Kā es Ubuntu Gutsy Gibbon liku…

Sagaidīju vakardienu – 23.08.2007, kas bija Ubuntu Gutsy Gibbon Alpha5 iznākšanas diena un nolēmu, ka vajadzētu sistēmai būt pietiekoši stabilai, lai ar to varētu kvalitatīvi dzīvot. Apskatot šeit pieejamo informāciju par to, kādas ekstras nākušas klāt katrā no versijām, nevarēju vien nociesties, kad tās varēšu izmēģināt. Man nebija pieejams dators, kuram uzstādīt Gutsy tikai spēlēšanās nolūkā. Tāpēc tests notika uz datora kuru izmantoju ikdienā. Ja patinu bildi atpakaļ, tad atceros, ka ar Feisty es dzīvoju kopš Alpha1 versijas. Bija jautri – reizēm pēc atjauninājumiem nestrādāja printeris, reizēm vēl kaut kas. Bet vērtejot kopumā – Feisty Alpha versijas man patika. Upgrade uz Gutsy taisīju tāpat, kā iepriekš uz Feisty. Visai brutālā veidā – /etc/apt/sources.list nomainot visus feisty uz gutsy. Tad palaižot $sudo apt-get update un $sudo apt-get dist-upgrade. Iespējams, ka tas nebija pareizākais variants, bet tam vajadzēja strādāt samērā korekti. Saņēmu sekojošu paziņojumu: 1046 upgraded, 96 newly installed, 10 to remove and 0 not upgraded. Need to get 823MB of archives. After unpacking 431MB of additional disk space will be used. Nolēmu, ka gan jau būs labi un apstiprināju šādu darbību. Pēc aptuveni 1.5h lejupielādei patērēta laika (jā – man nav ātrs ārzemju kanāls) un aptuveni 0.5h instalēšanas procesa varēju sākt pētīt Gutsy sniegtos smukumus utt.

Pēc pārstartēšanās pirmais pārsteigums. Brīdī, kad parādās login lauks atskan kārtīgs pc-speakera pīkstiens. Šokējoši, jo sistēmas beepus biju tak atslēdzis. Nodomāju, ka varbūt skaņas atbalsts pazudis. Taču palaižot filmu atskaņotājā secināju, ka ar skaņu viss ok. Apskatoties Preferences->Sound joprojām redzu, ka System Beep ir atslēgts. Bet nu pīkst katru reizi kad pārstartēju datoru. Nepatīkami.

Otrs pārsteigums – ikonas. Citādas. Tādas jocīgas. Manuprāt palikušas bērnišķīgākas. Man nepatīk. Tiešām nepatīk. Bet kas ir jautri-bēdīgi atskaitot jau divas uzskaitītās lietas – es nekur nevaru atrast visas ekstras, kuras aprakstītas sākumā dotajā saitē. Ne X konfigurēšanu, ne Firefox ekstras, nedz vēl citas no uzskaitītajām. Varbūt kāds pateiks kur tās var atrast? Nākamajā brīdī es piefiksēju, ka kaut kas nav labi ar fontiem. Izskatās krietni savādāk kā iepriekš. Protams ne jau labāk. Zemāk esošajā bildītē var redzēt to, kā izskatijās pup.lv ar Feisty (augšējā daļa) un kā tagad ar Gutsy (apakšējā daļa).

Gutsy fonts

Jocīgi fonti ir palikuši ne tikai Webu skatoties, bet arī dažās no programmām. Ne visās! Bet piemēram Thunderbird ir izcili nesmuki fonti, kā arī Terminal fonti nav smuki. Savukārt Liferea izskatās tāpat kā agrāk. Gribēju paskatīties System->Preferences->Fonts, bet tavu brīnumu – tur šāda lieta nav atrodama. Terminālī ierakstot gnome-font-properties saņemu atbildi: command not found. Khmm – tā tam jābūt?

Šķiet, ka viss kas vien ir iespējams ir salikts tāds, ka atrodas vēl stiprās testēšanas stadijās:

Gutsy Gimp Gutsy OpenOffice

OpenOffice īpašas problēmas nenovēroju. Varbūt tapēc, ka īpaši ar viņu nepaspēlējos. Savukārt Gimp pārsteidza (ne jau pozitīvi). Iepriekš bieži izmantoju sekojošu darbošanās modeli: atveru kādu attēlu, ar rectangle select iezīmēju nepieciešamo laukumu, Ctrl+c, ejam uz File->New, klikšķinam OK, izveidotajā failā, Ctrl+v. Tādējādi jaunajā failā tika iekopēta pirmajā iezīmētais laukums. Bet kas notiek tagad? Ja iepriekš File->New uzreiz tika izvēlēts tāds izmērs jaunajam attēlam, kāds bija iepriekš iezīmētais laukums (kad nokliko Ctrl+c), tad tagad pašam ar roku ir jāieraksta cik lielu attēlu veidot. Ļoti, ļoti apgrūtinoši un nepatīkami. Varbūt ka ir kāds apkārtceļš, lai tā nenotiktu. Bet nepatīk tas, ka nestrādā iepriekš strādājoši principi.

