Lata devalvācija

Pēdējās pāris dienās Latvijas lielākajos portālos (piemēram, apollo.lv) ir lasāms LETA raksts, kurā Rīgas Ekonomikas augstskolas ekonomikas nodaļas vadītājs Mortens Hansens izsaka pieņēmumu, ka Latvijas ekonomikas tālākās attīstības scenārijā varētu tikt iekļauta lata vērtības devalvācija. Kādēļ kas tāds nepieciešams? Jo Latvijā ražotās preces ļoti sadārdzinās lielās inflācijas dēļ, kā rezultātā mūsu preces aizvien mazāk grib pirkt ārzemēs. Bet ja notiktu lata vērtības devalvācija, tad mūsu preces ārzemēs kļūtu krietni lētākas un ja tās neiekarotu lielāku tirgus daļu, tad vismaz arī nezaudētu tagadējo.

Bet ko tas nozīmē mums, parastiem mirstīgajiem iedzīvotājiem? Pirmkārt traģiska situācija tiem, kam ir aizņēmumi eiro (manuprāt tagad tādi ir lielākā daļa no tiem, kam ir hipotekārie kredīti). Jo ja lata vērtība samazinās, bet algas joprojām saņemam latos, tad maksājumi pieaugs proporcionāli lata vērtības samazinājumam. Tālākā ķēdīta jau nav grūti uzmināma – liela daļa nespēs nomaksāt kredītus, sāksies bankroti utt. Otrkārt – no ārzemēm ievestās liets sadārdzināsies. Bet tā kā mēs ievedam gandrīz visu, tad turpmāk, lai nopirktu datoru vai ielietu degvielu automašīnai strādāsim krietni vairāk.

Lats jau nesen pagātnē tika devalvēts. Ja atceramies lata piesaisti eiro brīdī, kad lata vērtba pret eiro bija vismazākā jebkad novērtētā. Lai gan sekas nebija traģiskas lielākajai daļai, taču tas sagādāja pamatīgas problēmas tiem, kam bija aizņēmumi eiro.

Atliek tikai cerēt, ka 100 gudrajām galvām pietiks saprāta un vēlmes inflāciju iegrožot. Pretējā gadijumā augstāk aprakstītais scenārijs var būt pavisam reāls…

Papildināts: Latvijas Banka izplatījusi paziņojumu, ka lata devalvācija nenotiks. Visi varam mierīgi ieelpot :)