdzīvos vai nu lielie vai arī tie, kas spēs piedāvāt kaut ko unikālu, kvalitatīvu un krutu  :)
 • IT Grupa: Jau tagad ir konkrēti piemēri, kad darbā piesakās maksātnespējīgu uzņēmumu darbinieki. Līdz 2009.gada beigām dažāda mēroga sarežģījumi būs lielākajai daļai IT nozares uzņēmumu, kas strādās tikai uz iekšējo (LV) tirgu, it īpaši tiem, kas līdz šim koncentrējās uz valsts sektora projektiem vai arī kuru lielākie klienti bija ar nekustamā īpašuma nozari saistīti klienti.
 • IT House: IT nozarē vispārēju krīžu nav, tieši pretēji, šajā laikā vairākos IT uzņēmumos notiek visstraujākā attīstība. Pateicoties krīzei, IT nozarē šobrīd notiek nekvalatīvo IT pakalpojumu sniedzēju samazināšanās jeb bankroti, jo krīzē ne IT nonākošie uzņēmumi, skaita katru santīmu. Tādēļ, izmantojot IT pakalpojumus tie vēlas saņemt augstas kvalitātes rezultātu, lai ieguldītā nauda, nestu rezutlātus, tas arī ir iemesles. Vēl iesmesls IT nozaru izaugsmei ir, ka IT pakalpojumi vai nu dod iesēju uzņēmumiem nopelnīt vai arī optimizēt savu darbību, samazinot izdevumus.
 • Anonīms: Bedīgas prognozes. Un ne tikai par IT, bet par visu ekonomiku. Jo IT pasūtījumi nāk no uzņēmumiem, bet tie bankrotē (te jārunā ir par iemesliem), un kopējā neefektivitāte un neprofesionālisms gluži dabīgi noved bankrotā.

Tādas nu ir tās atbildes. Pat aptaujājot tikai dažus uzņēmumus ir redzams, ka situācija visur nav vienāda. It tādi, kuriem klājas grūtāk kā iepriekš un ir tādi, kuriem klājas krietni grūtāk kā iepriekš. Negribētos ticēt, ka kāds ir sajūsmā par situāciju. Taču gribētu piekrist Gunāram (IT House), ar kuru man sanāca garāka sarakste, ka krīze ir citās nozarēs nevis IT. Tas kas notiek IT drīzāk ir saucams par vides sakārtošanu. Uzņēmumu nozarē bija kļuvis krietni daudz. Jo īpaši ļoti mazie. Un tie ir pirmie, kuri cietīs, ja viņiem nav jau iepriekš izveidota maksātspējīgu klientu bāze. Pasūtījumi IT nozarē ir joprojām. Vienīgi ne tik daudz un ne par tik augstām summām kā iepriekš. Un tas liek samazināt pakalpojumu sniedzēju izmaksas. Tie, kas spēs strādāt ātri, efektīvi un kvalitatīvi pārdzīvos šo gadu. Savukārt tie, kas pārdzīvos, tie nākamajos gados krietni augs.

No sarunām ar darba ņēmējiem (ar tādiem, kas nestrādā augstāk minētajos uzņēmumos) uzzināju, ka korekcijas notiek arī citos uzņēmumos. Pat ļoti lielos. Jāpiebilst, ka tie nav uzņēmumi, kuru galvenā darbības specifika ir Web izstrāde, bet citu programmatūras produktu izstrāde. Dažos uzņēmumos algas un piemaksas šobrīd nav samazinātas. Arī darbinieku skaits nav samazināts. Taču citos izstrādes komandas samazinātas par pārdesmit procentiem, kā arī darbiniekiem samazinātas slodzes. Jūtamākās problēmas ir tiem, kuri orientējas uz Valsts pasūtījumiem. Taču šiem uzņēmumiem nekas traks nedraud. Daudzi Valsts pasūtījumi ir ilgtermiņa, kā arī viņu klienti Latvijā un ārzemēs ir lieli uzņēmumi, kuri nevar atļauties samazināt investīcijas attiecīgajā laukā. Kas attiecas uz darbiniekiem šajos uzņēmumos – paredzu, ka īpaši pie viņu algām neviens neķersies. Drīzāk kāda štata vieta var tikt samazināta vai samazinātas slodzes.

Ir viena cita uzņēmumu kategorija, kura izjūt problēmas un kuru darbinieki ir apdraudētākie. Tās ir ārzemju uzņēmumu filiāles. Šādi uzņēmumi tiek pārcelti uz lētākām zemēm. Protams, ne jau visi, bet precedenti ir.

