Kas jauns gaidāms PHP6 un PHP5.3 ?

Jau vairākas reizes esmu lasījis dažādus aprakstus par to, kas jauns gaidāms PHP6 un PHP5.3. Pēc katras šādas reizes bija radusies vēlme uzskaitīt jaunievedumus un pastāstīt tos tiem, kas neko par jaunievedumiem nav dzirdējuši vai dzirdējuši pavirši. Beidzot saņēmos.

IBM.com ir nopublicēts raksts “The future of PHP“, kurā smuki uzskaitītas lietas, kuras parādīsies jaunajās PHP versijās, kā arī kuras pazudīs. Es viņas uzskaitīšu, bet ja gribat palasīt sīkāk, kā arī redzēt dažus īsus koda piemērus, tad dodieties uz augstāk pieminēto rakstu.

Jaunievedumi PHP6

Uzlabots Unicode atbalsts. Vairākās kodola funkcijās būs nodrošināta iespēja darboties ar Unicode stringiem (virknēm).

Namespace atbalsts. Šī ir lieta, kuru gaida daudzi, kas aktīvi izmanto OOP principus savos skriptos. Namespace atbalsts nodrošina to, ka turpmāk vairs nebūs nepieciešams domāt par to, ka jāizmanto unikāli klašu nosaukumi. T.i. ja agrāk kāds bija uzrakstījis klasi PDF_generator un šo klasi jūs jau savos kodos izmantojāt, bet gribējāt izveidot savu implementāciju ar tādu pašu nosaukumu, tad jūs to nevarējāt izdarīt. Bija jātaisa klasi liekot tās nosaukumam kādu prefiksu vai pavisam citādu nosaukumu. Savukārt, ja ir Namespace atbalsts, tad nav problēmu izmanto kāda cita rakstītu klasi PDF_generator un jūsu paša rakstītu klasi PDF_generator. Iespējams, ka izteicos neskaidri, tāpēc, ja nav skaidrības kas ir Namespaces iesaku izlasīt šo rakstu. Nav gan labākais raksts, bet man kaut kur pazudusi saite uz vienu citu rakstu. Ja atradīšu – piemetīšu vēlāk klāt.

SOAP atbalsts būs iespējots pēc noklusējuma (PHP5 jau ir SOAP paplašinājums, bet tas pēc noklusējuma nav aktivizēts). SOAP ir protokols ar kura palīdzību savā starpā var sarunāties dažādas programmēšanas valodas.

XMLReader un XMLWriter atbalsts kodolā pēc noklusējuma. Kaut gan PHP manuālī teikts, ka XMLWriter atbalst kodolā ir jau tagad un nav speciāli jāpieinstalē, pretstatā XMLReader. Tā, ka šis mani nedaudz mulsina.

Lietas kuras no PHP pazudīs
magic_quotes
register_globals
register_long_arrays
safe_mode

Sīkāk šīs četras lietas neaprakstīšu, jo ja programmējat PHP, tad zināsiet par ko iet runa.

Pazudīs ASP tipa PHP tagu atbalsts. Tātad ja izmantojāt savos skriptos <% %>, tad pienācis laiks aizstāt tos ar <?php ?>.

Pazudīs FreeType1 un GD1 bibliotēku atbalsts.

Arī ereg vairs netiks atbalstīts, tā vietā jāizmanto preg funkcijas. Tātad ereg() un eregi() vietā preg_match(), bet ereg_replace() un ereg_replacei() vietā jāizmanto preg_replace().

Daļa no PHP6 jaunievedumiem tiks ieviesti arī PHP5.3.

Piemēram, Namespace atbalsts un XMLReader un XMLWriter būs kodolā pēc noklusējuma.

Bez jaunām funkcijām PHP5.3 būs arī ievērojams ātrdarbības pieaugums salīdzinājumā ar PHP 5.2 (līdz pat 30%).

Ja es kaut ko aizmirsu vai kaut kur saputrojos – labojiet komentāros.