Pāris reizes pārstartējot Gutsy bija nākamais pārsteigums. Saņēmu paziņojumu par to, ka Gnome kaut ko nevar ielādēt un tādēļ ikonas un citas lietas izskatijās tā it kā būtu 15 gadus vecas. Pārstartējot sistēmu vēlreiz viss bija OK.

Nolēmu pamēģināt Desktop Effects. Ehh… arī šeit nekas nestrādāja. Ekrāns pāris reizes noraustijās, logiem pazuda augšējās malas un viss.

Vispār esmu vīlies. Iespējams es kaut ko ļoti, ļoti nepareizi izdarīju un tādēļ mani piemeklē visas šīs likstas. Ja tā – ko vajadzēja darīt citādu, lai upgrade būtu sanācis bez tādām sekām? Šis varētu būt kā pamācība citiem – tā nedariet!

Iespējams liekot sistēmu no 0 viss būtu krietni labāk, bet nu šoreiz izvēle krita uz upgrade. Bet viens pozitīvais moments visā šajā ir. Tagad katru dienu saņemu (un paredzu ka arī saņemšu visu testēšanas laiku), atjauninājumus padsmit megabaitu apmērā. Rodas sajūta, ka par tevi rūpējas. Uz Feisty atjauninājumi bija palikuši tik reti, ka bija jau neinteresanti. Bet tagad var zīlēt – ko nu šodien atjaunos. Turklāt jaunus atjauninājumus var dabūt ne tikai reizi dienā, bet reizes 3-4 dienā stabili. Vismaz šodien jau 4 reizes atjaunoju Gutsy. Kaut gan jāpiemin tas, ka neviena programma no tām, kuras ikdienā lietoju nav kļuvusi nelietojama! Ar Feisty man mēdza nestrādāt Postfix un vēl šis tas, bet pagaidām ar Gutsy, lai gan kļūdaini, bet strādā viss.

16 comments

 1. Nē – Linux nav ne vainas. Jo vairāk lieto, jo vairāk saprot cik tas ir labs. Protams, liekot Alpha versijas jārēķinās, ka daudzas lietas var nestrāt.

  Kaut gan es neesmu maniaks, kurš fano tikai par vienu OS paveidu. Noteiktas lietas man patīk darīt arī Windows, kā arī, pieļauju, ka ja palietotu Mac, tad kaut kas arī no tā liktos ļoti, ļoti labs.

 2. tu ar savu aprakstu sabaidiisi cilveekus. meklējot info internetā viņi atradīs šo un tiks maldināti, ka iekš ubuntu viss ir gļukains un nekas nedarbojas.

 3. 2 Onkulis: Nu tad es ceru, ka viņi izlasīs arī komentārus kuros es saku:
  Nebīstieties no Ubuntu! Tas strādā patiešām stabili, ja izmantojat fināla versijas. Es neatceros ka kaut reizi man Ubuntu Feisty būtu nobrucis (fināla versija). Alpha versijas izmantojiet tikai testēšanas nolūkiem!

 4. varbūt tiešām vaina upgrade procedūrā. Nu, varbūt viņš pēc noklusējuma neievelk jaunās pakas. Atjauno tikai jau esošās. Paskaties, vai uzinstalēta ubuntu-desktop.

  Kaut kad sen, atceros, bija tā, ka greidojos no Dapper uz Edgy, vai no Breezy uz Dapper. Vēlāk sanāca jauno versiju uzlikt pa tīro un biju pārsteigts – jaunas lietas!

  Par Gimp – parasti lietoju Ctrl C, un tad Edit / Paste as / New Image.

 5. Tos fontus pie System->Preferences->Appearance var nomenedžēt un arī citas lietas.

  Arī dzīvojos ar jauno ubuntu. Broadcom wireless kartiņa strādā out of box, kā ari compiz uz mana ļjaptopa iet by default :)

  es arī upgreidojos no iepriekšējās versijas pēc tava scenārija, bet ubuntu-desktop paku man vajadzēja instalēt atkārtoti.

 6. Paldies cu – tevis ieteiktais Gimp triks strādā. Turklāt tiešām nācās vēl uzinstalēt ubuntu-desktop. Jocīgi, ka tas jau automātiski netika pieinstalēts. Tagad ir vairākas jaunas izvēlnes parādījušās.

