Gmail ievieš IMAP atbalstu

Nu jau vairākās vietās ir publicēta informācija par to, ka Gmail tiek ieviests IMAP atbalsts. Es pat vairs nezinu, kurš bija pirmavots šai ziņai. Šķiet ka šie bija pionieri. Bet nu par pašu lietu nevis avota meklējumiem. Tātad – izskatās, ka Google sāk ieviest IMAP atbalstu e-pasta servisam Gmail. Par to liecina tas, ka jau vairākiem lietotājiem šāda opcija ir parādījusies sadaļā “Forwarding and POP” (“Pārsūtīšana un POP”). Tas, ka šī iespēja nav uzreiz visiem lietotājiem ir pavisam normāla, jo visiem Google servisiem var novērot to, ka jaunā funkcionalitāte tiek ieviesta pakāpeniski, aizvien palielinot to lietotāju skaitu, kam funkcionalitāte pieejama.

Gmail IMAP

Kas tad ir IMAP un kādēļ tas ir svarīgi? Ja lietojat Gmail tikai ar Web pārlūku, tad šī funkcija jūs maz interesēs. Savukārt, ja e-pastu parasti lasījāt ar POP palīdzību, tad IMAP atbalstam jūs ir tikai jāiepriecina. IMAP ir vairākas priekšrocības salīdzinot ar POP. Piemēram, viena no tām ir tāda, ka izmantojot IMAP serveris zinās vēstuļu statusu. Piemēram, ja jūs no viena e-pasta klienta jau būsiet izlasījuši vēstuli, tad tā uzreiz uz servera būs atzīmēta kā izlasīta. Līdz ar to pieslēdzoties serverim ar citu klientu, jūs redzēsiet to kuras vēstules ir izlasītas. Savukārt POP gadījumā serverim nebūs ne jausmas, ka vēstule ir izlasīta. Vairāk par IMAP varat palasīt kaut vai Wikipedia.

Vēl viens no pierādījumiem, ka IMAP būs standarta Gmail funkcija, ir papildinātā Help sadaļa.

Vairākos blogos, kur tiek ziņots par šo Gmail jauno funkciju, notiek arī diskusijas par to, kā Google gatavojas atpelnīt ar IMAP ieviešanu saistītos izdevumus. Ne jau tikai papildus serveru jauda un funkcionalitāte nepieciešama, bet IMAP var samazināt to cilvēku skaitu, kas Gmail piekļūst caur Web. Bet mazāk cilvēku nozīmē mazāk ienākumu no reklāmas. Uzskatu, ka visi izteiktie varianti ir tikai spekulācijas par to kā varētu būt. Izteikšu arī savu minējumu. Man šķiet, ka īpaši lietotāju skaits kas aplūko caur Web nesaruks, jo Web aplikāciju popularitāte pieaug, bet desktop aplikāciju popularitāte samazinās. To lieliski apstiprina tas, ka, piemēram, RSS vairāk lasa izmantojot dažādus Web servisus nevis desktop aplikācijas. Jā – RSS gadījumā ir sinhronizācijas problēma, kas ir viens no iemesliem attiecīgo Web servisu popularitātei. Bet ja jau tiek veidota pat Photoshop Web versija, tad tas jau par kaut ko liecina. Turklāt visticamāk, ka vairs nebūs ilgi jāgaida un varēsim lasīt Gmail arī ar Google Gears palīdzību. Tas būs papildus grūdiens popularitātes pieaugumam Gmail lasīšanai ar Web palīdzību. Tas tāpēc, ka cilvēkiem negribās instalēt speciālas programmas, lai veiktu kaut kādas darbības. Turklāt ne jau visos datoros var (drīkst) uzlikt e-pasta klientus. Tas nozīmē, ka pieejai tiks noteikti izmantots arī Web. Bet lietotājam parasti rodas jautājums “kāpēc man mācīties un mocīties ar diviem piekļuves veidiem, ja visu var izdarīt arī Web piekļuves veidā?”. OK – aizrunājos nedaudz. Ar šo izplūdušo rindkopu tad arī finišēšu.

Tomēr vēl atļaušos pateikt to, ka Gmail nu jau kādu laiciņu ir kārtējo reizi palielināta e-pasta kontu ietilpība. No 2.x GB līdz jau 4.35GB.