Gribētos arī nedaudz pacitēt iepriekš pieminēto Gunāru:

” … Ja, runājam par IT nozares uzņēmumiem, tad man ir zināmi vairāki uzņēmumi, kuriem ir totāls bankrots ar darbinieku atlaišanu, kā arī ir vairāki lieli uzņēmumi, kuriem ir bijis štatu samazinājums (šos faktus zinu, jo šo uzņēmumu darbinieki un uzņēmumu bijušie īpašnieki, pie mums meklē darbu). …
… Problēmu šobrīd nav tiem, kas visus šos gadus ir strādājuši efektīvi un sabalansēti, arī treknajos gados, tādēļ, šobrīd nav pārsteigumu momentu. Vēl problēmu nav tiem, kas piedāvā augstas kvalitātes pakalpojumus, izpildot darbus īsākos laikos, saglabājot to pašu augsto kvalitāti. Daudzi uzņēmumi “treknajos gados” ir pieraduši strādāt neefektīvi un lēnāk.”

Vēl neapspriestā lieta ir darbaspēks no darba meklētāju perspektīvas. Pārskatot darba sludinājumu dēļus var redzēt, ka nav gluži tā, ka darbiniekus nevienam nevajag. Pieprasījums ir. Ne tik liels, kā pirms gada, bet ir. Un šobrīd ir arī krietni vairāk darba meklētāju. Kā arī viņu prasības vairs nav tik augstas. Es pats pirms kāda gada meklēju sev kolēģi. Saņēmu vien pāris pieteikumus, turklāt cilvēki bez pieredzes vēlējās > 500Ls. Visi gribēja astronomiskus ciparus. Un tie uzņēmumi, kuri padevās šādām darbinieku prasībām tagad saskaras ar vislielākajām problēmām. Viņu izmaksas nav samērojamas ar kvalitāti. Nedaudz novirzījos no punkta. Tātad – šobrīd darba meklētāju skaits ir teju desmitkāršojies. No tā ieguvēji ir darba devēji. Beidzot ir no kā izvēlēties un iespējams piedāvāt reālas algas. Protams, darba ņēmējiem tās nav labās ziņas. Jākonkurē ir tik ļoti, kā sen nav bijis. Šīs situācijas sakarā ir darba devēji, kuri nelietīgi izmanto situāciju. Viņi redzot saspīlējumu nodarbinātībā, pat uz laiku atsauc vakances (ar domu vēlāk iegūt darbiniekus par vēl zemāku algu). Pētot darba sludinājumus pamanīju tendenci, ka teju izsīkuši darba piedāvājumi iesācējiem. Savukārt darbiniekiem ar pieredzi vakances joprojām ir. Cits jautājums ir vai vakanču skaits ir pietiekams attiecībā pret darba meklētāju skaitu. Manā skatījumā nedaudz par maz. Gan jau būsiet arī dzirdējuši teicienu, ka labi darbinieku būs vajadzīgi vienmēr. Tāpēc, lai nepazustu darba meklētāju jūrā, sāciet domāt par savas kvalifikācijas un attieksmes celšanu.

Rezumējums varētu būt šāds:
* Vārds krīze attiecināms uz neefektīvi strādājošiem un/vai maziem uzņēmumiem. Savukārt uz pārējiem attiecināms nozares sakārtošana/korekcijas.
* Darba meklētāju skaits un konkurence ir krietni pieaugusi. Īpaši iesācēju segmentā (jo viņiem ir mazāk vakances). Ja darba tirgū ieplūdīs vēl vairāk speciālistu, tad situācija vairs nebūs labāka par to, kāda ir citu nozaru pārstāvjiem.
* Algas stiprākajos uzņēmumos netiek samazinātas. Savukārt citos pat krietni vairāk par Valsts sektorā dzirdētājiem 15%.
* Īpaši jāsatraucas to uzņēmumu darbiniekiem, kuru galvenā darbības specifika ir nelieli Valsts pasūtījumi, nelieli biznesa vides pasūtījumi un kuriem nav savu unikālo produktu.
* Ieteikums mazajiem uzņēmumiem – apvienojieties. Tā ir jūsu vienīgā cerība. Jūsu segmentā ir pārāk asa konkurence un noteikti ļoti liela daļa beigs savu pastāvēšanu vēl līdz vasaras sākumam.
* Šis ir arī iespēju laiks. Ja spēsiet noturēties savā darba vietā vai arī spēsiet noturēt savu uzņēmumu, tad par tālākajiem gadiem vairs varēsiet neuztraukties.

Aicinājums lasītājiem (gan darba ņēmējiem, gan devējiem) – ja varat padalīties ar informāciju par savu uzņēmumu, droši dariet to komentāros. Un darba ņēmēji – ja starp augstāk intervētajiem ir arī jūsu darba devējs un uzskatāt, ka viņa sniegtā informācija nav patiesa – nekautrējieties un dodiet ziņu par to :)

Flattr this!

Daži reizēm aizmirst, tāpēc: https://endijs.com publicētās informācijas pārpublicēšana bez saskaņošanas ar autoru ir aizliegta. Lūgums respektēt autora/autoru tiesības. Paldies!