  2mp – šķiet, ka pirms ubuntu-desktop uzisntalēšanas man Appearance logā Fonts sadaļas nebija. Tagad ir. Pieregulēju visu tā kā man patīk – ir OK tagad ar fontiem. Vienīgi Firefox joprojām nesmuki rāda. Tāpēc uzliku Epiphany – paskatīties vai tā ir Firefox problēma vai arī kopējā sistēmas problēma. Un kā izrādās – uz Epiphany viss strādā korekti. Tātad pie vainas ir tieši Firefox nevis sistēmas fontu neesamība vai tml. Būs laikam jānones Ubuntu Firefox versija un jāuzliek oriģinālā.

  Vienīgi desktop effects joprojām nestrādā, kā arī nepatīkamais sistemas beeps arī ir palicis.

 7. Ar apt-get distributīva atjaunināšanu nav ieteicams veikt. Ar aptitude ir labāk. Pie tam, kad iznāk gala versija, Ubuntu izstrādātāji parasti izveido papildu skriptu, kurš veic vairākas darbības pirms atjaunināšanas procesa, tā kā domāju, ka vienkārši nepilnīgi noticis atjaunināšanas pasākums. Orvils vakar uz savas Gaujas uzlika Gutsy un šodien visu dienu nevarēja beigt priecāties par foršajām lietām! Iesaku pamēģināt veikt “tīru” instalāciju un tad paskatīties, kā ir.

 8. Jebkurā gadījumā alpha pēc definīcijas ir nestabila – nav ko lietot un pēc tam sūdzēties, ka kaut kas nestrādā. Un kādā veidā Ubuntu atbildīgs par Gimp?

 9. Es lejuplādēju alpha 1 tā pat neaizgāja līdz instalācijai nu tad aizgāja 3 versija, bet biju ļoti nepatīkami pārsteigts par firefox mazajiem, kroplīgajiem burtiem. Tākā ja nekas nemainīsies tad dzīvošu uz 7.04 bez update.

 10. Ubuntu ir gļukains. Nesen uzliku Feisty un jāsaka, ka biju šokēts. Pagājuši jau vairāku mēneši kopš relīzes, bet, piemēram, Open Office gļuko uz nebēdu. Ubuntu Feisty ir alpha. Es teiktu, ka Debian testing ir Beta (tas ir stabīlāks par Feisty), bet normāla nobriedusi relīze ir Etch, ko es arī ieteiktu lietot tiem, kas negrib nodarboties ar sistēmas labošanu. ir cilvēki, kam tas patīk, un viņiem ir domāts Ubuntu, Debian Sid (unstable), Debian Lenny (testing) u.c.

 11. Nezinu, man nekaadu probleemu ieksh Feisty ar OpenOffice nav bijis un nav. Taapat arii pati sisteema ir stabila un shancee, ka prieks. Iesaakumaa straadaaju uz Edgy Eft un attieciigi veicu upgrade uz Feisty Fawn, kad vinsh oficiaali bija aaraa. Likt alfa stadijaa esoshu OS ir pilniigs nepraats.
  Ja gribas pameegjinaat visaadus eyecandy utml. priekus, tad to var izveikt arii uz esoshaa distro.

 12. Par fontiem ja ir pirms tam liktas msfontu un ttf fontu pakas, tad var meegjinaat vinjas paarinstaleet pa jaunu. Vismaz peec taa izskataas.

 13. Fontus es atpakaļ piešķīlu pēc ubuntu-desktop uzlikšanas. Varēju pieregulēt izmēru. Nesmukie fonti palika vienīgi Firefox. Kā jau teicu – ar Epiphany viss bija ok. Tāpēc es novilku oficiālu Firefox versiju (ne to kuru Ubuntu komanda modificējusi) un ar to arī ir visi fonti ok, bet līdzi nākošais Firefox joprojām gļuko.

 14. Pilnam komplektam tagad vajadzētu atvērt vēl kādu paku saldētu pelmeņu un pasūkstīties, ka tie nepavisam nav silti.

 15. Ububtu ir gana stabils, izmantoju jau vairāk kā gadu uz vairākiem serveriem mun darbstacijām.
  Ar apt-get dist-upgrade atjaunoties nav pareizi. Pats uz to esmu iekritis (gan ar kubuntu) no 6.10 uz 7.04.
  Pazūd tas, kas ir ārpus atsevišķām pakotnēm – dažādas ģenerālas lietas (X logi), kas versijām mainoties izmainās. Jālasa, ko saka oriģinālajās vietnēs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.