Podcast’iem un screencast’iem jā vai nē?

Ik pa laikam aizdomājos par to vai blogā vajadzētu ieviest jaunus informācijas pasniegšanas veidus. Piemēram, podcastus un/vai screencastus. Tiem, kas nezina ko šie jēdzieni nozīmē varu īsi paskaidrot. Pirmais, jeb podcasts, ir audio ieraksts, kuru var noklausīties kādā Flash atskaņotājā Web lapās vai lejupielādēt atsevišķu failu. Šie audio ieraksti ir kā fragmenti no radio pārraidēm. Šķiet, ka vārds podcast joprojām nav latviskots. Ja tomēr vārds ir latviskots, informējiet par jauno terminu. Otrs vārds, jeb screencasts, ir ieraksts darbībām, kuras tiek veiktas datorā. Izskatās tā, it kā kāds būtu nofilmējis datora ekrānu (vai kādu tā daļu). Šādam video var pievienot arī audio celiņu. Šķiet, ka arī vārdam screencast vēl nav izdomāts latviskojums. Ja tomēr vārds ir latviskots, informējiet par jauno terminu. Screencasti parasti apskatāmi Web lapā ar kādu no Flash atskaņotājiem.

Es pat biju vienu screencastu uztaisījis. Bet tā arī nepublicēju. Tagad tā īsti vairs neatceros kāpēc tā. Savukārt podcastus nemaz neesmu taisījis. Varbūt tāpēc, ka monologs izklausītos visai jocīgi. Pats reizēm nevaru izsekot savām domām, tāpēc baidos, ka arī citiem tas varētu radīt grūtības. Turklāt monologs nevar būt tik interesants kā dialogs. Tas tāpēc, ka monologa gadījumā apstāstītais materiāls ir aptuveni tāds, kādu to pirms ieraksta runātājs ir izdomājis. Monologa laikā viņu neviens nevar iztraucēt un tāpēc nerodas iespēja materiālu papildināt ar kādu neparedzētu faktu. Savukārt dialogā šādi neparedzētie gadījumi ir visai daudz. Tas arī dialogus padara interesantus. Turklāt monologu negribās ierunāt, jo savu sakāmo varu izteikt arī raksta veidā. Tāpēc, ja nekas īpaši manā domāšanā nemainīsies, tad podcastus monologa veidolā diez vai taisīšu. Savukārt, ja es atrastu kādu interesantu personu ar kuru varētu ierakstīt kopīgus podcastus, tad jau varētu mēģināt. Piemēram, ar Skype to norealizēt nemaz nav grūti. Vienīgi atrast otru personu, kā arī tēmas par kurām būtu vērts runāt, vairs nav tik vienkārši. Bet kas to lai zina. Gadīties var visādi.

Savukārt šķiet, ka screencastus tomēr varētu veidot, jo reizēm ar tikai tekstu un attēliem ir ļoti grūti izteikties tā, lai viss būtu saprotams. Vienīgi tagad grūti prognozēt to, kad pirmais screencasts varētu tikt publicēts.

Šī raksta sakarā man ir pa jautājumam gan blogeriem, gan lasītājiem. Ceru, ka vismaz kāds atbildēs. Ja atbilžu nebūs, uzskatīšu, ka tēma nav interesanta. Bet nu atpakaļ pie jautājumiem.

Jautājums blogeriem: Ja vēl neveidojat screencastus un podcastus – vai domājat to sākt darīt tuvākajā laikā?

Jautājums pārējiem lasītājiem: Vai jūs klausaties podcastus un/vai skatieties screencastus?

4 comments

  1. Neklausos un neskatosu tādus. Jo daudz ātrāk varu izlasīt doto informāciju, un ja negribas īpaši iedziļināties, tad var lasīt “pa diagonāli”, tādējādi uzmeklējot tikai svarīgākās lietas. Ja būtu jāklausās, tad būtu realtaimā jāklausās – lēni.

  2. Ļoti laba piezīme. “Lentas” princips ir visai spēcīgs arguments. Uzreiz nāk galvā domā, ka podcastu autori varētu ieraksta sākumā pielikt aptuvenu sadalījumu pa laikiem. Īpaši ja ieraksts ir garš. Tad varētu pateikt: Tēma X no 2:22; tēma Y no 4:31.

  3. Klausos ik pa laikam radio-t.com podkastus, vairāk jau pilda fona mūzikas aizvietošanas funkciju.

  4. Podcastus klausos. Kā arī dažādas audiogrāmatas par sev interesējošām tēmām. Lielākoties klausos mašīnā. Dzīvoju kādus 30km no Rīgas, tā kā tādā veidā laiku pie stūres var pavadīt lietderīgi uzklausot ko jaunu.
    Sīkāk kā to daru aprakstīju šeit http://www.tiklamarketings.lv/2007/12/k-efektvk-izmantot-braucamo-laiku.html
    Domāju arī pats kaut ko ierakstīt. Esmu jau iepircis mikrofonu un testējos:)
    Screencastus esmu skatiijies vienaa online konferencee. Tika maaciits kaa apieties ar programmatuuru. Pats taadu neesmu taisiijis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.