Studiju un studējošā kredīta atmaksas sākumu gaidot

Nu jau mēnesi neesmu studējošo pulkā. Decembrī uzrakstīju iesniegumu par vēlmi izstāties no LU FMF Dat.maģ.pulka. Ir laiks sākt domāt par to, cik daudz katru mēnesī nāksies tērēt par Studiju, kā arī Studējošā kredīta atmaksu.

No sākuma atgādināšu ko īsti nozīmē katrs kredīts. Studiju kredīts ir tāds, kas paredzēts studiju maksas segšanai. Studiju laikā par kredīta izmantošanu procenti nav jāmaksā, bet pēc studijām 5% gadā. Studējošā kredīts ir paredzēts ikdienas tēriņu segšanai. Par šī kredīta izmantošanu jau tā saņemšanas brīdī jāmaksā 5% gadā no izmaksātās kredīta summas. Jāpiezīmē, ka šie ir valsts galvotie kredīti.

Studiju laikā šos kredītus kā apgrūtinājumu just nevar. Tas tāpēc, ka Studiju kredītam pat nav jāmaksā procentus, bet Studējošā kredīta procenti tiek atvilkti no nākamās izmaksājamās summas. Taču cipari sakrājas visai strauji. Savā studenta karjeras laikā paspēju uzkrāt Hansabankā parādu 4030Ls apmērā, bet SEB Unibankā 600Ls apmērā. Līdz ar to rupji rēķinot, studiju laikā esmu uzkrājis 4500Ls lielu parādu.

No SEB jau saņēmu atmaksas grafiku. Un kas pats interesantākais, tad Studējošā kredīta 5% ir pārvērtušies par 10.58%. Tas tāpēc, ka no studentu pulka izstājos pirms diploms kabatā. Hansabankas gadījumā procentu likmei vajadzētu būt 5%, jo bakalaurus pabeidzu. Tad nu jāņem rokā kādu kalkulatoru un jāparēķina. Ja pieņemam, ka kredīta atmaksas laikā par to ir jāmaksā 10% no neatmaksātās summas procentu maksājumos SEB gadījumā un 5% Hansabankas gadījumā, tad aprēķins sanāk aptuveni tāds (pirmajiem 3 mēnešiem):

Hansabanka – 4030Ls (jāatmaksā 10 gadu laikā, procentu likme: 5% gadā)
1.mēnesis: ~35.85Ls pamatsumma; ~16.79Ls procentu maksājums
2.mēnesis: ~35.85Ls pamatsumma; ~16.64Ls procentu maksājums
3.mēnesis: ~35.85Ls pamatsumma; ~16.49Ls procentu maksājums

SEB – 600Ls (jāatmaksā 5 gadu laikā, procentu likme: 10% gadā)
1.mēnesis: 10Ls pamatsumma; ~5.00Ls procentu maksājums
2.mēnesis: 10Ls pamatsumma; ~4.91Ls procentu maksājums
3.mēnesis: 10Ls pamatsumma; ~4.83Ls procentu maksājums

Tātad ja saskaitam cipariņus kopā, tad ikmēneša maksājums studiju laikā uzkrāto kredītsaistību atmaksai būs ~65Ls.

Vēlos vērst uzmanību uz to, ka tad, kad kredīts ir jāatdod, tas var iecirst visai ievērojamu robu budžetā. Turklāt, kad es vēl Hansabankā ņēmu kredītu, tad maksimāli varēja saņemt 60Ls mēnesī (Studējošā kredītam), bet tagad tiek doti 120Ls mēnesī. Kā arī studiju maksas ir kļuvušas krietni lielākas (līdz ar to arī nepieciešamie Studiju kredīti). Tāpēc studiju laikā visai veikli var uzkrāt kredītu 10000Ls apmērā, kura atmaksa var sastādīt visai ievērojamu daļu no ikmēneša izdevumiem. Turklāt, ja studijas nepabeidz, tad procentu likme vairs nav 5%, bet 10-11%.

Protams, šie kredīti ir ļoti vērtīga lieta, kuru vajag izmantot, jo ar šīs naudas palīdzību jaunais students var iegūt zināmu neatkarību no vecākiem (pirms sācis strādāt), turklāt procentu likmes ir salīdzinoši zemas. Vienīgi ņemot kredītu vajag atcerēties, ka to kādreiz vajadzēs arī atmaksāt. Protams, daļu kredīta var dzēst valsts. Bet lai tas notiktu ir jāizpildās kādam no vairākiem nosacījumiem, par kuriem šoreiz nav plānots stāstīt.

5 comments

 1. Varbūt tu vari īsumā uzskaitīt, kādos gadījumos valsts dzēšs daļu no kredīta?

 2. Viens no šiem noscījumiem bija, ka jānostrādā noteikts laiks valsts iestādē un ja pareizi atceros, tad tas laiks bija lielāks par 5 gadiem.
  Vēl viens laikam bija saistībā ar militāro dienestu. Ja esi nodienējis kādu laiku, tad laikam arī varēja tikt vaļā no studiju kredīta, taču precīzi es nezinu. Vairāk ir dzirdēts pretējais gadījums – ka valsts nodrošina budžeta vietu valsts augstākās izglītības iestādēs tiem, kas ir izgājuši militāro kursu.
  Iespējams, ka bija vēl kādi gadījumi.

  Ātri uzgooglēju un rekur ir rezultāti. Sākot no 27. punkta ir uzskaitīti visi gadījumi. Ātrākais veids kā tik vaļā no studējošo kredīta ir nomirt vai kļūt par pirmās vai otrās grupas invalīdu (35. punkts). Vai Tu to vēlies?

 3. Atpakaļ ziņojums: Studiju un studējošā kredīti » Pods.lv - Latvijas interneta pods
 4. Runājot par vecākiem – kāpēc skriet un meklēt neatkarību no vecākiem, ja šis skrējiens ir no vilka pie lāča. Protams, ja tā ir nepieciešamībā (vecāki dzīvo tālu ārpus Rīgas), tad tas ir saprotams, bet, ja tepat Rīgā – izklausās neracionāli. Kredītus sākt audzēt var tad, kad ir pabeigtas mācības.

 5. Man, piemēram, ir patīkami, ka kopš vidusskolas beigām no vecākiem varēju neņemt naudu. Tas audzina cilvēku un liek ātrāk aprast ar realitāti, liek saprast naudas vērtību. Sava (lai gan kredītā iegūta) nauda un varēju viņu tērēt tā kā gribēju. Varēju izdzīvot ar 60Ls mēnesī. Protams, varēju prasīt, lai vecāki mani sponsorē, bet gandarījums par to, ka pats tieku galā bija ļoti liels.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.