Blogu topi un topi vispār

Vakar ātri pārskrienot nekur.lv listei pamanīju vairākus ierakstus ar jauniem blogu topiem, kā arī vairākus ierakstus par to, ka šādi topi ir pavisam nejēdzīga lieta. Un jā – arī es esmu sadomājis par tiem izteikties.

Ziniet, raudāt par to, ka kādu interesē statistika, kā arī slikti izteikties par tiem, kurus šāda informācija (statistika) interesē nav īsti korekti. Katram no blogeriem ir savs mērķis bloga rakstīšanā. Citiem vienkārši izteikties, citam redzēt komentārus un pārējo reakciju, citam kļūt atpazīstamam utt. Lai kā arī būtu – visus (jā – visus) vieno viena lieta. Ja neviens blogus nelasītu, tad diez vai kāds vispār kaut ko rakstītu. Publisks ieraksts tiek veikts tāpēc, lai kāds to pamanītu. Un ja ir vēlme, lai to kāds pamana, tad pavisam normāli ir tas, ka ir interese par to cik daudzi pamana (statistika). Ja tu uzskati, ka tev šis faktors nav svarīgs, kāpēc tu raksti publiskus ierakstus, nevis raksti kādu teksta dokumentu, kuru glabā nevienam nepieejamā vietā?

Un ja jau statistika ir pavisam normāla lieta par kuru interesēties, kāpēc lai nevarētu interesēties par to cik labi/slikti tu izskaties uz citu fona? Blogerus varam salīdzināt, piemēram, ar grāmatu autoriem. Katrs raksta (vai vismaz mēģina rakstīt) grāmatu. Ja blogera grāmatu neviens nelasa, tad agrāk vai vēlāk viņam zudīs interese par grāmatas nākamo sējumu sarakstīšanu. Savukārt, ja viņa grāmatu lasa, tad viņu interesēs vai kāda cita autora grāmatu lasa vairāk. Līdz ar to viņš var saprast vai tiešām paša subjektīvais vērtējums viņa grāmatai atbilst tam, kā uz to skatās citi.

Protams, cits diskusijas temats ir tas, cik šādi topi ir objektīvi. Atļaušos apgalvot, ka viņi visi ir subjektīvi, jo kritēriju izraudzīšanās ir subjektīva. Topa autors izvēlas tādus kritērijus, kuri viņam šķiet interesanti, bet tas nenozīmē, ka citi arī blogus vērtēs pēc tiem pašiem kritērijiem. Varbūt kādam, lai blogu ierindotu kādā no topu pozīcijām nav nepieciešams bloga unikālo lasītāju (RSS abonentu) skaits, bet kāds cits faktors. Piemēram, tas cik daudz ieraksti ir tādi, kuriem līdzīgus nevar atrast citos resursos vai tas, cik korekti bloga ieraksti tiek noformēti (vai ir atsauces uz attēlu autoriem, saites uz citiem avotiem, ja ir aizgūtas kādas idejas utt.).

Rezumējot augstāk teikto, gribu teikt, ka pozīcija “mani statistika neinteresē” ir pašapmāns. Kaut zemapziņas līmenī ikvienu interesē tas cik ļoti lielu atbalsi citos rada viņa darbs/nedarbs. Mūsos visos mīt kaut neliels sacensības gars. “Blogu topi” un topi vispār ir subjektīvs vērtējums arī gadījumos, kad tiek izmantoti statistikas dati (apmeklētāju skaits, saišu skaits, RSS abonentu skaits utt.), jo kritēriju izvēle ir subjektīva. Tas, ka topi ir subjektīvi nenozīmē, ka viņi visi ir aplami. Tas nozīmē, ka neviens tops nesniedz 100% korektu vērtējumu tam, kā blogs izskatās uz citu blogu fona. Iespējams uzzināt kā blogs izskatās salīdzinājumā ar citiem kādā kritērijā, bet ne visā kritēriju kopumā. Tāpēc dzīvosim draudzīgi, jo tavs blogs ir augstāk vertējams par manu X gadījumos, bet mans par tavu Y gadījumos. Savukārt to vai X ir lielāks par Y mēs tā arī nekad neuzzināsim.

4 comments

  1. Neatceros vairs īsti kur es to lasīju, bet man interesanta likās doma par blogu (un vispār mediju) ietekmīguma mērīšanu – kas gan ir absolūti “mīksts”, neizmērāms lielums. Ar domu – cik cilvēkus tu uzrunā ar rakstīto, cik iespaidojās, citē, mudina uz jaunām idejām un darbiem. Ar domu – tevi var lasīt tūkstoši, bet saturs ir, pieņemsim, viegli izklaidējošs, nu kaut vai vieglā erotika, vai dzeltenās ziņas. Vai tevi var lasīt desmiti, toties saturs ir analītisks, un šie desmiti pēc tam pie tevis smeltās idejas izmanto praksē, un tādējādi tavs blogs ir rezultātā iespaidojis desmitus tūkstošu – nu kaut kā tā.

  2. Jā, izlasīju Tavu rakstu un sapratu, ka raksta sākumā un beigās Tu raksti praktiski vienu un to pašu. Varbūt tāpēc, lai raksts sanāktu garāks?
    Bet, principā man arī pret blogu topiem nav nekas, lai jau veido. Un es nesaku, ka man arī sava statistika ir vienalga. Tiesa gan man ir doma uzcept savu subjektīvo blogu topu, bet nu tad jau redzēs. Un tur tops būs balstīts tikai uz to, kurus blogus man patīk lasīt.

  3. Vari izvēlēties variantu, kurš tev šķiet atbilstošāks:
    a) Lai raksts būtu garāks, grūtāk uztverams, lai rastos apnikums rakstu lasot.
    b) Atkārtošana ir zināšanu māte; lietu atkārtošana pastiprina to būtību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.