Ubuntu Gutsy uzlikšana uz HP Compaq 6715b

Ubuntu Pēc pirmajiem piedzīvojumiem ar HP Compaq 6715b un Windows Vista nolēmu, ka vajadzētu kaut ko darīt lietas labā, jo Vista ar katru lietošanas dienu man iepatikās aizvien mazāk. Sākumā vēl biju visai optimistiks, bet Vistas kļūdu daudzums sāka palikt apnicīgs. Cerams, ka vēlāk ielikšu vienu screencastu par to, kādus brīnumus Vista taisa. Bet tā uzreiz varu minēt, ka man nepatīk Vistas ilgā startēšanās un uzkāršanās, kura reizēm piemeklē pie datora restartēšanas vai hibernācijas.

Nolēmu, ka jāuzliek paralēli Windows Vista arī Ubuntu. Jā – no Vistas pilnībā atteikteis negribu. Ir pāris programmas, kuras ir tikai tur, bet nav Ubuntu. Turklāt ir vēl viena dīvainība ar šo portatīvā datora modeli, kuras dēļ no Vistas atteikties nebūtu prātīgi (bet par to vēlāk).

Tātad par datora sadraudzēšanu ar Ubuntu. Biju nolēmis uzstādīt Ubuntu izmantojot instalāciju ar LiveCD, bet te bija pirmā aizķeršanās. Ubuntu īsti nedraudzējas ar šī datora video karti. Tādēļ nācās lejupielādēt nākamo ISO – šoreiz Alternate instalāciju. Kā jau virsrakstā minēts – nolēmu spēlēties ar Gutsy (tribe5). Alternate instalācija palaidās normāli un drīz vien biju noņēmis Vistai 30GB uz kuriem izmitināju Ubuntu. Pēc Ubuntu uzinstalēšanas nācās pieinstalēt video draiverus no konsoles, jo logi nestartējās (tāpat kā live cd). Video draiveri pieinstalējami sekojoši:
$sudo apt-get update
$sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
$sudo depmod -a
$sudo aticonfig –initial
Pēc šādām darbībām logi piestartējās.

Pārstartējot datoru, kā arī izpildot augstāk uzrakstītās komandas ik pa laikam saņēmu dažādus kļūdas paziņojumus. Kaut ko šādā stilā “bcm43xx:Error:Microcode “bcm43xx_microcode5.fw” Kādam ir idejas? Pats vēl neesmu saņēmies parakt dziļāk par šo problēmu. Cik var noprast no bcm43xx – tad kaut kas nav labi ar tīkla karti.

Pēc autorizēšanās Ubuntu un atjauninājumu uzlikšanas nolēmu datoru pārstartēt un ieiet Windows Vista. Bet nez kādēļ Grub sarakstā Vista nebija pielikta. Taču tā nav problēma, jo ar šīm komandām to var izdarīt. Kad nākamreiz pārstartējos, tad sarakstā jau bija arī Vista un nolēmu to startēt. Bet viss būtu pārāk jauki, ja nesaņemtu kādu kļūdas paziņojumu. Šoreiz Windows nobļāvās, ka kaut kas nav labi ar failu sistēmu un tā kā būtu labi palaist CheckDisk – to arī atļāvu izdarīt. Pēc padarbošanās tas atklāja kaut kādas problēmas, kuras salaboja un Vista ielādējās. Pēc nākamās pārstartēšanās nolēmu ieiet Ubuntu, bet bija pazudis boot loaderis. T.i. – nebija nemaz izvēlnes, kurā paņemt Ubuntu un lādējās tikai Vista. Laikam dalot partīcijas kaut kas īsti smuki nebija sadalījies un veicot attiecīgos labojumus Windows pielaboja arī boot recordus. Bet ilgi nebēdāju un uzliku Ubuntu vēlreiz. Tā, kā šoreiz vairs partīcijas dalīt nevajadzēja, tad šādas problēmas vairs neatkārtojās.

Sāku pētīt kas strādā un kas nestrāda. Nolēmu, ka jāpamēģina palaist Desktop Effects, bet saņēmu kļūdu par to ka “composite extension not enabled”. Nedaudz pagooglēju un atradu šo pamacību. Izpildot darbības, kuras tur uzskaitītas sākot ar “sudo apt-get install xserver-xgl” un beidzot ar “sudo chmod a+x /usr/share/xsessions/xgl.desktop” man pat izdevās piedabūt Desktop Effects pie dzīvības! Vienīgi jāmin, ka dažas reizes mēģinot autorizēties tiek saņemts kļūdas paziņojums par FGLRX, bet tad atkārtoti autorizējoties viss ir OK. Attiecīgo kļūdu esmu saņēmis divas reizes. Uzliku Compiz Config Settings Manager un paspēlējos ar smukajām lietām. Jāsaka ka man patīk. Bet… Vienmēr seko “bet”… Ņemiet vērā, ka ja Ubuntu un Desktop Effectus (tātad Compiz Fussion) liekat uz notebook – nāksies ziedot akumulatora dzīves ilgumu. Turklāt ievērojami. Tāpēc neaktivizējiet pilnīgi visas iespējas kuras piedāva Compiz Fussion, bet tikai pašas noderīgākās.

It kā līdz šim punktam viss ir skaisti un jauki. Neesmu vēl notestējis pilnīgi visu (piemēram, DVD un Firewire), bet sanāk pagaidām dzīvot bez WiFi. Gutsy māk atrast manu tīkla karti un pat piedāvā to aktivizēt, izmantojot Restricted Manager. Bet pēc aktivizēšanas un Firmware lejupielādes karte nesāk strādāt. Iespējams, ka tas ir Gutsy Tribe5 bugs, jo pat iekš Launchpad ir aprakstīta šī problēma, nevis tieši šī notebook problēma. Tāpēc ceru, ka nākamajā relīzē jau būs iespējams pieinstalēt WiFi karti ar pāris klikšķiem. Īsumā aprakstot problēmas ar WiFi instalēšanu minēšu, ka ja mēģina instalēt karti ar Restricted manager, tā vienalga uzrādās, kā neuzinstalēta t.i. – tai nav uzinstalēta Firmware. Es iebaroju Firmwari manuāli un pat Restricted manager sāka uzrādīt, ka it kā tīkla karte smuki uzinstalēta un ir aktivīzēta, bet vienalga Gnome Network Manager man nekādus bezvadu tīklus nemeklē. Te vēl jāmin jocīgo lietu, par kuru sākumā teicu, ka nevajag noinstalēt Windows Vista. Proti, joks ir tāds, ka ja pēc datora ieslēgšanas tiek ieiets uzreiz Ubuntu, tad nereaģē WiFi poga (nevar aktivizēt tīkla karti), bet, ja no sākuma ieiet Vista un tur aktivizē WiFi, bet tad pārslēdzas uz Ubuntu – nav vairs nekādu problēmu. Poga strādā un WiFi karti var slēgt iegšā un ārā cik bieži vien sirds kāro. Kaut gan nezinu vai tiešām WiFi izslēdzas, jo it kā gaismiņa kura liecina par WiFi kartes aktivitāti nedeg, bet no Gnome Network Manager “wireless network” nepazūd. Kādam ir idejas kāpēc tā?

Par tālākiem piedzīvojumiem un jaunumiem sakarā ar WiFi atbalstu gan jau ziņošu kādu citu reizi.