Pirmie soļi Linux pasaulē

UbuntuRadās man doma, ka vajadzētu paralēli Windows turēt arī Linux, lai gadījumā, ja Linux spēs apmierināt manas vajadzības, ateikties no Windows. Turpmāk informēšu arī jūs par manām gaitām Linux pasaulē (problēmām, pārsteigumiem utt.). Visus ierakstus par šo tēmu varēsiet atrast sadaļā “Linux dienasgrāmata”.

Pirmajam mēģinājumam lejupielādēju Ubuntu 6.10. Kādēļ Ubuntu? Tādēļ, ka šim distributīvam Latvijā novērojams ja ne vislielākais, tad visstraujāk augošais atbalstītāju pulks. Turklāt jau ir pieejamas vairākas detalizētas pamācības darbā ar šo distributīvu. Uzsākot instalēšanu biju patīkami pārsteigts, jo instalēšana notiek pilnībā funkcionālā grafiskajā vidē (sistēma tiek ielādēta kā no LiveCD). Bet mans prieks ātri beidzās, jo drīz vien sistēma uzkārās tā, ka nereaģēja nedz pele, nedz klaviatūra un vienīgais veids, ka datoru atdzīvināt, bija to pārstartējot ar Reset pogu. Nu neko – mēģināju vēlreiz. Šoreiz pat izdevās uzinstalēt Ubuntu, bet pēc ~1min atkal sistēma uzkārās. Pēc pārstartēšanas atkal tas pats. Nolēmu, ka nav ko vairāk te darīt un gribēju ielādēt Windows. Bet, GRUBā (boot laoderis) nebija pieejams Windows. Tā, kā sistēma bija tik nestabila, ka pat nevarētu sameklēt Google, kā GRUBā dabūt Windows, tad nācās ņemt Windows Install CD un ar Recovery konsoli salabot MBR.

Tad tika nolemts izmēģināt laimi ar Ubuntu 6.10 Alternate instalāciju (instalēšana nenotiek, kā no LiveCD). Šoreiz sistēma uzinstalējās normāli. Pat pēc tam atjauninājumus bija iespējams novilkt. Patīkami pārsteidza grafiskā vide un update sistēma. Divi klikšķi un atjauninājumi salikti. Bet, diemžēl ik pa kādām 2-5 minūtēm atkal sistēma uzkārās un bez Reset pogas cauri netikt. Taču ar šīm minūtēm pietika, lai sameklētu kā GRUBā pievienot Windows. Man par lielu prieku, attiecīgā pamācība nostrādāja. Bet problēma ar sistēmas sasalšanu joprojām bija aktuāla.

Palasot forumus secināju, ka problēma ir visai izplatīta, turklāt lielākajā % gadījumu nav iespējams noskaidrot problēmas cēloni. Taču atradu arī norādes, ka pie vainas varētu būt ATI draiveri (man Radeon 9500). Lejupielādēju draiverus un gribēju viņus uzstādīt, bet likšanas procesā atkal sistēma sasala. Pēc pārstartēšanas atkal tas pats. Trešajā piegājienā (jā – biju neatlaidīgs) instalēšana aizgāja tālāk, bet atkal uzkārās. Pēc pārstartēšanas saņēmu paziņojumu, ka kaut kādi faili trūkst un sistēmu vairs nebija iespējams startēt. Labi, ka man vēl palika Windows. Līdz ar to jāsecina, ka vai nu Ubuntu 6.10 ļoti konfliktē ar kādu no mana datora sastāvdaļu vai arī Linux nav domāts man. Kaut gan par otro negribētos ticēt un jāsaka, ka mēģināšu atkal. Tikai šoreiz visticamāk kādu citu distributīvu vai arī kādu vecāku Ubuntu versiju.

Pāris lietas, kuras patika (cik jau nu es paspēju piefiksēt): skaņas karte tika atpazīta automātiski (uz Windows tas nenotiek), ļoti eleganta atjauninājumu sistēma, instalācija caur LiveCD ir interesants piegājiens, grafiskā vide patiešām eleganta (agrāk man patika mazāk, bet varbūt tāpēc, ka biju mēģinājis KDE vidi, nezinu). Tas pagaidām arī viss.