POP3 piekļuve e-pastam

Man šķiet nedaudz jocīgi, ka joprojām liela daļa cilvēku savus e-pastus apskata tikai caur Web interfeisu. Piemēram, iet uz gmail.com vai inbox.lv, ievada savu lietotāja vārdu, paroli un tad skatās vai ir atnākušas kādas vēstules. Es vēl saprotu, ja to dara tad kad nav iespējams izmantot POP3 piekļuvi (piemēram, atrodoties kādā interneta kafejnīcā vai skolā). Bet taču apskatot e-pastu no mājām, sava laptopa vai bieži vien pat darbā – ir iespējams izmantot POP3.

Es negribu runāt par pašu protokolu, kā arī salīdzināt viņu ar IMAP, bet tikai uzskaitīt priekšrocības, kuras manuprāt ir POP3 klientu izmantošanai attiecībā pret Webisku e-pastu apskati.

Pirmkārt – ja izmantojat POP3 – jums e-pastu apskate nesaistīsies ar reklāmu skatīšanos. Jā – gmail.com reklāmas nav uzbāzīgas, bet inbox.lv?

Otrkārt – ja jums ir paranoja, ka kāds jūsu e-pastam var tikt klāt un izlasīt vēstules – kāpēc viņas neglabāt savā datorā? POP3 klients viņas lejupielādēs un jūs viņas varēsiet jebkurā mirklī apskatīt. Tātad POP3 klientu izmantošana nodrošina iespēju lasīt jau iepriekš lejupielādētās vēstules pat gadījumā, ja netiekat klāt e-pasta serverim.

Treškārt – POP3 klienti nodrošina ērtus rīku, lai varētu darboties ar vēstulēm. Tie ir: filtrēšana (gan spama, gan vienkārši automātiska izvietošana pa folderiem), meklēšana, meklēšanas skatu saglabāšana, tagošana, templeitu izmantošana, utt. Jā – gmail.com piedāvā ērtus rīkus, bet reti kurš e-pasta serviss piedāvā līdzvērtīgu kvalitāti gmail.com.

Ceturtkārt – ir cilvēki, kuri tik ļoti gaida jaunas vēstules, ka reizi 5 minūtēs atjauno (refresh) e-pasta web lapu, lai redzētu vai ir atnākusi kāda jauna vēstule. Vai arī uzliek taimeri, kurš pats atjauno lapu un izmet kādu paziņojumu, ja atnākusi jauna vēstule. To var vienkārši aizstāt ar POP3 klientam uzdotu uzdevumu pašam pārbaudīt vai ir atnākusi kāda jauna vēstule. Uzlieciet tikai minūšu skaitu, pēc kura atkal veikt pārbaudi. Un jums vairs nebūs jātur vienu Web pārlūka cilni (tab), kurā visu laiku turēt atvērtu e-pastu.

Piektkārt – ja vēl nestrādājat, tad labāk jau tagad apgūt ko nozīmē POP3 klienti. Aizejot strādāt vienalga uz kāda tipa uzņēmumu (privātu vai valsts) jums visticamāk nāksies izmantot kādu no POP3 klientiem. Visbiežāk tas būs kāds no Microsoft piedāvātajiem, bet ja nebūsiet ierobežoti, varēsiet izmantot jūsu iecienītākos rīkus.

Daudzi uztraucas par to – ko darīt, ja viņi e-pastu grib apskatīt ar vairākos datoros uzstādītiem POP3 klientiem. Bailes rada apstāklis, ka ja jau ar vienu klientu būs lejupielādētas vēstules, tad no cita apskatot – tās vairs neatradīs, jo vēstules vairs reāli neatradīsies uz servera. Varu nomierināt – visiem normāliem POP3 klientiem ir iespēja izvēlēties vairākus režīmus tam, kad dzēst no servera vēstules. Piemēram: dzēst uzreiz pie lejupielādes, dzēst pēc noteikta dienu skaita utt.

Dažus droši vien mulsina ko nozīmē POP3 klients. Ar šiem vārdiem tiek apzīmēta programmatūra, kura ļauj piekļūt e-pasta serverim izmantojot attiecīgo protokolu. Pie šādas programmatūras jāmin: MS Outlook, Mozilla Thunderbird, Evolution utt. Klientu ir daudz – un katrs var atrast savai gaumei piemērotākos. Es personīgi izmantoju Thunderbird, jo tas man šķiet gan pietiekami funkcionāls, gan es varu viegli pārmest (dublēt) profilus starp Windows un Linux datoriem.

To, kā nokonfigurēt klientu, lai tas spētu pieslēgties konkrētajam e-pasta serverim jūs visticamāk atradīsiet attiecīgajās palīdzības lapās. Piemēram, Gmail.com šeit, bet inbox.lv šeit. Reizēm gadās problēmas ar SMTP serveri. Šāds serveris jāizmanto, ja vēlaties ar savu POP3 klientu ne tikai vēstules lejupielādēt un lasīt, bet arī izsūtīt (kas ir tikai pašsaprotami). Daži e-pasta servisi nodrošina arī SMTP izmantošanu. Kā nokonfigurēt SMTP servera uzstādījumus visticamāk atradīsiet attiecīgo e-pasta serveru palīdzības lapās. Savukārt, ja e-pasta serviss nenodrošina SMTP vai to dara tikai par maksu, tad varat vai nu izmantot sava interneta provaidera SMTP serveri (par to lasīt līgumā vai kontaktēties ar provaideri, lai noskaidrotu precīzu SMTP servera adresi un papildus konfigurēšanas parametrus, ja tādi nepieciešami) vai arī varat uzinstalēt savā datorā SMTP server programmatūru. Jāapiezīmē, ka izmantojot uz sava datora uzstādītu SMTP serveri pastāv risks, ka jūsu izsūtītās e-pasta vēstules daži spama filtri uzskatīs par spamu.

Tas īsumā arī viss.

Thunderbird