Rezerves kopiju veidošana tiešsaistē ar Mozy – perfekti!

Būsiet gan jau dzirdējuši, ka īsti vīri rezerves kopijas netaisa, vai ne? Būtu tā kā pēdējais laiks no šī pieņēmuma atteikties. Tas tāpēc, ka rezerves kopiju veidošana izmantojot Mozy ir ļoti vienkārša, efektīva un droša. Bet par visu pēc kārtas.

Tātad – kas ir Mozy? Tas ir serviss, kurš piedāvā pie sevis glabāt failu rezerves kopijas. Ir pieejami gan privātpersonu plāni, gan plāni biznesam. Par biznesa plāniem šoreiz nē, bet par privātajiem. Tātad, pirms reģistrēties ir jāizdomā – vai jums pietiks ar bezmaksas plānu, kurš sevī ietver 2GB vietas rezerves kopijām, vai maksāt nepilnus 5$ mēnesī un saņemt neierobežotu vietu rezerves kopiju veidošanai. Ja sākotnēji izvēlaties bezmaksas versiju, tad vēlāk, protams, varēsiet pāriet uz maksas (gan jau ka arī pretēji). Kad izvēle izdarīta, var piereģistrēties.Visi faili tiek šifrēti, tā ka par privātuma ievērošanu var arī pārāk nesautraukties.

Nākamais solis ir atbilstošas programmas lejupielāde.  Windows paredzētā versija aizņem ~7MB. Ir pieejama arī versija priekš Mac, bet diemžēl Linux lietotāji pagaidām paliek ārpus borta. Kad programma ir lejupielādēta un uzinstalēta to vajadzētu nokonfigurēt. Tas izdarāms ļoti vienkārši. Bet, lai nerastos nekādi pārpratumi varat lejupielādēt pamācību un izlasīt (saiti atradīsiet savā Mozy kontā pēc autorizēšanās). Pamācībā aprakstīts ne tikai kā lietot programmu, bet arī kā serviss vispār strādā.

Pastāstīšu par dažām lietām, ko Mozy programmiņa māk atskaitot to, ka viņa šifrētā veidā pārraida failus no jūsu datora uz Mozy serveriem un atpakaļ. Datu rezerves kopijas var veidot automātiski vai manuāli. Lai kopijas nesāktu veidot tādā brīdī, kad to vismazāk vēlaties, varat uzstādījumos norādīt, ka sākt rezerves kopiju veidošanu tikai tad, kad dators netiek izmantots, limitēt datu pārsūtīšanas ātrumu utt. Tātad programmas darbību var uzstādīt nemanāmu. To, kuriem failiem veidot rezerves kopijas var norādīt divos veidos. Pirmais – norādot kādu no kopām. Piemēram, visus attēlus, vai visus dokumentus utt. Ja Mozy iebūvētās kopas jums nepatīk, varat izveidot savas, norādot failu tipus un citus parametrus. Vai arī varat nevis izvēlēties kopas, bet norādīt noteiktas direktorijas vai failus, kuriem veidot rezerves kopijas. Tātad konfigurēšanas iespējas piemērotas gan iesācējiem, kuri grib visu izdarīt ar pāris klikšķiem, gan tādiem, kuriem patīk smalkāk pārvaldīt procesu.

Mozy programma ir operējama it kā divās daļās. Pirmā ir pieejama no System tray, kurā rādās Mozy ikona. Uzklikšķinot uz ikonas var uz laiku apturēt rezerves kopiju veidošanu vai atvērt šādu skatu:

Uzlikšķinot uz Configure parādās sekojošs logs:


