Dumjš pirms tam, dumjš tagad un dumjš vienmēr

homer-simpson-wallpaper-brain-1024.jpgTieši tāds ir cilvēks. Ejot cauri dzīvei, mums bieži vien šķiet, ka esam pietiekoši gudri un zinoši. Atceros pēc sevis. Kad man bija vēl tikai knapi padsmit gadu, domāju, ka esmu gudrs, ļoti saprātīgi domājošs utt. Vidusskolas beigās domāju tāpat. Tikai klāt bija nākusi viena atziņa. Proti, tas ko biju domājis pirms gadiem 5 man likās pavisam aplami. Nu nebiju iepriekš es īpaši gudrs un īpaši saprātīgs. Nākamā reize, kad jutos līdzīgi bija situācijā kad jau bija uzkrāta pāris gadus liela darba pieredze. Tad likās, ka iepriekš jau gan es neko nesapratu, bet tagad esmu gudrs un varens.

Taču kā ir pateisībā? Es biju dumjš, esmu dumjš un būšu dumjš. Arī tu esi dumjš. Un tāds arī būsi. Jā – varbūt tu tagad māki kaut ko tādu, ko nemāk daudzi citi. Arī es māku tādas lietas, ko daudzi nemāk. Bet paies daži gadi un liksies, ka es tak iepriekš neko tā arī īsti nesapratu un nemācēju. Un tā tas cikliski notiks līdz brīdim, kad smadzenes jau sāks negribīgāk uzsūkt jaunas zināšanas. Tad sāksies fāze, kurā persona kļūst vēl dumjāka kā dažus gadus atpakaļ. Var izteikt pieņēmumu, ka ja šī fāze iestātos dažus gadus vēlāk, persona atkal būtu paspējusi secināt, ka tagad tā saprot un zina vairāk. Līdz ar to nevar nospraust vienu punktu, kurā varētu droši apgalvot – esmu gudrs, zinošs.

Var jau diskutēt par to, kas īsti raksturo gudru personu. Nosacījumus uzstādam mēs paši. Citam tā ir integrāļu pārzināšana, citam prasme iekurt ugunskuru. Katram savs, bet tajā pat laikā maldinošs.

Taču es nesatraucos par to, ka esmu dumjš. Un tev ar nevajadzētu. Nav visiem jāmāk pilnīgi visu. Un tas pat nav iespējams. Galvenais ir saprast, ka vienmēr ir jādod vietu jaunām idejām, zināšanām, viedokļiem, kritikai. Arī tad mēs joprojām būsim dumji, bet vismaz nekļūsim iedomīgi un lecīgi.

Flattr this!

Daži reizēm aizmirst, tāpēc: https://endijs.com publicētās informācijas pārpublicēšana bez saskaņošanas ar autoru ir aizliegta. Lūgums respektēt autora/autoru tiesības. Paldies!

1 comment

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.