Cik īsti izmaksā jauns auto?

Pērkot jaunu auto ir jārēķinās, ka tā izmaksas ir krietni lielākas par reklāmās dzirdētajiem 100Ls mēnesī. Ja spējat samierināties ar talāk uzskaitītajiem izdevumiem, tad varat iegādāties jaunu auto. Savukārt, ja tas jums šķiet pārāk daudz, tad varbūt labāk nogaidīt. Visi aprēķini ir stipri aptuveni un noapaļoti, bet aptuvenu skatījumu uz lietu vajadzētu iegūt.

Pieņemsim, ka auto tiek iegādāts līzingā uz 6 gadiem, bez pirmās iemaksas un auto vērtība ir 12’000Ls. Apskatīsim to, kā nauda zūd pirmajā gadā (bet arī nākamajos gados būs ļoti līdzīgi). Līzingā atmaksāto pamatsummu neuzskatīsim par naudas zudumu, bet par investīciju (uzkrājumu). Tātad kas sastāda naudas zudumu: līzinga procentu maksājumi, OCTA, KASKO, auto apkopes, auto apskates, auto amortizācija (vērtības krišanās). Atceramies, ka bez uzskaitītajām lietām paliek vēl: riepas, degviela, līzinga pamatsummas maksājumi. Ja pieņemam, ka riepas jau sākumā tiek iepirktas tā, ka pirmajos pāris gados mainīt nevajag un ka pamatsummas maksājumi ir mēneša izdevumi, bet tajā pat laikā uzkrājums, tad vienīgais ko ņemsim vēra ir degvielas izmaksas.

Sāksim likt ciparus kopā. Atcerieties, ka cipari ir noapaļoti un var neatspoguļot precīzu ainu, taču priekšstatu vajadzētu gūt pietiekami labu. Tātad: līzinga procentu maksājumi ~830Ls, OCTA ~130Ls, KASKO ~520Ls, apkopes un apskates ~ 220Ls, amortizācija ~1200Ls. Jā – pirmajos pāris gados amortizācijas izdevumi ir lielāki, bet pieņemsim, ka tas ir vidējais amortizācijas apjoms rēķinot uz X gadiem. Tas kopā sastāda 2900Ls. Dalam ar dienu skaitu gadā iegūstam ka katru dienu kamēr ir jauns auto tiek zaudēti 8Ls. Vēl šai summai pierēķinam degvielu. Ja mēnesī tiek nobraukts nedaudz (piemēram, 1000km), tad pie degvielas patēriņa 7litri un cenas 0.70Ls par litru, tas veido vēl ~50Ls mēnesī. Noapaļojot mēs iegūstam, ka lai nobrauktu dienā ~30km ar auto mēs šim priekam tērējam ~10Ls.

Protams, aprēķins ir visai aptuvens. Jo būs pavisam citi skaitļi ja braukts tiek vairāk, ir cita cena automašīnai utt. Bet nu vidējais aprēķins varētu būt tāds kā to parādīju. Ja esmu kaut ko pavisam saputrojis, būšu pateicīgs ja kāds apskaidros kur ir kļūda un kādam tad tam aprēķinam vajadzētu būt. Nepretendēju uz pilnīgi precīzu situācijas atspoguļojumu.

9 comments

 1. Interesanta lasāmviela, esi pacenties :)

  Tiesa, manuprāt, pilnīgi gana ir ar jaunu auto par 10’000 EUR.

 2. Interesanti. Varbūt var kaut kur redzēt tās bildes pilnā izmērā? Es tikai pie kaut kādiem thumbnailiem tiku..

 3. Jaunu auto no salona pērk vai nu totāli ānusgalvas, vai arī tie, kuriem makā vietas sāk trūkt. :) Jo kāda gan jēga izgrūst tādu piķi, ja izbraucot no salona jau cena ir nokritusies? Pirmajos gados paliels cipars no līzinga maksājumiem aiziet tieši par procentiem, nevis pašas mašīnas pamatvērtības atmaksai. Savukārt vērtība autiņam turpina krist. Ok, ir jēga, ja kāds grib apmierināt savu sapni par jaunu auto un tad braukt ar šamo līdz jūk ārā. Bet, ja nē? Nu, ja tik ļoti gribās svaigu autiņu, var taču paņemt gadu vai divus palietotu no kāda, kurš pirms gada no salona izbraucis. Tā cenu atšķirība ir tāda, ka ir jēga padomāt.

 4. Auto palietotu? Dzīvokli palietotu? Sievieti palietotu? Var jau būt, ka Edijam tas der.
  Bet, ja nopietni, tad visai problemātiski nopirkt divgadīgu auto ar sakarīgu nobraukumu. Tādi, kā Edijs pamanās izpirkt.

 5. atjaushos iebilst dazhuiem komentetajem.
  10k EUR – tadas mashinas nedrikst aiztikt.
  ieskries akdam volvo purnaa…. un volvo priekshejais ritenis bus tur, kur bija tava berna galva.
  japerk mashinas, kas ir droshas. pie kam, tendence – dargaka mashina -> mazaks degvielas paterinjsh un remonta izmaksas. runaju par tiem pashiem volvo. un shamiem vertiba kriitas leeni, daudz lenak neka mazajam letajam mashinitem.
  IMO, LABU masjinu var dabut par 15-16k LS. Volvo S40/V50 ar diizeli. vel jau C30 ari jaunais ir.
  bet letinjam jau neder, vajag leetu, jaunu, un pohuj, ka pec gada var pardot par pusi cenas, pohuj ka remontos grudis 300 ls menesii jau pec 2-4 gadiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.