Kāpēc zaļā gaisma EclipsePDT?

Es pilnībā saprotu tos, kas PHP koda rakstīšanai izmanto redaktorus nevis IDEs. Pats kādus divus gadus tik vien darīju, kā meklēju man piemērotākos redaktorus, pat neskatoties uz IDE pusi. Laikam baidījos no tā, ka IDEs ir pārāk smagas. Tāpēc priekšroka tika dota kaut kam tik elementāram kā Notepad2. Tagad tas šķiet ļoti neprātīgi, taču vairāki desmiti tūkstoši koda rindiņu ir sarakstīti tieši ar Notepad2. Pāreja uz Linux nozīmēja arī daļāju redaktora maiņu. Jā – uz Linux lieliski strādā arī Notepad2, bet ja ir iespējams, cenšos Wine neizmantot. Līdz ar to bija situācija, ka Windows lietoju Notepad2, bet Linux Gedit. Taču tas bija ļoti nepareizi. Kāpēc? Tāpēc, ka IDE sniedz daudz, daudz tādas lietas, kuras parasti un pat funkcionālākie redaktori nespēj. Tā kā neesmu tik bagāts, lai par IDE izmestu 300$, tad Zend Studio un Komodo nemaz nemēģināju lietot. Tā vietā sāku apgūt EclipsePDT, kas ir pilnībā bez maksas. Nedēļu paspēlējos arī ar Aptana, kam ir bezmaksas versija, bet nepilnīgās funkcionalitātes dēļ Aptana pagaidām netiks izmantota.

Līdz ar to – kāpēc PHP kodu rakstīšanai būtu jādod zaļo gaismu EclipsePDT?

1) Šis rīks ir pieejams bez maksas. Ir ērts un pārskatāms. Tam ir pieejami daudzi spraudņi. No pēdējā tieks atvasināti visi nākamie iemesli kādēļ EclipsePDT ir izvēle Nr.1.

2) Koda iekrāsošana un koda automātiska formatēšana, kā arī sintakses kļūdu labošana. Šo funkciju piedāvā arī liela daļa parastu redaktoru.

3) Refactoring. Nezinu kā šo terminu iztulkot un vai to piedāvā arī parasti redaktori. Bet ideja ir tāda, ka var veikt kardinālas izmaiņas kodos, tajā pat laikā nezaudējot koda funkcionalitāti. Piemēram, ja ir jānomaina kāda mainīgā nosaukums vai kādi include ceļi utml, tad būtu jāizmanto šo funkciju. Ja projekts ir liels, tad manuāli izskriet visiem failiem ir grūti, turklāt var kaut ko arī nepamanīt, taču ar šo funkciju tas nesagādā nekādas problēmas.

4) Intellisense. Burtiski tulkojot funkcionalitāti sanāk, ka šī funkcija nodrošina priekšā teikšanu. Turklāt priekšā tiek teikti ne tikai kaut kādi iepriekš definēti funkciju nosaukumi, bet dinamiski tiek analizēts kods. Piemēram, ja esat uzrakstījis kādu klasi, tad vēršoties pie mainīgā kas ir šīs klases objekts, jums priekšā tiks pateiktas metodes. Vienīgais trūkums EclipsePDT iestrādātajam Intellisense ir tāds, ka tas nemāk nodrošināt attiecīgo funkcionalitāti masīvu elementiem. Tā ir funkcija kuras parādīšanos gaidu ar nepacietību.

5) Atkļūdotājs, jeb debugger. Šī ir funkcija Nr1, kas IDEs padara pārākas pār vienkāršiem redaktoriem. Ir smieklīgi, ja vienīgais veids, kā atkļūdot kodu ir tajā iekļaut dažādus “echo”, “var_dump” risinājumus (izvade uz ekrāna, failā), nevis izmantojot atkļūdotāju sniegtās priekšrocības.

6) Dažādu skatu esamība. EclipsePDT iespējams izmantot dažādus skatus, lai labāk pārskatītu projektu. Neapstāstīšu ko kurā skatā var redzēt, bet dažus uzskaitīšu: Outline View, PHP Explorer, PHP Project Outline, Tasks, Problems.

7) Subversion integrācija un komandas sinhronizācijas rīki. Principā šis punkts ir rakstu sērijas vērts. Iespējams, ka kaut kas tāds arī taps. Vismaz ir vēlme kaut ko uzrakstīt, jo nesen lasītās grāmatas par attiecīgo tēmu, rada vēlmi konkrēto lietu apstāstīt arī citiem.

8) PHPDoc integrācija un, piemēram, Aptana gadījumā arī ScriptDoc. Tātad rīki, ar kuru palīdzību var dokumentēt savus kodus.

Varētu vēl uzskatīt dažas lietas, bet labāk ļaušu ieinteresētajām personām pašām pamēģināt EclipsePDT un atklāt tik ļoti noderīgās lietas.
Par EclipsePDT uzreiz ir jāsaka, ka tas nav perfekts un tam ir arī vairākas kļūdas (kā jau jebkurā programmatūrā). Piemēram, viena, kura man radīja ļoti nepatīkamas sajūtas ir tāda, ka Eclipse mēdza sasalt, ja tiek rediģēti lieli faili (virs 1000 rindām), kas satur klases un samērā daudz metodes. Risinājums, kurš pagaidām strādā ir tāds, ka ir jāatslēdz klasēm code folding opciju. Kamēr kļūda netiks salabota, šķiet, ka šis ir labākais risinājms.

Esmu redzējis, ka vairāki programmētāji sūrojas, ka Eclipse ir veidots uz Java bāzes, tāpēc tērē daudz atmiņas un ir lēns. Bet ziniet draugi, mūsdienās datori ir pietiekami jaudīgi, lai šis apstāklis vairs nebūtu problēma. 100-150MB tik funkcionālai programmai ir nekas, salīdzinot kaut vai ar Firefox rijību. Un lēnīgumu kompensē tas, ka Eclipse strādā gan uz Windows, gan Linux, gan Mac.

Es šoreiz nelikšu ekrānšāviņus, bet divus video, kas atrasti YouTube un kuros redzama funkcionalitātes demonstrēšana (protams, tikai daļa no funkcionalitātes).

Ja nerāda, tad skatamies šeit.

Ja nerāda, tad skatamies šeit.