Pats patīkamākais ir tas, ka Mozy māk atjaunot failus pēc noteiktiem laika posmiem un pat dzēstos failus 30 dienas pēc to dzēšanas. Šajā rindkopā dotais piemērs ir jāizprot līdz pēdējam, lai nerastos problēmas lietošanas laikā. Piemēram, ja esat nolēmuši veidot rezerves kopijas direktorijai Dokumenti, tad pirmajā reizē tiek augšupielādēts viss direktorijas saturs (piemēram, 300MB). Ja līdz nākamajai reizi būsiet pielikuši direktorijai kādu jaunu failu (piemēram, 5MB), tad tiks augšupielādēts tikai attiecīgais fails. Kopējais aizņemtais datu apjoms būs iepriekš augšupielādētie faili + jaunie faili (305MB). Ja nolemsiet pusi no sākotnējiem dokumentiem izdzēst, tad uzreiz dzēšanas brīdī jums pieejamais vietas daudzums palielināsies par attiecīgo daudzumu (tātad tiks uzrādīts, ka tiek aizņemti tikai 155MB). Savukārt, Mozy vēl 30 dienas pie sevis turēs izdzēstos failus, ja nu tomēr sadomājat, ka tie bija svarīgi. Līdz ar to, dzēšanas brīdī, jums reāli pieejama vairāk vieta, nekā 2GB (bezmaksas variantā). Ja gadījumā nolemjat kādu failu pārsaukt citā vārdā, tad notiek sekojošais: fails ar veco nosaukumu tiek uzskatīts kā dzēsts (tātad pazūd no aizņemtās vietas, bet 30 dienas vēl ir pieejams atjaunojot datus), tiek izveidots jauns fails (tas kuram jaunais nosaukums). Ja gadījumā nebija skaidrs, droši varat jautāt, mēģināšu ilustrēt citādi.

Datu atjaunošana arī ir izdomāta ļoti, ļoti ērta. Ir pieejami vairāki veidi. Piemēram, var Mozy programmā izvēlēties datumu un laiku, kad notika tā rezerves kopiju veidošanas reize, kura mūs interesē. Ir iespējams atgriezties 30 dienas senā pagātnē. Kad diena un laiks izvēlēti – parādās tajā konkrētajā brīdī bijušie faili, kurus ar vienu klikšķi var arī atjaunot vai nu tajā pašā direktorijā, kurā iepriekš, vai norādīt pavisam citu direktoriju. Šo pašu var izdarīt arī caur Web saskarni. Vēl viens no veidiem ir izmantot Mozy, kā Flash atmiņu. Tātad, kad tiek lietots Mozy, tad Windows gadījumā iekš My Computer parādās it kā Flash atmiņa pa kuru var staigāt un pārlūkot tur esošos failus. Piemēram, ja izveidojāt rezerves kopiju direktorijai C:\mani\dokumenti, tad atverot My Computer un izvēloties Mozy Home Remote Backup redzēsiet Drive (C:). Savukārt atverot Drive (C:) būs direktorija mani, bet ieejot tajā būs direktorija dokumenti. Rodas sajūta it kā tiktu pārlūkoti faili datorā. Ja nolemjat ka vēlaties atjaunot kādu failu, tad uzklikšķinot ar labo peles pogu uz faila vai direktorijas var izvēlēties atbilstošo funkciju (atkal norādot atjaunot datus vecajā direktorijā vai kādā jaunā). Ja gadījumā šādi datu atjaunošanas veidi neder (piemēram, ir ļoti, ļoti daudz datu) – ir iespējams pasūtīt DVD ar datiem (tas ir maksas pakalpojums). Ir arī vēl viens cits veids, bet par to varat izlasīt pie Mozy (lai atstātu arī kaut ko nepateiktu). Atjaunošanas brīdī redzams šāds skats:

Īsumā tas laikam arī viss. Vēl tikai viena lieta – Mozy ir arī referāļu sistēma. Līdz ar to, ja gadījumā jūs kādam iesakat izmantot Mozy – jūs par to varat saņemt klāt 250MB pie jums atvēlētā vietas daudzuma (ja gadījumā izmantojat bezmaksas kontu ar 2GB ierobežojumu). Tāpēc, ja uzskatat, ka šis raksts jums bija noderīgs un nolemjat reģistrēties Mozy – lūdzu izmantojiet manu saiti ( https://mozy.com/?ref=EQ5DBA ) reģistrējoties vai norādiet šo kodu reģistrācijas anketas atbilstošajā ailē: EQ5DBA . Jums tas nemaksā pilnībā neko, bet es to uztveršu kā dāvanu. Paldies!