Otrā diena ar Ubuntu mocīšanu

Kā jau iepriekš minēju – negrasos atmest domu kārtīgi padzīvoties Linux vidē. Tādēļ mēģināju atkal instalēt Ubuntu. Uzinstalēju visu veiksmīgi (tāpat kā iepriekš) un biju sagatavojies cīnīties ar lielo uzkāršanās problēmu. Par to arī turpinājumā. Kā arī turpinājumā par jaunākajiem iespaidiet Ubuntu lietošanā, kā arī darbā ar Bluefish, Picasa, spēlēm un video/audio atskaņošanu.

Tātad problēma Nr.1 – datora uzkāršanās tādā stāvoklī ka tikai reset podziņa glāba. Pārlasot vairākus pavedienus dažādos Ubuntu forumos secināju, ka visticamāk vaina ir ATI draiveros, vai precīzāk to neesamībā. Sameklēju šo pamācību un pirms paspēju kaut ko izdarīt sistēma atkal uzkārās. Taču katrā no nākamajiem mēģinājumiem tiku tālāk, līdz beigās (šķiet, ka ceturtajā piegājienā) tomēr izdevās visu izpildīt līdz galam. Vienīgi OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc. vietā man rādijās OpenGL vendor string: Mesa project: www.mesa3d.org. Tādēļ arī savadīju/sadarīju visu, kas bija teikts ko jādara šādā situācijā. Pārstartēju datoru un tavu brīnumu! Vairs nekāda kāršanās nenotika. Un arī refresh rate monitoram bija iespējams mainīt plašākā diapazonā. Vienīgi, jāsaka, ka kaut kas ar refresh rate nav īsti labi, jo pie izšķirtspējas 1152×[email protected] monitors uzvedās tā it kā būtu 60Hz, bet pie 1280×[email protected] situācija ir labāka. Tātad šeit vēl ir vieta eksperimentiem. Bet situācija skaidra – Ubuntu kāršanās novērsta ar norādītajā pamācībā veikto instrukciju palīdzību.

Tā, kā sistēma bija stabila sāku pētīt kas ir pieejams. Pirmā lieta, kas man ļoti iepatikās ir Add/remove programms.

Ubuntu add remove programs

Caur Add/remove programs iespējams ļoti ērti pieinstalēt un noinstalēt kādu no sarakstā esošajām programmām. Tas notiek pat vēl ērtāk kā Windows! Lai gan iepriekš man bija licies, ka vēl ērtāka programmu instalēšana kāda ir Windows, kad tikai jāklikšķina Next nav iespējama, bet kļūdijos. Sameklējot sarakstos jūs interesējošo programmu iespējams par viņu izlasīt aprakstu un nospiežot OK pogu programma tiks lejupielādēta no interneta un automātiski uzinstalēta. Nekāda darbošanās caur konsoli – tikai divi klikšķi un programma jau ir datorā. Saraksts ir ļoti plašs un vajadzēs daudz laika, lai izpētītu, ko no tā es vēlos, bet šāda funkcionalitāte ir ļoti ērta.

Pieinstalēju Bluefish, cerībā iegūt ērtu rīku programmēšanai. Bet uzreiz bija liela vilšanās, jo katru reizi kā mēģinu saglabāt uzrakstīto failu Bluefish izmet kļūdu un aizveras ciet. Tā es joprojām esmu bez vides programmēšanai.

Lejupielādēju un uzinstalēju Google izstrādāto Picasa (jo dzīvojoties Windows šis rīks man dikti patika). Pēc programmas startēšanas tā sāka skanēt disku meklējot bildes. Viss bija labi, līdz vienā brīdi tiak izmests visai kodolīgs paziņojums “Picasa can not operate further” vai tamlīdzīgu un aizvērās ciet. Pirmā doma bija, ka pie vainas tas, ka tika skanētas arī NTFS partīcijas, tāpēc tās izņēmu no skanējamo saraksta un otrā skanēšana norisēja veiksmīgi. Viss strādā tāpat kā Windows versijā vienīgi Slaidshow man īsti nestrādā tā kā vajag. Bildes neiet pa visu ekrānu, turklāt netiek reasamplētas, bet izskatās kā brutāli palielināta mazāka bildes versija. Idejas kādēļ tas tā?

Lai gan es neesmu liels spēļu spēlētājs, bet nevarēju atturēties, lai nepārbaudītu ko no spēlēm iespējams atrast Add/remove programs. Lai gan saraksts ir pamatīgs acīs iekrita viena: Wormux. Tā ir 2D versija populārajai spēlei Worms. Iespēju gan ir mazāk, kā, piemēram, Worms III, bet smaids līdz ausīm garantēts.

Ubuntu Wormux

Un noslēgumā par audio/video. Standarta instalācijā nav iespējams atskaņot, piemēram, mp3 failus, tādēļ uzinstalēju Xmms. Līdzīgs Winamp’am un dziesmas atskaņoja veiksmīgi. Ari video kodeki nav iekļauti standarta instalācijā, tādēļ uzinstalēju Mplayer, bet diemžēl verot vaļā failus saņemu kļūdu, ka nav iespējams atskaņot. Kaut gan visam vajadzēja būt kārtībā. Nu nekas – video atskaņošanas problēmu novēršana ir nākamā “to do” lietu sarakstā.

Kā arī “to do” būs: Mozilla Thunderbird, Tv-out piešķilšana, Canon LBP 2900 pieinstalēšana, video encoding rīku apguve utt. Par visiem arī informēšu jūs, lai tie, kas tāpat visu zina varētu mani pamācīt, bet tie kas nezina varētu kaut ko iemācīties.

2 comments

  1. Ja tev kā OpenGL vendor rādās Mesa, tas nozīmē, ka videokartes draiveri ir nekādi – tb viss notiek softwāristiski, nekādas hardwaristiskas iespējas netiek izmantotas. Sliktums ir viens – nekādas programmas/spēles, kuras izmanto 3D grafiku, neies vairāk par 2 kadriem sekundē (piemēram Squares 3D ;)

  2. Aha – par Mesa skaidrs. Vajadzēs mēģināt atkal pārinstalēt kaut kādā citā veidā. Bet vismaz šajā gadījumā var kaut ko padarīt. Tas jau ir progress :)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.