Iedvesma, motivācija un dzīves jēga

Ik pa laikam nākas domāt par virsrakstā minētajām lietām. Lai dienu pavadītu interesanti ir jābūt motivācijai un jāredz jēgu dzīvei. Reizēm nepietiek tikai ar motivāciju un dzīves jēgas apzināšanos. Ir nepieciešama arī iedvesma. Varam visas šīs lietas meklēt dziļās pārdomās, bet varam skatīties uz to, ko daudzu gadu laikā ir izdomājuši citi. Iepazīties ar to un izvērtēt. Varbūt tieši jaunatklātajos faktos mēs atradīsim iedvesmu, motivāciju un dzīves jēgu.

Daudz ir lasīts, domāts un mēģināts saprast to, kas tad īsti ir dzīves jēga. Vai tā ir vienkārša eksistence, sugas pavairošana vai tomēr kaut kas cits. Kādu laiku atpakaļ biju pārliecināts, ka šo jēdzienu nodefinēt nav iespējams. Taču nu jau kādu laiku esmu pieņēmis citur lasītu, kā arī dzirdētu dzīves jēgas definējumu. Tas ir – darīt to, kas patīk. Vienalga vai tā ir puķu audzēšana, bērnu audzināšana, sportošana vai sava biznesa veidošana. Jāatrod to, kas patīk un sagādā prieku. Un jācenšas to darīt. Nevajag domāt par to, ko par šo nodarbi domā citi. Tā ir jūsu dzīves jēgas piepildīšana nevis citu cilvēku uzdotu standartu pildīšana.

Ne vienmēr mēs varam darīt tās lietas, kuras mums patīk. Tas nenozīmē, ka mūsu dzīvei nav jēgas. Ir jāmeklē risinājumi un veidi, kā no esošās situācijas izkļūt un sākt darīt to kas patīk. Tas nav viegli. Ir vajadzīga motivācija un iedvesma. Ir viegli pateikt “Tas nav izdarāms”. Pret jebkuru “tas nav izdarāms” pretī var likt reālus piemērus no dzīves. Cilvēki domāja, ka nav iespējams lidot. Divi brāļi pierādīja pretējo. Cilvēki nedomāja, ka varēs ceļot kosmosā. Bet izkāpjot uz Zemes pavadoņa tika pierādīts kas cits. Ka ne tikai var lidot kosmosā, bet pat stāvēt uz citiem kosmiskajiem objektiem. Lai dzīvē kaut ko sasniegtu nav obligāti nepieciešama augstākā izglītība vai bagāti vecāki. Ir jātic, ka tu varēsi darīt to, kas tev patīk. Pie pirmajām grūtībām nedrīkst apstāties. Sākot audzēt puķes, būs tādas kuras nokaltīs. Būs arī tādas, kuras sapūs, jo tiks pārāk bieži laistītas. Veidojot biznesu, pirmie mēģinājumi visticamāk beigsies ar bankrotu. Sportojot tiks gūtas traumas. Jāapzinās, ka kāds cits būs labāks, darot tieši to pašu ko jūs. Kādam citam puķes būs krāšņākas, kādam citam bizness būs veiksmīgāks, kādam citam sportā veiksies labāk. Tas nekas! Neuzstādiet pārāk augstus mērķus! Vienkārši dariet to, kas jums patīk. Paklūpot – piecelieties! Piekūstot – atpūtieties! Sastopoties ar nezināmo – mācieties, jautājiet!

Iedvesmojošu lietu ir daudz un tās ir mums visapkārt. Vajag tikai atvērt acis un paskatīties uz pašsaprotamām lietām no cita skatpunkta. Maza bērna pirmie soļi, uzstāšanās skolā uz skatuves. It kā sīkumi no pieauguša cilvēka pozīcijas. Taču cik liela uzdrīkstēšanās nepieciešama, lai uzkāptu uz skatuves? Cik daudz spēka un pūļu jāpieliek, lai pieceltos kājās un spertu pirmos soļus? Iedvesmojieties no drošajiem! Ieskatieties cilvēka smaidā un sniedziet to citiem! Iedvesmojiet citus! Tas sniegs ne tikai enerģiju citiem, bet dos gandarījumu jums. Paslavējiet un pasakiet paldies tiem, kas jums palīdz.
Nesabojājiet savu noskaņojumu raizējoties par lietām, kuras jūs nevarat mainīt! Neignorējiet, bet neraizējieties! Centieties mainīt uz labo to, kas jums šķiet svarīgs pat tad, kad šķiet, ka to nav iespējams izdarīt! Neuzkraujiet uz sevi pārāk lielu atbildību! Zem pārāk smagas atbildības un pienākumu nastas var salūzt pat stiprākais cilvēks. Taču saprātīgos apmēros atbildība ir nepieciešama. Tā mobilizē cilvēku un neļauj tam ieslīgt pašapmierinātā slinkumā.

Varētu rakstīt vēl un vēl. Dot piemērus par to, kā vienkārši cilvēki maina pasauli. Par to, kā atrodot dzīvē to, kas patīk, zūd vēlme un nepieciešamība skriet pēc sabiedrībā uzstādītiem ideāliem. Taču es gribētu, lai jūs paši padomājiet un sev atbildiet uz pavisam vienkāršu jautājumu: Vai es daru to, kas man patīk? Ja atbildēsiet “Jā!” – varu jūs apsveikt! Ja atbildēsiet “Nē!” – sāciet domāt par to, ko mainīt savā dzīvē, lai darītu to kas patīk. Dzīve ir īsa. Mūs visus gaida nāve. Vai nebūtu patīkami ceļa galā apzināties, ka dzīvi esat nodzīvojuši pilnvērtīgi? Pilnvērtīgi nenozīmē, ka jums ir jānopelna miljons vai jāizglābj pasaule. Tas nozīmē – vai tas ko jūs darījāt jums patika un sagādāja prieku.

Turpinājumā 3 video. Pirmais video ir par to, kāpēc neapstāties, kad šķiet, ka vairs nav spēka tālāk iet. Otrais video ir ar citātiem no izcilu personību teiktā. Bet trešajā video Stīvs Džobs (jā – Apple vīrs) stāsta 3 stāstus no savas dzīves.


Tiem, kam nerāda skatīties šeit.


Tiem, kam nerāda skatīties šeit.


Tiem, kam nerāda skatīties šeit.