10 comments

 1. Atceros, ka Zitmanis no Mediaparka zibenīgi atbildēja reiz vienas komunikācijas sakarā, iespējams Tavs meils iekritis spamā, vai arī negribēja tik nopietnā sarunā iesaistīties ;)

  Fiška ar krīzi ir tāda, ka visiem krītās pārdošanas apjomi, līdz ar to loģiski varētu pieņemt, ka tagad visi gatavi atdot lielākus līdzekļus reklāmai un jauniem labie kadriem. Tas ir teorijā, bet praksē daudz dzirdu “atnāk zaļš un prasa lai maksā”, tikai dīvaini, ka ikdienā vairāk dzirdu storijus kur džeki strādā kā zirgi bet algu viņiem nepieliek 8)

 2. Vissmagāk ir tiem, kuri paļāvās uz pašu stabilāko klientu – valsti. Valsts pasūtījumi ir nogriezti un tie konkursi, kuri vēl eksistē ir lielākoties jau ar zināmiem uzvarētājiem t.i. var laiku netērēt. Atminos vienu no vadītājiem sakam, ka ilgojas pēc laikiem, kad darbinieki nāca paši un darbā pieteicās. Nu tas brīdis ir pienācis, tikai nu vairs nav ko atnācējam maksāt. Stulbi ir vilkt paralēles ar padomju laiku, kad bija nauda, bet neko jau dabūt nevarēja un īsu brīdi pēc neatkarības atjaunošanas, kad viskaut ko varēja dabūt, bet naudas vairs nebija.

 3. Labdien, vīri!

  Laikam būs paslīdējis garām, kas nebūtu pārsteigums arī, ja spam filtru nebūtu.
  Īsumā, jāstrādā ir vairāk.
  Jāatsakās no pusslodzes darbiniekiem, jāpārskata darba stundas/algas. Vēlreiz un vēlreiz jāpārskata patērētās izstrādei/labojumiem. Programmētāju stundas/kļūdu labojumu stundas unc. Statistika visiem darbiniekiem nebūs par labu.

  Būtībā tā ir zināma cīņa par pašu darba efektivitāti, kuru šādā līmenī neveicām “treknajos gados”, jo neskatoties uz krīzi un nenoliegsim, ka tāda ir jo “iztērējamās” naudas tirgū ir maz, pasūtījumi joprojām ir un darbs ir.

  Valsts pasūtījumu “apjoms” mājas lapu sadaļā viennozīmīgi ir sarucis, audzis tas ir apkalpošanas un sistēmu integrācijas sadaļā. Valsts struktūrām “samazinoties”, daļa funkciju tiek izdalīta pa citām struktūrām un daļa procesu tiek automatizēti, tāpēc apgalvot, ka vasts pasūtījumi beigušies, nevar.
  Mūs vairākus gadus vienkārši baroja ar naudu. Augām visi. Tu redzi piecīti zemē, vajadzētu pieliekties, pacelt, bet blakus banķiera balss – nepūlies, iedosim. Šodien nav ne banķieru ne piecīšu zemē, rezultātā atkal uz strīpas ir pieprasīti sales darbinieki. Katram no mums ir jābūt labam pārdevējam un jāsniedz vairāk. Price/performance krustpunktā ar tendenci iedot bišku pa virsu, tā es redzu to, ko mūsu visu klienti meklēs.
  Jautājums, uz kuru vēl neesmu radis atbildi – vai rīt būs izdevīgi outsourcēt?

 4. Es labāk pelnu mājās 200 Ls, nekā speros kā vāvere pa riteni “efektivizētā” IT kantorī, kuru uztrauc mans price/performance, efektivitāte, izmaksas un citi radošuma killeri. Nemaz nerunājot par iespēju sēdēt kā tarakānam vienā telpā ar 20 kolēģiem, kuri nemaz nesimpatizē.

  Es saprotu, ka kapitālisms. Bet es nepiekrītu. Skaidrs!? Mirt, dzenoties pēc naudas, vai mirt, dzīvojot brīvībā – divas dažādas lietas. Oki, man daudzi teikuši, ka es dzīvoju citā pasaulē, var jau būt ka jūs tā varat.. pastāvēt kā darbinieki ar efektivitātes koeficientu..

  Endijs, kretinē tas, ka aizpildot komentāra lauku un neievadot e-pastu, pēc brīdinājuma saņemšanas vairs nevar dabūt atpakaļ iepriekš rakstīto..

  p.s. priecē, ka IT jomai pievēršas jauni cilvēki.. cerams, atbrīvotāki.

 5. MrKey es pat nezināju, ka WordPress joprojām ir tā apnicīgā lieta ar komentāriem. Es vienmēr ievadu e-pastu, līdz ar to šādas problēmas sen nav piemeklējušas. Būs jāpaskatās vai ir kāds plugins, kas šādu lietu novērš. Gan jau neesi vienīgais, kas uz tādu lietu trāpa.

 6. Protams, Mediaparks nepiedalījās aptaujā, jo saviem darbiniekiem nemaksā algas. Parādsaistības aug, un tas, ko redzam presē par mediaparks, nav patiesība!

 7. Man šobrīd ir 0 informācijas. Būtu ļoti interesanti, ja kāds varētu padalīties ar info. Bet šaubos, ka šo rakstu vēl lasa kāds vērā ņemams skaits cilvēku.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.