Pārdomas par sabiedrību

Dzelzceļa stacija, parki, autobusu pieturas vietas, ielas … Cilvēku atrašanās tajās ir kā dzīves kino. Šajā kino nav galvenās lomas un nav otrā plāna aktieru. Neskatoties uz visai lielo haosu, kas valda aktieru vidū, visu kolektīvu, ko mēdz dēvēt arī par sabiedrību, vada lielisks režisors. Šim režisoram nav sejas, nav locekļu, bet tas atstāj ietekmi uz visiem aktieriem. Režisoru mēdz dēvēt dažādos vārdos. Citi viņu sauc par dzīves modeli, citi par morāles normām, citi vēl citādi. Lai kādu vārdu mēs režisoram dotu, tas nemaina viņa funkcijas. Šīs funkcijas izpaužas aktieru savstarpējās saskarmes vadīšanā. Finālā tiek iegūts lielisks kino. Ne vienmēr kino ir tāds, kuru es varētu augstu novērtēt, bet es arī neesmu nekāds ideālais vērotājs un vērtētājs. Skaties uz šo pašu kino no cita aktiera perspektīvas visticamāk tiks iegūts cits vērtējums. Jo aktieri atrodas ne tikai dažādās fiziskajās pozīcijās, bet to zināšanu līmenis atšķiras. Zināšanām nav jābūt tādām, kuras apliecina zinātniskie grādi. Tām ir jābūt par citiem aktieriem. Par to, kāpēc konkrētais aktieris izpilda vai neizpilda režisora dotos norādījumus. Līdz ar to šis kino nevar būt slikts vai labs, jo nav iespējams noteikt precīzus vērtēšanas kritērijus. Sabiedrības kino vērtējams kā lielisks un nekā citādi.

Interesanti kāpēc kino citās valstīs sanāk citāds. Pat ne valstīs. Pietiek nomainīt Rīgu pret kādu mazāku pilsētu un būs pavisam citāda tipa kino. Tas liek domāt par to, kas ietekmē to, kāds kino finālā sanāk. Un cik vienas filmas aktieru iekļaušana citā aktieru grupā stipri maina kopējo rezultātu.

Dzirdu kādu sakām, ka ne jau režisors ir noteicošais, bet scenārija autors. Tas ir tas pats tips, kuru dēvē par Likteni. Bet ziniet, scenārijus mēdz pārrakstīt. Un arī režisorus mēdz nomainīt. Tāpēc pirms teikt, ka jums kino nepatīk, padomājiet vai esat darījis pietiekami, lai komunicējot ar režisoru un scenārija autoru, kopējo kino  uzlabotu. Un tikai tad, kad nemelojot sev varēsiet pateikt, ka esat darījis visu, kas jūsu spēkos, drīkstat teikt, ka šis kino, kura aktieris esat arī jūs, ir nekam nederīgs.