Par “Piezīme sev”

Smilšu kūciņu cepšanaIk pa laikam blogos pamanu ierakstus ar virsrakstu “Piezīme sev”. Uzreiz jāsaka, ka šādi ieraksti ir manīti gan Latvijas, gan ārvalstu blogos. Zem šādiem virsrakstiem parasti ir kaut kas neizteiksmīgs no lasītāja viedokļa. Piemēram, vienkārši saite uz kaut kurieni vai pāris teikumos kaut kas pateikts (teksts bez konteksta). Šāda pieeja man nav īsti sapratoma. Pastāstīšu kāpēc.

Pirmkārt – lai cik blogs būtu personiska nodarbe un paredzēta kādu noteiktu blogera mērķu sasniegšanai, tas ir arī publisks resurss. To redzu es un citi. Interesanti kāpēc citiem būtu jāredz kaut ko tādu, ko blogeris paredzējis tikai sev (par to, ka tas ir paredzēts tikai blogerim liecina virsraksts “Piezīme sev”). Varbūt prātīgāk būtu šādas lietas saglabāt citiem neredzamā vietā vai vienkārši kādā failā, vai uzrakstot uz papīra?

Otrkārt – šādas piezīmes bieži vien ir bezjēdzīgas no saturiskā viedokļa. Man nav skaidrs, kā raksts ar virsrakstu “Piezīme sev” un raksta saturu, kas sastāv no vienas saites var uztvert par piezīmi. Tas tāpēc, ka šī saite neko neizsaka. Rakstam vajadzētu saturēt ne tikai saiti, bet kaut nedaudz aprakstu par to kas ir saitē un kāpēc saite tiek saglabāta. Iespējams, pievienot arī birkas (tagus), lai citas tādas pat saites varētu organizēt utt. Jā – varbūt tagad ir skaidrs kas tā ir par saiti, bet pēc gada par saites nozīmi nebūs nekādas saprašanas. Turklāt saišu menedžēšanai ir krietni ērtāki rīki, par bloga piesārņošanu šādā veidā.

Treškārt – ja nu gadījumā kāds uzskata, ka “Piezīme sev” ir jārāda publiski, jo tā var būt noderīga lasītājiem, tad, lūdzu, izrādiet cieņu un kaut nedaudz sīkāk paskaidrojiet to, kāpēc attiecīgā lieta tiek rakstīta. Esmu redzējis šādi (korekti) noformētas piezīmes. Piemēram, piezīmes tekstā dažos teikumos ir apskaidrota kāda lieta (kaut vai kāpēc 1GB HDD = 1000MB nevis 1024MB). Šāda piezīme ir noderīga gan blogerim, gan lasītājam. Bet ja ieraksta saturs būs tikai “1GB diskiem 1000MB”, tad no šādas piezīmes īsti jēgas nav. Jo lasītājs nesapratīs kāpēc 1000MB.

Tāpēc izsaku aicinājumu tiem, kam ir nepieciešamas šādas “Piezīmes sev”. Ja veidojat publiski šādas piezīmes, tad veidojiet tās informatīvākas. Tas būs noderīgāk gan lasītājam, gan pašam vēlāk attiecīgo piezīmi meklējot.

Paredzu, ka būs tādi, kas teiks, ka man nav taisnība un kāda man daļa gar to, ko un kā blogeris raksta savā blogā. Tā teikt, sava smilškaste un kurā stūrītī grib tajā kūciņu (pieņemsim, ka smilšu) izcep. Var jau būt ka tā. Tādā gadījumā veiksmi kūciņu cepšanā un labu apetīti kūciņu ēšanā.

4 comments

  1. Endij, parādi man kādu reālu piemēru LV blogos, kur šāds raksts ir. Neesmu manījis, vai arī automātiski tādiem nepievēršu uzmanību?

  2. Tagad negribu meklēt. Kā jau rakstīju – tas notiek ik pa laikam nevis bieži. Ja kādu atkal uziešu – iemetīšu šeit saiti.

    Vienīgi ceru, ka ja kāds šo attiecinās uz sevi, tad neapvainosies.

  3. Endij, protams, ka apvainosies! Tas ir vairāk kā garantēts.

    Un tomēr, šo ‘piezīme sev’ neesmu manījis. Jaunākajā rakstā minēto ‘man nav par ko rakstīt’ gan samērā bieži.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.